Іменем України
27 червня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/391/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого звернувся адвокат Статівка Олександр Євгенович (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якому представник позивача просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо відмови у встановленні (нарахуванні) та виплаті позивачу з 01 січня 2022 року у повному обсязі щомісячної доплати до його пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у розмірі 2000,00 грн;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області встановити (нарахувати) та виплатити позивачу з 01 січня 2022 року у повному обсязі щомісячну доплату у розмірі 2 000 грн до його пенсії відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є отримувачем пенсії за вислугу років та перебуває на обліку у відповідача.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2021 року в адміністративній справі № 360/5281/21 ГУ ПФУ в Луганській області у грудні 2021 року проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.
14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - постанова № 713), якою установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року в адміністративній справі № 360/5274/21 відповідачем у листопаді 2022 року проведено перерахунок пенсії позивачу з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФЕ56380.
07 березня 2023 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області з адвокатським запитом № 07/03-23-6 з питанням, зокрема щодо виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн на підставі постанови № 713.
У відповіді від 20 березня 2023 року за № 1200-0202-8/5306 ГУ ПФУ в Луганській області серед іншого зазначило, що у листопаді 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року в адміністративній справі № 360/5274/21 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року, у результаті чого основний її розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 грн. Виплата по постанові № 713 після проведеного перерахунку не здійснюється. З урахуванням абзацу 3 пункту 1 постанови № 713 доплата по вказаній постанові ОСОБА_1 виплачувалася з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року у розмірі 2000 грн, з 01 січня 2022 року по 30 листопада 2022 року у розмірі 1890,05 грн, з 01 грудня 2022 року щомісячна доплата по постанові № 713 після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання рішення суду не виплачується.
Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною та просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 21 квітня 2023 року позовну заяву залишено без руху і надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 01 травня 2023 року відкрито провадження у справі та визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
Заперечуючи проти задоволення позову ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Луганській області подало відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), є внутрішньо переміщеною особою.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон № 2262-ХІІ.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103).
На виконання постанови № 103 позивачу проведено перерахунок пенсії, з урахуванням чинних норм Закону № 2262-XII.
Після проведення перерахунку основний розмір пенсії склав 7806,45 грн (грошове забезпечення у розмірі 10995,00 грн х 71%).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - постанова № 713) установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Пунктом 3 постанови № 713 надано вказівку Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Із указаних норм вбачається, що постановою № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 360/5281/21 зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
У грудні 2021 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 360/5281/21 позивачу було проведено перерахунок пенсії.
Розмір підвищення станом на 01 липня 2021 року склав 109,95 грн. Розмір доплати по постанові № 713 з 01 січня 2022 року було переглянуто з урахуванням проведеного перерахунку та встановлено у розмірі 1890,05 грн.
За розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № ФЕ56380 різниця між фактично виплаченою позивачу пенсією та донарахованою сумою доплати до пенсії за період з 01 січня 2018 року по 30 червня 2021 року на виконання рішення у справі № 360/5281/21 склала 3628,26 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/5274/21 зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФЕ56380.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/5274/21 у листопаді 2022 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФЕ56380.
Пенсією у розмірі 16602,99 грн, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено з грудня 2022 року.
За розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № ФЕ56380 різниця між фактично виплаченою позивачу пенсією та донарахованою сумою доплати до пенсії за період з 01 квітня 2019 року по 30 листопада 2022 року на виконання рішення у справі № 360/5274/21 склала 258512,70 грн.
Тобто, на виконання постанови № 713 ОСОБА_1 24 липня 2021 року було проведено перерахунок пенсії та встановлено доплату у розмірі 2000,00 грн з 01 липня 2021 року довічно, розмір пенсії склав 9696,50 грн.
08 грудня 2021 року на виконання рішення суду у справі № 360/5281/21 проведено перерахунок пенсії, розмір підвищення станом на 01 липня 2021 року склав 109,95 грн. Розмір доплати по постанові № 713 з 01 січня 2022 року було переглянуто з урахуванням проведеного перерахунку та встановлено у розмірі 1890,05 грн.
03 листопада 2022 року на виконання рішення суду у справі № 360/5274/21 проведено перерахунок пенсії починаючи з 01 грудня 2019 року, розмір підвищення станом на 01 грудня 2019 року склав 5068,19 грн розмір пенсії з 01 грудня 2019 року склав 11514,00 грн. Оскільки розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн доплата по постанові № 713 з 01 липня 2021 року не встановлена та її виплата врахована під час перерахунку.
Враховуючи абзац 3 пункту 1 постанови № 713, підстав для виплати щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання судового рішення немає.
Відповідачем зазначено, що згідно з постановою № 713 позивачу виплачувалась з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року у розмірі 2000,00 грн, з 01 січня 2022 року по 30 листопада 2022 року - у розмірі 1890,05 грн., з 01 грудня 2022 року - не виплачується.
Відповідач звертає увагу, що перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні постанови № 713 полягає у будь-якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до зазначеного вище ГУ ПФУ в Луганській області здійснювало свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а отже своїми діями права та законні інтереси позивача не порушило, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними.
Крім того, заперечує проти стягнення з відповідача судового збору, оскільки відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних виплат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Згідно з частиною другою статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
ГУ ПФУ в Луганській області не має коштів на сплату судового збору.
На думку відповідача, вимога покласти судові витрати на ГУ ПФУ в Луганській області витрати позивача на оплату судового збору є також необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі вказаного ГУ ПФУ в Луганській області просить відмовити в задоволені позову ОСОБА_1 .
Користуючись правом на подання заяв по суті справи представником позивача подана відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням від 11 березня 2005 року серії НОМЕР_2 , виданим Луганським обласним військовим комісаріатом, та матеріалами пенсійної справи № ФЕ56380-Міноборони.
Відповідно до розрахунку пенсії на 01 січня 2007 року за пенсійною справою № ФЕ56380-Міноборони розмір пенсії позивача складав 1567,81 грн (70 % грошового забезпечення).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою № ФЕ56380-Міноборони від 01 січня 2018 року та розрахунку пенсії розмір пенсії (з надбавками) внаслідок проведеного перерахунку на підставі довідки від березня 2018 року № ФЕ56380, виданої Луганським обласним військовим комісаріатом, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складав 5195,12 грн (70 % грошового забезпечення).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 360/5281/21, яке набрало законної сили 30 листопада 2021 року, позов адвоката Статівки О. Є. в інтересах ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 71 % до 70 % суми грошового забезпечення. Зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
На виконання рішення суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 360/5281/21 відповідачем у грудні 2021 року проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року, розмір пенсії складає 5250,09 грн, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФЕ56380-Міноборони від 01 січня 2022 року.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/5274/21, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2022 року, задоволено позов адвоката Статівки О. Є. в інтересах ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФЕ56380. Зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФЕ56380. Відмовлено у задоволенні інших позовних вимог.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФЕ56380-Міноборони та розрахунками пенсії за вислугу років пенсія позивача з 01 грудня 2022 року перерахована на виконання рішення суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/5274/21 та її розмір склав 16602,99 грн (70 % грошового забезпечення) з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФЕ56380, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16602,99 грн; індексація пенсії - 2038,96 грн.
Згідно з розрахунками пенсії (без урахування виконання рішення суду) за вислугу років по пенсійній справі № ФЕ56380-Міноборони позивачу виплачувалась з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року у розмірі 2000,00 грн, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 січня 2022 року по 30 листопада 2022 року - у розмірі 1890,05 грн.
Згідно з розрахунками (з урахування виконання рішення суду) за вислугу років по пенсійній справі № ФЕ56380-Міноборони з 01 грудня 2022 року доплата у розмірі 2000,00 грн, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», до розрахунку пенсії позивача не включена.
07 березня 2023 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області з адвокатським запитом № 07/03-23-6 з питанням, зокрема щодо виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
У відповіді від 20 березня 2023 року № 1200-0202-8/5306 ГУ ПФУ в Луганській області серед іншого зазначило, що у листопаді 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року в адміністративній справі № 360/5274/21 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року, у результаті чого основний її розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 грн. Виплата по постанові Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» після проведеного перерахунку не здійснюється. З урахуванням абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», доплата по вказаній постанові ОСОБА_1 виплачувалася з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року у розмірі 2000,00 грн, з 01 січня 2022 року по 30 листопада 2022 року у розмірі 1890,05 грн, з 01 грудня 2022 року щомісячна доплата по постанові Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання рішення суду не виплачується.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Вказаний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з частиною другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
14 липня 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - постанова № 713).
Абзацом першим пункту 1 постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту (абзац другий пункт 1 постанови № 713).
Відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови № 713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 постанови № 713 щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Таким чином, унаслідок ухвалення Урядом вказаного нормативно-правового акта з 01 липня 2022 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року установлена щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Аналіз наведених вище норм права, дає суду підстави для висновку про те, що перерахунок пенсії, проведення якої згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Судом установлено, що пенсія позивачу призначена довічно, а перерахунок пенсії здійснений у 2018 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Уряд не приймав нормативних актів про зміну будь-яких складових грошового забезпечення військовослужбовців, поліцейських.
Таким чином, позивачу на підставі постанови № 713 повинна бути здійснена доплата у розмірі 2000,00 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що з 01 липня 2021 року до пенсії позивача була встановлена щомісячна доплата відповідно до постанови № 713 у розмірі 2000,00 грн.
Відповідачем здійснений перерахунок пенсії позивачу з 01 грудня 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/5274/21 на підставі довідки Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФЕ56380, тобто усунуті порушення позивача при здійсненні йому перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Із наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2022 року, судом установлено, що відповідачем позивачу виплачувалась доплата до пенсії у розмірі 1890,05 грн, передбачена постановою № 713, а з 01 грудня 2022 року припинено виплату позивачу такої щомісячної доплати до пенсії.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22 зазначив, що «...відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2022 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2022 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії...».
Зважаючи на вказане суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, тобто не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом у постановах від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21, від 26 квітня 2023 року у справі № 140/10795/21, від 26 квітня 2023 року у справі № 160/14146/22.
У зв'язку із чим суд не приймає доводи відповідача про те, що оскільки після проведеного на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/5274/21 перерахунку пенсії основний її розмір збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, а отже підстави для проведення виплати, передбаченої постановою № 713, відсутні.
З урахуванням вказаного, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Луганській області з 01 квітня 2019 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до відповідача із заявою про необхідність нарахування та виплати щомісячної доплати за постановою № 713. При цьому відповідач не приймав жодного рішення за результатами надходження до нього цієї заяви, чим допустив протиправну бездіяльність у здійсненні виплати щомісячної допомоги. Отже вимога про визнання дій відповідача протиправними не підлягає задоволенню оскільки обраний позивачем спосіб захисту не відповідає об'єкту порушено права.
Згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області у здійсненні виплати з 01 січня 2022 року по 30 листопада 2022 року у повному обсязі щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн, з 01 грудня 2022 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області нарахувати та виплатити позивачу з 01 січня 2022 року по 30 листопада 2022 року у повному обсязі щомісячну доплату у розмірі 2 000 грн, з 01 грудня 2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, у зв'язку з чим позов належить задовольнити лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
У частині восьмій статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 858,88 грн, що підтверджується квитанцією від 15 квітня 2023 року № 32528798800006723943.
З огляду на те, що судом установлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист і спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 858,88 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Посилання відповідача на положення статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд до уваги не приймає, оскільки питання розподілу судових витрат врегульовано КАС України та Законом України «Про судовий збір».
Щодо стягнення на користь позивача понесених судових витрат на правничу допомогу адвоката суд зазначає наступне.
У статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
У рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 23 січня 2014 року у справі «East/West Alliance Limited» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (пункт 268). Угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов'язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов'язковою для суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (пункь 269).
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076-VI) договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Пунктом 9 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI встановлено, що представництво - це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов'язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов'язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - це види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI).
За змістом статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Аналіз вищевикладених правових норм свідчить про те, що стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягають компенсації документально підтверджені судові витрати, до складу яких входять, у тому числі, витрати пов'язані з оплатою правової допомоги.
Водночас, склад та розміри витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату обґрунтованого гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.
При визначенні суми відшкодування інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, суд має виходити з реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.
Представником позивача в позовні заяві вказано, що позивачем понесено витрати на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 13400,00 грн.
На підтвердження понесених позивачем витрат надано копії таких документів: договору від 07 березня 2023 року № 07/03-23-3 про надання правової допомоги, акта прийому-передачі наданої правової допомоги від 17 квітня 2023 року.
Дослідженням договору від 07 березня 2023 року № 07/03-23-3 про надання правової допомоги, укладеного між ОСОБА_2 (адвокат) та ОСОБА_1 (клієнт), встановлено, що адвокат зобов'язався надавати клієнту правову допомогу по представництву інтересів та захисту прав клієнта, що стосується дій ГУ ПФУ в Луганській області з питання виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн та одночасного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/5274/21 щодо перерахунку йому пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, а клієнт зобов'язався сплатити адвокату гонорар (винагороду) за надану правову допомогу та компенсувати фактичні витрати на її надання в обсязі та на умовах, визначених договором (пункт 1.1).
Згідно з пунктами 4.1 та 4.2 договору сторони домовилися, що для надання правничої допомоги, зазначеної у пункті 1.1 цього договору, клієнт сплачує адвокату гонорар в фіксованому розмірі у розмірі 13400,00 грн, що відповідає мінімальній ставці гонорару адвоката, визначеній у рішенні Ради адвокатів Харківської області від 21 липня 2021 року № 13/1/7, відповідно до якого розмір адвокатського гонорару у справах по КАС України за ведення справи у суді становить від 2 мінімальних заробітних плат, з додатковою оплатою 0,5 мінімальної зарплати за кожне судове засідання.
Гонорар у розмірі, визначеному у пункті 4.1 цього договору, клієнт зобов'язується сплатити адвокату у строк протягом 5 робочих днів з дня поновлення виплати ГУ ПФУ в Луганській області щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (у разі припинення такої виплати), або на підставі можливого рішення суду, яким буде задоволено заяву Клієнта про зобов'язання ГУ ПФУ в Луганській області нарахувати та виплатити доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». після цього, на підтвердження отримання адвокатом від клієнта вказаного гонорару (грошових коштів) за цим договором про надання правової допомоги (адвокатських послуг), адвокат надає клієнту квитанцію на вказану суму, засвідчену підписом та печаткою адвоката.
В акті від 17 квітня 2023 року прийому-передачі наданої правової допомоги вказано, що клієнт прийняв надану адвокатом станом на 17 квітня 2023 року таку правову допомогу (адвокатські послуги) на загальну суму 13400,00 грн: 07 березня 2023 року - консультація, обговорення проблемних питань; 07 березня 2023 року - визначення законів та інших нормативно-правових актів, що підлягали застосуванню до спірних відносин, судової практики; 07 березня 2023 року - підготовка та спрямування до ГУ ПФУ в Луганській області адвокатського запиту та документів з питань виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/5274/21 щодо перерахунку йому пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та одночасного вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до його пенсії у розмірі 2000,00 грн; 23 березня 2023 року - вивчення та аналіз отриманого листа ГУ ПФУ в Луганській області та доданих до нього документів; 04 квітня 2023 року - вивчення та аналіз наданих Клієнтом документів; 14 квітня 2023 року - підготовка та складання позовної заяви; 17 квітня 2023 року - продовження підготовки та складання позовної заяви, складання акту прийому-передачі наданої правової допомоги, копіювання додатків до позовної заяви та засвідчення їх, комплектування матеріалів позовної заяви, спрямування позовної заяви з додатками до суду.
Матеріалами справи підтверджується факт направлення позивачем заяви про виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн, складання та підписання адвокатом позовної заяви та подання разом з позовною заявою доказів, якими позивач і його представник обґрунтовують позовні вимоги.
Отже, суд вважає, що обставини надання адвокатом правничих послуг ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження належними і допустимими доказами.
Разом з тим, як було зазначено вище, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспівмірність у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг та умовами договору тощо.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що представником позивача не виготовлялися копії додатків до позовної заяви, про що зазначено в акті прийому-передачі наданої правової допомоги, оскільки позовна заява подана до суду через підсистему (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд», а також позовна заява була залишена без руху.
Враховуючи викладене, суд на підставі частин шостої та сьомої статті 134 КАС України визнає неспівмірним розмір витрат на оплату послуг адвоката, які заявлені у цій справі у розмірі 13400,00 грн, оскільки справа не є складною, адвокат не приймав участі при розгляді справи у суді, правова позиція зі спірних питань вже висловлена Верховним Судом, тому суд вважає за можливе зменшити розмір витрат на правничу допомогу до 2000,00 грн, що, на думку суду, є співмірною сумою для цієї справи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заява про розподіл витрат на професійну правничу допомогу адвоката підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області у здійсненні ОСОБА_1 виплати з 01 січня 2022 року по 30 листопада 2022 року у повному обсязі щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн та з 01 грудня 2022 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 січня 2022 року по 30 листопада 2022 року у повному обсязі щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн та з 01 грудня 2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 858,88 грн (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Кисіль