Рішення від 27.06.2023 по справі 340/3820/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2023 року м.Кропивницький Справа № 340/3820/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, 7А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови мені у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.03.2023 № 3357/1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградськй області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату призначеної пенсії на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.03.2023 № 3357/1 без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити виплату пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ № 103, з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою суду від 13.06.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що у зв'язку з смертю її чоловіка ОСОБА_2 , їй призначено пенсію в разі втрати годувальника.

Позивач зазначає, що Кіровоградським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було виготовлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 29.03.2023 № 3357/1 відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019. Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, але листом від 05.05.2023 їй було відмовлено у перерахунку пенсії зважаючи на відсутність правових підстав для такого перерахунку оскільки, Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про перерахунок пенсій.

Не погодившись з вказаними діями відповідач позивач звернулась до суду з даними позовом.

Відповідачем надано відзив на позов вимоги якого не визнаються та вказується, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії зважаючи на відсутність рішень Уряду України про підвищення пенсій військовослужбовцям. Крім того, вказує, що головне управління з квітня 2021 р. позбавлене функцій фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат. Фінансування зазначених виплат здійснюється централізовано - Пенсійним фондом України, а тому в бюджеті головного управління відсутні видатки на виплату коштів.

Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що у зв'язку з смертю її чоловіка ОСОБА_2 призначено пенсію в разі втрати годувальника.

Позивач зазначає, що Кіровоградським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було виготовлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 29.03.2023 № 3357/1 відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019.

07.04.2023 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки.

Листом від 05.05.2023 їй було відмовлено у перерахунку пенсії зважаючи на відсутність правових підстав для такого перерахунку оскільки, Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про перерахунок пенсій.

Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернулась до суду з даними позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII).

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ст. 1 Закону №2262-XII члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Згідно ст. 29 Закону №2262-XII пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Відповідно до п «а» ст. 36 Закону №2262-XII пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

Як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи позивачеві з 2002 призначено пенсію в разі втрати годувальника військового пенсіонера.

З урахуванням положень п «а» ст. 36 Закону №2262-XII пенсія позивачеві в разі втрати годувальника мала бути перерахована виходячи з розміру та складових грошового забезпечення, які визначені довідкою Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.03.2023 № 3357/1, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії є протиправною.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає, оскільки не надано доказів того, що між позивачем та відповідачем наразі виник новий публічно-правовий спір щодо зменшення основного розміру пенсії чи обмеження максимального розміру пенсії, перерахованої на підставі оновленої довідки, який би вимагав судового вирішення у цій справі, тому у задоволенні позовних вимог у цій частині суд відмовляє, оскільки вони є передчасними.

Відповідно до ч. 1 , п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Як вбачається з матеріалів справи під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн. (а.с.1), який зважаючи на вимоги ст.139 КАС України належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнатипротиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.03.2023 № 3357/1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградськй області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.03.2023 № 3357/1 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК