ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" червня 2023 р. справа № 300/1229/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Калуської окружної прокуратури Івано-Франківської області, в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області, до Приватного акціонерного товариства "Шкіряник" про зобов'язання привести захисну споруду цивільного захисту у готовність до використання за призначенням, -
Керівник Калуської окружної прокуратури Івано-Франківської області (надалі по тексту також - прокурор), в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - уповноважений, Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області, Головне управління ДСНС України в області), звернувся в суд з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Шкіряник" (надалі по тексту також - відповідач, ПрАТ "Шкіряник", товариство) про зобов'язання привести захисну споруду цивільного захисту у готовність до використання за призначенням.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням на всій території України воєнного стану Калуською окружною прокуратурою встановлено факт перебування захисної споруди цивільного захисту у неготовому для використання стані та невжиття уповноваженими органами належних заходів щодо зобов'язання балансоутримувача привести захисну споруду у стан готовності до використання. Зокрема, встановлено, що на території міста Болехів знаходиться захисна споруда цивільного захисту №30022, розташована по вул. Петрушевича, 29 у м. Болехові, яка через недодержання та порушення власником (балансоутримувачем) вимог законодавства України в сфері використання та забезпечення функціонування об'єктів цивільного захисту (захисних споруд) є неготовою до використання за призначенням, що створює загрозу для життя та здоров'я людей. Відповідно до паспорта сховища в 1984 році, введено в експлуатацію захисну споруду за адресою: вул. Петрушевича, (Щорса) 29, в м. Болехові. Згідно технічного паспорта площа захисної споруди становить 324,7 м2 розрахована для укриття 200 осіб у випадку настання надзвичайної ситуації. Дана захисна споруда обліковується як сховище №30022 по вул. Петрушевича, 29 в м. Болехові, що підтверджується "паспортом протирадіаційного укриття" від 28.04.1984. Приміщення вбудоване, півпідвальне, в мирний час використовується для складу хімікатів і матеріалів. На даний час зазначене укриття перебуває на балансі Приватного акціонерного товариства "Шкіряник".
Згідно з Актами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту (сховища) №30022 вказана захисна споруда оцінюється як "не готова" до прийняття осіб, що укриваються.
Незважаючи на збройну агресію російської федерації проти України, Головним управлінням ДСНС України в Івано-Франківській області, як спеціально уповноваженим органом у сфері контролю за станом утримання та використання об'єктів цивільного захисту, не вжито повних, вичерпних та достатніх заходів, спрямованих на зобов'язання ПрАТ "Шкіряник" щодо приведення захисної споруди цивільного захисту №30022 у стан, придатний для використання споруди за призначенням для захисту населення. Таким чином, позовна заява прокурора є єдиним ефективним засобом захисту порушених прав та інтересів держави. У даному випадку прокурор звертається з позовом на захист інтересів держави в особі Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області у зв'язку із невиконанням та порушенням вимог законодавства України у сфері цивільного захисту, що призводить до порушення державних інтересів та встановлених державою гарантій по забезпеченню конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності, насамперед в умовах збройної агресії російської федерації проти України.
За наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху від 24.03.2023 (а.с.80-84), ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.04.2023 на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання і повідомлення (виклику) сторін (а.с.105-106).
Судом 06.04.2023 через національного поштового оператора АТ "Укрпошта" засобами поштового зв'язку та повторно 18.04.2023 (із рекомендованим повідомленням про вручення відправлення 76501 0275056 0 і 76501 0276859 0) направлено відповідачу ухвалу про відкриття провадження за адресою, яка відповідає відомостям із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.107, 144-148, 149, 170-173, 169-173, 177): вул. Петрушевича, 29, м. Болехів, Івано-Франківська область, 77202.
Дані рекомендовані поштові відправлення повернулися в Івано-Франківській окружний адміністративний суд із відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с.143-144, 169-170).
Частиною 10 статті 171 КАС України визначено, що ухвала про відкриття провадження у справі постановляється з додержанням вимог статті 126 цього Кодексу.
За змістом частини 11 статті 126 коментованого Кодексу, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до частини 1 статті 174 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 251 цього Кодексу.
Днем вручення судового рішення, серед іншого, є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи (пункт 4 частини 1 статті 251 КАС України).
З урахуванням вказаного ухвала суду про відкриття провадження у справі від 04.04.2023 вважається врученою відповідачу належним чином.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений пунктом 3 ухвали про відкриття провадження від 04.04.2023.
В силу вимог частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
На виконання ухвали суду від 04.04.2023, позивач 13.04.2023 та 18.04.2023 подав письмові пояснення та докази (а.с.114-142, 150-156, 174-176).
Дана справа розглянута і вирішена за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 КАС України без проведення судового засідання та повідомлення і виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступні обставини.
На території міста Болехів Калуського району Івано-Франківської області знаходиться захисна споруда цивільного захисту №30022, розташована по вул. Петрушевича, 29, яке перебуває на балансі приватного акціонерного товариства "Шкіряник" (зворотній бік а.с.34).
Приватне акціонерне товариство "Шкіряник" згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване як юридична особа із присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи (ЄДРПОУ) 22173327, юридична адреса реєстрації якого ідентична до адреси розташування споруди цивільного захисту №30022 (а.с.177).
Відповідно до паспорту протирадіаційного укриття №30022 від 28.04.1984, введено в експлуатацію захисну споруду за адресою: вул. Щорса, 29, в м. Болехові (а.с.52-53).
Рішенням Болехівської міської ради Народних депутатів №85 від 03.05.1991 "Про перейменування вулиць м. Болехова" вулицю Щорса перейменовано на вулицю Петрушевича (а.с.41-42).
Згідно паспорту захисна споруда, на час введення в експлуатацію, належало Болехівському шкіряному заводу Івано-Франківського виробничого шкіряного об'єднання імені 40 річчя Жовтня.
Пунктами 3 наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області "Про затвердження плану приватизації і створення ВАТ" від 01.08.1993 за №333:
- відкрите акціонерне товариство "Шкіряник" створене шляхом перетворення державного підприємства Белехівський шкіряний завод;
- діяльність Белехівського шкіряного заводу припиняється, активи і пасиви заводу переходять до ВАТ, яке стає правонаступником прав і обов'язків державного підприємства;
- затверджено тимчасовий статут ВАТ "Шкіряник".
ВАТ "Шкіряник" в силу приписів пункту 1.2 тимчасового статуту товариства з моменту його реєстрації є правонаступником Болехівського державного шкірзаводу, створеного у 1993 році і зареєстрованого у виконкомі Долинської районної Ради народних депутатів 12.11.1993 за реєстраційним номером 251.
Відкрите акціонерне товариство "Шкіряник" зареєстроване рішенням Болехівської міської ради Народних депутатів №378 від 18.08.1994 (а.с.161-167).
Як свідчить зміст Облікової картки та Загальних відомостей паспортів протирадіаційного укриття №30022, площа захисної споруди становить 324,7 м2 та розрахована для укриття 200 осіб у випадку настання надзвичайної ситуації. Приміщення вбудоване, півпідвальне, в мирний час використовується для складу хімікатів і матеріалів. Приміщення, серед іншого, обладнане системою повітря забезпечення (приточно-примусова), система енергозабезпечення (від місцевої енергосистеми; від електрощитової об'єкта), система водозабезпечення (ємності із водою на 3 доби; ємності із водою з розрахунку 3 літри на особу та ручна колонка), система опалення (водяна); каналізація (тупикова), кількість санітарно-технічних виробів (два виносні унітази). Час для приведення укриття в готовність 12 годин (а.с.52, 53).
Паспорт протирадіаційного укриття (Загальні відомості) скріплений відтиском печатки Відкрите акціонерне товариство "Шкіряник" із ідентифікаційним кодом юридичної особи 22173321 (а.с.53).
Листами Долинського районного відділу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області №1117/2523 від 12.10.2020, №1375/25-23 від 15.10.2019, Калуського районного відділу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області №2067/22-27 від 08.09.2022, №661/19-22 від 07.05.2021, виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області №106/02.1-16/23 від 17.01.2023, №2775/02-16/22 від 25.11.2022, №1990/02.1-16/22 від 08.09.2022 і листа ПрАТ "Шкіряник" №63 від 05.08.2022 (а.с.29-30, 32-34, 37, 40, 48, 51, 89-90, зворотній бік а.с.80, а.с.90, 97-103) засвідчено, що зазначене укриття перебуває на балансі приватного акціонерного товариства "Шкіряник".
Посадовими особами Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області за участю ПрАТ "Шкіряник" на виконання Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 (надалі по тексту також - Вимоги №579), неодноразово, впродовж 2019-2022 року, здійснювалася оцінку стану готовності, експлуатації і використання сховища (протирадіаційного укриття) №30022.
Так, із Акту оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту, протирадіаційного укриття №30022, головним спеціалістом цивільного захисту Відділу ЖКГ БТЕБ міськвиконкому Болехівської міської ради Роїка Л.Є., провідного фахівця сектору цивільного захисту Долинського РВ ГУ ДСНС України в області Попик М.В. у присутності інженера з ОП ПрАТ "Шкіряник" Слюсаренко Л.М., проведено оцінку стану готовності, експлуатації і використання сховища (протирадіаційного укриття) №30022, розташованого за адресою: в м. Болехові, вул. Петрушевича, 29, що належить ПрАТ "Шкіряник", балансоутримувач ПрАТ "Шкіряник".
За результатами оцінки встановлено, що станом на 06.02.2019 протирадіаційне укриття №30022 оцінюється як не готове до використання за призначенням та рекомендовано вжити заходів щодо приведення захисної споруди в готовність для використання за призначенням (а.с.124-129). В пункті 19 Акту оцінки детально описано шістнадцять (16) виявлених недоліків. Даним актом визначено наступні рекомендації: привести захисну споруду у задовільний стан, забезпечити вказівниками, встановити інженерні мережі (водопостачання, опалення, каналізацію, укомплектувати необхідним обладнанням, вивчити причини підтоплення).
Також, 18.05.2021 згідно Акта оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту, протирадіаційного укриття №30022, інженер з ОП ПрАТ "Шкіряник" Слюсаренко Л.М., у присутності інженер з ОП ПрАТ "Шкіряник" Слюсаренко Л.М., провідного фахівця відділу цивільного захисту Калуського РЦ ГУ ДСНС України в області Попик М.В., проведено оцінку стану готовності, експлуатації і використання сховища (протирадіаційного укриття) №30022, розташованого за адресою: в м. Болехові, вул. Петрушевича, 29, що належить ПрАТ "Шкіряник", балансоутримувач ПрАТ "Шкіряник". Такою оцінкою встановлено, що станом на 18.05.2021 сховище не готове до використання за призначенням та рекомендовано вжити заходів щодо приведення захисної споруди в готовність для використання за призначенням (а.с.60-65, 130-135).
В пункті 19 Акту оцінки детально описано чотирнадцять (14) виявлених недоліків. Даним актом визначено ті ж рекомендації що й у Акті від 06.02.2019
Аналогічний висновок про стан готовності захисної споруди цивільного захисту викладено в Акті оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту, протирадіаційного укриття №30022 від 22.02.2022, яким виявлено п'ятнадцять (15) недоліків (а.с.136-141).
Усі вищевказані Акти оцінки без зауважень та заперечень, в тому числі приналежності об'єкта та змісту визначених заходів, необхідних для приведення захисної споруди у задовільний стан, підписані відповідальною особою зі сторони ПрАТ "Шкіряник".
На запит виконавчого комітету Болехівської міської ради від 03.08.2022 за №1707/02.1-16/22 до балансоутримувача ПрАТ "Шкіряник", останнім 05.08.2022 надано письмову відповідь №63 від 05.08.2022. Із змісту такої відповіді слідує, що привести у стан готовності споруду цивільного захисту (ПР №30022) неможливо, оскільки підприємство частково призупинило виробничу діяльність з 2019 року, на даний час повністю зупинена виробнича діяльність. Відновити інженерні мережі захисної споруди (водопостачання, опалення, каналізація), укомплектувати необхідним обладнанням, відкачати підземні води, забезпечити вказівниками - не можливо в зв'язку з критичним станом підприємства (а.с.51).
Також, виконавчим комітетом Болехівської міської ради листом за №2811/02.1-15/22 від 05.12.2022, зобов'язано відповідача, враховуючи дію воєнного стану, невідкладно привести в стан готовность захисну споруду цивільного захисту, проте вказаний лист (77202 0212229 7) повернувся на адресу відправника із відміткою про причини повернення "адресат відмовився від отримання" (а.с.49, 50).
Калуська окружна прокуратура листом від 26.01.2023 за №09.52/1-58-68ВИХ-23 повідомила Головне управління з питань надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про те, що прокуратурою встановлено порушення інтересів держави у сфері цивільного захисту та зазначено про здійснення прокурором представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежно здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. В зв'язку з цим просив надати інформацію щодо стану готовності вказаної захисної споруди та належним чином засвідчені копії підтверджуючих документів, а також, надати інформацію стосовно того, чи Головне управління ДСНС в Івано-Франківській області вживало заходів з метою усунення вказаних порушень, в тому числі у судовому порядку (а.с.20-21).
На зазначений лист Головне управління ДСНС в Івано-Франківській області надало відповідь від 08.02.2023 №5401-1194/54 082 від 08.02.2023, у якому зазначило, що Головним управлінням у судовому порядку не вживались заходи з метою зобов'язання балансоутримувача захисної споруди №30022 щодо приведення її у готовність до використання за призначенням та надана інформація про заходи, які вживалися (а.с.22-23).
Калуська окружна прокуратура скерувала на адресу Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області повідомлення від 13.03.2023 за №09.52/1-58-208ВИХ-23 щодо пред'явлення до суду адміністративного позову (а.с.72).
З урахуванням виявлених обставин щодо неготовності до експлуатації захисної споруди цивільного захисту сховище №30022 в умовах запровадженого в Україні воєнного стану, прокуратура звернулась з даним позовом до суду.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Надаючи оцінку досліджуваним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до статті 27 Конституції України кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Так, відповідно до правових висновків, викладених Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 15.05.2019 у справі №820/4717/16, вимоги про зобов'язання відповідача привести захисну споруду цивільного захисту в належний стан та готовність до укриття є належним способом захисту інтересів держави у цій сфері.
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 за №64/2022 на території України з 24.02.2022 на 30 діб введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє і на даний час (27.06.2023).
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 за №1932-ХІІ (надалі по тексту також - ЗУ №1932-ХІІ) оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.
Згідно статті 3 Закону України "Про оборону України" підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.
В силу вимог пункту 14 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. До захисних споруд цивільного захисту належать сховища та протирадіаційні укриття, а також споруди подвійного призначення.
Громадяни України мають право на забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання (пункт 2 частини 1 статті 21 Кодексу цивільного захисту України).
Частиною 4 статті 32 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд.
Як визначено частиною 5 статті 32 Кодексу цивільного захисту України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138 (надалі по тексту також - Порядок №138) визначено, що утримання захисних споруд - комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням.
Утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням, в силу правового регулювання частини 8 статті 32 Кодексу цивільного захисту України, здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
Пунктом 9 Порядку №138 передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
У відповідності до пункту 3 Порядку №138 балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.
Згідно пункту 10 Порядку №138 балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.
Конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди, а саме:
не більше 12 годин - для захисних споруд, призначених для укриття працівників (персоналу, найбільшої працюючої зміни) суб'єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту;
не більше 24 годин - для інших захисних споруд, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.
Частиною 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до завдань та обов'язків, суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, серед інших, належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; організація обліку фонду захисних споруд; здійснення контролю за утриманням та станом їх готовності; проведення їх технічної інвентаризації, тощо.
Споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни (пункт 1 Розділу І "Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту", затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 за №579).
Відповідно підпункту 1 пункту 2 розділу VI Вимоги №579 для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.
Оцінка стану готовності захисних споруд (надалі по тексту також - оцінка стану готовності) здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. Крім того, оцінка стану готовності здійснюється в таких випадках: у разі проведення технічної інвентаризації захисної споруди як об'єкта нерухомого майна; у разі підготовки пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди; після пожеж, аварій, катастроф та інших надзвичайних ситуацій, що могли негативно вплинути на технічний стан захисної споруди; у разі здійснення ДСНС заходів державного нагляду (контролю) за станом готовності захисних споруд відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою згідно з додатком 11 до цих Вимог.
Таким чином, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів, що передбачено пунктом 8 статі 32 Кодексу цивільного захисту України та пункту 9 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 за №138.
Суд зазначає, що систематичне невжиття визначених законодавством заходів з метою приведення сховища №30022, що перебуває на балансі ПрАТ "Шкіряник", до стану готовності, суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.
В свою чергу, відповідачем не доведено, а судом не встановлено, що, як на момент звернення прокурора до суду, так й на момент ухвалення рішення суду, захисна споруда за адресою: м. Болехів, вул. Петрушевича, 29 не перебувала на балансі ПрАТ "Шкіряник".
Відтак, з матеріалів справи судом встановлено, що сховище №30022 оцінено як не готове.
Факт знаходження захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційного укриття №30022) у незадовільному до використання стані не є спірним питанням у даній справі та підтверджується Актами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 06.02.2019, 18.05.2021, 22.02.2022 (а.с.54-65, 124-141).
Отже, відповідачем не забезпечено утримання захисної споруди цивільного захисту (сховища №30022) у готовності до використання за призначенням.
Судом у спірних правовідносинах зважає на висновки, сформовані в постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19, за змістом яких невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Здійснення контролю за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує ДСНС разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями (пункт 12 Порядку №138).
Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області, що залучене до участі у даній справі, незважаючи на численні випадки застосування на території України ворожих безпілотних бойових літаючих апаратів та бойових ракет повітряного і наземного базування, станом на 28.06.2023, не надало суду доказів здійснення у 2023 році оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту, протирадіаційного укриття №30022, вчиненого приписів пункту 12 Порядку №138 та Вимоги №579.
За результатом огляду укриття, проведеного у 2019, 2021, 2022 роках, встановлено, що укриття не готове для використання за призначенням, а також констатовано не вжиття відповідачем дієвих заходів для приведення укриття до готовності.
Зважаючи на те, що ПрАТ "Шкіряник" доказів вчинення будь-яких робіт, з моменту здійснення останньої оцінки стану готовності об'єкта (22.02.2022), не надано, а невжиття Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області заходів впливу на відповідача з метою здійснення належного контролю за готовністю захисних споруд і приведення сховища №30022 до стану готовності укриття до використання за призначенням, то суд у даній справі кваліфікує поведінку останнього як бездіяльність компетентного органу, що суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.
Аналогічну правову позицію підтримав Верховний Суд у справі №826/12192/16 (постанова від 03.10.2018) та у справі №820/5164/15 (постанова від 25.07.2019).
Згідно частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення шляхом зобов'язання ПрАТ "Шкіряник" привести споруду цивільного захисту (протирадіаційне укриття) №30022, яка знаходиться за адресою: вул. Петрушевича, 29, м. Болехів, Івано-Франківська область, у належний стан, придатний для використання за цільовим призначенням (готовність до укриття населення).
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення на користь позивача сплаченої суми судового збору.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Шкіряник" (ідентифікаційний код юридичної особи 22173327) привести споруду цивільного захисту (протирадіаційне укриття) №30022, яка знаходиться за адресою: вул. Петрушевича, 29, м. Болехів, Івано-Франківська область, у належний стан, придатний для використання за цільовим призначенням (готовність до укриття населення).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - Керівник Калуської окружної прокуратури Івано-Франківської області (проспект Лесі Українки, 16-Б, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300) в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 38555228; вул. Івана Франка, 6, м. Івано-Франківськ, 76018);
відповідач - Приватне акціонерне товариство "Шкіряник" (ідентифікаційний код юридичної особи 22173327), адреса згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: вул. Петрушевича, 29, м. Болехів, Івано-Франківської область, 77202.
Суддя Чуприна О.В.