ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" червня 2023 р. справа № 300/1392/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Космірак Н.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Краснікова Т.В.,
представника відповідача - Кузика І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського відділу Державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними та скасування постанов від 28.02.2023,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського відділу Державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною та скасувати постанову ВП №71151502 від 28.02.2023 про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору в сумі 13000,00 грн.; визнати протиправною та скасувати постанову ВП №71151381 від 28.02.2023 про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору в сумі 13000,00 грн.; визнати протиправною та скасувати постанову ВП №71151451 від 28.02.2023 про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору в сумі 13000,00 грн.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач не мав правових підстав відкривати виконавчі провадження №71151502, №71151381, №71151451 оскільки строк пред'явлення до виконання, зазначений у постановах про стягнення виконавчого збору від 07.06.2022 у вказаних виконавчих провадженнях №69166105, №69164360, №69164642 закінчився 07.09.2022. Також зазначає, що орган державної виконавчої служби не вчиняв жодних виконавчих дій для реалізації здійснення примусового виконання рішення суду у справі №344/18498/21 та не повідомляв позивача про наявні виконавчі провадження. Просить позов задовольнити.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позов, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що стягнення виконавчого збору є безумовною дією державного виконавця у межах виконавчого провадження та ефективним засобом стимулювання боржника до намагання виконати рішення суду самостійно до відкриття виконавчого провадження. Стягнення виконавчого збору є не правом, а обов'язком державного виконавця. Просить в задоволенні позову відмовити.
У додаткових письмових поясненнях позивач зазначає, що строк пред'явлення до виконання, наведений в п.4 постанов про стягнення виконавчого збору від 07.06.2022 у виконавчих провадженнях №69166105, №69164360, №69164642 становить три місяці, а отже їх повторне відкриття 28.02.2023 після повернення виконавчого документа стягувачу було здійснено з пропущенням цього строку, котрий закінчився 07.09.2022 (а.с.140).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження, з особливостями провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, визначеними статтями 268-271, 287 КАС України.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав, наведених у позовній заяві та письмових поясненнях. Просять позов задовольнити. Позивач додатково пояснила, що після початку повномасштабної війни виїхала за кордон, повернулась в Україну в вересні 2022 року. Про відкриття виконавчих проваджень відомо не було.
Представник відповідача в судовому засіданні стосовно задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позов. Просить в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача і представників сторін, дослідивши надані суду письмові докази, судом встановлено наступне.
07.06.2022 державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №69164642 з виконання виконавчого листа №344/18498/21 від 14.04.2022 (а.с.13).
07.06.2022 прийнято постанову про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 13000,00 грн. у ВП №69164642 (а.с.31).
28.02.2023 державний виконавець керуючись п.1 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» (за заявою стягувача) прийняв постанову про повернення виконавчого документа стягувачу згідно ВП №69164642. У цій постанові вказано, що виконавчий збір виноситься в окреме провадження (а.с.18).
28.02.2023 державний виконавець, керуючись статтями 3, 4, 25 - 27 Закону України «Про виконавче провадження» прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження №71151381 з виконання постанови №69164642 від 28.02.2023 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в сумі 13000,00 грн. (а.с.22).
21.06.2023 винесено постанову про зміну (доповнення) реєстраційних даних у ВП №71151381, якою постановлено внести зміни (доповнення) а автоматизованій системі виконавчого провадження, а саме замість дата видачі: 28.02.2023 зазначити дата видачі: 07.06.2022 (а.с.145).
07.06.2022 державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №69164360 з виконання виконавчого листа №344/18498/21 від 14.04.2022 (а.с.12).
07.06.2022 винесено постанову про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 13000,00 грн. у ВП №69164360 (а.с.29).
28.02.2023 державний виконавець керуючись п.1 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» (за заявою стягувача) прийняв постанову про повернення виконавчого документа стягувачу згідно ВП №69164360. У цій постанові вказано, що виконавчий збір виноситься в окреме провадження (а.с.17).
28.02.2023 державний виконавець, керуючись статтями 3, 4, 25 - 27 Закону України «Про виконавче провадження», прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження №71151502 з виконання постанови №69164360 від 28.02.2023 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в сумі 13000,00 грн. (а.с.21).
21.06.2023 винесено постанову про зміну (доповнення) реєстраційних даних у ВП №71151502, якою постановлено внести зміни (доповнення) а автоматизованій системі виконавчого провадження, а саме замість дата видачі: 28.02.2023 зазначити дата видачі: 07.06.2022 (а.с.146).
07.06.2022 державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №69166105 з виконання виконавчого листа №344/18498/21 від 14.04.2022 (а.с.10).
07.06.2022 прийнято постанову про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 13000,00 грн. у ВП №69166105 (а.с.30).
28.02.2023 державний виконавець керуючись п.1 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» (за заявою стягувача) прийняв постанову про повернення виконавчого документа стягувачу згідно ВП №69166105. У цій постанові вказано, що виконавчий збір виноситься в окреме провадження (а.с.19).
28.02.2023 державний виконавець, керуючись статтями 3, 4, 25 - 27 Закону України «Про виконавче провадження» прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження №71151451 з виконання постанови №69166105 від 28.02.2023 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в сумі 13000,00 грн. (а.с.23).
21.06.2023 винесено постанову про зміну (доповнення) реєстраційних даних у ВП №71151451, якою постановлено внести зміни (доповнення) а автоматизованій системі виконавчого провадження, а саме замість дата видачі: 28.02.2023 зазначити дата видачі: 07.06.2022 (а.с.147).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України №1404-VIII від 02.06.2016 «Про виконавче провадження» (надалі також - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 5 Закону № 1404-VIII передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
За правилами частин 1, 5 статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення. Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до приписів частин 1 - 4 статті 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
За правилами частини 6 статті 27 Закону № 1404-VIII у разі наступних пред'явлень державному виконавцю до виконання виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 37 Закону № 1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу, якщо стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа.
Про повернення стягувачу виконавчого документа та авансового внеску виконавець виносить постанову.
Згідно із частиною 3 статті 40 Закону №1404-VIII у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 цього Закону), 11,14 і 15частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Постанова державного виконавця про стягнення виконавчого збору є виконавчим документом (ч.1 ст.3 Закону № 1404-VIII).
Пунктом 8 розділу ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 №512/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за №489/20802 (надалі також - Інструкція № 512/5), визначено, що стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону.
Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.
Виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору.
Постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) та не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилає сторонам виконавчого провадження.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 7, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, постанова про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом та цією Інструкцією.
Державний виконавець зобов'язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації в автоматизованій системі виконавчого провадження.
Отже, примусове виконання рішення розпочинається з винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Одночасно із відкриттям виконавчого провадження державним виконавцем вирішується питання про стягнення виконавчого збору. Стягнення виконавчого збору є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішення суду боржником за допомогою стимулювання боржника до намагання виконати виконавчий документ самостійно до відкриття виконавчого провадження у зв'язку із ймовірністю стягнення відповідної суми у випадку примусового виконання. Постанова про стягнення виконавчого збору є виконавчим документом й, у разі повернення виконавчого листа стягувачу з підстав передбачених, зокрема, пунктом 1 частини 1 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» (стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа) та якщо виконавчий збір не стягнуто, підлягає виконанню в порядку, передбаченому статтею 27 цього Закону. Відкриття виконавчого провадження з виконання постанови про стягнення виконавчого збору є обов'язком, а не правом державного виконавця.
Як встановлено судом під час судового розгляду, 07.06.2022 державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено три постанови про відкриття виконавчих проваджень №69166105, №69164642, №69164360 з виконання виконавчих листів за №344/18498/21 від 14.04.2022.
Цього ж дня, в межах вказаних виконавчих проваджень №69164360, №69166105, №69164642 державним виконавцем також винесено постанови про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору, які є чинними і їх правомірність не є предметом розгляду в межах цієї справи.
В подальшому, 28.02.2023 у виконавчих провадженнях №69164360, №69166105, №69164642 державним виконавцем на підставі пункту 1 частини 1 статті 37 Закону №1404-VIII прийняті постанови про повернення виконавчого документа стягувачу (за його заявою), які учасниками виконавчого провадження також не оспорюються.
Надалі, 28.02.2023 державним виконавцем прийнято наступні постанови:
- про відкриття виконавчого провадження №71151381 з виконання постанови № 69164642 від 07.06.2022 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 13000,00 грн.;
- про відкриття виконавчого провадження №71151451 з виконання постанови № 69166105 від 07.06.2022 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 13000,00 грн.;
- про відкриття виконавчого провадження №71151502 з виконання постанови № 69164360 від 07.06.2022 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 13000,00 грн.
У позовній заяві позивач зазначає, що державний виконавець не мала правових підстав приймати 28.02.2023 постанови про відкриття виконавчих проваджень №71151381, №71151451, №71151502 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору, оскільки строк пред'явлення до виконання, зазначений у постановах про стягнення виконавчого збору від 07.06.2022 у ВП №69164360, №69166105, №69164642, закінчився 07.09.2022.
Вказані твердження позивача є помилковими з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 12 Закону № 1404-VIII строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Постанови про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору від 07.06.2022 перебували на виконанні Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) в межах виконавчих проваджень №69164360, №69166105, №69164642 від 07.06.2022 та, в подальшому, оскільки вказані виконавчі провадження 28.02.2023 були завершені з підстав повернення виконавчих листів від 14.04.2022 стягувачу згідно пункту 1 частини 1 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», а в межах виконавчих проваджень №69164360, №69166105, №69164642 виконавчий збір позивачем не сплачено, постанови про стягнення виконавчого збору від 07.06.2022 виділені в окремі провадження №71151381, №71151451, №71151502 для подальшого виконання шляхом прийняття постанов про відкриття виконавчих проваджень №71151381, №71151451, №71151502 від 28.02.2023.
Тобто, строк пред'явлення до виконання постанов про стягнення виконавчого збору від 07.06.2022 у ВП №69164360, №69166105, №69164642 був перерваний, у зв'язку з чим його початок після переривання у спірних правовідносинах необхідно обчислювати з моменту прийняття державним виконавцем постанов про повернення виконавчих документів стягувачу у ВП №69164360, №69166105, №69164642 від 28.02.2023, у межах якого вони виконувалися (були пред'явлені до виконання).
Отже, строк пред'явлення до виконання постанов про стягнення виконавчого збору від 07.06.2022 у ВП №69164360, №69166105, №69164642 не закінчився через його переривання.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29.05.2020 в справі № 826/7708/17, від 26.08.2020 у справі №360/4369/19, від 27.05.2021 в справі №640/18626/20.
Стосовно тверджень позивача про те, що стягнення з позивача виконавчого збору є неправомірним оскільки державний виконавець не вчинив жодних дій щодо виконання рішення суду і державний виконавець не повідомляв їй про наявність виконавчих проваджень №69164360, №69166105, №69164642, суд зауважує, що предметом спору в цій справі є правомірність прийняття державним виконавцем постанов від 28.02.2023 про відкриття виконавчих проваджень №71151381, №71151451, №71151502 на підставі виконавчих документів щодо стягнення виконавчого збору, які є самостійними рішеннями суб'єкта владних повноважень. Постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору від 07.06.2022, прийняті відповідачем у межах вказаних виконавчих проваджень №69164360, №69166105, №69164642 у цій справі не оскаржуються та не є предметом розгляду цієї справи.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене суд виснує, що приймаючи постанови про відкриття виконавчого провадження від 28.02.2023 у ВП №71151381, №71151451, №71151502 відповідач діяв у порядку та спосіб встановлений Законом України "Про виконавче провадження", відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 268, 269, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),
відповідач - Івано-Франківський відділ Державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 35021710, вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ,76000).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 26.06.2023.