Рішення від 27.06.2023 по справі 280/2570/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2023 року Справа № 280/2570/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.04.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача, викладену у листі № 0800-0213-8/19623 від 04.04.2023, щодо виплати допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 (за паспортом ОСОБА_3 ) за заявою позивача.

- зобов'язати відповідача виплатити позивачу допомогу на поховання її матері - померлого пенсіонера ОСОБА_2 (за паспортом ОСОБА_3 ).

Ухвалою суду від 28.04.2023 відкрито провадження у справі №280/2570/22, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін (в порядку письмового провадження).

У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві від 21.04.2023 (вх.№16927 від 25.04.2023). Зокрема зазначено, що позивач є донькою померлого пенсіонера ОСОБА_2 . Зауважено, що у зв'язку із смертю матері позивач звернулась до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, однак отримала відмову. Наголошено, що в обґрунтування відмови відповідач посилається на неправильне написання прізвища у свідоцтві про смерть « ОСОБА_3 » в той час як в електронній справі значиться « ОСОБА_3 ». Вважаючи відмову відповідача протиправною та такою що порушує право позивача на соціальний захист, гарантований статтею 46 Конституції України, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Заперечення проти позовних вимог викладено у відзиві на позовну заяву (вх.№19790 від 16.05.2023). Зокрема зазначено, що 30.03.2023 позивач звернулась до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання до якої було долучено свідоцтво про смерть та витяг про смерть. Водночас зауважено, що у свідоцтві про смерть померла особа зазначена як ОСОБА_2 , а в електронній пенсійній справі значиться ОСОБА_2 , а тому для виплати допомоги на поховання немає законних підстав. Разом з тим зазначено, що якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі не збігаються з ім'ям по батькові або прізвищем особи за паспортом громадянина України або свідоцтвом про народження, факт приналежності такого документа даній особі може бути встановленим в судовому порядку. На підставі вищевикладеного просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим Новомиколаївським РВ УМВС України в Запорізькій області 05.07.1997 (а.с.5-6).

Новомиколаївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 28.10.2021 видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , яким задокументовано смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження Запорізька область, Новомиколаївський район, село Кринівка, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7).

Згідно з відомостями, що містяться у наданій до матеріалів справи копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 01.08.1970 позивач є донькою померлої ОСОБА_2 (а.с.19).

У зв'язку із смертю матері, позивач 13.01.2022 звернулась до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 .

Листом відповідача від 17.01.2022 №0800-0213-8/3985 позивачу відмовлено у виплаті допомоги на поховання у зв'язку з невірним написанням прізвища у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_3 «Святенька», а в програмному забезпечення ІКІС «ППВП» значиться ОСОБА_2 (а.с.12).

Отримавши вищевказану відповідь позивач звернулась до Новомиколаївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою про внесення виправлень до актового запису про смерть №228, складеного 28.10.2021.

Відповідно до висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану №36/21.7-76 ОСОБА_1 відмовлено у внесенні виправлень до актового запису про смерть №228, складеного 28.10.2021 Новомиколаївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), а саме у виправленні прізвища померлої з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 » (а.с.14-15).

30.03.2023 позивач повторно звернулась до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 .

Листом відповідача від 04.04.2023 №0800-0213-8/19623 позивачу роз'яснено, що відповідно да наданих позивачем документів на виплату допомоги на поховання: свідоцтво про смерть та витяг про смерть для отримання допомоги на поховання у відомостях про померлу особу зазначено ОСОБА_2 , а в електронній пенсійній справі ОСОБА_2 . З огляду на викладене виплатити допомогу на поховання немає законних підстав. (а.с.13).

Позивач не погоджуючись із відмовою відповідача щодо виплати допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 звернулась з даним адміністративним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 2 статті 2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера (частина 3 статті 9 Закону № 1058-IV).

Відповідно до статті 53 Закону № 1058-IV у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).

Пунктом 5.1 Порядку вказано, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера (пункт 5.2 Порядку).

Так, позивач звернулась до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання матері-пенсіонерки до якої було надано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання, якими задокументовано смерть ОСОБА_2 .

Листом від 04.04.2023 №0800-0213-8/19623 відповідач повідомив позивача про те, що відповідно да наданих позивачем документів на виплату допомоги на поховання: свідоцтво про смерть та витяг про смерть для отримання допомоги на поховання у відомостях про померлу особу зазначено ОСОБА_2 , а в електронній пенсійній справі ОСОБА_2 . З огляду на викладене виплатити допомогу на поховання немає законних підстав (а.с.13).

Дослідивши надану до матеріалів справи копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 судом встановлено, що прізвище ім'я по батькові померлої « ОСОБА_2 » (а.с.7).

Водночас з наданої до матеріалів справи копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 , виданим Новомиколаївським РВ УМВС України в Запорізькій області 18.12.1998 вбачається, що такий належить ОСОБА_2 (а.с.8).

Також відповідачем до матеріалів справи надано копію пенсійної справи у якій, зокрема, містяться копії таких документів: заява громадянки ОСОБА_4 про призначення пенсії від 11.01.1999, Довідка Новомиколаївського відділення Вільнянської МДПІ про присвоєння ОСОБА_2 ідентифікаційного номера, Подання адміністрації (Правління) спільно із профспілковим комітетом Колгосп «Родіна» щодо представлення до призначення пенсії ОСОБА_2 (а.с.44-48).

Отже надані до Пенсійного фонду документи, містять розбіжності, що виключає можливість беззаперечно встановити ту обставину, що особа, яка перебувала на обліку в пенсійному органі та особа, щодо якої подано заяву про виплату допомоги на поховання є однією особою.

Суд звертає увагу, що відповідно до Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань:

1) забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення;

2) планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду;

3) організовує роботу управлінь Фонду щодо: забезпечення надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень та платників відповідно до законодавства; ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, внесення відомостей до них та їх використання; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів; застосування фінансових санкцій та нарахування пені, передбачених законом та умовами договорів з установами та організаціями, що здійснюють виплату пенсій; призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством;

4) забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами);

5) здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;

6) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, контроль за цільовим використанням коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці;

7) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому соціальному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсійні виплати;

8) застосовує фінансові санкції, передбачені законом та умовами договорів з установами та організаціями, що здійснюють виплату пенсій;

9) організовує первинний бухгалтерський облік та звітність в управліннях Фонду, одержує в установленому порядку статистичну й бухгалтерську звітність, складає зведені бухгалтерські звіти та баланси, забезпечує своєчасне їх подання відповідним органам;

10) надає управлінням Фонду допомогу у вирішенні питань матеріально-технічного забезпечення;

11) організовує професійну підготовку та підвищення кваліфікації працівників, узагальнює та поширює прогресивні форми і методи роботи;

12) проводить у межах своїх повноважень інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення;

13) інформує громадськість про свою діяльність;

14) здійснює розгляд звернень, заяв та скарг підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності Фонду, виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг;

15) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, реалізацію державної політики стосовно державної таємниці та інформації з обмеженим доступом, контроль за її збереженням у головних управліннях Фонду;

16) узагальнює та аналізує результати роботи головного управління Фонду та управлінь Фонду, вносить відповідні пропозиції правлінню Фонду;

17) здійснює інші повноваження, визначені законом.

З огляду на вищевказане, суд зазначає, що органи пенсійного фонду не наділені компетенцією встановлення фактів та усунення розбіжностей у документах, що надаються заявниками, а тому відмовляючи позивачу у виплаті допомоги на поховання померлого пенсіонера відповідач діяв у межах, на підставах та у спосіб, встановлений чинним законодавством, оскільки подані позивачем документи мали певні розбіжності.

Підтверджувати наявність або відсутність юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи є компетенцією відповідного цивільного суду.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

З огляду на те, що позивачу відмовлено в задоволенні позову, підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно із статтею 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 27.06.2023.

Суддя І.В.Садовий