Ухвала від 26.06.2023 по справі 464/2808/23

Справа №464/2808/23

пр № 2/464/994/23

УХВАЛА

22 червня 2023 року м. Львів

Сихівський районний суд м. Львова

в складі: головуючої судді - Сабари Л.В.,

секретаря судового засідання - Андрушко Н.М.,

за участі: представника позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Львова цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про виділ частини земельної ділянки, припинення права спільної часткової власності, -

встановив:

в провадженні Сихівського районного суду м. Львова перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про виділ частини земельної ділянки, припинення права спільної часткової власності.

Ухвалою суду від 08.05.2023 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

02.06.2023 на адресу суду надійшло клопотання відповідача ОСОБА_3 про зупинення провадження у справі. В обґрунтування клопотання зазначає, що 26.02.2023 на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 призваний у Збройні Сили України за загальною мобілізацією під час дії воєнного стану на території України, зарахований до складу військової частини НОМЕР_1 на посаду кулеметника. На даний час перебуває на військовій службі у згаданій військовій частині. Вказані обставини позбавляють його можливості реалізовувати свої процесуальні права в межах розгляду даної цивільної справи, а тому просить суд зупинити провадження у справі до припинення його перебування у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

07.06.2023 на електронну адресу суду надійшли заперечення представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 на клопотання про зупинення провадження у справі, в якому зазначає, що відповідач ОСОБА_3 мобілізований до військової частини НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , тобто останній перебуває на військовій службі за місцем свого проживання, однак вказана територія не відноситься до зони бойових дій. Одночасно, відповідач не надав суду доказів того, що військова частина, в якій він перебуває, переведена на воєнний стан або залучена до виконання завдань у зоні бойових дій, а тому вважає таке клопотання необґрунтованим та просить суд відмовити у його задоволенні.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення клопотання про зупинення провадження у справі, підтримав доводи, викладені в запереченнях на клопотання від 07.06.2023.

Відповідач в судове засідання не з'явився, в клопотанні про зупинення провадження у справі від 02.06.2023 зазначив, що просить проводити розгляд такого за його відсутності.

Заслухавши думку представника позивача, оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Статтею 6 Конвенції з прав людини і основоположних свобод встановлено, що право на справедливий судовий розгляд передбачає право на змагальність провадження. Кожна сторона провадження має бути поінформована про подання та аргументи іншої сторони та має отримувати нагоду коментувати чи спростовувати їх.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.

Згідно з ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Відповідно до висновків, викладених у постанові Касаційного цивільного Суду Верховного Суду від 21.12.2022 у справі №456/2541/19, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі не з наявністю воєнного стану в Україні, а з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку про те, що визначаючи наявність підстав, за яких провадження у справі підлягає обов'язковому зупиненню, суд зобов'язаний, зокрема, враховувати, що така підстава зупинення провадження у справі застосовується виключно з метою забезпечення можливості дотримання процесуальних прав учасників процесу, закріплених нормами ЦПК України, зокрема на безперешкодну участь сторін у судовому процесі, та з метою виконання обов'язку суду щодо повного та об'єктивного дослідження судом всіх обставин справи.

Так, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-IX від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05.30 год. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №254/2023 від 01.05.2023, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 3057-IX від 02.05.2023, продовжено строком на 90 діб, а саме до 18 серпня 2023 року.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію, у зв'язку із чим призов військовозобов'язаних необхідно було здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами (п. 1, 4).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що військове формування - це створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

Відповідно до п. п. 3 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Зміст мобілізації становить, зокрема, переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу (ч. 4 ст. 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Як вбачається з копії військового квитка серії НОМЕР_2 , виданого 16.09.2014 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 26.02.2022 на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 призваний у Збройні Сили України за загальною мобілізацією, тобто його призов здійснено відповідно до обсягів, визначених згідно з мобілізаційними планами.

З вказаного військового квитка вбачається, що ОСОБА_3 26.02.2023 зарахований до військової частини НОМЕР_1 на підставі наказу №48, проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді кулеметника, тобто зарахований до складу Збройних Сил України.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України №350/486/1/253ПС від 30.05.2023 встановлено, що старший солдат ОСОБА_3 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 .

Отже, аналізуючи зміст клопотання, а також докази, якими воно обґрунтоване, суд приходить до висновку про те, що відповідачем доведено факт його перебування у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан, у зв'язку із мобілізацією, що пов'язана з введенням воєнного стану на території України відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-IX від 24.02.2022.

Беручи до уваги вищевикладене, а також обов'язок суду зупинити провадженні у справі в даному випадку, відтак суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотання.

Відповідно до ч. 1 ст. 254 ЦПК України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.

Таким чином, після усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі, відповідач зобов'язаний повідомити про це суд.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, керуючись ст. ст. 258-261, 353, 354 ЦПК України, суд, -

постановив:

клопотання задовольнити.

Провадження у цивільній справі №464/2808/23 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про виділ частини земельної ділянки, припинення права спільної часткової власності - зупинити на час перебування відповідача ОСОБА_3 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано суддею 26 червня 2023 року.

Головуюча Сабара Л.В.