Справа № 438/825/23
Провадження № 3/438/423/2023
іменем України
27 червня 2023 року м. Борислав
Суддя Бориславського міського суду Львівської області Пантелєєв Д.Г., розглянувши матеріали, які надійшли до суду з відділення поліції №1 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Борислава, громадянина України, працюючого ФОП, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.156 ч.1, ст.164 ч.1 КУпАП,
До суду з відділення поліції №1 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області надійшли 05.06.2023р. адміністративні протоколи, складені відносно ОСОБА_1 про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.156 ч.1, ст.164 ч.1 КУпАП.
В протоколі серії ВАБ №950225 від 02.06.2023р. вказано, що 02.06.2023р. о 10-30 год. ОСОБА_1 , який являється ФОП, в АДРЕСА_2 , здійснював реалізацію тютюнових виробів без марки акцизного податку, а саме 2 (дві) електронні сигарети ТМ «Ельфбар», за що відповідальність передбачена ст.156 ч.1 КУпАП.
В протоколі серії ВАБ №950226 від 02.06.2023р. вказано, що 02.06.2023р. о 10-30 год. ОСОБА_1 , який являється ФОП, в АДРЕСА_2 , проводив господарську діяльність з продажу електронних сигарет без відповідної ліцензії, що передбачена ст.15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», за що відповідальність передбачена ст.164 ч.1 КУпАП.
Постановою Бориславського міського суду Львівської області від 06.06.2023 року справи відносно ОСОБА_1 за ст.156 ч.1, ст.164 ч.1 КУпАП, об'єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 надав суду письмову заяву в якій просив звільнити його від адміністративної відповідальності за ст.156 ч.1, ст.164 ч.1 КУпАП, і оголосити йому усне зауваження, оскільки він раніше не притягувався до відповідальності, можливості сплатити штраф не має, має на утриманні неповнолітню дитину, яка мешкає з ним.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суддя приходить до висновку, що в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.156 ч.1 та ст.164 ч.1 КУпАП, виходячи з наступного.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Диспозицією ст.156 ч.1 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Диспозицією ст.164 ч.1 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди.
Статтею 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» регулюються питання щодо імпорту, експорту, оптової і роздрібної торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального».
Так, як в протоколі серії ВАБ №950225 від 02.06.2023р. так і в протоколі серії ВАБ №950226 від 02.06.2023р., вказано, що ОСОБА_1 здійснював реалізацію електронних сигарет без марки акцизного податку та відповідної ліцензії, що виключає його відповідальність за ст.156 ч.1 та ст.164 ч.1 КУпАП, оскільки диспозиціями даних статей передбачена відповідальність за реалізацію саме рідини, що використовується в електронних сигаретах, без марок акцизного податку та без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, а не електронних сигарет.
Під час розгляду справ про адміністративні правопорушення необхідно дотримуватися принципів диспозитивності, свободи в поданні учасниками справи суду доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, забезпечення права на захист, верховенства права, а також прецедентної практики Європейського суду з прав людини, спрямованої на додержання положень статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої стандарти та вимоги кримінального провадження поширюються на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа «Надточій проти України» рішення від 15 травня 2008 року, справа «Озтюрк проти Німеччини» рішення від 21 лютого 1984 року, «Маліге проти Франції» рішення від 23 вересня 1998 року, «Гурепко проти України» рішення від 08 квітня 2010 року).
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтуються на конституційному принципі: презумпції невинуватості (ст. 62 Конституції України). Тягар доведення складу адміністративного правопорушення покладається на адміністративний орган, разом з тим, особа, яка притягається до відповідальності, звільняється від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння правопорушення.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи, дана правова норма не передбачає судового рішення про направлення справи на дооформлення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 та ч.1 ст.164 КУпАП не доведено, в зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір стягується у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення. Враховуючи, що провадження у даній справі слід закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, відповідно, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст.156 ч.1, ст.164 ч.1, 245, 251, 247, 280 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.156 ч.1 та ст.164 ч.1 КУпАП,- закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду.
Суддя Пантелєєв Д.Г.