Постанова від 23.06.2023 по справі 334/4579/23

Дата документу 23.06.2023

Справа № 334/4579/23

Провадження № 3/334/1972/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2023 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Коломаренко К.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який є помічником гранатометника першого відділення охорони першого взводу охорони роти охорони та забезпечення військової частині НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за дресою: АДРЕСА_2 , інші відомості суду не відомі,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП та ч.3 ст.172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

21.05.2023 року о 18 годині 50 хвилин в м. Запоріжжі, Дніпровському районі, біля плотини «Дніпрогес», на перехресті вул. Портової та вул. Богдана Хмельницького, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував транспортним засобом «NISSAN TEANA», державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку із застосуванням спеціального технічного приладу «Alcotest Drager №6810», прилад ARCD 0546, із фіксацією на бодікамеру 471865. Результат огляду - 1,80 проміле. Водій з результатами погодився. Від керування транспортного засобу відсторонений, шляхом залишення транспортного засобу припаркованим без порушень ПДР. Про повторність попереджений. порушив вимоги п.2.5 ПДР України.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9 «а» ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

Крім того, 21 травня 2023 року о 19 години 00 хвилин матрос ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, являючись військовою службовою особою, проходячи військову службу на посаді помічника гранатометника першого відділення охорони першого взводу охорони роти охорони та забезпечення військової частини НОМЕР_1 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам військової служби, в умовах особливого періоду та умовах особливого періоду та умовах воєнного стану (особливий період включає в себе воєнний стан відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України»), в порушення вимогам статей: 11,13,120,241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1, 2, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, виконуючи обов'язки військової служби (завдання за призначенням, пов'язані з відновленням особового складу), перебуваючи в м. Запоріжжя, де на греблі Дніпрогес, знаходився в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 21.05.2023 року №3625, чим вчинив військово-адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнав, пояснив обставини вчинених правопорушень, щиро розкаявся, просив суворо не карати.

Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст.1 КУпП, завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

В пункті 1.9 Правил дорожнього руху України (далі - ПДРУкраїни) встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Як передбачено п.2.9«а» ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Отже ознаками об'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення є: по-перше, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, по-друге, передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, по третє - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Як встановлено ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена Наказом МВС, МОЗ 09.11.2015 № 1452/735, визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння) та оформлення результатів такого огляду.

Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп'яніння є запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.

Таким чином, з огляду на вищевказане, законними вимогами працівника поліції про необхідність проходження огляду на стан сп'яніння особи, що керує автомобілем, є підтверджені доказами ознаки наявності алкогольного сп'яніння.

Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення.

Стаття 251 КУпАП визначає доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Стаття 252 КУпАП зобов'язує орган (посадову особу) оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується наявними у справі доказами, дослідженими безпосередньо суддею під час судового розгляду, а саме:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №047720 від 21 травня 2023 року, який відповідає вимогам ст.256 КУпАП, та в якому викладені обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення (т.1 а.с.1);

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого, в зв'язку з виявленням у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, працівником поліції під безперервну відео фіксацію на бодікамеру №471865, проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 з використанням спеціального технічного засобу «Alcotest Drager 6810», прилад № ARCD-0546, принтер № ARCC-5074, тест №2387, згідно результатів якого, у ОСОБА_1 виявлено стан алкогольного сп'яніння, а сам 1,80 проміле. Своїм особистим підписом ОСОБА_1 підтвердив, що з результатами огляду згоден. У подальшому, працівниками поліції відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення. (т.1 а.с.2-3);

- рапортом інспектора взводу 1 роти 1 батальйону 3 УПП в Запорізькій області старшого лейтенанта Никитенко М.В. від 21 травня 2023 року, відповідно до якого, 21 травня 2023 року о 18-53 отримали виклик від диспетчера «102» про те, що в 18 год. 50 хвилин на греблі Дніпрогес зупинено транспортний засіб «Nissan», державний номерний знак НОМЕР_2 , за кермом якого п'яний водій. Заявник - цивільна особа ОСОБА_2 . Прибувши на місце працівниками поліції проведено огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою технічного приладу «Alcotest Drager 6810», результат - 1,80 проміле. Водій ОСОБА_1 з результатами огляду погодився;

- письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 , згідно яких, рухаючись по греблі Дніпрогес, автомобіль «Nissan», державний номерний знак НОМЕР_2 , неодноразово створював аварійну ситуацію, підрізав автомобіль ОСОБА_4 , витисняв його автомобіль на зустрічну смугу. Коли ОСОБА_3 вдалося зупинити автомобіль «Nissan», державний номерний знак НОМЕР_2 , він почув від водія вказаного автомобіля - ОСОБА_1 різких запах алкоголю з порожнини рота, після чого, дружина свідка ОСОБА_2 викликала поліцію (а.с.5);

- відеозаписом з компакт-диску, на якому зафіксовано обставини вчинення правопорушення ОСОБА_1 , який в повній мірі узгоджується з іншими доказами, доданими до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №047720 від 21.05.2023 року, відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 130 КУпАП.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги п.2.9«а» ПДР України, відповідно до яких, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, відповідальність за що передбачена за ч.1 ст.130 КУпАП.

Щодо притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, суддя зазначає наступне.

Згідно Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні ведений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена та проводиться загальна мобілізація. Згідно з вимогами ч. 5 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.

Згідно Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Закон негайно оголошується через засоби масової інформації та набирає чинності з дня його опублікування.

У такий спосіб, з моменту видання Указу Президента України № 64/202 від 24 лютого 2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти воєнний стан, який триває до теперішнього часу.

Відповідно до положень нормативно-правових актів, які регламентують порядок проходження військової служби, військовослужбовці виконують обов'язки військової служби цілодобово, окрім випадків, відповідно до яких військовослужбовці тимчасово звільняються від виконання обов'язків військової служби (відпустка, тощо).

Згідно ст.11 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах вірності конституційному обов'язку та військовій присязі; верховенства права, законності та гуманності, поваги до людини, її конституційних прав і свобод; виховання військовослужбовців на патріотичних, бойових традиціях Українського народу, додержання військової дисципліни.

Відповідно до ст.11, 241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).

Згідно ст.1, 5 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зокрема зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Суддею встановлено, що помічник гранатометника першого відділення охорони першого взводу охорони роти охорони та забезпечення, який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , зазначені вимоги закону проігнорував та 21 травня 2023 року близько 19 години 00 хвилин був виявлений в м. Запоріжжя, де на греблі Дніпрогес, знаходився в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 21.05.2023 року №3625.

Окрім визнання своєї провини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, повністю підтверджується сукупністю письмових доказів, досліджених безпосередньо під час судового розгляду, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ДНЗ-2/493 від 22.05.2023 року, який відповідає вимогам ст.256 КУпАП, та в якому викладені обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. В графі «письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 зазначає, що з вичненим правопорушенням повністю згоден та щиро кається» (т.2 а.с.2-4);

- висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №3625, складеного 21.05.2023 року о 21-50 годині, згідно якого громадянин ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння (т.2 а.с.5);

- копією військового квитка серії НОМЕР_3 , відповідно до якого, ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 ЗСУ (т.2 а.с.9-12).

Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.

Враховуючи наведене, а також повне визнання вини ОСОБА_1 , суддя вважає, що його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 доведена повністю.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно довідки, складеної поліцейським взводу 2 роти 2 батальйону 3 патрульної поліції в Запорізькій області сержанта поліції Подреза Д., відповідно до бази даних підсистеми «Адмінпрактика», а саме інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», громадянин ОСОБА_1 08.07.2003 року отримав посвідчення водія НОМЕР_4 та до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП не притягувався.

Враховуючи наведене, суддя вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП як найбільш серйозного із вчинених правопорушень у вигляді 17000 гривень штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік, при цьому враховує, що санкція вказаної частини статті є конкретною і не містить альтернативного адміністративного стягнення.

Згідно з п.12 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору, передбаченого ст.40-1 КУпАП, оскільки він являється військовослужбовцем.

Керуючись ст. 9, 23, 130, 172-20, 252, 283-285, 294 КУпАП, ст.5 Закону України «Про судовий збір», суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 та ч.3 ст.172-20 КУпАП, і з урахуванням положень ч.2 ст.36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

У разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний термін з дня вручення йому постанови, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.

Суддя: Коломаренко К. А.