Ухвала від 26.06.2023 по справі 560/11053/23

Справа № 560/11053/23

УХВАЛА

26 червня 2023 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Салюк П.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказ, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просять:

визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновити ОСОБА_1 і ОСОБА_2 строк звернення до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу;

визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 08 листопада 2019 року № 22-9531-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги" з Додатком на нього, в частині включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди, на які пропонуються до продажу на земельних торгах, земельної ділянки площею 2,0128 га, з кадастровим номером 6825886000:02:032:0250, яка розташована на межах населених пунктів Савинецької сільської ради Ярмоленецької району Хмельницької області.

Відповідно до пунктів 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

В поданому адміністративному позові позивачі просять визнати протиправним та скасувати наказ від 08 листопада 2019 року №22-9531-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги".

Адміністративний позов позивачі подали до суду 21.06.2023, що підтверджено матеріалами справи. Тобто шестимісячний строк звернення, визначений частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачами пропущено.

Відповідно до статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.

Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.

Вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення викладені в статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо поданої позивачем заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.

Строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними, після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Встановлений ст. 122 КАС України, строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що процесуальне законодавство пов'язує початок перебігу строку на звернення до адміністративного суду з моментом коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Як встановлено з позовної заяви, позивачі вказують, що ними з поважних причин пропущено строк звернення до суду, оскільки копію оскаржуваного наказу отримано представником позивача - Лозінським М.В., лише 29 травня 2023 року. Представник позивачів, зазначає, що строк звернення до суду не пропущено, оскільки саме з травня 2023 року він фактично дізнався про оскаржуваний наказ, після чого подав позовну заяву до Хмельницького окружного адміністративного суду.

Суд критично оцінює такі доводи представника позивача та приходить до висновку, що клопотання про визнання причин пропуску строку є необгрутованим, оскільки незнання представника позивачів про наявність оскаржуваного наказу від 08.11.2019, не перешкоджало самим позивачам звернутись за захистом своїх прав у встановлений КАС України строк звернення до адміністративного суду.

Суд зазначає, що поновлення строку звернення до суду може здійснюватися з ініціативи та в межах наведених доводів особи, яка подала заяву. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися, або хибна помилка про не пропуск строку, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Разом з цим, поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в заяві про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду не свідчать про наявність поважних підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Згідно з частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

За таких обставин адміністративний позов належить залишити без руху. Недоліки повинні бути усунені позивачами шляхом: подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду, вказавши об'єктивні і обґрунтовані докази поважності причин його пропуску.

Керуючись частиною 1 статті 123, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Визнати неповажними підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Позовні заяви ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , залишити без руху.

Надати позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддяП.І. Салюк