Рішення від 26.06.2023 по справі 380/1431/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/1431/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (вул. Мечнікова, 16А, м. Львів, код ЄДРПОУ 14321647) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України з вимогами:

- визнати протиправним рішення об'єднаної житлової комісії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України №13 від 30.12.2022 року, в частині зарахування ОСОБА_1 в список осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 05.03.2020 та в першочерговому порядку з 30.12.2022, як учасника бойових дій зі складом сім'ї 1 особа;

- зобов'язати Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України в особі об'єднаної житлової комісії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України змінити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік в списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 15.08.2001 року та в першочерговому порядку з 30.11.2015 року, як учасника бойових дій зі складом сім'ї 1 особа.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на квартирному обліку перебував з початку проходження військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб офіцерського складу з 15.08.2001 року. За попередніми місцями проходження військової служби постійним житлом згідно з встановленими законодавством нормами протягом усього часу проходження військової позивач не забезпечувався, службове жиле приміщення (службову жилу площу) не утримує. Під час проходження військової служби в ІНФОРМАЦІЯ_1 , 06.06.2016 року позивачем укладено договір про іпотечний кредит на придбання квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , яка є предметом іпотеки до 31.03.2031 року. Протокольним рішенням спільного засідання командування та житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 №4 від 10.07.2017 року позивач виключений зі списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення житлом для постійного проживання з 15.08.2001 року та зі списків осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень з 30.11.2015 року, в зв'язку із забезпеченням житлом, шляхом придбання квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , за місцем проходження військової служби. 12.10.2022 року у зв'язку з переміщенням для подальшого проходження військової служби з ІНФОРМАЦІЯ_3 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (м. Львів), не забезпеченням постійним житлом згідно з встановленими законодавством нормами протягом усього часу проходження військової служби, вислугою на військовій службі понад 20 років, позивач звернувся до Об'єднаної житлової комісії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо зарахування за новим місцем служби до списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку із збереженням попереднього часу перебування на обліку в Харківському прикордонному загоні з 15.08.2001 року та в першочерговому порядку, як учасника бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_2 видане 29.04.2015 року) зі складом сім'ї 1 (одна) особа. Протокольним рішенням об'єднаної житлової комісії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України №13 від 30.12.2022 року рапорт позивача від 12.10.2022 було задоволено частково, зокрема, позивача зараховано в список осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку, але з урахуванням періоду перебування в списках осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовим житлом з 05.03.2020 та в першочерговому порядку з 30.12.2022, як учасника бойових дій зі складом сім'ї 1 особа. Житлова комісія мотивувала своє рішення тим, що чинне законодавство передбачає збереження попереднього часу перебування на обліку при переміщенні військовослужбовця, за умови перебування військовослужбовця на обліку за попереднім місцем проходження військової служби. Проте, відповідно до матеріалів облікової житлової справи, позивача виключено зі списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення житлом для постійного проживання 10.07.2017 року, а період не перебування на обліку за попереднім місцем проходження військової служби в Харківському прикордонному загоні, перевищив шість місяців. Позивач не погоджується з таким рішенням об'єднаної житлової комісії відповідача, оскільки вважає, що має місце обмеження його прав як військовослужбовця, щодо часу зарахування на облік, що є порушенням принципу рівності громадян, відповідно до ст. 24 Конституції України. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 30.01.2023 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у поданому до суду відзиві на позовну заяву. Зазначає про наявність юридичної колізії з боку позивача, оскільки згідно позовних вимог він просить суд скасувати рішення житлової комісії і одночасно просить зобов'язати відповідача в особі об'єднаної житлової комісії змінити дату його зарахування на квартирний облік. Вказані позовні вимоги, на думку представника відповідача, є взаємовиключними та не є ефективним та належним способом захисту позивача по справі. Крім цього на думку представника, прийняття рішення про зміну дати зарахування позивача на квартирний облік в списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями є виключними дискреційними повноваженнями відповідача. Суд не має повноважень визначати спосіб дій відповідача при прийнятті рішення житловою комісією. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого рішення у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини. Суд не вправі перебирати на себе функцію житлової комісії відповідача, оскільки ця функція належить виключно суб'єкту владних повноважень, в якого є декілька варіантів правової поведінки (прийняти позитивне рішення, відмовити чи залишити без розгляду). Звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами, а згідно зі статтями 34,37 ЖК Української РСР потребуючими поліпшення умов визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижчою за рівень, визначений чинним законодавством, а облік таких осіб здійснюється за їх місцем роботи або за їх місцем проживання. Всупереч наведеному, позивач долучає інформаційну довідку № 321053366 від 25 січня 2023 року про його право власності на квартиру, загальною площею 53,9 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_2 . Тобто, позивач забезпечений житлом, яке перебуває у його власності. позивач станом на момент звернення до суду вважається таким, що забезпечений житлом в розумінні Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей». Окрім цього, у відповідності до протоколу від 10 липня 2017 року №4 (пункт 5) засідання житлової комісії Харківського прикордонного гарнізону підполковник ОСОБА_1 знятий з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових у мов в м. Харкові та виключений зі списку осіб, які користуються правом першочергового отримання житла, в зв'язку з поліпшенням житлових умов. Підставою для прийняття такого рішення слугував рапорт позивача. З огляду на те, що на момент звернення позивача до житлової комісії відповідача про постановку на квартирний облік, він за попереднім місцем служби з 2017 року був знятий з квартирного обліку та не перебував на ньому, підстав зараховувати спірний період, з урахуванням вимог пункту 3 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями в житлової комісії не було. Безпосередньо позивач в заяві вказує та стверджує про ці обставини, зокрема про те, що він був знятий з квартирного обліку за попереднім місцем служби. В той же час, неаргументовано вказує про зарахування періоду, коли він взагалі не перебував на квартирному обліку (з 10 липня 2017 року (дата зняття з квартирного обліку) по 12 жовтня 2022 року - дату подання рапорту). На думку представника, позивачу достеменно було відомо, що при написанні рапорту про постановку його на квартирний облік та зарахування періоду часу з 15.08.2001 року, він в період з 10 липня 2017 року на квартирному обліку за попереднім місцем служби не перебував, а тому житлова комісія діяла у спосіб передбачений законом та нормативними документами. Вищенаведене беззаперечно свідчить про те, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими, у задоволенні яких слід відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 проходить дійсну військову службу в Державній прикордонній службі України з 1997 року.

Під час проходження військової служби в ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військова частина НОМЕР_3 ), з 15.08.2001 року позивач був зарахований, перебував на квартирному обліку та в черзі на отримання житла зі складом сім'ї три особи, що підтверджується випискою з протоколу №5 від 20.08.2021 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до витягу з протоколу №2 від 28.02.2013 засідання житлової комісії Харківського прикордонного гарнізону, позивача зараховано в загальному порядку до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов в м. Харкові зі складом сім'ї три особи та зі збереженням попереднього часу перебування на обліку з 20.08.2001.

Відповідно до витягу з протоколу №3 від 30.05.2014 засідання житлової комісії Харківського прикордонного гарнізону, позивача залишено на квартирному обліку складом сім'ї одна особа з 20.08.2001.

Відповідно до витягу з протоколу №4 від 10.07.2017 засідання житлової комісії Харківського прикордонного гарнізону, позивача знято з квартирного обліку, осіб, які потребують поліпшення житлових умов в м. Харкові та виключено зі списку осіб, які користуються правом першочергового отримання житла.

Позивач є власником квартири АДРЕСА_3 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 25.01.2023.

Відповідно до витягу з наказу начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 14.01.2020 №12-ОС, позивач з 13.01.20200 приступив до виконання обов'язків за посадою по Західному регіональному управлінню.

Відповідно до витягу з протоколу №13 від 30.12.2022 засідання Об'єднаної житлової комісії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, позивача зараховано до списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку на підставі пункту 26 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 та пунктів 1, 10 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 № 26, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 17.03.2021 за № 344/35966 з урахуванням періоду перебування в списках осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовим житлом з 05.03.2020 та в першочерговому порядку з 30.12.2022, як учасника бойових дій зі складом сім'ї 1 особа.

Не погодившись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст.3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 47 Конституції України визначено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII, який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі (далі Закон № 2011-XII).

Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 12 Закону № 2011-XII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 12 Закону № 2011-XII, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Відповідно до ст. 37 Житлового кодексу УРСР (далі - ЖК) облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію.

Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов згідно зі ст.38 ЖК встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

Відповідно до ч.1 ст. 40 ЖК громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Згідно з ст. 40 ЖК громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті.

Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:

1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;

1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;

2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;

3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;

4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;

5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

У разі смерті громадянина, який перебував на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, за членами його сім'ї зберігається право подальшого перебування на обліку. Таке ж право зберігається за членами сім'ї громадянина, який перебував на обліку у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів і був знятий з обліку з підстав, зазначених у пунктах 2 і 4 цієї статті.

Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.

Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.

Вказаний перелік випадків для зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов вичерпний.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок №1081).

Він визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Порядком визначено алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).

Відповідно до п.22. Порядку №1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Пунктом 24 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік. Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла. Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Згідно з п.29 Порядку №1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Відповідно до п.30. Порядку №1081 військовослужбовці знімаються з обліку у разі:

поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;

засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;

звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;

подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;

в інших випадках, передбачених законодавством.

Отже, вказаний перелік підстав для зняття військовослужбовців з обліку не є вичерпним.

Згідно з п.31 Порядку №1081 житлові приміщення надаються тільки військовослужбовцям, які перебувають на обліку, крім випадків, передбачених законодавством.

Отже, право на житло мають військовослужбовці, які перебувають на обліку.

Відповідно до п.32. Порядку №1081 військовослужбовцям житло надається згідно з чергою.

Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).

Пунктом 33 Порядку №1081 встановлено, що житлове приміщення, що надається військовослужбовцю для постійного проживання, повинне бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним та технічним вимогам.

Згідно з п.34 Порядку №1081 на підставі рішення про надання житла виконавчий орган районної, міської, районної у місті ради, а в закритому військовому містечку - квартирно-експлуатаційний орган видає ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення, безпосередньо військовослужбовцю, на ім'я якого він виписаний, або за його дорученням іншій особі.

Ордер може бути виданий лише на вільне житлове приміщення.

Відповідно до Порядку №1081, наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 № 1040 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України (наказ втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 № 26) (далі - Інструкція №1040). Інструкція визначала організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених у запас або відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, в органах Державної прикордонної служби України після звільнення та членів їх сімей, уключаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Зі змісту витягу з протоколу №4 від 10.07.2017 засідання житлової комісії Харківського прикордонного гарнізону, відповідно до п. 3.14. Інструкції №1040, позивача, за його рапортом, було знято з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов в м. Харкові та виключено зі списку осіб, які користуються правом першочергового отримання житла, у зв'язку із поліпшенням житлових умов.

Відповідно до п. 3.14 Інструкції №1040, військовослужбовці знімаються з квартирного обліку в населеному пункті, зокрема, в разі поліпшення житлових умов, унаслідок чого відпала потреба в наданні житла.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 .

На момент час спірних правовідносин діє Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 № 26 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 17.03.2021 за № 344/35966) (далі - Інструкція №26), якою визначено механізм забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба), а також осіб, звільнених у запас або відставку, що після звільнення продовжують перебувати на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, в органах Держприкордонслужби (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання.

Зі змісту витягу з протоколу №13 від 30.12.2022 засідання Об'єднаної житлової комісії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, судом встановлено, що позивача з 05.03.2020 зараховано до списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку, з урахуванням періоду перебування в списках осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовим житлом, та в першочерговому порядку з 30.12.2022, як учасника бойових дій зі складом сім'ї 1 особа, відповідно до п. 26 Порядку №1081 та пунктів 1, 10 розділу V Інструкції № 26. Підставою для прийняття такого рішення вказано: рапорт (№21/6328-22-Вн від 12.10.2022), довідка №12/220 від 15.08.2022 про вислугу років (27 років 3 місяці 6 днів - станом на 15.08.2022) видана відділом кадрів в/ч НОМЕР_4 , витяг з протоколу №2 засідання житлової комісії Львівської загальногарнізонної житлової комісії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 05.03.2020, посвідчення НОМЕР_2 від 29.04.2015, витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, довідки про реєстрацію місця проживання, копія іпотечного договору №658 від 16.06.2016, облікова житлова справа та інші документи.

Відповідно до п. 26 Порядку №1081 (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення), військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Пунктом 1 розділу V Інструкції № 26 встановлено, що На облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, зараховуються військовослужбовці, які не забезпечувалися постійним житлом згідно з встановленими законодавством нормами протягом усього часу проходження військової служби і мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей. Військовослужбовці, звільнені в запас (відставку), які набули право на отримання житла для постійного проживання та залишилися проживати в наданих їм службових жилих приміщеннях або потребують відселення із закритих військових містечок, мають право на зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, в органі Держприкордонслужби, рішенням керівника якого надавалося таке житло (або в якому житло перебуває на обліку). Військовослужбовець, який забезпечений жилою площею в межах норми для відповідного населеного пункту, та члени його сім'ї не мають права на забезпечення житлом від Держприкордонслужби.

Відповідно до п. 3 розділу V Інструкції № 26, особи, які перебувають на обліку для забезпечення їх житлом Держприкордонслужбою та призвані на військову службу під час мобілізації, у разі переміщення по службі до інших органів Держприкордонслужби після укладання ними відповідного контракту мають право бути зараховані на відповідний облік за новим місцем військової служби із збереженням часу попереднього перебування на обліку.

Пунктами 5, 6 розділу V Інструкції № 26 встановлено, що за рапортом військовослужбовця житлова комісія органу Держприкордонслужби (об'єднана житлова комісія) проводить перевірку житлових умов військовослужбовця та членів його сім'ї, за результатами якої складає довідку про перевірку житлових умов. Після проведення перевірки житлових умов військовослужбовця житлова комісія (об'єднана житлова комісія) на найближчому засіданні, але не пізніше ніж через місяць з дати реєстрації відповідного рапорту військовослужбовця, розглядає питання щодо зарахування військовослужбовця на облік. На засіданні житлової комісії (об'єднаної житлової комісії) має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік. За результатами розгляду житлова комісія органу Держприкордонслужби (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про зарахування військовослужбовця та членів його сім'ї на облік або відмовляє в зарахуванні на облік з обґрунтуванням такої відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Згідно п. 10 розділу V Інструкції № 26, у разі зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, військовослужбовців, які перебували у списках для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями, час перебування в таких списках ураховується. У такому випадку датою зарахування військовослужбовця на облік є дата включення до списку для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями.

Враховуючи викладене, суд погоджується із доводами представника відповідача про те, що на момент звернення позивача до житлової комісії відповідача про постановку на квартирний облік, він за попереднім місцем служби з 2017 року (протокол №4 від 10.07.2017 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 ) був знятий з квартирного обліку та не перебував на ньому до моменту звернення до відповідача з питань постановки на квартирний облік, внаслідок чого у відповідача були відсутні підстави зараховувати позивачу спірний період.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, відповідач, як суб'єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

З наведеного суд висновує про необхідність відмовити у задоволенні позову позивача.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 26.06.2023 року.

Суддя Костецький Н.В.