про залишення позовної заяви без руху
26 червня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/4217/23
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.
розглянула матеріали адміністративного позову
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), яка діє як законний представник малолітньої доньки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1
відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 133224030)
відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , яка діє як законний представник малолітньої доньки ОСОБА_2 , звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 20.10.2022 року про відмову у призначенні пенсії за заявою від 14.10.2022 року про переведення пенсії по втраті годувальника на малолітню доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на інший вид пенсії, а саме пенсію по втраті годувальника згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" 3723-ХІІ;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, оформлене у формі листа №6452-7006/П-02/8-1100/22 від 25.11.2022 року про відмову у переведенні на інший вид пенсії, а саме пенсії по втраті годувальника на малолітню доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначеної за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по втраті годувальника згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути її заяву від 14.10.2022 року про переведення пенсії по втраті годувальника на малолітню доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на інший вид пенсії, а саме пенсії по втраті годувальника згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, з урахуванням висновків суду.
Ухвалою від 20.06.2023 року задоволено заяву судді Петренко О.С. про самовідвід у справі за цим позовом.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової спарив між суддями від 21.06.2023 року справу передано на розгляд судді Черниш О.А.
Пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з частинами 1, 2, 3, 4 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Предметом спору у цій справі є законність рішення про відмову у призначенні пенсії №110130008732 від 20.10.2022 року, прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області за принципом екстериторіальності за заявою позивачки від 14.10.2022 року про переведення на інший вид пенсії.
Звернувшись до суду з цим позовом 19.06.2023 року, позивачка пропустила шестимісячний строк, установлений частиною 2 статті 122 КАС України.
Разом з позовом позивачка подала заяву про поновлення строку звернення до суду, обґрунтовану тим, що, отримавши вказане рішення у листопаді 2022 року та не погодившись із ним, 11.11.2022 року вона подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області заяву про повторний розгляд її заяви від 14.10.2022 року. Листом №6452-7006/П-02/8-1100/22 від 25.11.2022 року відповідач-2 відмовив у задоволенні її заяви. Цей лист позивачка отримала 03.01.2023 року, тому вважає, що саме з цієї дати необхідно обраховувати строк звернення до суду. З цих підстав позивачка просила поновити строк звернення до суду з позовом.
Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Відповідно до частини 1 статті 105 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застраховані особи та члени їхніх сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку.
Постановою правління Пенсійного фонду України №18-6 від 12.10.2007 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.11.2007 року за №1241/14508, затверджено Порядок розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, який визначає процедуру подання та розгляду скарг на рішення про призначення, перерахунок, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший, виплаті пенсій, прийняті головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управліннями Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями.
Згідно з пунктами 2, 3, 4 цього Порядку у разі, якщо громадянин вважає, що орган, що призначає пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, громадянин має право оскаржити таке рішення у органі Пенсійного фонду України вищого рівня.
Скарга на рішення органу, що призначає пенсії, подається громадянином особисто або законним представником відповідно до законодавства або представником, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Подання скарги відповідно до цього Порядку не позбавляє заявника права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства.
Скарга на рішення управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також об'єднаних управлінь подається відповідно до головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні органи Пенсійного фонду України), на рішення регіональних органів Пенсійного фонду України - до Пенсійного фонду України та супроводжується документами, що свідчать про прийняття неправильних рішень.
Скарга може бути подана до органу Пенсійного фонду України вищого рівня протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення заявника з прийнятим рішенням.
Суд зазначає, що позивачка, вважаючи незаконним рішення відповідача-1, не дотрималася процедури подання скарги до органу ПФУ вищого рівня, передбаченої цим Порядком, тож її звернення до відповідача-2 із заявою від 11.11.2022 року не може вважатися етапом досудового порядку вирішення спору та не дає підстав для застосування правил обчислення строку звернення до суду, наведених у частині 4 статті 122 КАС України.
Отримання позивачкою листа ГУ ПФУ в Кіровоградській області №6452-7006/П-02/8-1100/22 від 25.11.2022 року у відповідь на її заяву від 11.11.2022 року не змінює момент, з якого позивачка повинна була дізнатися про порушення своїх прав рішенням відповідача-1, ознайомившись із його змістом. Подання цієї заяви та очікування відповіді на неї від відповідача-2 не позбавляло позивачку права звернутися до суду з позовом про оскарження рішення відповідача-1, яке вона вважала незаконним.
Право на звернення до суду з позовом виникає, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду, і мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Позивачка не навела поважних причин, які дійсно перешкоджали їй своєчасно звернутися до суду з позовом про оскарження рішення відповідача-1 №110130008732 від 20.10.2022 року у встановлений законом шестимісячний строк з дня його отримання.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України, згідно з частинами 1, 2 якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачці спосіб і строк усунення недоліків позовної заяви:
- протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали подати до суду заяву, в якій вказати поважні підстави для поновлення строку звернення до суду з позовною вимогою щодо оскарження рішення відповідача-1 №110130008732 від 20.10.2022 року про відмову у призначенні пенсії та докази поважності причин його пропуску.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ