ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у відкритті провадження в частині заявлених позовних вимог
"26" червня 2023 р. справа № 300/3753/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши матеріали позовної заяви Приватного заготівельного виробничо-комерційного підприємства "Еліта" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, акта перевірки, -
20.06.2023 Приватне заготівельне виробничо-комерційне підприємство "Еліта" звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за № 0006100406, № 0006070406 від 07.02.2023, рішення про результати розгляду скарни за № 12324/6/99-00-06-03-01-06 від 18.05.2023, акта перевірки за № 148/09-19-04-06/22187424 від 11.01.2023.
Частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності (пункт 4); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом (пункт 6).
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовим спором є - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Приватне заготівельне виробничо-комерційне підприємство "Еліта" в даній адміністративній справі фактично не погоджується зі змістом висновків, зроблених та відображених в акті перевірки за № 148/09-19-04-06/22187424 від 11.01.2023, тобто, предметом розгляду в даному випадку є дії, що полягали у відображенні у акті перевірки висновків, зроблених за наслідками перевірочних дій.
Дії службових осіб відповідача щодо викладення в акті перевірки є невіддільними від проведення перевірки та фіксуванні її результатів, самостійно не спрямовані на регулювання суспільних відносин не створюють, змінюють чи припиняють прав та обов'язків для позивача.
Акт перевірки та дії по його складанню є лише засобом документування перевірочних дій і не встановлюють відповідальності для осіб, які допустили недоліки або порушення, виявлені під час проведення перевірки, не створюють та не змінюють правовідносини, учасником яких є позивач, акт перевірки є носієм інформації про виявлені порушення законодавства, тобто документом на підставі якого суб'єктом владних повноважень приймається відповідне рішення, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта, а тому не може бути предметом оскарження в адміністративному суді.
За наслідками розгляду вказаних в акті висновків відповідач прийняв оскаржувані рішення, які і є рішенням суб'єкта владних повноважень, що спрямовані на реалізацію суб'єктом владних повноважень своєї компетенції на прийняття актів індивідуальної дії.
Під актом державного чи іншого органу слід розуміти, юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язків характер для суб'єктів цих відносин.
Таким чином, оспорюваний позивачем акт перевірки не містять приписів (вимог) суб'єкта владних повноважень та не впливає на права та обов'язки позивача, тобто, не породжує правових наслідків.
Як наслідок, суд вважає, що зазначена позовна заява не містить ознак публічно-правового спору, а тому вона не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, розгляд в порядку адміністративного судочинства позовної заяви Приватного заготівельного виробничо-комерційного підприємства "Еліта" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України в частині визнання протиправним та скасування акта перевірки за № 148/09-19-04-06/22187424 від 11.01.2023 є неможливим, оскільки компетенція адміністративного суду не поширюється на даний спір, а дану вимогу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту першого частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє у відкритті провадження в частині заявлених позовних вимог до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України в частині визнання протиправним та скасування акта перевірки за № 148/09-19-04-06/22187424 від 11.01.2023.
На підставі наведеного та керуючись статтями 170, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження за позовом Приватного заготівельного виробничо-комерційного підприємства "Еліта" в частині позовних вимог до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування акта перевірки за № 148/09-19-04-06/22187424 від 11.01.2023.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її підписання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Суддя Остап'юк С.В.