Рішення від 23.06.2023 по справі 280/2404/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2023 року Справа № 280/2404/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, буд. 14; код ЄДРПОУ 37573822)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

21.04.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (далі - відповідач) в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті позивачу допомоги на проживання з березня 2022 року;

- зобов'язати відповідача взяти на облік як внутрішньо переміщену особу позивача, видати їй довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з березня 2022 року, нарахувати та виплатити позивачу допомогу на проживання як внутрішньо переміщеній особі з березня 2022 року;

- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Ухвалою суду від 21.04.2023 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.04.2023 відкрито провадження у справі №280/2404/23, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення та виклику сторін.

У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві (вх.№15797 від 18.04.2023). Зокрема зазначено, що позивач проживала в територіальній громаді, що перебуває в тимчасовій окупації Російською Федерацією, відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» з 25.02.2022, у зв'язку із чим 24.02.2022 позивач була змушена виїхати до м. Запоріжжя, де перебуває і на теперішній час. В квітні 2022 року позивач через застосунок «Дія» подала запит на отримання статусу внутрішньо переміщеної особи (далі - ВПО). Її заява була прийнята, зареєстрована та включена до Переліку, сформованого Мінсоцполітикою. Зауважено, що Нацсоцслужба підтвердила, що інформація про ОСОБА_1 міститься в цьому Переліку і позивач оформила довідку за допомогою мобільного додатку Портал Дія 19.04.2022 (код територіальної громади-2304). Наголошено, що будь-яких повідомлень чи запрошень для уточнення даних від відповідача не надходило. Крім того вказано, що менеджери Порталу Дія не рекомендували звернутися особисто до Управління соціального захисту, а навпаки не радили цього робити, щоб не було задвоєння даних в реєстраційних документах Мінсоцполітики. Разом з тим зауважено, що позивач неодноразово зверталась до уповноважених органів, однак жоден з них не надав чітких роз'яснень щодо дій які їй необхідно вчинити для отримання статусу ВПО. На думку позивача нею вчинені всі необхідні дії для отримання статусу ВПО, а тому вона має законне право на отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з березня 2022 року. На підставі вищевикладеного просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався, матеріали справи містять докази того, що 01.05.2023 Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району отримано копію ухвали суду про відкриття провадження у справі.

На підставі частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим Мелітопольським МВ УМВС України в Запорізькій області (а.с.41-43).

В квітні 2022 року позивач через застосунок «Дія» подала запит на отримання статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО).

25.07.2022 позивач звернулася із зверненням на електронну адресу Урядового контактного центру Урядова «гаряча лінія» 1545 щодо встановлення їй статусу внутрішньо переміщеної особи.

19.04.2022 позивач через портал «Дія» подала заяву про оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи та отримання допомоги на проживання, що зокрема відображено й у листах Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 02.03.2023 №Р.0222.1 та Управління соціального захисту населення від 22.03.2023 №Р-0674-0 (а.с.22-24).

Не отримавши жодних результатів розгляду вищевказаної заяви позивач 25.07.2022 на електронну адресу Урядового контактного центру Урядова «гаряча лінія» 1545 направила електронне звернення щодо встановлення їй статусу внутрішньо переміщеної особи.

Водночас листом від 04.08.2022 №Р-0957-УН відповідачем було повідомлено позивача про те, що вона особисто на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа не перебуває. Стосовно обліку внутрішньо переміщених осіб через застосунок «Дія» рекомендовано звернутися до служби підтримки або особисто до управління соціального захисту за фактичним місцем проживання.

Отримавши вищезазначений лист-відповідь позивач звернулася до служби підтримки застосунку «Дія» та надала всі необхідні дані для встановлення статусу внутрішньо переміщеної особи. Надану позивачем інформацію прийняли та зареєстрували її звернення за №6076 від 01.09.2022 та повідомлено про відсутність необхідності додатково звертатись до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району, що підтверджується долученим до матеріалів справи скріншотом переписки з чат - ботом «Дія - Державні послуги» (а.с.11).

02.10.2022 позивач знову звернулася до служби підтримки застосунку «Дія» з питанням щодо надання їй відповіді на її звернення від 01.09.2022 за №6076, про що свідчить наданий до матеріалів справи скріншот переписки з чат - ботом «Дія - Державні послуги» (а.с.12).

Листом Державного підприємства «Дія» Міністерства цифрової трансформації України від 06.10.2022 № 12309/03.9-17 позивачу зокрема роз'яснено порядок звернення із заявою для оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи та отримання допомоги на проживання через Портал Дія. Крім того, вказаним листом повідомлено, що оскільки список внутрішньо переміщених осіб, які звернулись щодо виплати допомоги на проживання, перед подачею до державного підприємства «Інформаційно-обчислюваний центр Міністерства соціальної політики», проходить перевірку уповноваженими органами позивачу рекомендується звернутись до відповідного уповноваженого органу для перевірки та коригування даних, зазначених у заяві на виплату допомоги (а.с.13-16).

24.11.2022 позивач направила електронне звернення до Міністерства соціальної політики України та надала всі дані щодо себе, просила повідомити про стан розгляду її заяви про оформлення допомоги ВПО. Також просила повідомити, чи необхідно їй додатково звертатися для оформлення допомоги ВПО до органів соціального захисту за місцем проживання, оскільки менеджери застосунку Дія, протягом її з ними спілкування, а саме з червня 2022 року по листопад 2022 року, не рекомендували це робити, з метою уникнення задвоєння в реєстраційних документах Мінсоцполітики (а.с.17).

Листом від 02.01.2023 № 101/0/5-23/19 Міністерство соціальної політики перенаправило звернення позивача до Національної соціальної сервісної служби України для розгляду відповідно до чинного законодавства (а.с.18-19).

Листом Національної соціальної служби України від 05.02.2023 № 0000-030202-Р/551-2023/5309 позивача, зокрема, повідомлено, що Національна соціальна служба України перевірила перелік, сформований Мінцифрою, та повідомляє, що відповідна інформація про ОСОБА_1 міститься в ньому. Вона оформила довідку за допомогою мобільного додатку Портал Дія 19.04.2022 (код територіальної громади-2304). Враховуючи зазначене Мінсоцслужба України просила Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної військової адміністрації розглянути звернення ОСОБА_1 щодо обліку як внутрішньо переміщеної особи та виплатити допомогу на проживання відповідно до чинного законодавства (а.с.20-21).

Листом від 02.03.2023 № Р.0222.1 Департаментом соціального захисту населення Запорізької обласної військової адміністрації роз'яснено позивачу, що під час опрацювання отриманого у вересні 2022 року переліку внутрішньо переміщених осіб, сформованого Мінцифрою, спеціалістами управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району було встановлено, що дані ОСОБА_1 є в цьому переліку з датою звернення 19.04.2022, але довідка внутрішньо переміщеної особи не була сформована Порталом Дія. Номер телефона та електронна адреса в переліку відсутня, тому Управління не мало змоги запросити позивача для отримання довідки та призначення допомоги на проживання. Враховуючи те, що в сформованому Мінцифрою переліку були відсутні засоби зв'язку, довідка про взяття на облік не була сформована, позивач не звернулася до управління до 01.12.2022 для отримання допомоги, то підстави для призначення допомоги з березня 2022 року відсутні (а.с.22).

У зв'язку із вищевикладеним 14.03.2023 позивач особисто звернулась до відповідача із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі до якої було долучено Договір оренди квартири від 05.04.2022 та виписку з банківського рахунку відкритого на ім'я ОСОБА_1 (а.с.26-28).

Листом від 22.03.2023 № Р-0674-0 відповідачем повідомлено позивача, зокрема, про відсутність підстав для призначення та виплати їй допомоги на проживання з березня 2022 року (а.с.24).

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті позивачу допомоги на проживання з березня 2022 року протиправними та такими, що порушують її гарантоване Конституцією та Законами України право на отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з березня 2022 рок, позивач звернулась з даним адміністративним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов та дослідивши надані позивачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 2 статті 2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 1 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон №1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 2 Закону №1706-VII встановлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Згідно з частиною 1 та 2 статті 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Частиною 1 статті 5 Закону №1706-VII передбачено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі - Порядок № 509) довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з положеннями пункту 2 Порядку №509 для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік за формою згідно додатком 1 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Заява про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про внутрішньо переміщену особу за наявності технічної можливості може подаватися також через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія).

У період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 "Про введення воєнного стану в Україні", внутрішньо переміщена особа для отримання довідки може звернутися до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг).

Уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку внутрішньо переміщеній особі і реєструє заяву з формуванням електронної справи з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для включення інформації про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

З метою обліку внутрішньо переміщених осіб орган соціального захисту населення на підставі отриманої електронної справи включає інформацію про таких осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

На отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка"(далі - територія адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії).

Інформація про внутрішньо переміщену особу, у тому числі отримана від уповноваженої особи територіальної громади / центру надання адміністративних послуг у вигляді сформованої електронної справи, включається до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб без копій / сканкопій документів, передбачених пунктом 4 цього Порядку. При цьому посадова особа уповноваженого органу, уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг несе персональну відповідальність за правильність внесення інформації про внутрішньо переміщену особу до електронної справи та Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до пункту 2-1 Порядку № 509 заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків. У разі наявності в такої особи дітей подання заяви про взяття їх на облік можливе лише за наявності відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження таких дітей, виготовленому на паперовому бланку (далі - е-свідоцтво про народження).

Для подання заяви особі необхідно встановити мобільний додаток порталу «ДІЯ» на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, із увімкненою функцією геолокації, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.

Заява про взяття на облік в електронній формі формується засобами мобільного додатка Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття її змісту відповідно до відомостей, зазначених у пункті 3 цього Порядку, заповнення форм (полів) заяви здійснюється автоматично, зокрема з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії.

Під час формування заяви в мобільному додатку Порталу Дія отримуються/підтверджуються такі відомості:

- із Єдиного державного демографічного реєстру через єдину інформаційну систему МВС (щодо осіб, які мають паспорт громадянина України у формі картки та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру) - відомості про стать особи, дату та місце народження, серію та/або номер, дату видачі, найменування уповноваженого суб'єкта, що видав паспорт, строк дії (за наявності), адресу та дату поточного задекларованого/зареєстрованого місця проживання;

- із відомчої інформаційної системи ДМС через єдину інформаційну систему МВС - відомості про адресу та дату поточного задекларованого/зареєстрованого місця проживання, відомості про особу (за наявності): стать, дата та місце народження, серія та номер, дата видачі паспорта громадянина України, найменування уповноваженого суб'єкта, що видав паспорт;

- із електронного пристрою, за допомогою якого особа подає заяву, - відомості про геолокацію особи на момент подання такої заяви;

- із е-свідоцтва про народження (за наявності) - відомості про серію та номер свідоцтва про народження дитини.

Для визначення застрахованих осіб, зазначених в абзацах дванадцятому - чотирнадцятому пункту 2 Порядку №509, використовуються відомості, надані Пенсійним фондом України.

Протягом одного робочого дня з дня визначення території адміністративно-територіальних одиниць, на яких проводяться бойові дії, ДПС передає Пенсійному фонду України відомості про страхувальників, які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сформовані ДПС станом на 1 число місяця.

Пенсійний фонд України на підставі відомостей, що обробляються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про застрахованих осіб, та на підставі інформації ДПС про страхувальників, яка поновлюється щомісяця до 10 числа, формує та передає Мінцифри інформацію про застрахованих осіб, зазначених у абзацах дванадцятому - чотирнадцятому пункту 2 цього Порядку, що містить актуальні відомості на дату та час її формування.

Порядок інформаційної взаємодії між ДПС, Пенсійним фондом України та Мінцифри, структура та формат інформації, зазначеної в цьому пункті, що передається, визначаються в договорі інформаційної взаємодії.

Формування заяви про взяття на облік в електронній формі припиняєтьсяза допомогою засобів мобільного додатка «ДІЯ» , якщо зазначені в заяві відомості:

надані не в повному обсязі;

не відповідають відомостям інформаційно-комунікаційних систем, зазначених у цьому пункті;

не відповідають вимогам арифметичного та формато-логічного контролю.

Відповідальність за достовірність відомостей, що містяться в заяві про взяття на облік, несе заявник.

У разі подання заяви в електронній формі через Портал Дія, у тому числі мобільний додаток Портал Дія, складення та/або подання будь-яких інших заяв, документів чи відомостей для отримання довідки не вимагається.

Обробка персональних даних осіб здійснюється відповідно до законодавства про захист персональних даних.

Заява про взяття на облік в електронній формі, сформована засобами мобільного додатка Порталу Дія та накладеним віддаленим кваліфікованим електронним підписом "Дія.Підпис" ("Дія ID") особи, передається засобами Порталу Дія до інформаційної системи Мінсоцполітики для включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Після включення відомостей про особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб така особа може сформувати засобами Портал Дія електронну довідку, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення та взяття на облік такої особи відповідно до пункту 6-1 цього Порядку.

Внутрішньо переміщена особа, яка подала заяву в електронній формі через Портал Дія, зокрема мобільний додаток Порталу Дія, після включення відомостей про неї до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб може звернутися до уповноваженого органу або уповноваженої особи територіальної громади/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку для отримання довідки у паперовій формі.

Така довідка з позначкою щодо подання внутрішньо переміщеною особою заяви в електронній формі видається уповноваженим органом або уповноваженою особою територіальної громади/центру надання адміністративних послуг відповідно до пункту 6 цього Порядку.

Пунктом 6 Порядку № 509 передбачено, що у день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком 2, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу.

У період дії воєнного стану в разі звернення внутрішньо переміщеної особи для отримання довідки до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг відповідна довідка видається уповноваженою особою територіальної громади / центру надання адміністративних послуг.

Електронна форма довідки може формуватися засобами Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб і передається в мобільний додаток Порталу Дія внутрішньо переміщеної особи за її запитом шляхом використання інформації, наявної в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та переданої до Порталу Дія з дотриманням вимог законодавства про інформацію та законодавства про захист персональних даних.

У випадках, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, уповноважений орган зобов'язаний розглянути заяву протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу довідки або відмову в її видачі.

Довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом восьмим цього пункту.

Згідно з пунктом 61 Порядку № 509 особа, яка включена до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб може замовити електронну довідку, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік такої особи (далі - електронна довідка), разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом). Замовлення та формування електронної довідки здійснюється безоплатно.

Для замовлення електронної довідки особі необхідно встановити мобільний додаток Портал Дія на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, і пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію.

Електронна довідка формується засобами Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та Порталу Дія і передається в мобільний додаток Порталу Дія особи за її запитом шляхом використання інформації, наявної в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та переданої до Порталу Дія з дотриманням вимог законодавства про інформацію та законодавства про захист персональних даних.

В електронній довідці відображається така інформація: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, зазначеної в абзацах сьомому - десятому пункту 2 цього Порядку; дата народження; місце народження; стать; серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус; найменування органу, який видав паспорт громадянина України або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, дата видачі паспорта або документів; відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання; номер та дата видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; найменування органу, який видав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Інформаційна взаємодія Порталу Дія та Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб здійснюється відповідно до Положення про електронну взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 № 606 "Деякі питання електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., N 73, ст. 2455).

Особа за її запитом отримує через мобільний додаток Порталу Дія сформовану електронну довідку разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом) за наявності в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб необхідної інформації.

Доступ особи до електронної довідки забезпечується протягом періоду дії довідки та припиняється в разі прийняття рішення про скасування довідки з відображенням відповідного статусу дії довідки під час проведення перевірки з використанням технічних засобів Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та Порталу Дія.

Електронна довідка пред'являється особою на електронному носії, критерії якого підтримують використання мобільного додатка Порталу Дія, без пред'явлення довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Особа може подавати електронну довідку через Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, за умови проведення одержувачами такої інформації перевірки та підтвердження відповідності таких реєстраційних даних в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами. Перевірка достовірності електронної довідки здійснюється у випадках, передбачених законодавством, за допомогою технічних засобів, зокрема з використанням унікального електронного ідентифікатора (QR-коду, штрих-коду, цифрового коду), який забезпечує в режимі реального часу отримання даних з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Особа за власним рішенням може надати електронні копії (відомості, дані) електронної довідки засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, визначеним нею юридичним особам та фізичним особам -підприємцям, інформаційно-телекомунікаційні системи яких підключені до Порталу Дія.

Електронні копії (відомості, дані) електронних довідок також можуть бути сформовані засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, для забезпечення можливості подальшої їх передачі електронною поштою з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах за умови укладення суб'єктами, що отримуватимуть такі електронні копії, з технічним адміністратором Порталу Дія договору приєднання.

Інформаційно-телекомунікаційні системи, що підключаються до Порталу Дія для отримання електронних копій (відомостей, даних) електронних довідок, повинні відповідати вимогам законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці повинні забезпечити обробку та використання зазначених електронних копій (відомостей, даних) відповідно до вимог Закону України "Про захист персональних даних".

З огляду на викладене, доказом внутрішнього переміщення особи є довідка, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення та взяття на облік такої особи, яка може бути сформована в електронному вигляді засобами Порталу Дія або у паперовій формі уповноваженою особою територіальної громади/центру надання адміністративних послуг.

Відповідно до частин другої, третьої статті 7 Закону №1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

За приписами частини першої статті 9 Закону №1706-VII внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.

20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок №332 в редакції чинній на час виникнення правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Порядку №332 цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

Пунктом 2 Порядку № 332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204. Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".

Згідно з пунктом 3 Порядку №332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271). Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Наявний Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 квітня 2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року №75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 квітня 2022 року №80).

З аналізу наведених норм законодавства судом встановлено, що законодавством визначене поетапне оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи, а після отримання статусу внутрішньо переміщеної особи оформлення допомоги на проживання.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що позивач була зареєстрована та проживала в Мелітопольській територіальній громаді, яка перебуває в тимчасовій окупації Російською Федерацією, відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» з 25.02.2022.

19.04.2022 позивач через портал «Дія» подала заяву про оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи та отримання допомоги на проживання, що зокрема відображено й у листах Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 02.03.2023 №Р.0222.1 та Управління соціального захисту населення від 22.03.2023 №Р-0674-0 (а.с.22-24).

Суд звертає увагу, що відповідно до оголошення, опублікованого 19.04.2022 на офіційному веб-сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (https://minre.gov.ua/2022/04/19/v-diyi-zapustyly-kompleksnu-poslugu-dlya-vpo/) в «Дії» запустили комплексну послугу для ВПО, яка полягає у тому, що при зверненні через портал «Дія» із заявою про оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи така особа одночасно набуває права на отримання виплат від держави.

Водночас в офіційному телеграм-каналі міністра цифрової трансформації України ОСОБА_2 (https://t.me/zedigital/1601) 19.04.2022 було викладено пост «Запустили комплексну послугу для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Люди, які змушені були покинути свій дім і переїхали в межах України через повномасштабне вторгнення рф, можуть оформити статус ВПО у «Дії» та отримати виплату від держави - для себе і своїх дітей».

Таким чином, суд дійшов висновку, що звернувшись 19.04.2022 через портал «Дія» із заявою про оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи позивач одночасно розраховувала на отримання допомоги на проживання.

Разом з тим суд звертає увагу, що матеріали справи місять докази того, що з метою отримання інформації щодо стану розгляду заяви про надання їй статусу внутрішньо переміщеної особи та отримання допомоги на проживання, позивач неодноразово зверталась до уповноважених органів, однак жодної обґрунтованої відповіді із роз'ясненням порядку дій необхідних для отримання зазначених соціальних послуг так і не отримала.

Неодноразові звернення до уповноважених органів, на думку суду свідчать про те, що позивач вчинила усі залежні від неї дії та виконала усі необхідні для оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи та отримання допомоги на проживання умови, а тому мала законні очікування та сподівання, що її заява буде розглянута у передбаченому чинним законодавством порядку.

Разом з тим, 14.03.2023 позивач особисто звернулась до відповідача із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі до якої було долучено Договір оренди квартири від 05.04.2022 та виписку з банківського рахунку відкритого на ім'я ОСОБА_1 (а.с.26-28).

Проте, листом від 22.03.2023 № Р-0674-0 відповідачем повідомлено позивача, зокрема, про відсутність підстав для призначення та виплати їй допомоги на проживання з березня 2022 року (а.с.24).

Відтак, з приводу посилань відповідача на відсутність підстав для призначення та виплати ОСОБА_1 допомоги на проживання з березня 2022 року, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до абзацу 25 пункту 6 Порядку №332 у разі коли внутрішньо переміщена особа подала заяву відповідно до абзацу першого цього пункту до 30 квітня 2022 та не отримала допомогу, допомога надається за період, коли така особа мала право на допомогу на підставі сформованого Мінцифри відповідного переліку внутрішньо переміщених осіб, що подається Мінсоцполітики.

Таким чином, враховуючи, що позивач подала заяву про оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи та отримання допомоги на проживання через портал «Дія» 19.04.2022, тобто у строк до 30.04.2022 та з огляду на неотримання позивачем такої допомоги, суд дійшов висновку, що остання має право на взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу та призначення і виплати їй допомоги на проживання саме з березня 2022 року.

За приписами частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тому, задля ефективного захисту прав і свобод позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у взятті на облік як внутрішньо переміщену особу та призначенні і виплаті їй допомоги на проживання з березня 2022 року.

Разом з тим, суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.

Звідси, позовні вимоги про зобов'язання відповідача взяти на облік як внутрішньо переміщену особу ОСОБА_1 , видати їй довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з березня 2022 року та нарахувати і виплатити їй допомогу на проживання як внутрішньо переміщеній особі з березня 2022 року підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження чи спростування цих обставин.

Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.2966143806.1 від 24.04.2023 (а.с.38).

За таких обставин, судовий збір у розмірі 1073,60 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, буд. 14; код ЄДРПОУ 37573822) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, буд. 14; код ЄДРПОУ 37573822) щодо відмови ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) у взятті на облік як внутрішньо переміщену особу та призначенні і виплаті їй допомоги на проживання з березня 2022 року.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, буд. 14; код ЄДРПОУ 37573822) взяти на облік як внутрішньо переміщену особу ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), видати їй довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з березня 2022 року та нарахувати і виплатити їй допомогу на проживання як внутрішньо переміщеній особі з березня 2022 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, буд. 14; код ЄДРПОУ 37573822) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 23.06.2023.

Суддя І.В.Садовий