26 червня 2023 року о/об 09 год. 55 хв.Справа № 280/3011/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” (бульвар Шевченка, буд.71-А, кімната 901, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69091; код ЄДРПОУ 24316073)
до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (пр.Поля Олександра, буд.57, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49600; код ЄДРПОУ ВП 43968079)
про визнання протиправним та скасування рішення,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” (надалі - позивач, ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (надалі - відповідач, СМУ ДПС по РВПП), в якому позивач просить суд визнати рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №3041/6/32-00-04-04-01-02 від 06.10.2022, яке прийняте Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків - протиправним та скасувати його.
У позовній заяві зазначено наступне. ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” було підготовано та направлено до СМУ ДПС по РВПП Повідомлення про неможливість виконання податкових обов'язків за період з 25.02.2022 за вих.№73 від 16.09.2022 (отримано відповідачем 19.09.2022). У відповідь на дане Повідомлення відповідач направив лист №3053/6/32-00-04-04-01-02 від 06.10.2022 (отримано 13.10.2022, поштове відправлення 4903102033637). У подальшому, 03.11.2022 у поштовому відправленні №4903102036098 ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” отримало рішення/попереднє рішення №3041/6/32-00-04-04-01-02 від 06.10.2022. Враховуючи назву цього документу, позивач вважав шо це є саме попереднє рішення, тому відповідно до листа №110/1 від 04.11.2022 було направлено додаткові пояснення до раніше поданого Повідомлення про не можливість виконання податкових обов'язків за період з 21.02.2022. Вказані додаткові пояснення було отримано (зареєстровано) відповідачем 12.12.2022. У відповідь на додаткові пояснення відповідач своїм листом №4828/6/32-00-04-04-01-02 від 30.12.2022 (отримано 05.01.2023 відповідно до поштового відправлення 4903102092729) вказав, що РІШЕННЯ щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 06.10.2022 за №3041/6/32-00-04-04-01-02 є не попереднім рішенням. Відповідно до п.1 Указу Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022, який було не одноразово продовжено. Наявність форс-мажорних обставин полягає у тому, що через військову агресією російської федерації, через ведення бойових дій. ми втратили повний контроль над належим нам майном, яке розташоване на окупованій території, безпечний доступ до цих територій на тепеоішній час відсутній. Факт наявності форс-мажорних обставин було підтверджено Рішенням Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 за №2024/02.0-7.1 на підставі ст.ст. 14. 14-1 Закону України «Про торгово- промислові палати в Україні», Статуту ТПП України (це загальновідомий факт), а саме було: - засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 год. 30 хв. 24.02.2022, відповідно до Указу Президента України від 24.02.22 за №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні»; - підтверджено, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи ін. зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи ін. нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Відповідно до а.1 пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України: - у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтею 39, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про факти і залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Міністерством фінансів України відповідно до пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України прийнято наказ від 29.07.2022 за №225 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303), яким затверджено «Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків» (Порядок №225). Відповідачем, у порушення вимог Порядку №225, було порушено право повивача на надання додаткових документів та пояснень, зміст рішення не містить обгрунтування відсутності причинно-наслідкового зв'язку. Жодного додаткового запиту на надання документів та пояснень не надходило. З урахуванням листа №4828/6/32-00-04-04-01-02 від 30.12.2022, відповідач підтвердив, що ним було одразу розглянуто Повідомлення про неможливість виконання податкових обов'язків за період з 25.02.2022 за вих.№73 від 16.09.2022, та прийняте негативне для позивача рішення. Окрім цього, відповідач посилається на отримання цього рішення працівником 13.10.2022 (поштове відправлення 4903102032637), що не відповідає дійсності, так як відповідно до цього відправлення було отримано лист №3053/6/32-00-04-04-01-02 від 06.10.2022. Інші документи у вкладенні до листа були відсутні. Як позивачем було вказано вище, рішення №3041/6/32-00-04-04-01-02 від 06.10.2022 було отримано 13.10.2022, відповідно до поштового відправлення 4903102033637. Із 10.10.2022 почалися масовані обстріли енергогенеруючих об'єктів України, що є загальновідомим фактом, та почалися стабілізаційні відключення електроенергії у тому числі у м.Запоріжжя. Ця обставина призвела до того, що усі працівники ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” не мали можливості працювати за місцезнаходженням за адресою - м.Запоріжжя, бул.Шевченка, 71А, к.901. Отже отримання та відправлення будь-якої кореспонденції, у тому числі між структурними підрозділами підприємства було із затримками. Окрім цього із 24.02.2022 більшість працівників ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” взагалі не виконували трудову функцію, так як були переведені або у простій, або відносно них було прийнято рішення щодо призупинення дії трудового договору. Зокрема це стосувалось працівників, які за своїми посадовими обов'язками відповідали за здійснення податкового та бухгалтерського обліку на підприємстві. Відсутність необхідної кількості працівників, разом із дистанційним режимом роботи, захопленням об'єктів нерухомості (АЗС) на яких зокрема зберігалися первинні документи у сукупності призвели до не можливості виконувати свої податкові обов'язки із боку ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”. Відповідач не запитував цю інформацію, та на думку позивача не обгрунтовано прийняв рішення, без належного дослідження усіх обставин.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Від ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» (код ЄДРПОУ 24316073) отримано Повідомлення про неможливість виконання податкових обов'язків за період з 25 лютого 2022р. до припинення або скасування воєнного стану від 16.09.2022 №73 (вх.№3759/6/ЕКПП від 19.09.2022). В Повідомленні зазначено, що підприємство ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» не мало можливість за період з 25 лютого 2022р. до припинення або скасування воєнного стану виконувати податкові обов'язки з надання податкової звітності, своєчасної сплати податків та зборів, реєстрації податкових та акцизних накладних. У зв'язку з загрозою безпеці держави внаслідок можливого витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального на акцизних складах, та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних та подання документів про залишки та переміщення пального на акцизних складах, ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» не мало можливості з 25 лютого 2022р. надавати довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизних складах. Внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених війковою агресією Російською Федерацією закрито, знищено та пошкоджено орієнтовно 70% об'єктів, які використовувались для ведення господарської діяльності, а саме: означені АЗС. Підприємство ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» не має можливості вивезти первинні документи з вищевказаних територій по теперішній час, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування податком на прибуток, податкового кредиту з податку на додану вартість, суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку. Враховуючи засвідчені від 28.02.2022р. №2024/02.0-7.1 форс-мажорні обставини Торгово-промисловою палатою України, обставини непереборної сили через військову агресію Російської Федерації проти України, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності. Східним міжрегіональним управлінням по роботі з великими платниками податків в законодавчо встановлені терміни прийнято РІШЕННЯ щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 06.10.2022р. №3041/6/32-00-04-01-01-02 з зазначенням обґрунтованих підстав, а саме: Згідно даних інформаційних баз контролюючих органів, підприємством з 25 лютого 2022р. по теперішній час до контролюючих органів подається податкова та фінансова звітність; згідно Єдиного реєстру податкових накладних з 01 червня 2022р. по теперішній час реєструються податкові накладні/розрахунки коригування; відсутній податковий борг зі сплати податків та зборів до державного та місцевого бюджету. Причинно-наслідкові наслідки закриття, знищення та пошкодження частини об'єктів (АЗС) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації це зменшення обсягів реалізації. Вищевказане не впливає на можливість виконання податкових обов'язків. Таким чином, відсутні підстави, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента передбачених Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року №225, щодо виконання податкових обов'язків в частині дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування в т.ч. по об'єктам, що знаходяться на підконтрольній території. До РІШЕННЯ щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 06.10.2022р. №3041/6/32-00-04-01-01-02 додано додаток на 3 арк., а саме лист від 06.10.2022 №3053/6/32-00-04-04-01-02 в частині того, що подання заяви про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо - не передбачено. Рішення (не попереднє рішення) щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку з додатком на 3 арк. надіслано на адресу ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» у порядку встановленому законодавством 06.10.2022р. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (№ поштового відправлення 4903102032637) зазначене поштове відправлення вручено представнику ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» (за довіреністю Дідок) - 13.10.2022р., що додається. ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» до Східного міжрегіонального управління по роботі з великими платниками податків надано додаткове повідомлення від 04.11.2022р. №П0/1 (вх. від 12.12.2022р. №5501/6/ЕКПП). Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225. Відповідно до п.1 розділу 111 Наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення. Згідно до абз.2 п.1 розділу III Наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, у разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків. В РІШЕННІ щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 06.10.2022р. №3041/6/32-00-04-01-01-02, відсутні пропозиції щодо надання платником податку конкретних додаткових документів відповідно до абз.2 1 розділу III Наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 та зазначені обґрунтовані підстави щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. На підставі вищевказаного, у зв'язку із прийняттям Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків вмотивованого РІШЕННЯ щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 06.10.2022р. №3041/6/32-00-04-01-01-02 з зазначенням обґрунтованих підстав, додаткове повідомлення ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» від 04.11.2022р. №110/1 (вх. від 12.12.2022р. №5501/6/ЕКПЩ не підлягає розгляду, про що повідомлено підприємство листом від 30.12.2022р. №4828/6/32-00-04-04-01-02. З огляду на вищевикладене, РІШЕННЯ від 06.10.2022 №3041/6/32-00-04-01-01-02 є правомірним в межах діючого законодавства України. 1. … Згідно даних інформаційних баз контролюючих органів, підприємством з 25 лютого 2022р. по теперішній час до контролюючих органів подається податкова та фінансова звітність; згідно Єдиного реєстру податкових накладних з 01 червня 2022р. по теперішній час реєструються податкові накладні/розрахунки коригування; відсутній податковий борг зі сплати податків та зборів до державного та місцевого бюджету. Отже, наведені факти підтверджують, що ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» веде сталу фінансово-господарську діяльність в умовах простою та здійснює господарські операції з постачання у значних розмірах, що підтверджують наміри ведення її і у подальшому. Така господарська діяльність без участі посадових осіб та фіксації такої діяльності у бухгалтерському та податковому обліку фактично не можлива. Зазначаємо ще раз, що податкову звітність відповідно до реєстру поданої звітності позивач надає податковому органу, що виключає її втрату (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації. Первинні документи для подання податкової звітності у позивача наявні через подання податкової звітності. При цьому, відомості про вчинення кримінального правопорушення не внесено до ЄРДР. Докази не надавалися ні відповідачу, ні до суду. Наявні тільки заяви (повідомлення) начальнику ГУНП у Запорізькій області щодо захоплення АЗС навіть без відповідей, які не є належними доказами і не містять у собі обґрунтованої інформації з фактичних обставин справи. 2. … ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» є платником акцизного податку. Тому вважаємо доцільним повідомити суд про те, що Позивач не припиняв подання декларації акцизного податку. Як наслідок, вважаємо що Позивачу і далі необхідно подавати зазначену звітність через відсутність підстав неможливості її подання. … 3. … Тому розроблений на виконання Постанови №1364 та затверджений Мінреінтеграції перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, не може застосовуватися для цілей оподаткування, оскільки згідно з Кодексом ключовою умовою можливості застосування платниками особливостей оподаткування є перелік територій, визначений саме Кабінетом Міністрів України. Як наслідок, відсутній перелік територій, визначений саме Кабінетом Міністрів України для застосування при податкових правовідносинах. Також, на нашу думку, захоплені АЗС, які знаходяться на окупованій території, жодним чином не впливають на виконання податкового обов'язку. 4. … Акцентуємо, що відповідно до Наказу Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року №225, Пункту 1 розділу ІІ Порядку підтвердження можливості/неможливості, наявна самостійна підстава неможливості виконання платниками податків-юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів), а саме 7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально. Вище зазначена підстава не зазначалася Позивачем у своєму Повідомленні до контролюючого органу. Частиною 1 статті 141 Закону України Про торгово-промислові палати в Україні від 02.12.1997 № 671/97ВР визначено, що Торгова-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. … Отже, тільки Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчує такі обставини, зокрема, по кожному податковому обов'язку, виконання яких настало згідно з законодавчими актами і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин. … Відтак, наявність форс-мажорних обставин не є автоматичною підставою для звільнення від виконання зобов'язань, оскільки самого цього факту не достатньо для встановлення правомірності невиконання особою зобов'язань внаслідок дії таких обставин. Однак, доказів звернення за отриманням відповідного Сертифіката про засвідчення форс-мажорних обставин, наявність яких унеможливила виконання ним податкових обов'язків через наявність зазначених обставин у період з 25.02.2022, позивачем не надано, матеріали справи не містять. На наше переконання, платник, у разі неможливості своєчасного виконання податкових зобов'язань, не може посилатися лише на існування форс-мажорних обставин на території України, такі мають бути підтверджені документально в силу вимог Порядку №225. Позивачем не було надано Сертифікат ТПП. 5. … При цьому, підстави неможливості виконання податкових обов'язків мають бути пов'язані саме з військовою агресією Російської Федерації. Не містять матеріали справи і документів, що свідчать про подання позивачем заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення за фактом пошкодження та/або знищення майна, доказів реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви, подання повідомлення до контролюючого органу про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку із знаходженням на території, на яких ведуться (велись) бойові дії. … Позивач зазначаючи підставу щодо неможливості виконання податкових обов'язків таку як втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, спричинених військовою агресією рф, не бере до уваги Перелік документів, що підтверджують неможливість своєчасного виконання податкових обов'язків, в якому чітко зазначено які саме документи можуть підтвердити ту або іншу підставу. Жодний із таких документі ані відповідачу, ані суду надані не були. 6. Щодо відсутності у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами: посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи; юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи. Зауважуємо, що відповідно до звітів №4ДФ на Товаристві достатньо працівників для виконання робіт і не спостерігається їх значне скорочення. Акцентуємо, що звіт Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, як у IV кварталі 2021 року, так і в усіх податкових періодах 2022 року, підписується головним бухгалтером та відповідальною особою за ведення бухгалтерського обліку, які є працівниками підприємства та не звільнялися. Поряд з цим, матеріалами справи підтверджено подання позивачем податкової звітності (податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску) протягом 2022 року. Позивач є великим платником податків, відповідно до звітів №4ДФ на підприємстві не спостерігається значне скорочення. Платник податків продовжував здійснювати свою господарську діяльність та подавати звітності, що на підприємстві продовжує працювати головний бухгалтер. Податковий борг за товариством відсутній, що є доказом можливості сплачувати вчасно податки. Посилання Позивача на обставини призупинення роботи Товариства, як на підставу неможливості виконання податкових обов'язків, також не можуть враховуватися, оскільки господарська діяльність не була призупинена. Документів, передбачених Переліком для підтвердження обставин, наведених у розділі ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» Товариством не надано, матеріали справи таких доказів не містять. Фактично Повідомлення від 16.09.2022 №73 (вх.№3759/6/ЕКПП від 19.09.2022), документи до нього, позиція позивача в обґрунтування неможливості виконання платником податкових обов'язків, спрямовані на убезпечення у майбутньому ситуацій , які можуть унеможливити роботу підприємства та виконання в майбутньому податкових зобов'язань, що не узгоджується з положенням пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. … Також, хочемо наголосити на абсурдності зазначення одразу двох взаємовиключних підстав як-то знищення первинної документації та одночасно її неможливість вивезення чи використання. Стосовно аргументу позивача щодо обов'язковості направлення попереднього рішення відповідачем, вважаємо його не обгрунтованим з наступних підстав. Пунктом 1 розділу 3 Поряду №225 чітко закріплено, що «у разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення», тобто обов'язку щодо направлення попереднього рішення у податкового органу не має, якщо він вважає подані документи достатніми для встановлення причинно-наслідковий зв'язку між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку. Навіть, якщо б контролюючий орган склав попереднє рішення для надання додаткових документів, то це б жодним чином не змінило б ситуацію та кінцеве рішення контролюючого органу через відсутність у позивача інших документів окрім наданих первинно із заявою. Тому, на нашу думку, Контролюючий орган оцінюючи надані позивачем документи правомірно визнав їх достатніми для встановлення причинно-наслідкового зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку. Проведеним аналізом документів, наданих платником податків до Повідомлення, встановлено, що ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» не доведено в повному обсязі обставин неможливості своєчасного виконання своїх податкових обов'язків, що передбачено Наказом МФУ від 29 липня 2022 року №225. Обставини неможливості повинні бути об'єктивними та підтверджуватись офіційно складеними документами. В іншому випадку, без перевірки підтвердження об'єктивних причин неможливості, призвело б до безпідставного застосування до платників податків Порядку №225 та надання таким платникам податків переваг та можливості не у повному обсязі виконувати податкові обов'язки. Наданими документами не підтверджується об'єктивно неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Все обґрунтування позовної заяви зводиться до не працюючих АЗС на окупованій території, які жодним чином не стосуються подання податкової та фінансової документації до податкового органу та сплати податків, не створюють в цьому перепон дивлячись ще на сплату податків та подання податкової та фінансової документації до податкового органу з 25.02.2022р. по теперішній час, що підтверджує вірність рішення контролюючого органу та позицію щодо можливості виконання Позивачем свого податкового обов'язку. Також акцентуємо, що за законодавством, а саме Порядком підтвердження можливості/неможливості, передбачено подання не пізніше 30 вересня 2022 року саме заяви про відсутність такої можливості, а не Повідомлення як надав Позивач. Тобто позивач зовсім не звертався з цього питання і не виконав норму закону. Також, позивач у своєму позові наголошує про відсутність строку звернення, що не відповідає дійсності через зазначення строку у Порядку №225 затвердженому Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року. Хочемо звернути увагу суду, що позивач ані у своєму повідомленні, а ні у позовній заяві, не зазначає конкретно, відповідно до закону, а саме прийнятого наказу № 225 від 29.07.2022 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303), яким затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, підстав та документів звільнення від виконання податкового обов'язку. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 15.05.2023 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У РІШЕННІ/попередньому рішенні щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 06.10.2022 за №3041/6/32-00-04-04-01-02, винесеному СМУ ДПС по РВПП, зазначено: «… Розглянуто заяву платника та відповідні документи - вхідний №3753/6/ЕКПП, заява від 16.09.2022 №73. … Прийнято рішення: … щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Підстави: Згідно даних інформаційних баз контролюючих органів, підприємством з 25 лютого 2022р. по теперішній час до контролюючих органів подається податкова та фінансова звітність; згідно Єдиного реєстру податкових накладних з 01 червня 2022р. по теперішній час реєструються податкові накладні/розрахунки коригування; відсутній податковий борг зі сплати податків та зборів до державного та місцевого бюджету. Причинно-наслідкові наслідки закриття, знищення та пошкодження частини об'єктів (АЗС) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації це зменшення обсягів реалізації. Вищевказане не впливає на можливість виконання податкових обов'язків. Таким чином, відсутні підстави, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента передбачених Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року №225, щодо виконання податкових обов'язків в частині дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу ІІ Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування в т.ч. по об'єктам, що знаходяться на підконтрольній території. Додаток на 3 арк. …».
Судом досліджено: Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”, сформовану 07.12.2022; Повідомлення від 16.09.2022 за вих.№73 ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” про неможливість виконання податкових обов'язків за період з 25.02.2022 до припинення або скасування воєнного стану, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст.46 глави 2 розділу ІІ Податкового кодексу України, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального згідно наказу Міністерства фінансів від 29.07.2022 за №225, та «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України»; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 25.02.2022 за №5/1 «Про консервацію АЗС»; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 27.02.2022 за №5/2 «Про консервацію АЗС»; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 01.03.2022 за №5/3 «Про консервацію АЗС»; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 10.03.2022 за №5/4 «Про консервацію АЗС»; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 17.03.2022 за №5/5 «Про консервацію АЗС»; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 25.03.2022 за №5/6 «Про консервацію АЗС»; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 01.04.2022 за №5/7 «Про консервацію АЗС»; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 13.04.2022 за №5/8 «Про консервацію АЗС»; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 02.08.2022 за №17/1 «Про консервацію АЗС»; Лист СМУ ДПС по РВПП від 06.10.2022 за №3053/6/32-00-04-04-01-02 «Щодо розгляду Повідомлення про неможливість виконання податкових обов'язків» на адресу ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”; Додаткове повідомлення від 04.11.2022 за вих.№110/1 на Попереднє рішення СМУ ДПС по РВПП №3041/6/32-00-04-04-01-02 від 06.10.2022; Заяву (повідомлення) ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 27.10.2022 за №85 на адресу Слідчого в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях; Заяву (повідомлення) ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 27.10.2022 за №86 на адресу Старшого слідчого в ОВС 1 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м.Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях; Заяву (повідомлення) ТОВ “ГЕФЕСТ. ЛТД” від 27.10.2022 за №47 на адресу Старшого слідчого в ОВС 1 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м.Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях; Заяву (повідомлення) ТОВ “ГЕФЕСТ. ЛТД” від 27.10.2022 за №46 на адресу Слідчого в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях; Заяву (повідомлення) ТОВ “ГЕФЕСТ. ЛТД” від 07.04.2022 на адресу Начальника ГУНП в Запорізькій області; Заяву (повідомлення) ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 07.04.2022 на адресу Начальника ГУНП в Запорізькій області; Заяву (повідомлення) ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 11.04.2022 за №50 на адресу Начальника ГУНП в Запорізькій області; Заяву (повідомлення) ТОВ “ГЕФЕСТ. ЛТД” від 11.04.2022 за №14 на адресу Начальника ГУНП в Запорізькій області; Заяву (повідомлення) ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 27.10.2022 за №84 на адресу Начальника ГУНП в Запорізькій області; Заяву (повідомлення) ТОВ “ГЕФЕСТ. ЛТД” від 27.10.2022 за №45 на адресу Начальника ГУНП в Запорізькій області; Лист СМУ ДПС по РВПП від 30.12.2022 за №4828/6/32-00-04-04-01-02 на адресу ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 01.03.2022 за №11-П «Про роботу у період введення воєнного стану» з Додатком №11; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 01.04.2022 за №21-П «Про роботу у період введення воєнного стану» з Додатком №9; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 02.05.2022 за №28-П «Про роботу у період введення воєнного стану» з Додатком №6; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 01.06.2022 за №33-П «Про роботу у період введення воєнного стану» з Додатком №6; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 25.03.2022 за №161/1к «Про призупинення діяльності у зв'язку з військовою агресією проти України» з Додатком №1; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 13.04.2022 за №172к «Про призупинення діяльності у зв'язку з військовою агресією проти України» з Додатком №1; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 02.05.2022 за №176/1к «Про призупинення діяльності у зв'язку з військовою агресією проти України» з Додатком №1; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 27.05.2022 за №195к «Про призупинення діяльності у зв'язку з військовою агресією проти України» з Додатком №1; Наказ ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” від 27.07.2022 за №242к «Про призупинення діяльності у зв'язку з військовою агресією проти України»; Витяг з реєстру поданої протягом 2022 року податкової звітності з податку на додану вартість (декларації) по ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” (код ЄДРПОУ 24316073); Податкові декларації з податку на прибуток підприємства (уточнюючі) ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”; Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору (звітні) ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”; Витяг з ЄРПН ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”; інші документи, наявні у матеріалах даної справи.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
У п.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. 69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України. Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року. Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків. Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки. У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені. Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. 69.1-1. Платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних. 69.1-2. Платники податків, які є виконавцями договорів, передбачених статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", звільняються від відповідальності, визначеної цим Кодексом, за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань, що виникають у зв'язку з виконанням таких договорів, з обов'язковим виконанням обов'язку щодо сплати таких податкових зобов'язань у сумі, пропорційній надходженню коштів за такими договорами, протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем надходження таких коштів, але не пізніше останнього дня (включно) третього календарного місяця після припинення або скасування воєнного стану на території України».
Згідно з п.1 розділу ІІ «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України», затвердженого 29.07.2022 наказом Міністерства фінансів України №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303 (надалі - «Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України»), до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком. Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є: 1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; 2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; 3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень; 4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків); 5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами: посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи; юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи. 6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації; 7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Відповідно до п.1 розділу ІІІ «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України» заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків. У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків. Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу. Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення. Додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання. Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків. Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах. Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
У «Переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента», затвердженому 29.07.2022 наказом Міністерства фінансів України №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303 (надалі - «Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента»,), зазначено: «1.Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року №2030. 2.Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019р. №599). 3.Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна. 4.Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №326. 5.Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків). 6.Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)). 7.Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. 8.Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану. 9.Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку. 10.Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану. 11.Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках. 12.Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера). 13.Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо). 14.Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо). 15.Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви. 16.Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України). 17.Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія)».
Враховуючи наведені норми права та обставини справи, суд вважає, що відповідач всупереч приписам п.1 розділу ІІІ «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України» встановивши недостатність поданих позивачем документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, не направив попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків (ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”) свого податкового обов'язку за формою, визначеною у Додатку до цього Порядку, з пропозицією щодо надання платником податку (ТОВ “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД”) конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Звідси, на думку суду, відповідач у відзиві на позовну заяву передчасно і не обґрунтовано здійснив оцінку документів (копій документів), «що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків», наданих позивачем до контролюючого органу, та зазначив про «… відсутність у позивача інших документів окрім наданих первинно із заявою …».
Суд погоджується з твердженням позивача наведеним у позовній заяві, що «… Відповідачем, у порушення вимог Порядку №225, було порушено право повивача на надання додаткових документів та пояснень, зміст рішення не містить обґрунтування відсутності причинно-наслідкового зв'язку. …».
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що РІШЕННЯ/попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 06.10.2022 за №3041/6/32-00-04-04-01-02 контролюючим органом прийнято не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є протиправним і підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було СМУ ДПС по РВПП, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2684 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” (бульвар Шевченка, буд.71-А, кімната 901, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69091; код ЄДРПОУ 24316073) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (пр.Поля Олександра, буд.57, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49600; код ЄДРПОУ ВП 43968079) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати РІШЕННЯ/попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 06.10.2022 за №3041/6/32-00-04-04-01-02, прийняте Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД” (бульвар Шевченка, буд.71-А, кімната 901, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69091; код ЄДРПОУ 24316073) за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (пр.Поля Олександра, буд.57, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49600; код ЄДРПОУ ВП 43968079) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2684 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 26.06.2023.
Суддя О.О. Прасов