Рішення від 26.06.2023 по справі 260/5165/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2023 року м. Ужгород№ 260/5165/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 прикордонного загону імені героїв Карпатської Січі Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника - адвоката Каверіна Сергія Миколайовича (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позов до 27 прикордонного загону імені героїв Карпатської Січі Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) (далі - відповідач), в якому просив:

1) визнати протиправною відмову НОМЕР_2 прикордонного загону імені героїв Карпатської Січі Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за лютий 2018 року з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін та за період з 01 березня 2018 року по січень 2019 року та з серпня 2019 року по 12 листопада 2019 року, визначеної з урахуванням розміру підвищення доходу ОСОБА_1 та розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078;

2) зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін імені героїв Карпатської Січі Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за лютий 2018 року з урахуванням року січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін та щомісячну суму індексації грошового забезпечення у розмірі 3394,71 грн за період з 01 березня 2018 року по січень 2019 року та з серпня 2019 року по 12 листопада 2019 року, визначену з урахуванням розміру підвищення доходу ОСОБА_1 та розраховану як різниця між сумою індексації і розміром підвищення його грошового доходу відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078 (а.с.1-7).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу в органах державної прикордонної служби України та був звільнений у запас на підставі п.п. «е» п. 2 ч. 5 ст. Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2022р. у справі №380/22319/21, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2022, адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю, а саме: визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_4 ) щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.01.2018 з урахуванням вересня 2014 року та липня 2011 року як місяців для обчислення індексу споживчих цін (базових місяців) та зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.01.2018 включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця). На виконання рішенням суду НОМЕР_5 прикордонний Карпатський загін (військова частина НОМЕР_4 ) здійснив перерахунок та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по січень 2018 року включно з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін.

У зв'язку із вищезазначеними обставинами, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_3 ) скеровано адвокатський запит, у якому запропоновано провести перерахунок та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за лютий 2018 року з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін та здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 «фіксованої індексації грошового забезпечення» з березня 2018 року по листопада 2019 року, розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу у березні 2018 року. Однак, відповідач листом від 29.09.2022р. за №11.2/8154-22-Вих. відмовив ОСОБА_2 у перерахунку індексації з підстав, що останній не є учасником справи №380/22319/21.

Вважаю протиправною відмову відповідача щодо перерахунку та виплати позивачеві індексації грошового забезпечення за лютий 2018 року з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження в даній адміністративній справі (а.с.52, 53).

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв'язку з тим, що обґрунтування необхідності застосування січня 2008 року, як базового, позивачем пов'язується з фактом прийняття постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294, якою з 01.01.2008 року затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців, та яка діяла до дати набрання чинності постанови № 704. Проте, вказані висновки є помилковими, оскільки поширення дії п. 5 Порядку №1078 (в редакції постанови №1013) в частині визначення індексу споживчих цін за 1 або 100% (фактично базового місяця) із прив'язкою до встановлення посадових окладів постановою № 1294, яка почала діяти за 8 років до зміни відповідного правового регулювання щодо встановлення такого індексу, є необґрунтованим та суперечить дії правових норм в часі.

Посилання представника позивача на те, що починаючи з березня 2018 року йому належить виплата фіксованої суми індексації грошового забезпечення сформоване на підставі помилкового трактування абз. 4, 6 п. 5 Порядку № 1078 здійсненого із врахуванням, що до 01.03.2018 обрахунок індексації позивача мав здійснюватися із врахуванням січня 2008 року, як базового місяця (а.с.57-59).

Представник позивача скористався своїм правом та надав суду відповідь на відзив (а.с.64-69).

Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Наказами начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 11.11.2019 № 486-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби на підставі п.п. «е» п. 2 ч. 5 ст. Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та від 12.11.2019 № 489-ОС виключено із списків особового складу та усіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_4 з 12.11.2019 (а.с.11, 12).

18 січня 2022 року рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/22319/21, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2022 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_4 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.01.2018 з урахуванням вересня 2014 року та липня 2011 року як місяців для обчислення індексу споживчих цін (базових місяців). Зобов'язано 7-ий прикордонний Карпатський загін (військова частина НОМЕР_4 ) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.01.2018 включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), виплату здійснити із урахуванням виплачених ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_3 ) ОСОБА_1 13.08.2021 сум (а.с.19-26).

На виконання рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі №380/22319/21, ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частина НОМЕР_4 ) здійснив перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по січень 2018 року включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін.

У рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2022 у справі №380/22319/21, яке набрало законної сили встановлено, що жодних підвищень посадових окладів військовослужбовців, окрім тих, які відбулися відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 та від 30.08.2017 №704 не було. Відтак, при проведенні індексації грошового забезпечення позивача за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року, з урахуванням вимог ст. 58 Конституції України, застосуванню підлягає законодавство, яке діяло на час (період) проведення такої індексації, яке передбачало, що для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

У вищезазначеному рішенні Львівський окружний адміністративний суд встановив, що зміна розміру тарифної ставки (посадового окладу) ОСОБА_1 , вперше відбулася у січні 2008року, тому саме січень 2008року є місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) позивача, з якого здійснюється подальше обчислення індексу споживчих цін для нарахування індексації грошового забезпечення.

Частиною четвертою статті 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи положення частини четвертої статті 78 КАС України та встановлені у справі №380/22319/21 обставини, щодо підвищення розміру тарифної ставки (посадового окладу) ОСОБА_1 у період з грудня 2015 року по лютий 2018 року лише у січні 2008 року вказані обставини не підлягають доказуванню при розгляді даної справи.

У зв'язку із вищезазначеним, на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону імені героїв Карпатської Січі Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) скеровано адвокатський запит, у якому запропоновано провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за лютий 2018 року з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін та здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , «фіксованої індексації грошового забезпечення» з березня 2018 року по листопада 2019 року, розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу у березні 2018 року (а.с.30).

Однак, як встановлено судом із матеріалів справи, 29 вересня 2022 року 27 прикордонний загін імені героїв Карпатської Січі Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) листом №11.2/8154-22-Вих. відмовив ОСОБА_1 у перерахунку індексації з підстав, що останній не є учасником справи №380/22319/21 (а.с.31).

Відмову відповідача щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за лютий 2018 року, з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін позивач вважає протиправною у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до положень 1 статті 1-2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Частиною першою статті другої Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно з абзацом 2 частини третьої статті 9 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до статті 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 № 2017-III з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Поняття індексації грошових доходів наведене у Законі України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 №1282-XII, де зазначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з статтею 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”).

Відповідно до статті 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).

Пунктом 1-1 Порядку № 1078 зазначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття; 5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються; 6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів; 7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

Як зазначено Верховним Судом у постановах від 19.06.2019 (справа №825/1987/17), від 20.11.2019 (справа № 620/1892/19), від 05.02.2020 (справа №825/565/17) індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. За відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, нарахування індексації грошового забезпечення здійснюється у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а саме відповідно до Порядку № 1078. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону № 1282-XII, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Предметом даного позову є визначення базового місяця для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення.

Як вже зазначалося, у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі №380/22319/21, що при проведенні ОСОБА_1 , індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року підлягає законодавство, яке діяло на час (період) проведення такої індексації, яке передбачало, що для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

У цьому ж рішенні встановлено, що жодних підвищень посадових окладів військовослужбовців, окрім тих, які відбулися відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 та від 30.08.2017 №704 не було.

Відтак, якщо останнє підвищення окладу за посадою ОСОБА_1 відбулося у січні 2008 року, то для визначення суми його індексації грошового забезпечення має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з лютого 2008 року.

28 вересня 2022 року Верховний Суд у постанові у справі № 560/3965/21 зазначив, що з січня 2008 року посадовий оклад позивача не змінювався. Він змінився лише в березні 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців. Отже, відповідно до положень Порядку № 1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Зважаючи на вищезазначене, відмова відповідача у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за лютий 2018 року з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін є протиправною.

Щодо відмови відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по січень 2019 року та з серпня 2019 року по 12 листопада 2019 року, визначену як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, суд встановив наступне.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до якої визначено інший порядок встановлення розмірів посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.

З огляду на те, що у березні 2018 року відбулося підвищення посадового окладу ОСОБА_1 , березень 2018 року став місяцем підвищення доходів позивача, з якого здійснюється обчислення індексу споживчих цін (базовим місяцем).

Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Згідно із абзацом другим пункту п'ятого Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Разом з тим, необхідно звернути увагу на те, що питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано також абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку № 1078.

Так, відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078 у редакції чинній станом на березень 2018 року сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Відтак, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно:

- визначити розмір підвищення грошового доходу особи у місяці підвищення;

- визначити суму індексації, що склалася у місяці підвищення грошового доходу;

- порівняти розмір підвищення грошового доходу з сумою індексації у місяці його підвищення.

При визначенні суми підвищення грошового доходу порівняно з попереднім місяцем, а також при визначенні розміру індексації, розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (фіксованої суми індексації) враховуються всі складові заробітної плати, передбачені пунктом 2 Порядку №1078.

Отже, за загальним правилом, індексація в місяці підвищення заробітної плати/грошового забезпечення проводиться шляхом порівняння суми підвищення та суми поточної індексації (п. 5 Порядку № 1078), зокрема якщо в результаті такого порівняння сума підвищення зарплати/грошового забезпечення:

а) більше суми індексації, то зарплату/грошове забезпечення в цьому місяці не індексують;

б) менше суми індексації, то в цьому місяці необхідно розрахувати індексацію, як різницю між сумою можливої індексації (яка могла бути нарахована в місяці підвищення доходу) та сумою підвищення.

Як вже зазначалося, на виконання рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі №380/22319/21, ОСОБА_1 перераховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по січень 2018 року включно з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця).

Перерахунок індексації з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) безпосередньо впливає на розмір індексації ОСОБА_1 у березні 2018 року у місяці підвищення його посадового окладу, оскільки індексації нараховується наростаючим підсумком, що стало підставою для перерахунку відповідачем індексації позивачу з березня 2018 року.

Однак, відповідач відповідні дії не вчинив, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо не перерахунку та невиплати позивачу щомісячної суми індексації грошового забезпечення, визначеної як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу за період з 01 березня 2018 року по січень 2019 року та з серпня 2019 року по 12 листопада 2019 року.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 27.04.2021 у справі №380/1513/20, у контексті наведеного, для правильного вирішення позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення позивачу у період з 01 березня 2018 року по 06 листопада 2018 року, суд апеляційної інстанції повинен був установити чи відбувалося у період з лютого 2018 року зростання розміру постійних складових грошового забезпечення позивача.

Отже, у березні 2018 року необхідно порівняти розмір підвищення грошового доходу позивача з розміром його індексації та встановити чи перевищує підвищення грошового доходу ОСОБА_1 у березні 2018 року суму його індексації, що склалась у цьому місяці.

Верховний Суд у постанові від 10 вересня 2020 року у справі №200/9297/19-а підтвердив висновки Першого апеляційного адміністративного суду де зазначено, що в частині порівняння сум підвищення грошового забезпечення до підвищення та після підвищення посадових окладів повинні враховуватись складові, які не мають разового характеру: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, щомісячна премія, грошова винагорода відповідно до п. 5 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 N 889. надбавка за особливості проходження служби, надбавка за ризик для життя, винагорода за участь в АТО/ООС.

Відповідно до особистої картки грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2018 рік розмір його грошового забезпечення (грошовий дохід) становив:

у лютому 2018 року - 7121,57 грн.;

у березні 2018 року - 8190, 01 грн. (сума без підйомної допомоги - 5021, 93 грн, оскільки вона має разовий характер, тому відповідно до п. 3 Порядку №1078 не враховується) (а.с.17).

Відповідно до п. 1-1 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»».

Розмір індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 на виконання рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі №380/22319/21, у січні 2018 року з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) становив 4258,75 грн., така ж сума індексації становить у лютому 2018 року, а у березні 2018 року - 4463,15 грн.

У березні 2018 року підвищення грошового доходу ОСОБА_1 становило 1068,44 грн (з розрахунку: розмір грошового забезпечення (грошовий дохід) за березень 2018 року 8190,01 грн - розмір грошового забезпечення (грошовий дохід) за лютий 2018 року 7121, 57 грн = розмір підвищення грошового доходу у березні 2018 року 1068,44 грн).

З огляду на те, що у березні 2018 року у місяці підвищення посадових окладів військовослужбовців, розмір підвищення грошового доходу ОСОБА_1 становив 1068,44 грн, а розмір поточної індексації грошового забезпечення у березні 2018 року 4463,15 грн, він набув право на отримання щомісячної суми індексації грошового забезпечення, визначеної з урахуванням розміру підвищення доходу та розрахованої, як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу за період з 01 березня 2018 року по січень 2019 року та з серпня 2019 року по 12 листопада 2019 року включно, яку відповідач протиправно не провів та не виплатив.

Окрім того, суд враховує ту обставину, що права позивача у відповідній частині вже порушенні відповідачем, оскільки останній листом №11.2/8154-22-Вих. від 29 вересня 2022 року відмовив позивачу у перерахунку та виплаті індексації за спірний у цій справі період.

Як зазначив, Верховний Суд у постанові від 31 травня 2022 року у справі № 380/5610/21 дискреційними повноваженнями є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом подібних повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може». Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

У цій постанові Верховний Суд дійшов висновку, що рішення суду першої інстанції відповідає закону, тому бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати йому індексації грошового забезпечення за період 01 січня 2016 року по 20 березня 2017 року є протиправною, як наслідок Верховний Суд погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно наявності підстав для задоволення позову з одночасним визначенням січня 2008року, як базового місяця для проведення індексації.

Відтак, ОСОБА_1 підлягає нарахуванню та виплаті щомісячна сума індексація, визначена з урахуванням розміру підвищення доходу та розрахована як різниця між сумою індексації і розміром підвищення його доходу за період з 01 березня 2018 року по січень 2019 року та з серпня 2019 року по 12 листопада 2019 року у розмірі 3394,71 грн (розмір поточної індексації за березень 2018 року 4463,15 грн - розмір підвищення грошового доходу у березні 2018 року 1068, 44 грн = 3394, 71 грн індексації визначеної з урахуванням розміру підвищення доходу та розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу).

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору в даній категорії справ, питання розподілу судових витрат не ви рішується.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 прикордонного загону імені героїв Карпатської Січі Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії НОМЕР_2 прикордонного загону імені героїв Карпатської Січі Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за лютий 2018 року, з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін та за період з 01 березня 2018 року по січень 2019 року та з серпня 2019 року по 12 листопада 2019 року, визначеної з урахуванням розміру підвищення доходу ОСОБА_1 та розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078.

3. Зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін імені героїв Карпатської Січі Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за лютий 2018 року, з урахуванням січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін та щомісячну суму індексації грошового забезпечення у розмірі 3394,71 грн за період з 01 березня 2018 року по січень 2019 року та з серпня 2019 року по 12 листопада 2019 року, визначену з урахуванням розміру підвищення доходу ОСОБА_1 та розраховану як різниця між сумою індексації і розміром підвищення його грошового доходу відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець