Рішення від 26.06.2023 по справі 260/1805/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2023 року м. Ужгород№ 260/1805/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області (вул. Ф.Ракоці, буд. 13, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 40108913) про визнання протиправним та скасування акту, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області, в якому просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати Акт №131 розслідування нещасного випадку, затвердженого 23.09.2022 за формою Н-1/НПВ, що складений Головним управлінням національної поліції у Закарпатській області за результатами розслідування нещасного випадку, що стався з підполковником поліції ОСОБА_1 03 квітня 2022 року;

2) зобов'язати Головне управління національної поліції у Закарпатській області повторно здійснити розслідування нещасного випадку, який стався 03.04.2022 з начальником сектору агентурно-оперативної роботи УКР ГУНП в Закарпатській області підполковником поліції ОСОБА_1 , та скласти відповідний акт, з урахуванням висновків суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.04.2022 на підставі наказу ГУНП в Закарпатській області №577 «Про проведення навчань з поліцейськими ГУНП області» від 01.04.2022 року позивач був задіяний в навчаннях на території Оноківської територіальної громади. Близько 15:00 години, під час виконання однієї з вправ, ОСОБА_1 відчув біль у правому коліні, про що повідомив керівника навчань та своє керівництво. Цього ж дня ОСОБА_1 звернувся до лікарні за отриманням медичної допомоги. За результатами медичного обстеження ОСОБА_1 діагностовано розрив медіального меніску, травматичне пошкодження передньої схрещеної зв'язки правового колінного суглобу. Анрето-медіальна нестабільність, блокада правого колінного суглобу. З метою проведення розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 , наказом ГУ ПН в Закарпатській області №1463 від 08.08.2021 року утворена спеціальна комісія. За наслідками проведеного розслідування нещасного випадку на підставі підпункту 1 пункту 8 розділу III Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 № 705, комісія з розслідування нещасного випадку прийшла до висновку, що нещасний випадок трапився з ОСОБА_1 в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, про що було складено акт №131 форми Н-1 (НПВ) від 23.09.2022 року. Позивач вважає Акт розслідування нещасного випадку №131 від 23.09.2022 року протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

27 квітня 2023 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги заперечив. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що комісією з розслідування нещасного випадку, що стався 03.04.2022, складено акт № 131 9 Форма Н-1 (НПВ) від 23.09.2022, яким комісією з розслідування нещасного випадку встановлено, що подія настала внаслідок невдалого виконання фізичної вправи, причина - власна необережність (п.4 Акту) та зроблено висновок, що відповідно до ч. 1 п. 8 розділу III Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 № 705 (розділ III п. 8. Обставинами настання нещасного випадку в період проходження і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків є: 1) діяння потерпілого поліцейського, не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України «Про національну поліцію»), нещасний випадок з підполковником поліції ОСОБА_1 стався в період проходження служби при обставинах не пов'язаних з виконанням службових обов'язків. Вважає, що оскаржуваний акт про нещасний випадок є обґрунтованим, правомірним та не підлягає скасуванню, а відповідач при його прийнятті діяв на підставі, в межах та у спосіб, визначені чинним законодавством. З таких підстав вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими і просив у їх задоволенні відмовити.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши заяви по суті та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, судом встановлено наступне.

Підполковник поліції ОСОБА_1 на час виникнення спірних правовідносин проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Закарпатській області на посаді начальника сектору агентурно-оперативної роботи УКР ГУНП в Закарпатській області.

03.04.2022 відповідно до наказу ГУНП в Закарпатській області «Про проведення навчань з поліцейськими ГУНП області» від 01.04.2022 №577 згідно графіку навчання співробітників УКР ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_1 був задіяний в навчаннях на території Оноківської територіальної громади.

Під час навчання близько 15:00 год. під час виконання однієї з вправ позивач почув хруст та в подальшому біль в правому коліні, про що повідомив керівника навчань та своє керівництво.

Того ж дня ОСОБА_1 звернувся в КНП «Ужгородська міська багатопрофільна клінічна лікарня Ужгородської міської ради».

Згідно виписки із медичної карти стаціонарного хворого КНП «Ужгородська міська багатопрофільна клінічна лікарня Ужгородської міської ради» від 08 квітня 2022 року №1378/196 позивачу встановлено діагноз: розрив медіального меніску, травматичне пошкодження передньої схрещеної зв'язки правового колінного суглобу; анрето-медіальна нестабільність, блокада правого колінного суглобу.

08.08.2022 з метою проведення розслідування нещасного випадку, що стався 03.04.2022 з начальником сектору агентурно-оперативної роботи УКР ГУНП в Закарпатській області підполковником поліції ОСОБА_1 під час навчань на території Оноківської територіальної громади, наказом ГУ НП в Закарпатській області створено комісію по розслідуванню нещасного випадку.

23.09.2022 за наслідками проведення розслідування нещасного випадку прийнято акт розслідування нещасного випадку №131, який стався 03.04.2022 близько 15:00 год. 00 хв. з начальником сектору агентурно-оперативної роботи УКР ГУНП в Закарпатській області підполконником поліції ОСОБА_1 , згідно з висновком якого встановлено, що даний нещасний випадок стався в період проходження служби при обставинах не пов'язаних з виконанням службових обов'язків.

Вважаючи протиправним акт про нещасний випадок №131, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні врегульовані Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі Закон №2694).

Статтею 1 Закону №2694 визначено поняття охорони праці як систему правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно зі ст.22 Закону №2694 роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об'єднаннями профспілок.

Відповідно до статті 14 Закону № 2694-XIІ працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди. Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Приписами статті 60 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний, зокрема неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 05.10.2020 № 705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2020 за № 1139/35422, затверджено Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими (далі-Порядок №705), який визначає процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими центрального органу управління поліції, територіальних (міжрегіональних) органів (підрозділів) поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - орган (підрозділ) поліції).

Пунктом 4 розділу І Порядку №705 зазначено, що розслідування проводиться в разі настання нещасного випадку, у тому числі про який своєчасно не повідомлено керівника органу (підрозділу) поліції.

У розумінні положень Порядку №705 нещасний випадок це отримання поліцейським під час проходження служби в поліції травми, тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, самогубства, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працездатності на один день чи більше або смерті, а також зникнення поліцейського.

Строк давності для розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку становить три роки з дня його настання. У разі встановлення факту нещасного випадку рішенням суду розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку проводиться незалежно від дати його настання (п. 6 розділу І Порядку №705).

Відповідно до розділу ІІ Порядку №705 про кожний нещасний випадок потерпілий поліцейський або особа, яка його виявила, негайно повідомляє прямому керівникові, який, після отримання відомостей про настання нещасного випадку зобов'язаний: терміново організувати надання домедичної допомоги потерпілому поліцейському, забезпечити (за потреби) його направлення до закладу охорони здоров'я; негайно повідомити про нещасний випадок керівникові органу (підрозділу) поліції та посадовій особі з державного нагляду за охороною праці; зберегти до прибуття комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку обстановку та устаткування в такому стані, у якому вони були на момент нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров'ю інших осіб), ужити необхідних заходів для запобігання таким випадкам.

Пунктами 3-7 розділу ІІ Порядку №705 визначено, що керівник органу (підрозділу) поліції, де стався нещасний випадок, наказом не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про нещасний випадок утворює комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.

Відповідно, до складу комісії з розслідування нещасного випадку, що не стосується спеціального розслідування, входять: 1) керівник (спеціаліст) з державного нагляду за охороною праці або посадова особа, на яку покладено виконання функцій з державного нагляду за охороною праці (голова комісії); 2) керівник (спеціаліст) підрозділу кадрового забезпечення; 3) психолог (у разі спроби самогубства); 4) представник первинної організації профспілки (за згодою); 5) спеціаліст Державної установи «Центр превентивної медицини МВС України» (у разі гострого професійного захворювання (отруєння)); 6) інші посадові особи органів (підрозділів) поліції (за потреби).

За рішенням керівника органу (підрозділу) поліції до складу комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, що стався з потерпілим(и) поліцейським(и) під час виконання завдань, пов'язаних з державною таємницею, включаються особи, які мають відповідну форму допуску.

До складу комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку не може входити прямий керівник потерпілого поліцейського, який організовував та контролював його службову діяльність під час виконання обов'язків, що призвели до настання нещасного випадку в період проходження служби.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку №705 розслідування нещасного випадку проводиться протягом п'яти робочих днів з дня утворення комісії з розслідування нещасного випадку.

За результатами розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку складається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-1 (далі - акт за формою Н-1) (додаток 2) (п. 4 розділу ІІІ Порядку №705).

За п. 6 розділу ІІІ Порядку №705 комісія (спеціальна комісія) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку зобов'язана, серед іншого: 1) провести засідання, на якому розглянути інформацію про нещасний випадок, розподілити функції між членами комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та скласти протокол засідання (додаток 3); 2) провести фотографування, обстежити місце нещасного випадку та скласти протокол огляду місця, де стався нещасний випадок (додаток 4); 3) одержати письмові пояснення потерпілого поліцейського, посадових осіб, поліцейських, свідків нещасного випадку (додаток 5); 4) вивчити наявні документи і матеріали стосовно нещасного випадку та надіслати (за потреби) запити відповідним установам, організаціям, закладам щодо надання інформації про нещасний випадок; 5) визначити вид події та причини, що призвели до настання нещасного випадку, згідно з Класифікатором видів подій, причин, що призвели до настання нещасного випадку (додаток 6); 6) визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці; 8) з'ясувати обставини перебування потерпілого поліцейського у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; учинення ним кримінального, адміністративного правопорушення, дисциплінарного проступку, навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю або самогубства; 9) установити осіб, які порушили вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, та розробити заходи із запобігання таким нещасним випадкам; 10) кваліфікувати нещасний випадок відповідно до обставин: у період проходження служби під час виконання службових обов'язків або не пов'язаний з виконанням службових обов'язків; 11) прийняти рішення шляхом голосування членів комісії (спеціальної комісії), у разі рівної кількості їхніх голосів голос голови комісії (спеціальної комісії) вирішальний; 12) скласти акти за формою Н-1 у кількості примірників, визначених рішенням комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку. У разі групового нещасного випадку скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого поліцейського. Акти за формою Н-1 прошиваються та скріплюються печаткою органу (підрозділу) поліції; 13) розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1). У разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку із змістом акта за формою Н-1 підписати акти з відміткою про наявність окремої думки. Окрема думка викладається письмово. В окремій думці член комісії (спеціальної комісії) обґрунтовано викладає пропозиції до змісту акта за формою Н-1 (окрема думка додається до акта за формою Н-1 та є його невід'ємною частиною); 14) передати не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1 матеріали розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та примірники актів за формою Н-1 керівникові органу (підрозділу) поліції, що утворив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, для їх розгляду та затвердження; 15) додержуватися вимог законодавства про інформацію щодо захисту персональних даних потерпілих поліцейських та інших осіб, які зібрані в межах повноважень комісії (спеціальної комісії) під час проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.

Обставинами настання нещасного випадку в період проходження служби під час виконання службових обов'язків є:

1) виконання потерпілим поліцейським завдань та повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію», здійснення діяння з припинення правопорушення у вільний від служби час;

2) вплив на потерпілого поліцейського шкідливих чи небезпечних факторів під час виконання завдань та повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію», унаслідок яких виникло гостре професійне захворювання (отруєння), що підтверджено медичним висновком (п. 7 розділу ІІІ Порядку №705).

Відповідно до п. 8 розділу ІІІ Порядку №705 обставинами настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків є:

1) діяння потерпілого поліцейського, не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію»;

2) навмисне спричинення потерпілим поліцейським тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, що доведений судом);

3) учинення потерпілим поліцейським діяння, яке є кримінальним, адміністративним правопорушенням або дисциплінарним проступком;

4) учинення дій під час несення служби потерпілим поліцейським у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (за наявності медичного висновку).

Згідно п. 9 розділу ІІІ Порядку №705 керівник органу (підрозділу) поліції, який призначив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, зобов'язаний: 1) розглянути та затвердити акти за формою Н-1 не пізніше наступного робочого дня після їх підписання комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку; 2) ужити заходів щодо притягнення до відповідальності поліцейських (працівників), дії або бездіяльність яких призвели до настання нещасного випадку (за їх наявності); 3) надіслати матеріали спеціального розслідування нещасного випадку не пізніше трьох робочих днів з дня їх затвердження до сектору державного нагляду за охороною праці Департаменту управління майном Національної поліції України; 4) видати акт за формою Н-1 потерпілому поліцейському (членам його сім'ї чи уповноваженій ним особі) не пізніше трьох робочих днів з дати затвердження; 5) видати протягом двох робочих днів після закінчення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку наказ про виконання запропонованих комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку заходів із запобігання подібним нещасним випадкам; 6) видати наказ про скасування актів розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-1 та призначити повторне розслідування (у разі встановлення порушень вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів, за наявності вимоги посадової особи з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції).

Пунктом 10 розділу ІІІ Порядку №705 визначено перелік документів, які відносяться до матеріалів розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, серед яких, зокрема, належать: повідомлення про нещасний випадок; 2) копія наказу про утворення комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку; 3) протокол засідання комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку; 4) акт (акти) за формою Н-1 (разом з окремою думкою (за наявності), прошитий(ті) та скріплений(ні) печаткою органу (підрозділу) поліції); 6) протокол огляду місця, де стався нещасний випадок; 7) фотознімки з місця нещасного випадку; 8) пояснення потерпілого поліцейського (його представника), посадових осіб, поліцейських, свідків нещасного випадку; 9) висновки, експертизи, рішення, постанови, протоколи (за наявності); 10) копії документів про проходження потерпілим поліцейським навчання та інструктажів з питань охорони праці; 13) висновок про діагноз, причини смерті, характер і ступінь тяжкості травми потерпілого поліцейського; 17) копія висновку службового розслідування.

За п. 1, п. 4, п. 6 розділу IV Порядку №705 контроль за своєчасним та об'єктивним розслідуванням нещасних випадків, підготовкою матеріалів розслідувань, веденням їх обліку, ужиттям заходів щодо усунення причин їх настання здійснюють посадові особи з державного нагляду за охороною праці органу (підрозділу) поліції відповідно до їх компетенції. Матеріали розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку залишаються в органі (підрозділі) поліції і зберігаються протягом 45 років. Акт за формою Н-1 долучається до особової справи потерпілого поліцейського. Облік нещасних випадків, за результатами розслідувань яких складено акти за формою Н-1, здійснюють посадові особи з державного нагляду за охороною праці в журналі обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими (додаток 7).

Таким чином, в разі встановлення наявності обставин отримання поліцейським, зокрема, під час несення ним служби, тілесних ушкоджень, травми, керівником призначається розслідування даного нещасного випадку, що стався з поліцейським, та керівник своїм наказом, не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про нещасний випадок утворює комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку у складі, відповідно до Порядку №705, в ході розслідування відбираються пояснення потерпілого, посадових осіб чи свідків, здійснюється обстеження місця події та складається відповідний протокол. За наслідками розслідування складається акт за формою Н-1.

Зі змісту наведених норм слідує, що положеннями Порядку №705 встановлено вичерпний перелік обставин настання нещасного випадку в період проходження служби під час виконання службових обов'язків і обставин настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків. Залежно від того, які обставини встановлені під час розслідування нещасного випадку, складається акт за відповідною формою: якщо нещасний випадок визнається таким, що стався в період проходження служби під час виконання службових обов'язків, це позначається великим літерами ПВ (Н-1/ПВ), якщо нещасний випадок визнається таким, що стався в період проходження служби і не пов язаний з виконанням службових обов'язків, це позначається великими літерами НПВ (Н-1/НПВ).

Як встановлено судом, комісією з розслідування нещасного випадку складено акт форми Н-1 (НПВ), тобто визнано, що нещасний випадок настав в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

Поряд з цим, як свідчать матеріали справи, 03.04.2022 відповідно до наказу ГУНП в Закарпатській області «Про проведення навчань з поліцейськими ГУНП області» від 01.04.2022 №577, згідно графіку навчання співробітників УКР ГУНП в Закарпатській області та плану проведення навчань з бойової, медичної, тактичної та вогнепальної підготовок у територіальних управліннях, відділах, відділеннях поліції ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_1 зобов'язаний був перебувати на навчанні на території Оноківської територіальної громади протягом 8 годин на день.

Під час такого навчання близько 15:00 год. під час виконання однієї з вправ позивач почув хруст та в подальшому біль в правому коліні, про що повідомив керівника навчань та своє керівництво.

Вказані обставини зафіксовані актом розслідування нещасного випадку №131 та підтверджуються поясненнями свідків, опитаних в ході розслідування нещасного випадку.

Суд враховує, що нещасний випадок вважається таким, що стався з вини працівника поліції, якщо останній міг та зобов'язаний був передбачити можливість настання нещасного випадку і при цьому не вжив необхідних заходів для його уникнення. Твердження аналогічного змісту викладені Верховним судом у постанові від 19.02.2020 у справі №580/864/19.

Водночас, зі встановлених вище обставин неможливо зробити висновок, що позивач мав можливість передбачити настання нещасного випадку та вжити заходів для його уникнення, а також те, що до настання нещасного випадку призвело непрофесійне виконання позивачем своїх службових обов'язків.

Доводи відповідача, що позивач знехтував правилами безпеки під час невдалого виконання ним елементу фізичної вправи суд відхиляє як безпідставні, позаяк жодних доказів того, що нещасний випадок стався з власної необережності позивача відповідачем суду не надано та матеріали не містять.

Крім того, в діях позивача не було встановлено складу дисциплінарного проступку, і до дисциплінарної (кримінальної, адміністративної) відповідальності позивач не притягався. Також суд не встановив отримання позивачем тілесних ушкоджень під час несення служби у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Судом встановлено, що пунктом 8 розділу ІІІ Порядку №705 встановлено вичерпний перелік обставин настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків, однак жодна з обставин не має місця в цій ситуації.

Як зазначалося судом раніше, навчання з бойової, медичної, тактичної та вогнепальної підготовок у територіальних управліннях, відділах, відділеннях поліції ГУНП в Закарпатській області, під час яких 03.04.2022 стався нещасний випадок з начальником сектору агентурно-оперативної роботи УКР ГУНП в Закарпатській області підполковником поліції ОСОБА_1 здійснювалося останнім відповідно до наказу ГУНП в Закарпатській області «Про проведення навчань з поліцейськими ГУНП в області» від 01.04.2022 №577 і виконання такого наказу в свою чергу є завданням поліцейського, визначеним Законом України "Про Національну поліцію" та його обов'язком.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний, зокрема професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва. З вказаної норми слідує, що виконання наказів керівництва є службовим обов'язком поліцейського.

Таким чином, суд відхиляє твердження відповідача, що участь поліцейського в практичних заняттях з метою поглиблення знань та практичних навичок не є безпосереднім прямим виконанням завдань та повноважень поліції.

Разом з цим, відповідно до ст. 72 Закону України «Про Національну поліцію» професійне навчання зі службової підготовки - системи заходів, спрямованих на закріплення та оновлення необхідних знань, умінь та навичок працівника поліції з урахуванням оперативної обстановки, специфіки та профілю його оперативно-службової діяльності. Порядок, організацію та терміни проведення професійного навчання визначає Міністерство внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства Внутрішніх справ України №50 від 25.01.2016 року (зі змінами і доповненнями), що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.02.2016 року за №260/28390 затверджено Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України.

Пунктом 9 вищевказаного положення встановлено, що поліцейські зобов'язані відвідувати заняття зі службової підготовки, що організовуються відповідно до вимог цього Положення. Виняток становлять особи, які перебувають на час їх проведення на добовому чергуванні, відпочинку після добового чергування, лікарняному, навчанні, у відпустці, відрядженні, а також ті, яким надано час відпочинку в порядку компенсації за виконання службових обов'язків у вихідні, святкові та неробочі дні.

З аналізу пункту 9 Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України вбачається, що участь поліцейських у заняттях зі службової підготовки можливе тільки в робочий час поліцейських, під час якого вони виконують свої службові обов'язки.

Встановлені обставини справи в їх сукупності дають підстави для висновку, що відповідач, зазначивши в акті розслідування нещасного випадку №131, що нещасний випадок 03.04.2022 з позивачем настав в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, діяв не на підставі і в спосіб, що визначені чинним законодавством. Відтак акт про розслідування нещасного випадку №131 не відповідає критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим в ч.2 ст.2 КАС України, порушує права та законні інтереси позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на наведене, порушене право позивача підлягає захисту та відновленню шляхом зобов'язання ГУ НП в Закарпатській області повторно здійснити розслідування за фактом нещасного випадку, що стався з начальником сектору агентурно-оперативної роботи УКР ГУНП в Закарпатській області підполковником поліції ОСОБА_1 03.04.2022 близько 15 год. 00 хв. та скласти відповідний акт, з урахуванням висновків суду.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки та прийнятих ним рішень у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.

Суд враховує, що згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи положення ч.1 ст.139 КАС України, сплачений судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області (вул. Ф.Ракоці, буд. 13, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 40108913) про визнання протиправним та скасування акту, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Акт Головного управління Національної поліції в Закарпатській області №131 розслідування нещасного випадку, затвердженого 23.09.2022, за результатами розслідування нещасного випадку, який стався 03 квітня 2022 року близько 15 год.00 хв. з начальником сектору агентурно-оперативної роботи УКР ГУНП в Закарпатській області підполковником поліції ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області провести повторне розслідування нещасного випадку, який стався 03 квітня 2022 року близько 15 год.00 хв. з начальником сектору агентурно-оперативної роботи УКР ГУНП в Закарпатській області підполковником поліції ОСОБА_1 та прийняти рішення у відповідності до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 № 705, з урахуванням висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Закарпатській області (вул. Ф.Ракоці, буд. 13, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 40108913) судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМ.М. Луцович