26 червня 2023 року м. Житомир справа № 240/3275/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попової Оксани Гнатівни,
розглянувши у письмовому провадженні клопотання про заміну сторони в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
13 червня 2023 року на адресу Житомирського окружного адміністративного суду надійшла заява від ОСОБА_2 про заміну померлої позивачки на її правонаступника у справі №240/3275/20.
В обґрунтування своїх доводів ОСОБА_2 зазначає, що є спадкоємцем після своєї матері - ОСОБА_1 . З огляду на зазначене, просить замінити позивача у даній справі - ОСОБА_1 на нього, як спадкоємця, а також просить замінити боржника у справі №240/3275/20 з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд розглянувши подану заяву, з урахуванням наявних у матеріалах справи доказів, зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 у справі №240/3275/20 позов ОСОБА_1 задоволено: - визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити з 17 липня 2018 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
Рішення суду у справі №240/3275/20, відповідно до вимог ст.255 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України набрало законної сили.
Житомирським окружним адміністративним судом на виконання рішення суду виготовлено виконавчі листи по справі №240/3275/20, які 27.07.2021 було надіслано на адресу позивача.
При цьому, судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 померла - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно довідки Овруцької державної нотаріальної контори №71/02-14 від 23.01.2023 зазначено, що ОСОБА_2 дійсно являється спадкоємцем після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_1 .
Згідно з частиною першою статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відтак, процесуальним правонаступництвом є заміна сторони або третьої особи іншою особою (правонаступником) у зв'язку з вибуттям із процесу суб'єкта спірних правовідносин, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов'язки сторони або третьої особи.
Згідно зі статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статей 1218, 1219 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 4) право на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Відповідно до частини першої статті 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
За змістом статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Виходячи з аналізу вищезазначених правових норм, предметом спадкування можуть бути лише конкретні суми виплат, які належали спадкодавцеві за життя і залишилися недоотриманими у зв'язку з його смертю.
Разом з тим, предметом спору у даній справі було право позивача на щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, яка на час смерті позивача не нараховувалась та не виплачувалась, що і слугувало підставою для його звернення до суду із даним позовом.
Суд акцентує увагу на тому, що сума щомісячної грошову допомогу, яка не була нарахована пенсіонеру за життя, не може вважатися недоотриманою сумою пенсії і не підлягає виплаті в порядку статті 52 Закону №1058-IV та не входить до складу спадщини, оскільки така в силу положень статі 1219 ЦК України нерозривно пов'язана з особою спадкодавця та не може бути передана іншим особам, а тому спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного суду від 15.07.2021 у справі №2-а-2691/2009.
Заявник зазначає, що є спадкоємицею після смерті матері ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою Овруцької державної нотаріальної контори №71/02-14 від 23.01.2023.
Однак, суд зазначає, що зазначена довідка нотаріуса, не є належними доказами, що підтверджують право заявника на отримання нарахованої але невиплаченої пенсії позивача (не надано довідки Пенсійного фонду про нарахування пенсії ОСОБА_1 ), а лише є підтвердженням про вчинення дій для прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, заявником не було надано належних доказів на підтвердження правонаступництва та доказів про нарахування суми доплати до пенсії згідно з рішенням суду, з огляду на вказане, у задоволенні заяви про заміну померлого позивача слід відмовити.
Щодо заяви про заміну відповідача (боржника) управління правління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на правонаступника управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, суд зауважує, що вказана заява є безпідставною, зважаючи на те, що у задоволенні заяви про заміну стягувача заявнику відмовлено.
Керуючись статтями 52, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_2 про заміну вибулої сторони її правонаступником у справі №240/3275/20.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
.
Суддя О.Г. Попова