31.05.2023 Справа №607/9246/23
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:
-головуючого судді Дзюбича В.Л.,
-за участі секретаря судового засідання Кочмар С.М.,
-у присутності представника заявника адвоката Остапчук В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Чортківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті, -
Заявник ОСОБА_1 , через представника - адвоката Остапчук В.І., звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України (с. Зелений Гай Мелітопольського району Запорізької області) її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Сосулівка Чортківського району Тернопільської області, громадянки України. Обґрунтовує заяву тим, що померла є матір'ю заявниці ОСОБА_1 , яка проживала разом з нею протягом усього життя в с. Сосулівка Чортківського району Тернопільської області, однак, оскільки на початку лютого 2022 року у заявниці виявили хворобу, яка потребувала лікування за кордоном, а саме в Республіці Польща, а матір потребувала стороннього догляду, відтак було прийнято рішення про переїзд ОСОБА_2 до свого онука ОСОБА_3 , за адресою його реєстрації: с. Зелений Гай Мелітопольського району Запорізької області. Внаслідок широкомасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну с. Зелений Гай Мелітопольського району Запорізької області є тимчасово окупованою територією України, внаслідок чого її мати та онук стали заручниками цієї ситуації та змушені були залишитися на тимчасово окупованій території. 02.05.2023, внаслідок гострого порушення мозкового кровообігу, мозкової коми, померла ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 неправомочними органами онуку померлої було видано довідку про смерть ОСОБА_2 , а також свідоцтво про смерть останньої. Отримати свідоцтво про смерть у відділі ДРАЦСу неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій не функціонує відділ ДРАЦСу для здійснення реєстрації смерті, відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.
24.05.2023 ухвалою судді відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до судового розгляду на 31.05.2023 на 10 год. 30 хв.
У судовому засіданні представник заявника адвокат Остапчук В.І. заяву підтримала з викладених у заяві мотивів та просила задовольнити.
Від представника заінтересованої особи Чортківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла заява про розгляд справи у відсутності їх представника, у якій при вирішенні справи поклався на думку суду, що відповідно до ст. 223 ЦПК України не є перешкодою розгляду справи і суд вважає за доцільне розглянути справу у відсутності представника заінтересованої особи.
Суд, заслухавши представника заявника, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 30.01.1968. У графі «Батько» у вказаному свідоцтві записаний « ОСОБА_5 », а у графі «Мати» - « ОСОБА_2 ».
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 16.07.1987, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 уклали шлюб, про що 16.07.1987 Сосулівською сільською Радою народних депутатів складено відповідний актовий запис № 3. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу вказано « ОСОБА_7 ».
Указані обставини підтверджують той факт, що ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_4 .
Відтак ОСОБА_4 є особою, яка має право на звернення до суду з цією заявою.
Так, відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України).
Так, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні з 24.02.2022 введений воєнний стан строком на 30 діб. Також Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022 та № 757/2022 від 18.11.2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено. Крім цього, Указом Президента України № 58/2023 від 06.02.2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 19.02.2023 строком на 90 діб.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.
Адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України (абз. 1 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Так, з 24.02.2022, тобто з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну на території Запорізької області відбувалися активні бойові дії, а відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 (із змінами відповідно Наказу 143 від 15.05.2023), з 26.02.2022 Чкаловська сільська територіальна громада Мелітопольського району Запорізької області визнана тимчасово окупованою територією.
Як убачається з розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 713-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Запорізької області» відповідно до абзацу першого пункту 7-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Запорізької області згідно з додатком, зокрема Зеленогаївську територіальну громаду віднесено до Чкаловської територіальної громади.
Таким чином с. Зелений Гай Мелітопольського району Запорізької області станом на 02.05.2023 було тимчасово окупованою територією України відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та в порядку ст. 1 цього Закону воно є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Так, за змістом ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Форма та порядок видачі документів про смерть, на підставі яких здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена наказом Міністерства охорони здоров'я України № 545 від 08.08.2006 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті». Відповідно до положень вказаного наказу підставами для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о).
Суд встановив, що відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Сосулівка Чортківського району Тернопільської області.
Як убачається з копії довідки смерть № С-05013 від 04.05.2023, виданого сімферопольським районним відділом РАЦС №3 департаменту РАЦС міністерства юстиції Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_1 в 01 год. 20 хв. у с. Зелений Гай Мелітопольського району Запорізької області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Причиною смерті у цій довідці вказано мозкову кому, гостре порушення мозкового кровообігу 164,7.
Наведене також підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 04.05.2023, виданим Сімферопольським районним відділом РАЦС №3 департаменту РАЦС міністерства юстиції Республіки Крим, про що складено актовий запис № 170239910003104279006, та долученими до справи фотозображеннями поховання ОСОБА_2 .
При цьому суд не приймає до уваги письмові покази ОСОБА_8 , оскільки такі докази в розумінні ст. 78 ЦПК України є недопустимими.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Аналіз зазначеної вище норми свідчить про те, що положення ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» містять виключення, у тому числі для документів, які видані органами та/або особами, створеними, обраними чи призначеними у порядку, не передбаченому законом, зокрема, для документів які підтверджують факт смерті і повинні додаватися до заяви про державну реєстрацію смерті фізичної особи.
Ураховуючи викладені обставини, приймаючи до уваги те, що довідка про смерть № С-05013 від 04.05.2023 не відповідає визначеним вище вимогам, оскільки видана неправомочним суб'єктом, а територія, на якій померла ОСОБА_2 , є тимчасово окупованою територією України, що зумовило неможливість реєстрації смерті ОСОБА_2 у встановленому законом порядку шляхом звернення до органів реєстрації актів цивільного стану, суд доходить висновку, що встановлення такого факту іншим шляхом ніж судовим, не вбачається можливим.
Як роз'яснено у п. 13, 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у с. Зелений Гай Мелітопольського району Запорізької області, знайшов своє підтвердження наданими доказами, даний факт має для заявника юридичне значення, оскільки необхідний для реєстрації смерті її матері та отримання свідоцтва про її смерть, та іншого порядку, ніж судового, встановлення даного факту немає.
За таких підстав, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх кожний окремо та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 89, 265, 273, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Чортківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті, - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженки с. Сосулівка Чортківського району Тернопільської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 на тимчасово окупованій території України у с. Зелений Гай Мелітопольського району Запорізької області.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Копію рішення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: с. Сосулівка Чортківського району Тернопільської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 .
Заінтересована особа: Чортківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районні Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: вул. Шевченка, 10, м. Чортків, код ЄДРПОУ 21161612.
Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич