31.05.2023 Справа №607/5649/23
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:
-головуючого судді Дзюбича В.Л.,
-за участі секретаря судового засідання Кочмар С.М.,
-у відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільській області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення, -
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, що вона є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Обґрунтовує заяву наявністю помилки у свідоцтві про реєстрацію шлюбу, зокрема у свідоцтві про шлюб та свідоцтві про народження спільної дитини подружжя її по батькові записане « ОСОБА_3 », а у всіх інших документах - « ОСОБА_4 ». Через зазначені розбіжності, які поставили під сумнів факт перебування заявниці у подружніх стосунках з її чоловіком ОСОБА_2 , ОСОБА_1 не може у повній мірі реалізувати свої права, зокрема право на прийняття спадщини після смерті чоловіка.
Ухвалою судді від 03.04.2023 відкрито провадження у справі, витребувано у Тернопільської районної державної нотаріальної контори інформацію щодо спадкової справи після смерті ОСОБА_2 та призначено судовий розгляд 26.04.2023 на 09 год. 15 хв., яке, у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, відкладено на 31.05.2023 на 14 год. 00 хв.
20.04.2023 від Тернопільської районної державної нотаріальної контори надійшла відповідь на ухвалу судді від 03.04.2023, у якій зазначено, що спадкова справа щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилась. На підтвердження зазначеного до відповіді долучено інформаційну довідку зі Спадкового реєстру.
У судове засідання 31.05.2023 заявник ОСОБА_1 не з'явилася, однак у поданій нею заяві про встановлення родинних відносин просила проводити розгляд справи без її участі, на підставі наявних матеріалів справи.
У судове засідання 31.05.2023 представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільській області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не з'явилася, однак 19.05.2023 та 23.05.2023 до суду від представника надійшла заява про розгляд справи без її участі, у якій представник щодо задоволення позову не заперечила.
За вказаних обставин відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:
ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 12.05.1941. У вказаному свідоцтві про народження у графі мати зазначено « ОСОБА_6 », у графі батько зазначено « ОСОБА_7 ».
Як підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 02.02.1962, 02.02.1962 ОСОБА_2 , 1933 року народження, та ОСОБА_5 , 1941 року народження, уродженка с. Янковка, Н-Васильківського району Запорізької області, зареєстрували шлюб; після реєстрації шлюбу дружині присвоєне прізвище « ОСОБА_8 ».
З копії паспорта серії НОМЕР_3 від грудня 2001 року, виданого Тернопільським МВ УМВС України в Тернопільській області, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 02.02.1962.
ІНФОРМАЦІЯ_4 від цього шлюбу народився ОСОБА_9 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 21.12.1976. Її батьками у вказаному свідоцтві записані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
26.11.2021 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 26.11.2021.
Водночас, із копій диплому серії НОМЕР_6 від 27.06.1960, диплому № НОМЕР_7 від 26.07.1972 та трудової книжки від 04.07.1960 вбачається, що їх видано ОСОБА_10 .
Як убачається з копії свідоцтва про право власності на житло від 23.05.1994, виданої Міським бюро технічної інвентаризації, квартира спільного заселення, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві спільної власності ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_9 .
Як зазначено у висновку про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану, складеному Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 07.04.2020, ОСОБА_1 звернулась до відділу з заявою про внесення змін, доповнень до актового запису про шлюб № 02, складеного 02.02.1962 Коханівською сільською радою Збаразького району Тернопільської області, просила змінити її ім'я та по батькові, місце народження нареченої з « ОСОБА_11 , с. Янковка, Василівський район, Запорізька область, Україна» на « ОСОБА_12 , с. Ганнівка, Приазовський район, Запорізька область, Україна», проте їй відмовлено у внесенні змін до вказаного актового запису з посиланням на виявлені розбіжності в актових записах про шлюб заявниці та в паспорті громадянки України.
На підставі зібраних доказів судом установлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 02.02.1962 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак її у свідоцтві про одруження записано « ОСОБА_11 », хоч у всіх інших документах - « ОСОБА_12 », а орган державної реєстрації актів цивільного стану відмовив у виправленні зазначеної помилки в актовому записі про шлюб.
Після смерті чоловіка заявниця має намір документально оформити прийняття спадщини, однак через зазначені розбіжності в документах не може реалізувати свої права.
Як убачається із інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 72160011 від 17.04.2023 за параметрами запиту « ОСОБА_2 » інформація відсутня.
Аналізуючи зібрані у справі докази, в суду не виникає сумнівів у достовірності факту, що має юридичне значення, а саме, що померлий ОСОБА_2 є чоловіком заявниці ОСОБА_1 , а необхідність встановлення цього факту зумовлена вагомістю поновлення порушених спадкових прав заявника. Тому, з метою недопущення порушення прав заявника, реалізація яких залежить від доведеності факту, що має юридичне значення, суд приходить до переконання про необхідність встановлення цього факту судом.
Встановлення судом зазначеного факту повністю відповідає вимогам ч. 1 ст. 293 та ст. 315 ЦПК України щодо розгляду судом у порядку окремого провадження цивільних справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
З цих підстав заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. ст. ст. 89, 265, 273, 293, 315, 354, 355 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільській області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити, факт, що має юридичне значення, а саме що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Копію рішення направити сторонам у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільській області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 04014068.
Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич