Рішення від 22.06.2023 по справі 440/6379/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/6379/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, про визнання бездіяльності та рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18 травня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в місті Києві), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області), у якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не здійснення з 01.12.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідки ПрАТ "АвтоКрАЗ" №8474 від 27.12.2011 про фактично отриману заробітну плату за роботу в зоні відчуження у розмірі 1260,68 крб. відповідно до пп.6 та 8 п.1 змін (набрали чинності 01.12.2022), затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1307 від 09.12.2021 до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 і від 26 вересня 2012 року №886";

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 07.02.2023 № о/р НОМЕР_1 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 15.03.2023 № о/р НОМЕР_1 , якими відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно довідок про заробітну плату в зоні відчуження в 1986 році, виданих ПрАТ "АвтоКрАЗ" за №8474 від 27.12.2011 та №83 від 02.03.2023, про фактично отриману заробітну плату за роботу в зоні відчуження у травні - 10,17; червні - 742,72; липні - 507,79 у загальному розмірі 1260,68 крб. за період з 31.05.1986 по 23.07.1986;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.12.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до відомостей довідок про заробітну плату в зоні відчуження в 1986 році, виданих ПрАТ "АвтоКрАЗ" за №8474 від 27.12.2011 та №83 від 02.03.2023, про фактично отриману заробітну плату за роботу в зоні відчуження: у травні - 10,17; червні - 742,72; липні - 507,79 у загальному розмірі 1260,68 крб. за період з 31.05.1986 по 23.07.1986, який враховується під час обчислення пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 і від 26 вересня 2012 року №886" та відповідно до статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу з 19.11.2008 була призначена пенсія за віком відповідно статті 55 пункту 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 01.01.2012 позивач переведений на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків. На звернення із заявою від 13.12.2022 про перерахунок пенсії із врахуванням фактичного заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження за період з 31.05.1986 по 22.07.1986 згідно довідки ВАТ Холдінгової компанії "АвтоКрАЗ" № 8474 від 27.12.2011 пенсійним органом було відмовлено у перерахунку пенсії та зазначено, що керівництву вказаного підприємства було запропоновано видати нову довідку з урахуванням зауважень. На повторне звернення із заявою від 02.02.2023 ГУ ПФУ в Миколаївській області прийнято рішення від 07.02.2023 № о/р НОМЕР_1 , яким також відмовлено в перерахунку пенсії та вказано, що в довідці про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу службу в зоні відчуження від 27.12.2011 № 8474, відсутня необхідна інформація про заробіток за роботу в зоні відчуження за фактично відпрацьований час. Позивач вважає, що згідно документів, що надані до матеріалів пенсійної справи є достовірні документальні підтвердження фактично отриманої заробітної плати за період роботи в зоні відчуження із 31.05.1986 по 23.07.1986, які пенсійними органами неправомірно не приймаються до уваги при розрахунку пенсії. Вказує, що відповідачами не зазначено, яким чином відсутність іншої інформації, ніж та, що вказана у довідках перешкоджає у здійсненні перерахунку пенсії позивачу.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 травня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/6379/23, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05 червня 2023 року до суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Полтавській області на позовну заяву /а.с. 37-39/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що у 2012 році ОСОБА_1 надавав довідку про заробітну плату №8474 від 27.12.2011, в проведенні перерахунку по якій позивачу було відмовлено у зв'язку із тим, що актом перевірки №149 від 14.03.2012 встановлено відсутність у зазначеній довідці необхідної інформації про заробіток за роботу в зоні відчуження за фактично відпрацьований час. Позивачем таку відмову не оскаржено. Пояснює, що оскільки заяви позивача за принципом екстериторіальності були розглянуті іншими органами Пенсійного фонду України ГУ ПФУ в Полтавській області невідомі підстави та умови прийняття рішень ГУ ПФУ в Миколаївській області та ГУ ПФУ в місті Києві щодо позивача.

08 червня 2023 року до суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача ГУ ПФУ в Миколаївській області надійшли документи на виконання вимог ухвали суду від 23 травня 2023 року про витребування доказів /а.с.82-106/.

14 червня 2023 року до суду надійшов відзив ГУ ПФУ в місті Києві на позовну заяву /а.с. 107-109/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що позивачем разом з заявою від 13.03.2023 надано довідку №83 від 02.03.2023 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за період із 31.05.1986 - 23.07.1986, в якій відсутній розрахунок бухгалтера за вказаний період, натомість зазначено, що первинні документи про роботу в зоні відчуження не збереглися. За результатами розгляду заяви позивача від 13.03.2023 прийнято рішення від 15.03.2023 за №916040805556 про відмову в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки документами доданими до заяви про перерахунок пенсії не підтверджено заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за період з 31.05.1986 - 23.07.1986, у наданій довідці №83 від 02.03.2023 відсутній розрахунок бухгалтера за вказаний період. Вважає, що ГУ ПФУ в місті Києві діяло в межах своєї компетенції та відповідно до вимог чинного законодавства.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (Категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим Полтавською облдержадміністрацією 20.02.2019 /а.с.11/.

Довідкою військової частини НОМЕР_3 №1533 від 27.1.1992 підтверджено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01 червня 1986 року по 22 липня 1986 року в складі військової частини НОМЕР_3 працював в зоні відчуження в червні 22 дні та в липні 22 дні /а.с. 48/.

Позивач є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим 08.12.2010 /а.с. 59/.

ОСОБА_1 з 19.11.2008 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується протоколом № 257 від 13.03.2009 /а.с.44-46/.

З 08.12.2010 позивачу призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків, що підтверджується розпорядженням №805556 від 05.01.2011 /а.с. 52-55/.

На заяву позивача від 13.12.2022 щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки №8474 від 27.12.2011 /а.с.40/ листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 23.12.2022 /а.с.12/ позивача повідомлено, що заробіток, одержаний за роботу в зоні відчуження за період з 31.05.1986 по 22.07.1986 згідно довідки №8474 від 27.12.2011 не був взятий до уваги при обчисленні пенсії, оскільки за результатами позапланової перевірки ВАТ Холдінгової компанії "АвтоКРАЗ" були виявлені недоліки. Так, по особовому рахунку та в довідці тарифна ставка складає 114 крб. 60 коп., збережена заробітна плата за період знаходження на військових зборах складає 539 крб. 11 коп. У довідці за період з 01.06.1986 по 22.07.1986 виплачена заробітна плата 1260 крб. 68 коп., оплата праці в зоні відчуження вказана 721 крб. 57 коп., де відсутній розрахунок оплати праці за дні роботи в зоні відчуження з урахуванням коефіцієнта кратності тарифної ставки оплати труда, залежно від зони небезпеки, в якій працювала особа. Загальну суму за роботу зоні відчуження перевірити неможливо, не враховані первинні документи для обчислення згідно копії довідки Міністерства оборони Галузевого архіву за №44268/1 від 12.2008, де вказана зона перебування та кількість днів. Також не надані первинні документи (особові рахунки, табуляграми) для підтвердження правильності видачі довідки №8474 від 27.12.2011. Пояснює, що за таких умов для обчислення пенсії з урахуванням довідки №8474 від 27.12.2011 підстави відсутні.

02.02.2023 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення/перерахунок пенсії /а.с.96/, у якій просив перерахувати пенсію у зв'язку із зміною надбавки, та пакетом документів, перелік яких міститься у розписці-повідомленні /а.с. 96/, у тому числі із довідкою ВАТ Холдінгової компанії "АвтоКрАЗ" № 8474 від 27.12.2011 /а.с. 91/.

З урахуванням принципу екстериторіальності заяву ОСОБА_1 від 02.02.2023 та поданий пакет документів в електронному вигляді передано на розгляд до ГУ ПФУ в Миколаївській області.

07 лютого 2023 року ГУ ПФУ в Миколаївській області прийнято рішення про відмову в перерахунку № о/р НОМЕР_1 , яким вирішено відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно з заявою від 02.02.2023 /а.с.90/. В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що проаналізувавши матеріали електронної пенсійної справи та додатково надані документи встановлено, що в довідці про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження, від 27.12.2011 № 8474, відсутня необхідна інформація про заробіток за роботу в зоні відчуження за фактично відпрацьований час. Тому підстави для проведення перерахунку з врахуванням вищезазначеної довідки відсутні.

13.03.2023 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення/перерахунок пенсії /а.с.73/, у якій просив перерахувати пенсію у зв'язку із зміною надбавки, та пакетом документів, перелік яких міститься у розписці-повідомленні /зворот а.с. 73/, у тому числі із довідкою ПрАТ "Авто КРАЗ" від 02.03.2023 №83 /а.с. 74/.

З урахуванням принципу екстериторіальності заяву ОСОБА_1 від 13.03.2023 та поданий пакет документів в електронному вигляді передано на розгляд до ГУ ПФУ в м. Києві.

15 березня 2023 року ГУ ПФУ в м. Києві прийнято рішення О/р №916040805556 про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 /а.с.75/ про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю законних підстав. В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що ОСОБА_1 разом із заявою від 13.03.2023 було надано довідку № 83 від 02.03.2023 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за період з 31.05.1986 - 23.07.1986, в якій відсутній розрахунок бухгалтера за вказаний період (додатково зазначено, що первинні документи про роботу в зоні відчуження не збереглися), відтак підстави для перерахунку відсутні.

Вважаючи, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області допущено бездіяльність щодо не здійснення з 01.12.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідки ПрАТ "АвтоКрАЗ" №8474 від 27.12.2011 та не погодившись із рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 07.02.2023 № о/р НОМЕР_1 та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 15.03.2023 № о/р НОМЕР_1 , позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Конституції України).

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно з частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV) перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05 листопада 1991 року передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28 листопада 1991 року (далі - Закон №796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Статтею 9 Закону №796-XII визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Відповідно до статті 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі, проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Згідно примітки "*" тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Частиною 1, 2 статті 54 Закону № 796-XII встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Отже, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та є інвалідами ІІ групи по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 54 Закону № 796-XII мають право на пенсію по інвалідності та можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Як встановлено судом, позивач отримує пенсію по інвалідності як інвалід другої групи відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач вважає, що довідка ВАТ Холдінгової компанії "АвтоКрАЗ" № 8474 від 27.12.2011 /а.с. 91/ та ПрАТ "Авто КРАЗ" від 02.03.2023 №83 /а.с.74/ є належними документами, які підтверджують розмір заробітку, одержаного ним за роботу в зоні відчуження в 1986 році.

Водночас органи Пенсійного фонду України, які є відповідачами у даній справі, вважають, що вказані вище довідки не є належними документами на підтвердження розміру заробітку, одержаного позивачем за роботу в зоні відчуження в 1986 році.

Відповідно до пункту 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі по тексту - Порядок №1210) механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи (пункт 2 Порядку № 1210).

Згідно з підпунктом 3 пункту 3 Порядку № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Відповідно до пункту 7 Порядку №1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Відповідно, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

У довідці ВАТ Холдінгової компанії "АвтоКрАЗ" № 8474 від 27.12.2011, виданій ОСОБА_1 /а.с. 91/ зазначено, що він перебував на військових зборах з 31 травня 1986 р. по 22 липня 1986 р., а згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 23.12.2008 за №44268/1 йому за роботу в населених пунктах зони відчуження с. Окопи з 01 червня 1986 р. по 22 липня 1986 р. по місцю роботи ХК "АвтоКрАЗ" на посаді водія з посадовим окладом (тарифною ставкою) 114-60 крб. по особовому рахунку за 1986 рік виплачена заробітна плата в сумі 1260 крб. 68 коп. Дані щодо оплати за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності (дата, зона, кількість днів годин, кратність, доплата за роботу в понаднормовий час, доплата за роботу у вихідні та святкові дні) відсутні. Наведено алгоритм розрахунку середньоденної заробітної плати за основним місцем роботи, з якої визначено збережену середню зарплату за період знаходження на військових зборах. Оплата праці в зоні відчуження вказана 721 крб. 57 коп., водночас зазначено, що первинні документи про роботу в зоні відчуження не збереглися, тому виділити дату, кількість днів та годин перебування в зоні відчуження, номер зони, кратність, доплату за понаднормовий час, премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні, доплату за вихідні та святкові дні вказати неможливо.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці за результатами позапланової перевірки Відкритого акціонерного товариства Холдінгової компанії "АвтоКрАЗ" (далі за скороченою назвою ВАТ ХК "АвтоКрАЗ", код ЄДРПОУ 02808735) достовірності видачі довідки про заробітну плату в населених пунктах зони відчудження Чорнобильської АЕС на ОСОБА_1 за період з 01.06.1986 по 22.07.1986 складено акт від 14.03.2012 №149 /а.с. 92-95/, у якому зафіксовано, що перевіркою встановлено, що згідно копії довідки Міністерства оборони галузевого архіву за № 44268/1 ОСОБА_1 перебував в населених пунктах зони відчуження з 01.06.1986 р. по 22.07.1986 р.: в червні 1986 р. - 23 дні, в липні 1986 р.- 22 дні. По особовому рахунку та в довідці тарифна ставка складає 114 крб. 60 коп., збережена заробітна плата за період знаходження на військових зборах складає 539 крб. 11 коп. В довідці гр. ОСОБА_1 за періоди з 01.06.1986 по 22.07.1986 виплачена заробітна плата 1260 крб. 68 коп., оплата праці в зоні відчуження вказана 721 крб. 57 коп., де відсутній розрахунок оплати праці за дні роботи в зоні відчуження з урахуванням коефіцієнта кратності тарифної ставки оплати труда, залежно від зони небезпеки, в якій працювала особа. Загальну суму за роботу зоні відчуження перевірити неможливо, не враховані первинні документи для обчислення згідно копії довідки Міністерства оборони Галузевого архіву за №44268/1 від 12.2008, де вказана зона перебування та кількість днів. Зроблено висновок про те, що перевірена довідка №8474 від 27.12.2011 по факту роботи в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС з 01.06.1986 по 22.07.1986. Запропоновано усунути виявлені недоліки та надати нову довідку з урахуванням зауважень. При цьому вказано, що дані викладені у довідці відповідають даним первинних документів ВАТ ХК "АвтоКрАЗ" /а.с. 93/.

У довідці ПрАТ "Авто КРАЗ" від 02.03.2023 №83, виданій ОСОБА_1 /а.с. 74/ зазначено, що йому за роботу в населених пунктах зони відчуження з 31 травня 1986 р. по 23 липня 1986 р. по місцю роботи ПрАТ "Авто КРАЗ" на посаді водія з тарифною ставкою 114 крб. 60 коп. при 8-годинному робочому дні по особовому рахунку за 1986 рік виплачена заробітна плата в сумі 1260 крб. 68 коп. Дані щодо оплати за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності (дата, зона, кількість днів годин, кратність, доплата за роботу в понаднормовий час, доплата за роботу у вихідні та святкові дні) відсутні. Оплата праці в зоні відчуження вказана 721 крб. 57 коп., водночас зазначено, що первинні документи про роботу в зоні відчуження не збереглися, тому виділити дату, кількість днів та годин перебування в зоні відчуження, номер зони, кратність, доплату за понаднормовий час, премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні, доплату за вихідні та святкові дні вказати неможливо.

Галузевим державним архівом Міністерства оборони України видано ОСОБА_1 архівну довідку №08-6350 від 30.07.2018 про те, що за архівними документами військової частини НОМЕР_3 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період 01.06.1986 (наказ №58) по 22.07.1986 (наказ №45) та відповідно до наказів командира в/ч НОМЕР_3 по особовому складу частини, які виконували особливо важливі та небезпечні для життя роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплатити грошове забезпечення (розмір не зазначений, за червень місяць 1986 р. (кількість днів): 21. ОСОБА_2 (так по тексту) О.В. (ініціали не розшифровані) - 3 зона - 21 день, 2 зона - 2 (наказ №118 від 01.08.86 р.); за липень місяць 1986 р. (кількість днів):..108 Рядовий ОСОБА_1 (ініціали не розшифровані)- особлива (№ зони не вказаний) - 4, 2 зона - 11, зона (№ зони не зазначений) - 7 (наказ №128 від 30.08.86 р.). Відомості про тривалість робочого дня відсутні. Отримав дозу опромінення: 7 (сім) 061 (одиниця виміру не зазначена). Місце дислокації частини за вказаний період: м. Лубни, з 08.06.86 р. - с. Окопи. Підстава: ф. 623, оп. 23477, д. 6 л. 13, оп. 23497 р. 1,2, оп. 3038 д.1 л. 44. Примітка: кратність оплати не відображена. Довідки про кратність оплати видавалися командиром частини в частині один раз. Копії довідок про кратність оплати на зберігання в архів не надходили /а.с. 21/.

Отже, у порушення вимог пункту 7 Порядку №1210 довідка ВАТ Холдінгової компанії "АвтоКрАЗ" №8474 від 27.12.2011 /а.с. 91/ та довідка ПрАТ "Авто КРАЗ" від 02.03.2023 №83 /а.с.74/ не містять заробітної плати (доходу), яку (який) позивач одержував за основним місцем роботи з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3).

Суд зазначає, що постановою Ради міністрів Української РСР та Української республіканської Ради професійних спілок "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища" від 10 червня 1986 року № 207-7 установлено, що оплата праці робітників, зайнятих на роботах в третій, другій, першій зони небезпеки, проводиться відповідно в 4-, 3-, 2- кратному розмірі, понад розмір середньомісячної заробітної плати, виходячи із тарифної ставки (окладу), установленого за основним місцем роботи.

Працівникам і службовцям, відрядженим у зону ЧАЕС та призваним на військові збори, за якими зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна зарплата, відповідно до абзацу 4 підпункту 1 пункту 1 постанови №207-7, працю оплачували у ІІІ, ІІ та І зонах небезпеки у 4-, 3-, та 2-кратному розмірі, виходячи із тарифної ставки за основним місцем роботи, тобто на одну кратність менше, оскільки за основним місцем роботи за ними зберігається середня зарплата. А тому загальний показник кратності не може перевищувати 5-кратний розмір у найвищій ІІІ зоні небезпеки.

Форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2012 р. за № 1808/22120.

Довідка ПрАТ "Авто КРАЗ" від 02.03.2023 №83 не містить всіх необхідних відомостей, що передбачені Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2012 р. за № 1808/22120, зокрема, у довідці відсутні відомості про виплачену заробітну плату з урахуванням коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 "Об условиях оплаты труда и материального обеспечения работников предприятий, организаций и учреждений, занятых на работах, связанных с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды". У довідці відсутні дані про дату, зону небезпеки, кількість днів годин, денну (годинну) тарифну ставку, кратність, доплату за роботу у надурочний час, доплату за роботу у вихідні та святкові дні, тощо.

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що довідки ВАТ Холдінгової компанії "АвтоКрАЗ" № 8474 від 27.12.2011 /а.с. 91/ та ПрАТ "Авто КРАЗ" від 02.03.2023 №83 /а.с.74/ не містять необхідних та достовірних відомостей про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження в 1986 році, розмір заробітної плати, вказаний в спірних довідках, не є тими сумами, які фактично були виплачені позивачу за наслідками його роботи в зоні відчуження, і такі відомості не підтверджені розрахунковими документами (відомостями), що унеможливлює їх врахування при обчисленні пенсії, тому правові підстави для зобов'язання відповідачів здійснити з 01.12.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до відомостей довідок про заробітну плату в зоні відчуження в 1986 році, виданих ВАТ Холдінгової компанії "АвтоКрАЗ" №8474 від 27.12.2011 та ПрАТ "Авто КРАЗ" №83 від 02.03.2023 відсутні, а оскаржувані рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 07.02.2023 №о/р НОМЕР_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 15.03.2023 № о/р НОМЕР_1 ґрунтуються на вимогах законодавства України.

При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 241-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код42098368), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) про визнання бездіяльності та рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич