Рішення від 23.06.2023 по справі 440/8173/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/8173/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Головка А.Б., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування акту, зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування акту розслідування нещасного випадку, який стався 02.10.2021 об 11:30 з поліцейським Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, лейтенантом поліції Тараном Владиславом Валерійовичем від 23.06.2022 (Форма Н-НВП); зобов'язання повторно провести службове розслідування за фактом отримання травми поліцейським Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, лейтенантом поліції ОСОБА_1 , та оформити його результати відповідно до вимог Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що комісією з розслідування нещасного випадку складено акт № 4 розслідування нещасного випадку, який стався 02.10.2021 року об 11 год. 30 хв. з поліцейським Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, лейтенантом поліції ОСОБА_1 від 23.06.2022 року за формою Н-1 (НПВ), тобто визнано, що нещасний випадок настав в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків. Звертав увагу, що в спірному акті повністю проігноровано, що під час отримання травми 02.10.2021 року позивач перебував в добовому наряді та ніс службу відповідно до Закону України "Про Національну поліцію". Вважає, що розслідування нещасного випадку проведено без дотримання вимог Порядку № 705, без вжиття усіх необхідних дій та встановлення обставин, які мали значення для складання відповідного акту, а тому він є протиправним.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

27.10.2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник Головного управління Національної поліції в Полтавській області заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначав, що за наслідками нещасного випадку ОСОБА_1 встановлено декілька діагнозів та в довідці № 151 про тимчасову непрацездатність у примітках зазначено причиною тимчасової непрацездатності "невиробничі травми - 5", під якими слід розуміти непов'язані з виконанням трудових обов'язків травми. В довідці про тимчасову непрацездатність № 1605 ДУ "ТМО МВС України по Луганській області" причиною непрацездатності зазначено "загальне захворювання - 1". Звертав увагу, що відповідно до пояснень ОСОБА_1 подія трапилася в час відпочинку після закінчення зміни та здачі вогнепальної зброї і зняття бронежилета; в момент отримання травми позивач не виконував свої посадові обов'язки, оскільки був на відпочинку після зміни. Вважає, що причиною травмування був незадовільний стан здоров'я позивача (раптове безпричинне погіршення самопочуття), а травмування відбулося не під час безпосереднього виконання службових обов'язків. Також представник відповідача зазначав, що спірні правовідносини виникли саме між позивачем і структурним підрозділом, в якому позивач проходив службу на момент нещасного випадку - Полтавським РУП.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 року залучено до участі у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування акту, зобов'язання вчинити певні дії в якості другого відповідача Полтавське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області.

21 червня 2023 року представник відповідача Полтавське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області надав відзив на позовну заяву, в якому також заперечував задоволення позовних вимог.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 проходив службу на посаді оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, що не заперечується сторонами та підтверджується наявними у справі документами.

Згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області № 452 о/с від 13.09.2021 року ОСОБА_1 перебував у складі зведеного загону ГУНП в Полтавській області в підпорядкуванні Командувача Об'єднаних сил з 14.09.2021 року до 16.11.2021 року.

Згідно довідки КНП № 3 Сєвєродонецької міської багатопрофільної лікарні" № 151 ОСОБА_1 перебував на лікуванні у стаціонарі з 02.10.2021 року по 05.10.2021 року.

Згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» № 1605 ОСОБА_1 перебував на лікуванні у стаціонарі з 05.10.2021 року по 15.10.2021 року (діагноз шифр 806.0).

Відповідно до виписного епікризу з медичної карти стаціонарного хворого основний діагноз ОСОБА_1 - ЗЧМТ, струс головного мозку 02.10.2021 року. Помірний цефалічний синдром. Підшкірна гематома правового ока. Садно правої щоки.

29.11.2021 року ОСОБА_1 звернувся до тво начальника Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Ващенку І. із рапортом, в якому просив провести розслідування нещасного випадку, що трапився із ним в період проходження служби в НПУ в ООС 02.10.2021 року.

Наказом Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 29.11.2021 № 458 створено комісію для розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 02.10.2021 року.

23 червня 2022 року начальником Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області затверджено акт № 4 розслідування нещасного випадку, який стався 02.10.2021 року об 11 год 30 хв. з поліцейським Полтавського РУП ГУНП в Полтавскій області, лейтенантом поліції ОСОБА_1 форми Н-1/НПВ, яким нещасний випадок визначений таким, що не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, згідно підпункту 1 пункту 8 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05.10.2020 року № 705.

ОСОБА_1 не погодився із актом № 4 розслідування нещасного випадку від 23.06.2022 року форми Н-1/НПВ та звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII ) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Статтею 60 Закону № 580-VIII передбачено, що проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими центрального органу управління поліції, територіальних (міжрегіональних) органів (підрозділів) поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України визначає Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року № 705 (далі - Порядок № 705).

За визначенням пункту 3 розділу І Порядку № 705 нещасний випадок - це отримання поліцейським під час проходження служби в поліції травми, тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, самогубства, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працездатності на один день чи більше або смерті, а також зникнення поліцейського.

Згідно з пунктом 4 розділу І Порядку № 705 розслідування проводиться в разі настання нещасного випадку, у тому числі про який своєчасно не повідомлено керівника органу (підрозділу) поліції.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку № 705 про кожний нещасний випадок потерпілий поліцейський або особа, яка його виявила, негайно повідомляє прямому керівникові.

При цьому за визначенням, викладеним у пункті 3 розділу І Порядку № 705, прямий керівник - керівник, якому поліцейський підпорядкований за службою, у тому числі тимчасово.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 705 прямий керівник після отримання відомостей про настання нещасного випадку зобов'язаний:

терміново організувати надання домедичної допомоги потерпілому поліцейському, забезпечити (за потреби) його направлення до закладу охорони здоров'я;

негайно повідомити про нещасний випадок керівникові органу (підрозділу) поліції та посадовій особі з державного нагляду за охороною праці;

зберегти до прибуття комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку обстановку та устаткування в такому стані, у якому вони були на момент нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров'ю інших осіб), ужити необхідних заходів для запобігання таким випадкам.

За приписами пунктів 3, 4 розділу ІІ Порядку № 705 керівник органу (підрозділу) поліції, де стався нещасний випадок, наказом не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про нещасний випадок утворює комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.

До складу комісії з розслідування нещасного випадку входять:

1) керівник (спеціаліст) з державного нагляду за охороною праці або посадова особа, на яку покладено виконання функцій з державного нагляду за охороною праці (голова комісії);

2) керівник (спеціаліст) підрозділу кадрового забезпечення;

3) психолог (у разі спроби самогубства);

4) представник первинної організації профспілки (за згодою);

5) спеціаліст Державної установи «Центр превентивної медицини МВС України» (у разі гострого професійного захворювання (отруєння));

6) інші посадові особи органів (підрозділів) поліції (за потреби).

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку № 705 до складу комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку не може входити прямий керівник потерпілого поліцейського, який організовував та контролював його службову діяльність під час виконання обов'язків, що призвели до настання нещасного випадку в період проходження служби.

Пунктом 4 розділу ІІІ Порядку № 705 визначено, що за результатами розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку складається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-1 (далі - акт за формою Н-1) (додаток 2).

Згідно з пунктом 6 розділу ІІІ Порядку № 705 Комісія (спеціальна комісія) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку зобов'язана:

1) провести засідання, на якому розглянути інформацію про нещасний випадок, розподілити функції між членами комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та скласти протокол засідання (додаток 3);

2) провести фотографування, обстежити місце нещасного випадку та скласти протокол огляду місця, де стався нещасний випадок (додаток 4);

3) одержати письмові пояснення потерпілого поліцейського, посадових осіб, поліцейських, свідків нещасного випадку (додаток 5);

4) вивчити наявні документи і матеріали стосовно нещасного випадку та надіслати (за потреби) запити відповідним установам, організаціям, закладам щодо надання інформації про нещасний випадок;

5) визначити вид події та причини, що призвели до настання нещасного випадку, згідно з Класифікатором видів подій, причин, що призвели до настання нещасного випадку (додаток 6);

6) визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;

7) визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертиз тощо для встановлення причин настання нещасного випадку;

8) з'ясувати обставини перебування потерпілого поліцейського у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; учинення ним кримінального, адміністративного правопорушення, дисциплінарного проступку, навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю або самогубства;

9) установити осіб, які порушили вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, та розробити заходи із запобігання таким нещасним випадкам;

10) кваліфікувати нещасний випадок відповідно до обставин: у період проходження служби під час виконання службових обов'язків або не пов'язаний з виконанням службових обов'язків;

11) прийняти рішення шляхом голосування членів комісії (спеціальної комісії), у разі рівної кількості їхніх голосів голос голови комісії (спеціальної комісії) вирішальний;

12) скласти акти за формою Н-1 у кількості примірників, визначених рішенням комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку. У разі групового нещасного випадку скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого поліцейського. Акти за формою Н-1 прошиваються та скріплюються печаткою органу (підрозділу) поліції;

13) розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1). У разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку із змістом акта за формою Н-1 підписати акти з відміткою про наявність окремої думки. Окрема думка викладається письмово. В окремій думці член комісії (спеціальної комісії) обґрунтовано викладає пропозиції до змісту акта за формою Н-1 (окрема думка додається до акта за формою Н-1 та є його невід'ємною частиною);

14) передати не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1 матеріали розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та примірники актів за формою Н-1 керівникові органу (підрозділу) поліції, що утворив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, для їх розгляду та затвердження;

15) додержуватися вимог законодавства про інформацію щодо захисту персональних даних потерпілих поліцейських та інших осіб, які зібрані в межах повноважень комісії (спеціальної комісії) під час проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.

Пунктом 7 розділу ІІІ Порядку № 705 визначено, що обставинами настання нещасного випадку в період проходження служби під час виконання службових обов'язків є:

1) виконання потерпілим поліцейським завдань та повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію", здійснення діяння з припинення правопорушення у вільний від служби час;

2) вплив на потерпілого поліцейського шкідливих чи небезпечних факторів під час виконання завдань та повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію", унаслідок яких виникло гостре професійне захворювання (отруєння), що підтверджено медичним висновком.

Водночас пунктом 8 розділу ІІІ Порядку № 705 встановлено, що обставинами настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків є:

1) діяння потерпілого поліцейського, не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію";

2) навмисне спричинення потерпілим поліцейським тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, що доведений судом);

3) учинення потерпілим поліцейським діяння, яке є кримінальним, адміністративним правопорушенням або дисциплінарним проступком;

4) учинення дій під час несення служби потерпілим поліцейським у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (за наявності медичного висновку).

Згідно з пунктом 1 Примітки до додатку № 2 до Порядку № 705 якщо нещасний випадок визнається таким, що стався в період проходження служби під час виконання службових обов'язків, це позначається великими літерами ПВ (Н-1/ПВ), якщо нещасний випадок визнається таким, що стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, це позначається великими літерами НПВ (Н-1/НПВ).

У додатку № 6 до Порядку № 705 викладено Класифікатор видів подій, причин, що призвели до настання нещасного випадку (далі - Класифікатор).

Зокрема, підпунктом 2 пункту 1 Класифікатора до виду події, що призвела до нещасного випадку, віднесено падіння потерпілого поліцейського.

Положеннями Порядку № 705 передбачено вичерпний перелік обставин настання нещасного випадку в період проходження служби під час виконання службових обов'язків і обставин настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків. Залежно від того, які обставини встановлені під час розслідування нещасного випадку, складається акт за відповідною формою: якщо нещасний випадок визнається таким, що стався в період проходження служби під час виконання службових обов'язків, це позначається великим літерами ПВ (Н-1/ПВ), якщо нещасний випадок визнається таким, що стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, це позначається великими літерами НПВ (Н-1/НПВ).

Під час розслідування нещасного випадку комісією встановлені наступні обставини, за яких стався нещасний випадок.

02 жовтня 2021 року об 11-00 лейтенант поліції ОСОБА_1 , оперуповноважений сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, перебуваючи на службі в районі проведення операції Об'єднаних сил, на території блокпосту в смт. Новоайдар Луганської області, відпочиваючи після чергування, та готуючись до наступної зміни чергування, прямуючи до місця вживання їжі, через запаморочення в голові втратив свідомість та впав на землю. Коли прийшов до тями, підвівся, сів та відчув гострий біль в голові. В цей час він був помічений старщим сержантом поліції ОСОБА_2 , поліцейським взводу № 1 роти № 2 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Полтава" ГУНП, який про випадок повідомив капітана поліції ОСОБА_3 , командира взводу № 3 роти № 2 батальйону патрульної служи поліції ОСОБА_4 , командира батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Полтава" ГУНП, яким і був доставлений до Комунального некомерційного підприємства № 3 "Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня" Сєвєродонецької міської ради для надання йому медичної допомоги. За результатами огляду ОСОБА_1 було встановлено діагноз: основний "ЗЧМТ. Струс головного мозку від 02.10.2021. Помірний цефалгічний синдром. Підшкірна гематома правого ока. Садно правої щоки", та відкрито лікарняний з 02.10.2021 по 05.10.2021.

Суд звертає увагу на тому, що в акті розслідування нещасного випадку відсутні відомості про несення служби потерпілим поліцейським у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або про навмисне спричинення потерпілим поліцейським тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства. Учинення потерпілим поліцейським діяння, яке є кримінальним, адміністративним правопорушенням або дисциплінарним проступком, також не документовано.

За змістом пункту 7 спірного акту комісія дійшла висновку, що нещасний випадок визначений таким, що не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, згідно підпункту 1 пункту 8 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05.10.2020 року № 705.

Натомість підставою для визнання обставин настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків є діяння потерпілого поліцейського, не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про Національну поліцію» завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Основні повноваження поліції регламентовані статтею 23 Закону України «Про Національну поліцію», згідно з частиною 1 якої поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень (пункт 1); виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення (пункт 2); вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення (пункт 3); вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення (пункт 4); регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі (пункт 11).

Згідно листа Батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Полтава" від 16.09.2022 року № 388/15/27/02-2022 відповідно до журналу "Розстановки нарядів суб'єктів у складі Об'єднаних сил у здійсненні заходів із забезпечення суверенітету України та її територіальної цілісності на підконтрольній території України у Донецькій та Луганській областях, стримування і відсічі збройної агресії Російської Федерації та відновлення територіальної цілісності держави" від 14.09.2021 № 335 дск з 15.09 по 15.10.2021 ОСОБА_1 був задіяний до несення служби на блокпосту в смт "Новоайдар" Луганської області: 14.09.2021 із 20:00-08:00; 17.09.2021 із 08:00-08:00; 20.09.2021 із 08:00-08:00; 23.09.2021 із 08:00-08:00; 26.09.2021 із 08:00-08:00; 29.09.2021 із 08:00-08:00; 02.10.2021 із 08:00-08:00.

Наведені обставини свідчать, що у момент настання нещасного випадку (падіння) 02.10.2021 ОСОБА_1 перебував у добовому наряді в якості патруля, тобто виконував завдання та повноваження поліції, визначені Законом України «Про Національну поліцію».

Вказані обставини також підтверджуються поясненнями свідків події, згідно якими нещасний випадок із ОСОБА_1 відбувся 02.10.2021 на блок посту у зв'язку із втратою свідомості останнім, коли він виходив з модуля.

Суд відхиляє доводи представника відповідача про зазначення в довідках лікувальних закладів про причини тимчасової непрацездатності позивача "невиробничі травми - 5","загальне захворювання - 1" як підстави для висновків спірного акту, оскільки згідно Порядку № 705 повноваження щодо встановлення обставин нещасного випадку, що стався з поліцейським, належать комісії (спеціальній комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Комісією з розслідування нещасного випадку, який стався 02.10.2021 року об 11 год 30 хв. з поліцейським Полтавського РУП ГУНП в Полтавскій області, лейтенантом поліції ОСОБА_1 , не встановлено і не підтверджено наявність обставин настання нещасного випадку із ОСОБА_1 в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків, передбачених пунктом 8 розділу ІІІ Порядку № 705, а відтак підстави для складення акту за формою Н-1 (НПВ) були відсутні.

Натомість відповідно до підпункту 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку № 705 виконання потерпілим поліцейським під час нещасного випадку завдань та повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію", свідчить про наявність обставин настання нещасного випадку в період проходження служби під час виконання службових обов'язків.

Отже, акт № 4 розслідування нещасного випадку, який стався 02.10.2021 об 11:30 з поліцейським Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, лейтенантом поліції Тараном Владиславом Валерійовичем від 23.06.2022 (Форма Н1/НВП) не ґрунтується на вимогах законодавства та фактичних обставинах, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги у цій частині - задоволенню.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд приходить до висновку, що належним органом, який має проводити повторне розслідування на виконання рішення суду є саме Полтавське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, яке є підрозділом ГУ НП Полтавської області, та керівник якого призначив первинне розслідування на підставі звернення позивача.

Тому, суд вважає за необхідне зобов'язати Полтавське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області повторно провести розслідування нещасного випадку, який стався 02.10.2021 об 11:30 з поліцейським Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, лейтенантом поліції Тараном Владиславом Валерійовичем та оформити його результати відповідно до вимог Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 №705, з урахуванням висновків суду.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.

Згідно з частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в повному обсязі.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 40108630), Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Сковороди, 2б, м. Полтава, 36014) про визнання протиправним та скасування акту, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати акт комісії Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області №4 розслідування нещасного випадку, який стався 02.10.2021 року об 11 год. 30 хв. з поліцейським Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, лейтенантом поліції Тараном Владиславом Валерійовичем від 23.06.2022 року за формою Н-1/НПВ.

Зобов'язати Полтавське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області повторно провести розслідування нещасного випадку, який стався 02.10.2021 року об 11 год. 30 хв. з поліцейським Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, лейтенантом поліції Тараном Владиславом Валерійовичем, та оформити його результати відповідно до вимог Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 №705, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.Б. Головко