Рішення від 23.06.2023 по справі 540/364/22

Справа № 540/364/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» до Одеської митниці як відокремленого підрозділу Державної митної служби України про визнання протиправними та скасування картки відмови,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» до Одеської митниці як відокремленого підрозділу Державної митної служби України, в якому позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати оформлену 28.12.2021 року Одеською митницею картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500080/2021/000089.

Позов обґрунтовано наступним.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.10.2021 року на виконання зобов'язань за додатком № 1 від 01.10.2021 року до контракту, компанією «Doktor Tarsa Tarim Sanayi Ve Ticaret A.S.» на адресу TOB «ТерраТарса Україна» був поставлений моноамоній фосфат 12-61 - 0 (далі також - моноамоній фосфат, імпортний товар) в кількості 100000 кілограмів на умовах CIF Чорноморськ згідно Інкотермс 2010. що підтверджується коносаментом MЕDUAT233080.

З метою випуску вказаного товару у вільний обіг 28.12.2021 року ТОВ «ТерраТарса Україна» на адресу Одеської митниці (далі також - Митниця, відповідач) через митний пост «Чорноморськ - порт», який розташований в зоні діяльності Митниці була подана митна декларація типу ІМ - 40 АА №UA500080/2021/212501.

За результатами перевірки поданої позивачем митної декларації, відповідачем було відмовлено у її прийнятті, про що останнім оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА500080/2021/000089 від 28.12.2021 року.

Позивач з даними рішенням не згоден, вважає його протиправним та таким, що порушує норми чинного законодавства, оскільки аналіз наведеного відповідачем обґрунтування оформлення картки відмови свідчить про ототожнення Митницею придбаного ТОВ «ТерраТарса Україна» моноамонію фосфату з агрохімікатом, що є помилковим.

Наслідком такого помилкового ототожнення є розповсюдження на імпортний товар тих заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (вимог державної реєстрації агрохімікату чи звільнення від такої реєстрації у певних випадках), які застосуванню в даному випадку не підлягали.

Також представник зазначив, що оформлення Митницею картки відмови не в повній мірі узгоджується і з принципом правової визначеності, оскільки рішення відповідача за результатами розгляду митної декларації від 28.12.2021 року та раніше поданих декларацій в частині заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності є діаметрально протилежними.

Позивачем разом з декларацією було подано Митниці додаткову угоду № 1 А від 27.12.2021 року до контракту, відповідно до змісту якої, країною походження моноамонію фосфату є Китай, а його виробником є резидент Китаю Yantai Heatex Biochemical & Technology Co., Ltd.

В розумінні частини шостої статті 43 МК України, така додаткова угода є декларацією про походження товару.

Відповідно до частини першої статті 36 МК України країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України.

Відповідно до даних, які містяться в Державному реєстрі пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, 27.11.2018 року до вказаного реєстру був внесений запис № 11687 про державну реєстрацію терміном до 31.12.2028 року мінерального добрива МОНОАМОНІЙ ФОСФАТ - МАР із вмістом діючої речовини N - 12 +/-1%, Р2О5 - 61 + /- 1%, виробництва Yantai Heatex Biochemical & Technology Co., Ltd, Китай, посвідчення про державну реєстрацію А 06959 видане Товариству з обмеженою відповідальністю «Караван».

На підтвердження вказаної обставини позивачем було додано до митної декларації

копію посвідчення про державну реєстрацію серія А № 06956.

З наведеного вбачається, що заявлений товариством до випуску у вільний обіг моноамоній фосфат відповідає реєстраційними даним, внесеним до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні під № 11687.

Крім того, листом № 20/12 від 24.12.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Караван» повідомило, що останнє не заперечує проти використання позивачем зазначеного реєстраційного посвідчення для імпорту моноамонію фосфату в рамках укладеного контракту

Процесуальні дії

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 20.01.2022 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАС України).

Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022 року №11/0/9-22, відповідно до ч.7 ст.147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», змінено територіальну підсудність судових справи Херсонського окружного адміністративного суду та визначено суд, якому визначається територіальна підсудність справи - Одеський окружний адміністративний суд.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.03.2023 року, адміністративну справу №540/364/22 передано на розгляд судді Потоцькій Н.В.

Ухвалою суду від 09.03.2023 р. прийнято до провадження справу в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

24.03.2023 р. за вхід. №ЕС/2485/23 до суду надійшов відзив, який обґрунтований тим, що відповідно до інформації наявної у гр. 33 МД № UA500080/2021/212504 від 28.12.2021 декларантом ТОВ «ТерраТарса Україна» було заявлено код товару згідно з УКТЗЕД 3105400000 «дигідроортофосфат амонію (фосфат моноамоній) та його суміші з гідроортофосфатом діамонію (фосфатдіамоній)».

Згідно зі статтею 4 Закону України від 02.03.1995 № 86/95-ВР «Про пестициди і агрохімікати» забороняються ввезення на митну територію України (крім дослідних партій, що використовуються для державних випробувань та наукових досліджень), виробництво (крім виробництва для експорту та виробництва дослідних партій, що використовуються для державних випробувань, науково-технологічних досліджень та випробувань), торгівля, застосування та рекламування пестицидів і агрохімікатів до їх державної реєстрації.

Додатком до ЗУ «Про пестициди і агрохімікати» від 2 березня 1996 року № 86/95-ВР встановлений перелік агрохімікатів, дозволених до ввезення на митну територію України, виробництва, торгівлі, застосування та рекламування без їх державної реєстрації, код товару 3105400000 заявлений декларантом у цьому списку - відсутній.

У зв'язку з чим, за МД № UA500080/2021/212504 від 28.12.2021 було винесено Картку відмови у митному оформленні товарів від 28.12.2021 №UA500080/2021/00089.

Таким чином, Одеська митниця під час здійснення контролю товарів позивача та прийняття картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500080/2021/000089 від 28.12.2021 діяла у відповідності до вимог законів та інших нормативно-правових актів України, не порушувала права та законні інтереси позивача, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТерраТарса Україна".

03.04.2023 р. за вхід. №10241/23 до суду надійшла відповідь на відзив.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» (код ЄДРПОУ 37871328) засноване 27.09.2011 року та на даний час зареєстроване за адресою: Україна, 65114, Одеська область, місто Одеса, Люстдорфська Дорога, будинок 140, корпус А. Дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: 1005001070017000726 від 16.12.2021.

Види діяльності:

46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами (Основний);

20.15 Виробництво добрив і азотних сполук;

46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами;

46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням;

46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами;

46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;

52.10 Складське господарство;

52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту;

71.20 Технічні випробування та дослідження;

01.10.2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» та резидентом Республіки Туреччина компанією «Doktor Tarsa Tarim Sanayi Ve Ticaret A.S.» був укладений зовнішньоекономічний контракт №RM2022CIF.

27.10.2021 року на виконання зобов'язань за додатком №1 від 01.10.2021 року до контракту, компанією «Doktor Tarsa Tarim Sanayi Ve Ticaret A.S.» на адресу TOB «ТерраТарса Україна» був поставлений моноамоній фосфат 12-61-0 в кількості 100000 кілограмів на умовах CIF Чорноморськ згідно Інкотермс 2010, що підтверджується коносаментом MЕDUAT233080.

З метою випуску вказаного товару у вільний обіг 28.12.2021 року ТОВ «ТерраТарса Україна» на адресу Одеської митниці через митний пост «Чорноморськ - порт», який розташований в зоні діяльності Митниці була подана митна декларація типу ІМ - 40 АА №UA500080/2021/212501.

На підтвердження митної вартості Товару та для митного оформлення декларантом подано митному органу:

- пакувальні листи від 18.10.2021 року б/н до інвойса DRA2021000001343, б/н до інвойса DRA2021000001344, б/н до інвойса DRA2021000001345 та б/н до інвойса DRA2021000001346;

- рахунки-фактури (інвойси) (Commercial invoice) від 18.10.2021 року DRA2021000001343, DRA2021000001344, DRA2021000001345 та DRA2021000001346;

- коносамент (Bill of lading) MEDUAT2330S0 від 27.10.2021 року;

- автотранспортні накладні (Road consignment note) від 16.11.2021 №№ 088902, 088902/1, 088902/2 та 088902/3;

- Сертифікати про походження товару (Certificate of origin) від 20.10.2021 року №№ Т0955881, Т0955887, Т0955888 та Т0955889;

- некласифікований комерційний документ ордер МАР ВВ-1-4 від 29.09.2021 року;

- страховий поліс №24900393 від 19.10.2021 року;

- зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів (крім позначеного кодом 4104), подання якого для митного оформлення не супроводжується RM2022CIF від 01.10.2021 року;

- доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 01.10.2021 року;

- доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) додаткова угода №1 від 27.12.2021 року;

- внутрішній договір складського зберігання №21-06 від 11.01.2021 року;

- дозвіл на ввезення на митну територію Україна незареєстрованних пестицидів і агрохімікатів, що використовуються для державних випробувань і науковій досліджень №26/1.5-212.2.3-9643 від 14.04.2020 року;

- дозвіл на ввезення на митну територію Україна незареєстрованних пестицидів і агрохімікатів, що використовуються для державних випробувань і науковій досліджень № серія А №06956 від 27.11.2018 року;

- висновок з оцінки впливу на довкілля від 14.05.2018 року;

- витяг від 23.12.2021 року;

- гарантійний лист від виробника від 21.12.2021 року;

- довіреність від 23.12.2021 року;

- експертні висновки Ве-472 та Ве-472/1 від 14.12.2021 року;

- лист 3573 від 12.11.2021;

- лист DRT від 24.12.2021 року;

- лист №20/12 від 24.12.2021 року;

- лист №3666 від 17.11.2021 року;

- лист безпеки від 11.02.2013 року;

- лист від DRT №773U від 18.10.2021 року;

- сертифікати аналізу від 22.07.2021 року та від 18.10.2021 року.

За результатами перевірки поданої позивачем митної декларації, відповідачем було відмовлено у її прийнятті, про що останнім оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА500080/2021/000089 від 28.12.2021 року.

На обґрунтування відмови в прийнятті митної декларації у картці відмови зазначене наступне: «Згідно зі статтею 4 Закону України від 02.03.1995 № 86/95 - ВР «Про пестициди і агрохімікати» забороняється ввезення на митну територію України (крім дослідних партій, що використовуються для державних випробувань та наукових досліджень), виробництво (крім виробництва для експорту та виробництва дослідних партій, що використовуються для державних випробувань, науково - технологічних досліджень та випробувань), торгівля, застосування та рекламування пестицидів і агрохімікатів до їх державної реєстрації. Товарна підкатегорія згідно з УКТЗЕД 3105400000 відсутня в переліку агрохімікатів, дозволених до ввезення на митну територію України без їх державної реєстрації, затвердженого додатком до вищевказаного Закону.».

Вважаючи вказані вище рішення Відповідача протиправним, необґрунтованим та таким, що суперечать чинному законодавству України і порушує його права та інтереси, Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

У ч. 2 ст. 19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 246 МК метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Митне оформлення розпочинається з моменту подання органові доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію (частина перша статті 248 МК).

Згідно з частиною першою статті 257 МК декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Відповідно до частин шостої-восьмої статті 257 МК умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: 1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення; 2) відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору; 3) відомості про найменування країн відправлення та призначення; 4) відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери; 5) відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів; 6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів; г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно до статті 3 1 цього Кодексу; ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів; д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати); 7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови; 8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України; 9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу; 10) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).

Згідно з частиною одинадцятою статті 264 МК орган доходів і зборів відмовляє у прийнятті митної декларації з таких підстав: митна декларація не містить усіх відомостей або подана без документів, передбачених статтею 335 цього Кодексу; електронна митна декларація не містить встановлених законодавством обов'язкових реквізитів; митну декларацію подано з порушенням інших вимог, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про пестициди та агрохімікати", одним із основних принципів державної політики у сфері діяльності, пов'язаної з пестицидами і агрохімікатами, є державна підконтрольність їх ввезення на митну територію України, реєстрації, виробництва, зберігання, транспортування, торгівлі і застосування.

Частиною другою статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» від 02.03.1995 № 86/95-ВР (з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон № 86/95-ВР) заборонено ввезення на митну територію України, виробництво, торгівля, застосування та рекламування пестицидів і агрохімікатів до їх державної реєстрації, крім випадків, встановлених цим Законом.

Порядок проведення державних випробувань, державної реєстрації та перереєстрації, видання переліків пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1996 №295 ( з наступними змінами і доповненнями) (далі - Порядок №295), встановлює вимоги до проведення державних випробувань, державної реєстрації та перереєстрації, видання переліків пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Згідно з положеннями пункту 20 Порядку №295 для державної реєстрації препаратів заявник подає, зокрема, заявку на державну реєстрацію препарату відповідно до затвердженої форми.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 25.03.2008 №149 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2008 за №389/15080) затверджено зразок заявки на державну реєстрацію препарату, в якому передбачено зазначення, зокрема повного найменування та місцезнаходження виробника.

За наслідками проходження реєстраційних процедур, дотримання яких є необхідним для реєстрації препарату, видається «Посвідчення про державну реєстрацію», зразок якого затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 08.11.2016 №490 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2006 за № 1226/13100) (далі наказ № 490).

У Додатку 1 до наказу №490 передбачено, що в Посвідчені про державну реєстрацію має бути зазначено виробника препаративної форми (виробник та його місцезнаходження), а також виробника діючої речовини (виробник, країна).

Отже, характеристики пестицидів та агрохімікатів, що ввозяться на територію України, а також перебувають у вільному обігу на території України, мають відповідати відомостям, які внесені до посвідчення про їх державну реєстрацію, у тому числі, щодо виробника та країни виробництва. Інформація, зазначена в посвідченні про державну реєстрацію на певний препарат, стосується виключно цього препарату (у тому числі, щодо конкретного виробника).

Аналогічний за змістом висновок Верховний Суд зробив також у постанові від 09.10.2019 у справі №320/5800/18 з подібними правовідносинами.

Як встановлено судом, що при спробі ввезення Позивачем товару - моноамонію фосфату-МАР, як сировину для подальшого виробництва мінерального добрива, ним було подано до митного органу електронну митну декларацію разом із товаросупровідними документами. За результатами розгляду поданої декларації і поданих документів відповідачем було винесено картку відмови в прийнятті митної декларації, яка обумовлена тим, що моноамонію фосфату-МАР використовується як добриво у сільському господарстві та його ввезення на територію України потребує державної реєстрації в Міністерстві екології та природних ресурсів України відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати» та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1996 № 295.

Також, пунктом 1.1 контракту №RM2022CIF було встановлено, що предметом поставки за даним контрактом є сировина для приготування мінеральних добрив в асортименті.

Умовами додатку № 1 від 01.10.2021 року до контракту було передбачено, що моноамоній фосфат 12-61-0 призначений для використання у якості сировини для мінеральних добрив.

В графі 31 поданої митної декларації позивачем було зазначено, що моноамоній фосфат 12-61-0 використовується у якості сировини для виробництва комплексних добрив «Паверфол» та «Мультикроп» на потужностях ТОВ «ТерраТарса Україна».

Необхідність застосування моноамонію фосфату при виготовленні добрив «Паверфол» та «Мультикроп» була також встановлена експертними висновками Херсонської Торгово - промислової палати від 14.12.2021 року № Ве - 472 та № Ве - 472/1 відповідно.

Використання моноамонію фосфату в якості сировинного компоненту добрива «Паверфол» передбачено також технічними умовами ТУ У 20.1 - 37871328 - 001:2018 зі зміною № 4 та в якості сировинного компоненту добрива «Мультикроп» технічними умовами ТУ У 20.1 -37871328-002:2019.

Зазначені технічні умови та зміни до них отримали позитивні висновки державної санітарно - епідеміологічної експертизи, яка була проведена відповідно до вимог статей 10- 12 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 року № 4004 - XII та Порядку проведення державної санітарно - епідеміологічної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.10.2000 року № 247.

При цьому добрива «Паверфол» та «Мультикроп» виробляються ТОВ «ТерраТарса Україна» з додержанням вимог частини другої статті 4 Закону України № 86/95 - ВР.

Так, добриво «Паверфол» є зареєстрованим в Україні, що підтверджується листом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 14.04.2020 року № 26/1.5-212.2.3 -96 4 3.

Добриво «Мультикроп» класифікується у товарній підкатегорії 3105209000 та підпадає під виключення з загального правила щодо державної реєстрації відповідно до частини другої статі 4 та додатку до Закону України № 86/95 - ВР, що підтверджується листом товариства № 3666 від 17.11.2021 року.

На підтвердження вказаних обставин позивачем зокрема було додано до митної декларації контракт, додаток № 1 від 01.10.2021 року до контракту, експертні висновки Херсонської Торгово - промислової палати від 14.12.2021 року № Ве - 472 та № Ве - 472/1, лист Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 14.04.2020 року № 26/1.5 - 212.2.3 -9 6 4 3 та лист товариства № 3666 від 17.11.2021 року.

Також, суд встановив, що Позивачем разом з декларацією було подано Митниці додаткову угоду № 1 А від 27.12.2021 року до контракту, відповідно до змісту якої, країною походження моноамонію фосфату є Китай, а його виробником є резидент Китаю Yantai Heatex Biochemical & Technology Co., Ltd.

В розумінні частини шостої статті 43 МК України, така додаткова угода є декларацією про походження товару.

Відповідно до частини першої статті 36 МК України країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України.

Відповідно до даних, які містяться в Державному реєстрі пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, 27.11.2018 року до вказаного реєстру був внесений запис № 11687 про державну реєстрацію терміном до 31.12.2028 року мінерального добрива МОНОАМОНІЙ ФОСФАТ - МАР із вмістом діючої речовини N - 12 +/-1%, Р2О5 - 61 + /- 1%, виробництва Yantai Heatex Biochemical & Technology Co., Ltd, Китай, посвідчення про державну реєстрацію А06959 видане Товариству з обмеженою відповідальністю «Караван».

На підтвердження вказаної обставини позивачем було додано до митної декларації копію посвідчення про державну реєстрацію серія А №06956.

З наведеного вбачається, що заявлений товариством до випуску у вільний обіг моноамоній фосфат відповідає реєстраційними даним, внесеним до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні під № 11687.

Крім того, листом №20/12 від 24.12.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Караван» повідомило, що останнє не заперечує проти використання позивачем зазначеного реєстраційного посвідчення для імпорту моноамонію фосфату в рамках укладеного контракту №RM2022CIF.

Частиною 1 статті 7 МК України встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу.

Митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (п. 23 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України).

Митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своїх повноважень з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку (п. 24 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України).

Стаття 197 МК України встановлює обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України, а саме у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.

Відповідно до ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Стаття 336 МК України визначає, що митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Статтею 246 МК України передбачено, що метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Згідно зі ст. 544 МК України, основними завданнями, покладеними на митні органи, в тому числі, є здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України; застосування передбачених законом заходів митно-тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 7.1 пункту 7 Порядку, виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 631, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2012 року за №1360/21672, у всіх випадках відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, оформлюється картка відмови за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.

Згідно з п. 7.2 цього Порядку у картці відмови зазначаються причини відмови, наводяться вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, а також вказується інформація про порядок оскарження рішення про відмову.

Отже, в даному випадку відповідачем не доведено, відсутності всіх відомостей, що митна декларація не містить усіх відомостей або подана без документів, передбачених статтею 335 цього Кодексу, а документи які були подані декларантом для митного оформлення товару є достатніми та такими, що у своїй сукупності не викликали сумніви у достовірності зазначеної в них інформації.

Окремо суд звертає увагу сторін на зміну суспільного контексту.

Митні органи здійснюють відповідні митні формальності, необхідні для випуску у вільний обіг на митній території України пестицидів і агрохімікатів на підставі Переліку агрохімікатів, дозволених до ввезення на митну територію України, виробництва, торгівлі, застосування та рекламування без їх державної реєстрації згідно з додатком до цього Закону, а також відповідних дозволів або інформації про державну реєстрацію пестицидів і агрохімікатів, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України.

У Додатку до Закону України «Про пестициди і агрохімікати» наведено перелік агрохімікатів, дозволених до ввезення на митну територію України, виробництва, торгівлі, застосування та рекламування без їх державної реєстрації. У вказаному переліку станом на дату подання МД відсутній код товару згідно УКТЗЕД 3105400000.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (пункт 3). Крім того, підпунктом 2 пункту 4 вказаного Указу постановлено Кабінету Міністрів України невідкладно забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Правовий режим воєнного стану в Україні на момент розгляду справи не скасований.

Разом з тим, 12.05.2022 року № 2246-IX набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного виробництва та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану», яким Закон України «Про пестициди і агрохімікати» доповнено статтею 25 «Прикінцеві та перехідні положення».

Відповідно до вказаної статті установлено, що під час воєнного стану та протягом 90 днів з дати його припинення або скасування:

дія абзацу третього частини першої статті 16-3 цього Закону зупиняється;

для державної реєстрації пестицидів і агрохімікатів, у тому числі розпочатої до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного виробництва та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану», наявність позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи не вимагається;

державна реєстрація агрохімікатів не вимагається у випадках, передбачених статтею 4 цього Закону, а також для таких товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД:

…7) 3105400000 - Дигідроортофосфат амонію (фосфат моноамоній) та його суміші з гідроортофосфатом діамонію (фосфатдіамоній).

Таким чином, суд дійшов висновку, що прийнята Одеською митницею картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500080/2021/000089 від 28.12.2021 року, є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Згідно ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень полягає в тому, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, на оцінці всіх фактів та обставин, що мають значення. В рішенні №37801/97 від 1 липня 2003 р. по справі Суомінен проти Фінляндії Європейський суд вказав, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень, а в рішенні від 10 лютого 2010 р. у справі Серявін та інші проти України Європейський суд відзначив, що у рішеннях судів та органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. В рішенні від 27 вересня 2010 р. по справі Гірвісаарі проти Фінляндії Європейський суд зазначив, що призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (Лелас проти Хорватії і Тошкуце та інші проти Румунії) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (Онер'їлдіз проти Туреччини).

Згідно статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не викладено аргументів та не надано доказів на противагу позиції позивача, не доведено, що митна вартість задекларованого товару не могла бути визнана за ціною договору (за основним методом).

З урахуванням того, що судом встановлено протиправність оскаржуваного рішення, то належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме скасування рішення суб'єкта владних повноважень як необґрунтованого, а тому позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачено 2481,00 грн. судового збору згідно платіжного доручення №5 від 29.11.2022 року.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Одеської митниці за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» судового збору у розмірі 2481,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2-9, 12, 72, 77, 90, 139, 246, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» до Одеської митниці як відокремленого підрозділу Державної митної служби України про визнання протиправними та скасування картки відмови - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати оформлену 28.12.2021 року Одеською митницею картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500080/2021/000089.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» суму судового збору в розмірі 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривну 00 копійок), сплаченого відповідно до платіжного доручення №72 від 17.01.2022 року.

Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Товариства з обмеженою відповідальністю «ТерраТарса Україна» (адреса: 74800, Херсонська обл., м. Каховка, вул. Південна, буд. 4, код ЄДРПОУ 37871328)

Одеська митниця як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (адреса: 65078, м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, 21А, код ЄДРПОУ 44005631, телефон: (048) 734-28-00, електронна пошта: od.post@customs.gov.ua)

Головуючий суддя Н.В. Потоцька