Рішення від 23.06.2023 по справі 400/4577/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2023 р. № 400/4577/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,

треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210,

про:визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі-позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (надалі - третя особа) про:

- визнання відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у зарахуванні до пенсійного стажу ОСОБА_1 періоду роботи на КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" - незаконною;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до пенсійного стажу ОСОБА_1 період її роботи на комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року на КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" та здійснити перерахунок пенсії.

Ухвалою від 03.05.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/4577/21 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Свої позовні вимоги позивачка обґрунтовує тим, що у період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року ОСОБА_1 працювала в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал"). Внаслідок невиконання комунальним підприємством Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивачка позбавлена страхового стажу за час роботи на вказаному підприємстві у період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року. Із записів в трудовій книжці позивача вбачається, що з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року остання працювала у комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал". Листом від 16.01.2023 року відповідач відмовив позивачці у зарахуванні вказаних періодів до страхового стажу. Позивачка не погоджується із таким висновком відповідача та вважає відмову незаконною, а тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на приписи статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач вважає безпідставними вимоги позивачки, оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 відсутня позначка про сплату страхових внесків по страхувальнику - комунальному підприємству Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" за період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" за період з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року, в зв'язку з чим відсутні підстави для зарахування страхового стажу за даний період.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

У період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року позивачка працювала в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", а у період з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року працювала у КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал".

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та з 19.12.2022 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивачка 05.01.2023 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про зарахування періодів роботи до загального страхового стажу.

Листом від 16.01.2023 року №385-404/М-02/8-1400/23 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовлено позивачці в зарахуванні періодів роботи у комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року до страхового стажу.

З вказаного листа вбачається, що комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" не сплачувало за позивачку страхові внески до Пенсійного фонду України за період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року, в зв'язку з чим через відсутність факту сплати страхових внесків роботодавцем за вказані періоди відсутні підстави для зарахування їх до пенсійного стажу.

Не погоджуючись із такою позицією відповідача, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Вирішуючи вказаний спір по суті та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV (надалі - Закон № 1058-ІV) страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.

Положення Закону № 1058-ІV суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

За приписами ст. 113 Закону №1058 держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Статтею 14 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці, зокрема, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону (ч. 1 ст. 15 Закону № 1058-ІV).

Згідно із ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-ІV страхувальник зобов'язаний: вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та зберігати ці дані протягом п'яти років після припинення їх сплати на паперових носіях та в електронному вигляді; подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (ч. 2 ст. 20 Закону № 1058-ІV).

За правилами статті 106 Закону № 1058-ІV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Таким чином, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків Законом № 1058-ІV покладено на страхувальника, тобто роботодавця.

Із наведеного слідує, що обов'язок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал".

Як вбачається із довідок про заробітну плату КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" у період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року здійснювало нарахування позивачці заробітної плати, а також утримувало страхові внески.

Позивачка у період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року працювала в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та у період з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року працювала у КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал", що підтверджується також копією трудової книжки.

Отже, страхувальник КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" у період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та страхувальник КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" у період з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року фактично не виконали обов'язку щодо сплати до Пенсійного фонду України страхових внесків за застраховану особу - ОСОБА_1 .

Вказана обставина, на думку відповідача, позбавляє позивачку права на зарахування до пенсійного стажу періодів роботи з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року.

Суд з таким висновком відповідача не погоджується, оскільки обов'язок сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України покладено на страхувальника, відтак, внаслідок невиконання КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" свого обов'язку позивачка позбавлена соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаних підприємствах з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року, що порушує права позивачки та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16-а та постанові від 01.11.2018 року у справа № 199/1852/15-а.

Отже, суд зазначає, що наявність заборгованості КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" перед Пенсійним фондом України по страховим внескам, та відсутність факту перерахування страхових внесків роботодавцем, не може бути підставою для відмови у зарахуванні періоду роботи позивачки до страхового стажу, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивачки про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу для перерахунку пенсії період роботи у КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та період роботи у КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року.

Щодо твердження відповідача про те, що позивачкою не виконані умови звернення за перерахунком пенсії згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому звернення ОСОБА_1 розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян", суд зазначає наступне.

Згідно положень ч.1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Положеннями пункту 1.5 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) (далі - Порядок № 22-1) визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Пунктом 4.1 розділу IV Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктами 4.2 та 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Проте, розглянувши заяву від 05.01.2023 року про зарахування стажу для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , рішення по суті питань, викладених в заяві, Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області не приймалося.

Так, 05.01.2023 року позивачка зверталася до пенсійного органу із заявою про зарахування стажу для перерахунку пенсії, яка міститься в матеріалах справи. Суд звертає увагу, що форма заяви, а також дані, які в ній містяться (реквізити пенсійного органу, заявника, вид пенсії, яку позивач просить перерахувати, ін.), свідчать про те, що таку заяву оформлено/заповнено аналогічно Додатку 3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (пункт 4.1 розділу ІV) (Додаток в редакції Постанови Пенсійного фонду № 13-1 від 07.07.2014).

Зважаючи на що, посилання пенсійного органу у відзиві на невиконання позивачкою умов звернення за перерахунком пенсії відповідно до Порядку є безпідставним.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком, суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

Судом на захист порушеного права позивача зобов'язано відповідача зарахувати до страхового стажу не зарахований період роботи, що дає право на перерахунок пенсії за віком.

Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення/перерахунку пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд вважає достатнім зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу для перерахунку пенсії період роботи у КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та період роботи у КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином сплачений позивачкою судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 77, 78, 139, 159, 162, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пенсійного стажу періоду роботи на КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та періоду роботи на КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період її роботи на комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" період з 14.10.2014 року по 31.07.2019 року та з 01.01.2022 року по 31.01.2023 року на КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал".

4. У решті позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1073,60 грн.

6. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко