14 червня 2023 року
справа №380/16585/22
провадження № П/380/16717/22
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Чаплик І.Д.,
секретар судового засідання Посмітюх К.Т.,
за участі:
представника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області Павлюк В.С.,
представника ТОВ “ОККО - ДРАЙВ” Степанюк Н.Л.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференцзв'язку за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО ДРАЙВ” про стягнення коштів та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО ДРАЙВ” до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення,
Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області (65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6 код ЄДРПОУ: 40342996) звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО ДРАЙВ” (82660, Львівська область, смт. Славське, вул. Івана Франка, 14 А код ЄДРПОУ: 20122395), в якому просить:
стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-ДРАЙВ” до Державного бюджету України загальну суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1 399 144, 26 грн. (один мільйон триста дев'яносто дев'ять тисяч сто сорок чотири гривні двадцять шість копійок), відповідно до рішення від 14 липня 2022 року №43 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.
Позовна заява обгрунтована тим, що 27.06.2022 відповідачем проведена позапланова перевірка дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої складний акт № 539 та встановлено, що ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” не здійснювало декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95, відповідно до Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 № 341, у тому числі і на АЗС № ОД4 за місцем здійснення господарської діяльності м. Одеса, Малиновський район, Тираспольське шосе, буд. 22/Е. За результатами перевірки 14.07.2022 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення №43, згідно з яким до ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за порушення вимог пункту 1 ч. 1 ст. 13, п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України “Про ціни та ціноутворення”, постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 341 “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення” (зі змінами та доповненнями), вирішено застосувати адміністративно-господарські санкції, а саме: вилучити у Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» в дохід державного бюджету суму необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 699 572,13 грн. та застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» штраф у розмірі 100 відсотків необгрунтовано одержаної виручки - 699 572,13 грн., який підлягає сплаті в дохід державного бюджету Одеської міської ТГ. Факт відсутності відомостей у Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про виконання відповідачем Рішення № 43 від 14,07.2022 зумовив необхідність звернення до суду з вказаним позовом.
Ухвалою суду від 05.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального провадження, призначено підготовче судове засідання на 21.12.2022.
14.12.2021 на адресу суду надійшла зустрічна позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-ДРАЙВ” до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, в якій представник товариства просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №43 від 14.07.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення;
стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Окко-Драйв” (Ідентифікаційний код юридичної особи 20122395) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 20 978,17 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (Ідентифікаційний код юридичної особи 40342996).
Зустрічна позовна заява мотивована тим, що з 17 по 30 червня 2022 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області була проведена позапланова перевірка ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» з питань дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої складено акт від 30.06.2022 №539. На підставі вказаного акту прийнято рішення №43 від 14.07.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення, яким вирішено вилучити у ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» необгрунтовано одержану виручку у сумі 699 572,13 грн. та застосовано штраф у сумі 699 572,13 грн. Зазначає, що ч.1. ст.20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» не передбачено відповідальності за недекларування зміни ціни та/або реєстрацію ціни, а лише за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а у період з 15.05.2021 по 19.05.2021 у ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» взагалі не було обов'язку декларувати, ціни на бензин та дизельне пальне, що встановлювались державою, шляхом встановлення націнки та шляхом визначення середньої вартості 1 літра бензину та дизельного палива. Враховуючи вищевикладене, просить зустрічний позов задовольнити.
Ухвалою суду від 14.12.2022 задоволено клопотання представника позивача про участь у судових засіданнях у справі №380/16585/22 у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою суду від 16.12.2022 зустрічний позов залишено без руху.
21.12.2022 підготовче засідання відкладено до 11 січня 2022 року у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги у Львівській області.
Ухвалою суду від 22.12.2022 прийнято зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-ДРАЙВ” до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення до спільного розгляду з первісним позовом у справі № 380/16585/22 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-ДРАЙВ” про стягнення коштів. Підготовче засідання призначено на 11.01.2023.
10.01.2023 представник Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області подав до суду відзив на зустрічну позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні зустрічних позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» взагалі не здійснювало декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95, відповідно до Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 №341, у тому числі і на АЗС №ОД4 ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності. В результаті допущених порушень АЗС №ОД4 ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності: м. Одеса, Малиновський район, Тираспольське шосе, буд. 22/Е з урахуванням обсягу реалізованого пального необгрунтовано одержана додаткова виручка у загальній сумі 699 572,13 грн.
11.01.2023 підготовче засідання відкладено до 01 лютого 2023 року у зв'язку з клопотанням Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про неможливість забезпечити явку уповноваженого представника в судове засідання.
27.01.2023 від ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» надійшла заява про доповнення підстав позову, в якій зазначено, що у період з 14.05.2021 по 19.05.2022 у ТОВ «Окко-Драйв» не було обов'язку декларувати, ціни на бензин та дизельне пальне, що встановлювались державою, шляхом встановлення націнки та шляхом визначення середньої вартості 1 літра бензину та дизельного палива, оскільки законодавством не передбачено обов'язку декларування установлених державою і обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів). (ст.13 Закону). Також вказує, що відповідачем при розрахунку необґрунтовано отриманої виручки взято ціну на початок реалізації станом на 12.05.2021, що є безпідставним, оскільки 14.05.2021 було запроваджено державне регулювання шляхом встановлення граничного рівня торгівельної надбавки та шляхом визначення середньої вартості 1 літра бензину та дизельного палива.
В підготовчому засіданні 01.02.2023 оголошено перерву до 15.02.2023 за клопотанням представника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області для надання можливості ознайомитися із заявою про доповнення підстав позову.
13.02.2023 представник Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області подала заперечення на заяву про поновлення підстав позову, посилаючись на відсутність доказів надсилання копії вказаних доповнень відповідачу відповідно до вимог частини 9 статті 44 КАС України.
В підготовчому засіданні 15.02.2023 оголошено перерву до 08.03.2023 для надання можливості подати заяву у відповідності до норм КАС України.
08.03.2023 на адресу суду від ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що за порушення вимог Постанови №341 щодо декларування роздрібних цін не передбачено жодної відповідальності, про що зазначено у Пропозиціях Антимонопольного комітету України «Про надання пропозицій щодо нормативно-правового регулювання з метою повернення державного контролю за обігом світлих нафтопродуктів (пального)» від 29.11.2022 №2-пр, в яких проблему відсутності відповідальності за недекларування запропоновано винести на розгляд Кабінету Міністрів України. Також вказує, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області безпідставно визначено ціни на бензин та дизельне пальне, які товариство могло застосовувати без декларування шляхом додавання 4,99 відсотків до ціни реалізації станом на 12.05.2021, оскільки 12-13 травня 2021 року діяв окремий спосіб декларування на бензин та дизельне пальне. Відтак вважає, що при перевірці Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області допущено порушення п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про ціни та ціноутворення» при визначенні цін сформованих відповідно до запровадженого способу декларування, оскільки ціна станом на 12 травня 2021 року не є поточною. Таким чином, «економічно обґрунтовані ціни», визначені Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області були нижчі від середніх цін визначених Міністерством розвитку економіки на підставі розрахунків акціонерного товариства «Національна Акціонерна Компанія «Нафтогаз України», які визначались без застосування надбавки.
В підготовчому засіданні 08.03.2023 оголошено перерву до 29.03.2023 з метою витребування від ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» доказів підтвердження ціни станом на запровадження декларування чи ціни станом на здійснення декларування позивачем, якщо таке здійснювалося.
10.03.2023 на адресу суду надійшли додаткові пояснення від Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, в яких зазначено, що за змістом пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» (із змінами, внесеними постановою КМУ від 29.03.2021 №450) якщо суб'єктом господарювання здійснюється реалізація бензину марки А-95 і дизельного пального та планується збільшення роздрібних цін на 5 і більше відсотків у суб'єкта господарювання виникає обов'язок декларувати такі зміни цін. Вважає, що встановлюючи роздрібні ціни у період з 20.05.2022 по 13.06.2022 на рівні: дизельне паливо - 57 грн./1літр, бензин марки А-95 - 51 грн./І літр., такі були підвищені на 90,06 відсотків щодо роздрібної ціни реалізації на 12 травня 2021 року, а тому підприємство фактично виконувало процедуру формування та встановлення роздрібних цін, які підлягають державному регулюванню, в процес ціноутворення якого входить і декларування ціни. Відтак, ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» порушено законодавчо визначену вимогу щодо застосування роздрібної ціни, а саме - товариством не здійснено попереднє декларування такої ціни, що виключає правомірність такого застосування й тягне за собою відповідальність за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
29.03.2023 підготовче засідання відкладено до 11.05.2023 у зв'язку з клопотанням ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» про неможливість забезпечити явку уповноваженого представника в судове засідання.
Протокольною ухвалою суду від 11.05.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.06.2023.
В судовому засіданні 01.06.2023 оголошено перерву до 07.06.2023.
07.06.2023 на адресу суду надійшли письмові пояснення від Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області щодо розрахунку необгрунтовано одержаної виручки, в яких Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області визнає допущення помилок під час встановлення ціни реалізації палива дизельного та бензину А-95 ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” за період 20.05.2022 - 13.06.2022, що призвело до неправильного обрахунку необґрунтовано отриманої виручки ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” та завищення штрафної санкції у спірному рішенні, а також подає новий розрахунок з врахуванням виявлених помилок.
В судовому засіданні 07.06.2023 оголошено перерву до 14.06.2023.
В судовому засіданні представник ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” зустрічні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у зустрічній позовній заяві та додаткових поясненнях, в задоволенні первісного позову просить відмовити.
Представник Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області в судовому засіданні проти зустрічного позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на зустрічну позовну заяву та додаткових поясненнчх, позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши думку представників сторін з їх участю на засіданні, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
На підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області «Про проведення позапланової перевірки» від 16.06.2022 № 842 та направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 16.06.2022 № 736 посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області з 17.06.2022 по 30.06.2022 проведено позапланову перевірку ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності АЗС № ОД4 - м. Одеса, Малиновський район, Тираспольське шосе, буд. 22/Е.
Позапланова перевірка ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» проведена на підставі доручення Прем'єр- міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 та погодження Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів від 08.05.2022 № 15.2.2-7/4861 на проведення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Предметом перевірки було дотримання вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
30.06.2022 за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін складено акт № 539, яким встановлено, що ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» не здійснювало декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95, відповідно до Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 № 341, у тому числі і на АЗС № ОД4 ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд. 22/Е. Зокрема, в порушення вимог пунктів 2 і 3 Порядку дизельне пальне (ДП-Л-Євро-ВО) 24.05.2022 реалізовувалось за роздрібною ціною 57 грн/1л, яка була завищена на 90,06% (без відповідного декларування зміни ціни) порівняно з роздрібною ціною станом на 12.05.2021, тобто на дату запровадження зміни цін на пальне, реалізовувалось дизельне пальне Євро5-В0 - 29,99 гри. В результаті допущених порушень АЗС № ОД4 ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд. 22/Е, з урахуванням обсягу реалізованого пального необгрунтовано одержана додаткова виручка у загальній сумі 699 572,13 грн.
Один примірник Акту від 30.06.2022 № 539 вручено менеджеру із організації роботи мережі АЗК (супервайзеру) АЗС № ОД4 ТОВ «ОККО-ДРАИВ» Тадіян Н.П. 30.06.2022, про що свідчить особистий підпис супервайзера Тадіян Н.П. на останній сторінці Акту.
07.07.2022 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області видано Припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін № 135.
Відповідно до вказаного припису від ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» вимагається в термін до 01.09.2022 здійснити декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95 відповідно до Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» від 22.04.2020 № 341 (зі змінами та доповненнями).
07.07.2022 на адресу ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» засобами поштового зв'язку направлено Припис від 07.07.2022 № 135, відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення та трекінгу відправлення № 6504200522443 припис № 135 отримано відповідачем 14.07.2022.
14.07.2022 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області прийнято Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення № 43, яким до ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за порушення вимог пункту 2 ч. 1 ст. 13, п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» (зі змінами та доповненнями), вирішено вилучити у ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» в дохід державного бюджету суму необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 699 572,13 гривень та застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» штраф у розмірі 100 відсотків необгрунтовано одержаної виручки - 699 572,13 гривень, який підлягає сплаті в дохід державного бюджету Одеської міської ТГ.
14.07.2022 на адресу ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» засобами поштового зв'язку направлено Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій № 43, відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення № 6504200522354 та трекінгу вказаного відправлення рішення № 43 отримано відповідачем 02.08.2022.
Спір між сторонами стосується правомірності Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 14.07.2022 № 43.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади цінової політики визначає і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення Закон України “Про ціни і ціноутворення” від 21 червня 2012 року № 5007-VI (далі - Закон № 5007-VI)
Згідно із частиною 1 статті. .12 Закону № 5007-VI державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб'єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до статті 13 Закону № 5007-VI державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: 1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру иостачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); 2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
Постановою КМУ від 22 квітня 2020 р. № 341 “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення” затверджений перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість; перелік товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2; Порядок декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
До переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, затвердженого вищевказаною Постановою КМУ з 12.05.2021 включено бензин марки А-92, бензин марки А-95 та дизельне пальне на підставі постанови КМУ від 29 березня 2021 р. № 450 (набрала чинності 12 травня 2022 року), якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341, а саме перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість, затверджений зазначеною постановою, доповнено абзацами такого змісту: «Бензин марки А-92, Бензин марки А-95, Дизельне пальне».
Порядок декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 визначає механізм декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, переліки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення” (далі - Порядок).
Відповідно до п.2 Порядку, декларуванню підлягає зміна роздрібних цін (з урахуванням податку на додану вартість) на кожний окремий вид товару незалежно від виду його упаковки (крім товарів, вид упаковки яких визначено у переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341), ваги (об'єму) одиниці товару, дозування, форми випуску та будь-яких інших ознак.
У разі встановлення суб'єктом роздрібної торгівлі однакової ціни на один і той самий товар в усіх або кількох об'єктах (закладах) роздрібної торгівлі, що йому належать, декларування зміни роздрібних цін може здійснюватися за усіма/кількома об'єктами (закладами) роздрібної торгівлі в цілому або за кожним об'єктом (закладом) торгівлі окремо.
Відповідно до п.3 Порядку, декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною (крім випадків збільшення ціни внаслідок закінчення строку дії знижки або зменшення ціни):
на 15 відсотків і більше - за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, - за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, - за три дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.
Відповідно до п.5 Порядку, для декларування зміни роздрібної ціни на товар суб'єкт господарювання подає до Держпродспоживслужби відомості про: повне найменування юридичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи -підприємця; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та/або номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); місцезнаходження об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі та його назву; номер телефону та адресу електронної пошти для зв'язку із суб'єктом господарювання; найменування товару і його виробника; кількість (обсяг) і одиницю виміру товару; поточну роздрібну ціну на товар і ціну, яка декларується.
Відомості, зазначені у пункті 5 цього Порядку, автоматично вносяться до Реєстру роздрібних цін на товари, який ведеться в електронному вигляді Держпродспоживслужбою. Внесення відомостей до Реєстру роздрібних цін на товари здійснюється безоплатно (п.п. 6,7 Порядку).
Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що чинним законодавством України встановлено обов'язок декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зокрема бензину марки А-92, бензину марки А-95 та дизельного пального, якщо роздрібну ціну на такий товар збільшено на 5 відсотків і вище, порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною.
Як встановлено судом та не заперечується представником ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» декларування зміни роздрібних цін бензину марки А-92, бензину марки А-95 та дизельного пального в період, що охоплений перевіркою, ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» не здійснювало.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону № 5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: 1) порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Відповідно до п.3 ч.І ст.1 Закону № 5007-УІ, декларування зміни ціни та/або реєстрація ціни - інформування суб'єктом господарювання у встановленому порядку органів державного регулювання і контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення про наміри встановлення та застосування ціни, відмінної від поточної.
Згідно з п.14 ч. І ст.1 Закону № 5007-VI, формування ціни - механізм визначення рівня ціни товару.
Встановлення ціни - затвердження (фіксація) рівня ціни (п.1 ч. І ст.1 Закону № 5007-УІ).
Застосування ціни - продаж (реалізація) товару за встановленою ціною (п.5 ч.І ст.1 Закону № 5007-УІ).
Відтак, аналіз наведених визначень в Законі № 5007-УІ свідчить про те, що декларування зміни ціни на паливо є невід'ємною частиною процесу формування, встановлення та застосування таких цін, а тому і спростовує доводи представника позивача за зустрічним позовом про те, що декларування зміни ціни та/або реєстрація ціни не відноситься до формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Відтак, безпідставними є і доводи ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” про відсутність в Законі № 5007-VI відповідальності за недекларування зміни ціни.
Отже, якщо суб'єктом господарювання здійснюється реалізація бензину марки А-92, бензину марки А-95 та дизельного пального та планується збільшення роздрібних цін на 5 і більше відсотків у суб'єкта господарювання виникає обов'язок декларувати такі зміни, а недотримання такого обов'язку є підставою для застосування передбаченої в Законі № 5007-VI відповідальності за недекларування зміни ціни.
Суд зазначає, що у разі збільшення цін на пальне суб'єктом господарювання встановлюються роздрібні ціни заздалегідь, які застосовуються після процедури декларування у відповідності до вимог Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість.
За результатами перевірки проведеної у ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” встановлено, що суб'єктом господарювання станом на час перевірки взагалі не здійснювалось декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95, відповідно до Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 № 341, у тому числі і на АЗС №ОД4 ТОВ “ОККО- ДРАЙВ” за місцем здійснення господарської діяльності: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд. 22/Е.
З наведеного суд приходить до висновку про правомірність застосування Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській адміністративно-господарських санкцій до ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за порушення вимог пункту 2 ч. 1 ст. 13, п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» (зі змінами та доповненнями), про що прийнято оскаржуване рішення №43 віл 14.07.2022.
Щодо застосування Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області при розрахунку необгрунтованої виручки ціни реалізації товару станом на 12.05.2021.
Доводи ТОВ “ОККО- ДРАЙВ” щодо неправомірності застосування ціни реалізації товару станом на 12.05.2021 грунтуються на тому, що з 14.05.2022 по 20.05.2022 було встановлено два способи державного регулювання цін на бензин марки А-92, бензин марки А-95 та дизельне пальне. При цьому, такий спосіб державного регулювання цін як встановлення граничного рівня торгівельної надбавки вимагав редагування ціни після публікації середньої вартості 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних, визначених Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Встановлення граничного рівня торгівельної надбавки фактично виключав можливість декларування зміни ціни, оскільки у разі збільшення ціни на п'ять і більше відсотків підлягало декларуванню за три дні до початку застосування ціни. А відтак, у період з 14.05.2022 по 19.05.2022 у ТОВ “Окко-Драйв” не було обов'язку декларувати ціни на бензин та дизельне пальне, що встановлювались державою, шляхом встановлення націнки та шляхом визначення середньої вартості 1 літра бензину та дизельного палива. Тому початкова ціна обрахунку необґрунтовано отриманої виручки може бути не раніше 20.05.2022.
Суд не погоджується із такою позицією ТОВ “ОККО- ДРАЙВ” з огляду на таке.
Статтею 13 Закону № 5007-VІ, державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом:
1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди);граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів);
2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
Судом встановлено, що до переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, входить зокрема бензин марки А-92, бензин марки А-95 та дизельне пальне.
Порядок декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2,, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р, № 341, визначає механізм декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2,, переліки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення”.
Пунктом 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2,” встановлено граничний рівень торгівельної надбавки.
17.05.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 594 “Про зупинення дії пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236”, якою зупинено дію пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COV1D-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.
Із набранням чинності вищевказаної Постанови № 594 “Щодо зупинення дії пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р, № 1236” - з 20.05.2022 обов'язковому до виконання є лише декларування зміни роздрібних цін.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною. Постановою КМУ від 29 березня 2021 р. № 450 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341" затверджено Зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 "Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення", зокрема, Перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість, затверджений зазначеною постановою, доповнено абзацами такого змісту: “Бензин марки А-92 Бензин марки А-95 Дизельне пальне”.
Постанова КМУ від 29 березня 2021 р. № 450 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341” набрала чинності 12 травня 2021 року.
За результатами позапланової перевірки встановлено, що ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” взагалі не здійснювало декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95 відповідно до Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 № 341, у тому числі і на АЗС №ОД4 ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” за місцем здійснення господарської діяльності: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд. 22/Е.
Відтак, оскільки ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” взагалі не здійснювало декларування зміни роздрібних цін, тому у відповідності до п.3 Порядку, під час перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області правомірно під час обрахунку необґрунтовано отриманої виручки застосована ціна станом на 12.05.2021.
Суд зазначає, що за змістом п.3 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною. Оскільки у ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” не було попередньо задекларованої роздрібної ціни, тому і було застосовано ціну на дату набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 в редакції внесення змін на підставі постанови КМУ від 29 березня 2021 р. № 450 (набрала чинності 12 травня 2022 року) в перелік товарів, до якого включено Бензин марки А-92, Бензин марки А-95, Дизельне пальне.
Безпідставними є також доводи ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” про те, що з 14.05.2021 змінився спосіб декларування, а відтак і ціна повинна братися станом на 14.05.2021, оскільки за змістом п.3 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341, тобто запровадження обов'язку декларувати зміну ціни для таких товарів, а не на дату зміни способу декларування.
Відтак суд приходить до висновку про наявність у ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” обов'язку декларувати зміну роздрібної ціни на дизельне пальне та бензин А-95, відповідно до Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 № 341 із моменту запровадження такого декларування на дані види товарів.
Також суд вважає помилковим посилання ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” на недотримання Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області доручення Прем'єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22.
Так, позапланова перевірка ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” проведена на підставі доручення Прем'єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 та погодження Держпродспоживсдужби від 08.05.2022 № 15.2.2-7/4861 на проведення Головним управлінням Держпродспоживсдужби в Одеській області позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, у якому зазначено, що з моменту призупинення дії пункту 41-4 постанови КМУ від 09.12.2020 №1236, а саме з 20.05.2022, головним управлінням Держпродспоживслужби в областях та м.Києві, при проведенні перевірок повинні досліджуватися питання дотримання суб'єктами господарювання порядку декларування зміни роздрібних цін на бензини А-92, А-95 та дизельне пальне.
Із додатку до акту перевірки слідує, що період обрахунку необґрунтовано отриманої виручки ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” 20.05.2022 - 13.06.2022, тобто після 20 травня 2022 року.
Відтак, Головним управлінням Держпродспоживсдужби в Одеській області при розрахунку необгрунтовано отриманої виручки взято період з 20.05.2021, тобто після встановлення єдиного способу державного регулювання цін, а тому безпідставними є доводи ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” про встановлення двох способів державного регулювання цін на бензин марки А-92, бензин марки А-95 та дизельне пальне, оскільки такі способи існували з 14.05.2022 по 20.05.2022. Однак, як вже зазначалось судом, встановлення способу державного регулювання цін не впливає на початкову ціну обрахунку необґрунтовано отриманої виручки, яка визначаєть згідно п.3 Порядку з моменту запровадження обов'язку декларувати зміну ціни для таких товарів.
Відтак роздрібні ціни, які підлягали державному регулюванню, були підвищені ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” без відповідного дотримання законодавчо встановленого механізму зміни ціни, за що передбачена відповідальність п.1, ч. І ст.20 Закону № 5007-VI.
Щодо правомірності розрахунку суми необґрунтовано отриманої виручки судом встановлено таке.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області під час обрахунку необґрунтовано отриманої виручки ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” допущені помилки у визначені ціни реалізованого товару, що призвело до неправильного обрахунку суми штрафної санкції, зокрема, допущено помилки під час встановлення ціни реалізації палива дизельного та бензину А-95 ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” за період 20.05.2022 - 13.06.2022. З цих підстав суду подано новий розрахунок з врахуванням виявлених помилок.
Також в судовому засіданні представник ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” зазначила, що повна ціна встановлена розпорядженням на кожний вид палива, проте щодня за кожним видом палива останнє реалізовувалось за встановленою повною ціною та за ціною із знижкою для постійних клієнтів та учасників бонусної програми, що мало наслідком реалізацію кожного виду палива за двома різними цінами, що можна прослідкувати на підставі Z-звітів.
Судом встановлено, що при розрахунку необгрунтовано одержаної виручки Головним управлінням взято до уваги «Z-звіти» ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» по кожному дню реалізації за готівку палива дизельного та бензину автомобільного А - 95 - Євро 5 - Е0.
Так, за 20.05.2022 по «Z-звітам» (за номерами) реалізовано 45 літрів бензину автомобільного А- 95 (за № 1863 - 15л; за № 1901 - 30л, що склало 45л) по ціні 51 грн./л. На момент введення в дію декларування - 12.05.2021 (дата, коли до постанови від 22 квітня 2020 р. № 341, а саме до Переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість додано бензин марки А-92, бензин марки А-95, дизельне пальне) ціна за 1 літр бензину А-95 складала 31,99 грн./l л. Допустимий відсоток роздрібної ціни без здійснення процедури декларування складав 4,99 (станом на 20.05.2022, саме за період проведення перевірки). Економічно обґрунтовано роздрібна ціна таким чином склала 33,59грн./1л бензину (31,99+4,99%). Різниця у ціні за 1 л реалізованого пального склала 17,41грн./1 літр (51-33,59). Таким чином, за день 20.05.2022 сума необгрунтовано одержаної виручки склала 783,45 грн. (17,41 *45л).
Всього за період з 20.05.2022 по 13.06.2022 відповідачем за первісним позовом на АЗС № ОД4 (м. Одеса, Тираспольське шосе, буд. 22/Е) реалізовано бензину автомобільного А-95-Євро5-Е0 у кількості 20144,69 літрів (по роздрібній ціні реалізації 51грн./1 літр) при не здійсненні обов'язкового декларування, загальна сума виручки відповідача склала 1 027 379,19грн. (20144,69*51). Економічно обґрунтована ціна за 1 літр бензину автомобільного А-95 склала 33,59 (31,99+4,99%). Таким чином, сума необгрунтовано отриманої виручки при реалізації бензину автомобільного А-95-Євро5-Е0 склала: 350 719,05 грн (1 027 379,19 (20 144,69*51)-676 660,14 (20 144,69*33,59)).
При реалізації палива дизельного ДП-Л-Євро5-ВО розрахунок здійснювався аналогічно. Так, за 25.05.2022 по «Z-звітам» (за номерами) реалізовано 3336,5 літрів палива дизельного (за «Z-звітом» № 1820 - 372,87 л; за № «Z-звітом» 1868 - 1768,37 л; за «Z-звітом» № 1906 - 1 195,26л, що склало 3336,5 л (372,87+1768,37+1195,26)) по ціні 57грн./л. На момент введення в дію декларування - 12.05.2021 ціна за 1 літр палива дизельного складала 29,99 грн./іл. Допустимий відсоток роздрібної ціни без здійснення попереднього декларування складав 4,99 (станом на 20.05.2022, саме за період проведення перевірки). Економічно обґрунтована роздрібна ціна таким чином склала 31,49грн./1л дизельного палива (29,99+4,99%). Різниця в ціні за 1 л реалізованого пального склала 25,5Ігрн./Ілітр (57-31,49). Таким чином, за 25.05.2022 сума необгрунтовано одержаної виручки склала 85 114,12 грн. (25,51*3336,5л).
При цьому, слід зауважити, що у розрахунках Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області за 24.05.2022 згідно наданого при проведенні позапланової перевірки «Z-звіту» від 24.05,2022 за № 1867 дизельне паливо не реалізовувалося, а здійснювалася реалізація бензину автомобільного А-95-Євро5-Е0.
Одночасно, під час розрахунку суми необгрунтовано одержаної виручки за дату 24.05.2022 відповідно до «Z-звіту» від 24.05.2022 № 1905 враховувалося паливо дизельне у кількості 20 л та помилково враховано паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0 відповідно «Z-звіту» від 24.05.2022 № 1867 в обсязі 1351,04 л.
Всього за період з 24.05.2022 по 13.06.2022 відповідачем за первісним позовом на АЗС № ОД4 (м. Одеса, Тираспольське шосе, буд, 22/Е) реалізовано 12 324,11 л палива дизельного по роздрібній ціні 57 грн./1л, враховуючи не здійснення декларування, що склало 702 474,27 грн.( 12 324,1 1л*57грн.). Економічно обґрунтована ціна за 1 літр палива дизельного склала 31,49грн./1 літр (29,99+4,99%»). Таким чином, сума необгрунтовано отриманої виручки склала: 314 388,05 грн. (702474,27 (12324,11л*57грн.) - 388 086,22 (12324,11л*31,49)).
Аналогічні розрахунки здійснювалися й за інші дні охопленого перевіркою періоду. Кількість пального, розрахована на підставі «Z-звітів» відповідача ТОВ «ОККО-ДРАЙВ», дати та номери «Z-звітів» за період з 20.05.2022 по 13.06.2022, зазначено у таблиці.
Таким чином, розмір необгрунтовано одержаної виручки склав 665 107, 10 грн. замість 699 572,13 грн. за період з 20.05.2022 по 13.06.2022. Відкоригований розрахунок до акту перевірки додано до матеріалів справи.
Водночас, доказів про те, що пальне реалізовувалося за ціною із знижкою для постійних клієнтів та учасників бонусної програми, що мало наслідком реалізацію кожного виду палива за двома різними цінами, ні доказів наявності знижок чи бонусів, товариством не подано ні під час перевірки, ні під час розгляду справи.
Відтак суд встановив допущення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області помилок під час встановлення ціни реалізації палива дизельного та бензину А-95 ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” за період 20.05.2022 - 13.06.2022, що призвело до неправильного обрахунку необґрунтовано отриманої виручки ТОВ “ОККО-ДРАЙВ” та завищення штрафної санкції у спірному рішенні.
В цьому контексті суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 27.10.2022 у справі №817/1789/17, згідно з якою прийняття чи неприйняття податкового повідомлення-рішення за результатами перевірки входить до дискреційних повноваженнях суб'єкта владних повноважень, а тому суд не може втрутитися у внутрішню компетенцію такого органу, суд може лише надати оцінку правомірності такого податкового повідомлення-рішення у разі його прийняття. Однак, при вирішенні адміністративного спору суд не позбавлений можливості скасувати податкове повідомлення-рішення суб'єкта владних повноважень у частині та, за встановлення в судовому процесі об'єкта оподаткування та його вартісного вираження, не позбавлений можливості виокремити із загального обсягу грошових зобов'язань суму, яка збільшена правомірно.
У постанові Верховного Суду від 25.10.2022 у справі № 826/3464/18 також викладено позицію, що у випадку скасування спірного акта індивідуальної дії в частині нарахованого податкового зобов'язання суд не перебирає на себе функції контролюючого органу та не здійснює нарахування суми податкового зобов'язання. Повноваження судового контролю не обмежує суд в можливості виокремити протиправно визначені контролюючим органом грошові зобов'язання і скасувати спірні індивідуальні акти в частині.
Таким чином, скасування спірного акта індивідуальної дії в частині зайво включеного до розрахунку розміру необгрунтованої виручки обсягу реалізованого за 24.05.2023 пального не буде формою втручання у дискрецію Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, оскільки за даних умов суд не перебирає на себе функції контролюючого органу та. не здійснює нарахування суми штрафної санкції. Водночас, повноваження судового контролю не обмежує суд в можливості виокремити протиправно визначені контролюючим органом грошові зобов'язання і скасувати спірні індивідуальні акти в частині.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №43 від 14.07.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення в частині вилучення у ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» в дохід державного бюджету суми необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 34 465,03 гривень та застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» штрафу у розмірі 100 відсотків необгрунтовано одержаної виручки - 34 465,03 гривень, який підлягає сплаті в дохід державного бюджету Одеської міської ТГ та відмову в задоволенні позовних вимог Головного управління Держпродспоживслужби у Одеській області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-ДРАЙВ” до Державного бюджету України адміністративно-господарських санкцій у розмірі 68 930,06 грн відповідно до рішення від 14 липня 2022 року №43 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до наведених вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин і довів правомірність своїх дій під час обрахунку розміру штрафу, а тому підстави для визнання нечинним та скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №43 від 14.07.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення в частині вилучення у ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» в дохід державного бюджету суми необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 665 107, 10 гривень та застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» штрафу у розмірі 100 відсотків необгрунтовано одержаної виручки - 665 107, 10 гривень, який підлягає сплаті в дохід державного бюджету Одеської міської ТГ відсутні. Відтак, сума адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1 330 214, 20 грн. (один мільйон триста тридцять тисяч двісті чотирнадцять гривень двадцять копійок), відповідно до рішення від 14 липня 2022 року №43 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення підлягає стягненню з ТОВ «ОККО-ДРАЙВ».
Отже, виходячи з меж заявлених первісних та зустрічних позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позови підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що за звернення до суду із первісним та зустрічним позовами сторонами сплачено судовий збір у сумі 20987,16 грн кожен.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, відтак, сплачений позивачем судовий збір розподілу не підлягає.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витра, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» підлягає стягненню сплачений судовий збір пропорційно задоволеним вимогам за зустрічним позовом у розмірі 1033,95 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 19-21, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295-297, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №43 від 14.07.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення в частині вилучення у ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» в дохід державного бюджету суми необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 34 465,03 гривень та застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» штрафу у розмірі 100 відсотків необгрунтовано одержаної виручки - 34 465,03 гривень, який підлягає сплаті в дохід державного бюджету Одеської міської ТГ.
У задоволенні зустрічного позову в частині визнання нечинним та скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №43 від 14.07.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення в частині вилучення у ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» в дохід державного бюджету суми необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 665 107, 10 гривень та застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» штрафу у розмірі 100 відсотків необгрунтовано одержаної виручки - 665 107, 10 гривень, який підлягає сплаті в дохід державного бюджету Одеської міської ТГ, відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-ДРАЙВ”(ЄДРПОУ 20122395, адреса: 82660, Львівська область, Стрийський район, смт Славське, вул. Івана Франка, 14 А) до державного бюджету України загальну суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1 330 214, 20 грн. (один мільйон триста тридцять тисяч двісті чотирнадцять гривень двадцять копійок), відповідно до рішення від 14 липня 2022 року №43 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.
В частині первісного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій на суму 68 930,06 грн - відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОККО-ДРАЙВ" (ЄДРПОУ 20122395, адреса: 82660, Львівська область, Стрийський район, смт Славське, вул. Івана Франка, 14 А) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (ЄДРПОУ 40342996, адреса: 65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6) понесені витрати по сплаті судового збору у сумі 1033 (одна тисяча тридцять три) грн 95 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293,295 - 297 КАС України. із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 23.06.2023.
Суддя Чаплик І.Д.