справа № 380/9080/23
23 червня 2023 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії від 10.04.2023 всупереч правовим висновкам суду у справі № 380/662/23 ОСОБА_1 з 01.08.2021 у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2022 № 729 на підставі довідки № 11/50 від 04.11.2022, виготовленої Адміністрацією Державної прикордонної служби України;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2021 на підставі довідки № 11/50 без застосування обмежень розміру пенсії, стосовно яких раніше вже приймались рішення суду, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 02.05.2023 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №729 з 17.07.2021 виникли правові підстави для проведення з 01.08.2021 перерахунку пенсії позивача внаслідок збільшення грошового забезпечення. Відтак відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки від 04.11.2022 №11/50.
Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних заперечила. Відзив обґрунтований тим, що довідка від 04.11.2022 №11/50 носить інформаційний характер та видана на звернення позивача, а не відповідно до Порядку №45. Чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою. Таким чином, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 04.11.2022 №11/50. Представник відповідача також вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі нової довідки без застосування обмежень розміру пенсії заявлена на майбутнє, а тому не підлягає до задоволення.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що заперечення відповідача є не правовими та суперечать висновкам Верховного Суду.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
04.11.2022 Фінансово-економічне управління Адміністрації Державної прикордонної служби України видало позивачу довідку №11/50 про розмір його грошового забезпечення станом на 17.07.2021 для перерахунку пенсії з 01.08.2021 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704”.
У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії з 01.08.2021.
Листом від 22.12.2022 №18811-18880/В-52/8-1300/22 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, оскільки підстави для такого перерахунку відсутні.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.03.2023 у справі №380/662/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01.08.2021 на підставі довідки №11/50 від 04.11.2022, виготовленої Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути питання щодо здійснення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.08.2021 на підставі довідки №11/50 від 04.11.2022, виготовленої Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
На виконання вказаного рішення суду відповідач повторно розглянув заяву позивача від 20.11.2022 щодо перерахунку пенсії з 01.08.2021 на підставі довідки від 04.11.2022 №11/50, за результатами чого прийняв рішення від 10.04.2023 №9206/7 про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.11.2022 №11/50. Таке рішення обґрунтоване тим, що після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 відсутня постанова Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки від 04.11.2022 №11/50 протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон України № 2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон України № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону України № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону України № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V “Обчислення пенсії”, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами зазначеного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію вказаного Закону.
Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Суд зазначає, що 14.07.2021 Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704” № 729, якою внесено до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, зокрема, такі зміни:
Пункт 4 доповнено абзацами такого змісту:
“Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом:
для військовослужбовців кадрового складу - 1,8;
для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, - 1,4.”.
Підпункт 2 пункту 5 після слова “відсотків” доповнено словами і цифрами “(для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків)”.
Підпункт 1 пункту 6 викладено в такій редакції:
“1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців розвідувальних органів), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16, а військовослужбовцям розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) - в розмірі 3 відсотків посадового окладу за кожний календарний рік вислуги років, але не більше 50 відсотків посадового окладу.”.
Отже, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України рішення про збільшення розмірів складових грошового забезпечення військовослужбовців, в останніх виникло право на отримання пенсії з урахуванням таких змін, починаючи з 01.08.2021. Внаслідок цього, Фінансово-економічне управління Адміністрації Державної прикордонної служби України видало довідку від 04.11.2022 №11/50 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 17.07.2021 для перерахунку пенсії з 01.08.2021 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704”. Видача такої довідки слугувала підставою для звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача в рішенні від 10.04.2023 №9206/7 на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393”.
Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом першим пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Разом з цим, суд зауважує, що відповідач прийняв рішення за результатами повторного розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, що свідчить про обрання позивачем неналежного способу захисту в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки від 04.11.2022 №11/50. Відтак позов в цій частині не підлягає до задоволення.
Зважаючи на викладене, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 10.04.2023 №9206/7 про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.11.2022 №11/50.
З огляду на вказане, суд з метою повного відновлення порушених прав позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити з 01.08.2021 перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.11.2022 №11/50 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 17.07.2021 для перерахунку пенсії з 01.08.2021 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704”.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без застосування обмежень розміру пенсії, стосовно яких раніше вже приймались рішення суду, то суд зазначає, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, як передчасних.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.04.2023 №9206/7 про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.11.2022 №11/50.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.08.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.11.2022 №11/50 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 17.07.2021 для перерахунку пенсії з 01.08.2021 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704”.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.