23 червня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/5864/22
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №892795-2408-1128 від 11.11.2022 року.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що у нього в оренді перебувала земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:36:260:0006, яка була надана йому на 49 років за договором оренди №659 від 23.10.2007 року, укладеним з Кіровоградською міською радою, для розміщення адміністративно-комерційного комплексу. Цей договір достроково розірвано у жовтні 2022 року на згодою сторін. Позивач звернувся до ГУ ДПС у Кіровоградській області із заявою, у якій просив перерахувати йому орендну плату за цю земельну ділянку. ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняло податкове повідомлення - рішення форми "Ф" №892795-2408-1128 від 11.11.2022 року, яким нарахувало йому податкове зобов'язання з орендної плати за землю за 2022 рік у розмірі 62049,70 грн., виходячи із нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 780 970, 30 грн. Позивач не погоджується з таким розміром орендної плати, оскільки він суперечить умовах договору оренди землі, а відповідач, нарахувавши податкове зобов'язання виходячи з нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, фактично самостійно змінив умови договору в частині збільшення розміру орендної плати. Також позивач ставить під сумнів достовірність використаної відповідачем нормативної грошової оцінки земельної ділянки, посилаючись на те, що згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, наданим на його заяву, вона становить 479 336, 13 грн. З цих підстав просить суд визнати спірне прийняло податкове повідомлення - рішення протиправним та скасувати його.
Ухвалою судді від 26.12.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та прийнято рішення здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач як орендар земельної ділянки комунальної власності, розташованої у АДРЕСА_2 (у дворі житлового будинку АДРЕСА_3 ), повинен сплачувати до місцевого бюджету орендну плату у розмірі, що встановлений договором оренди №659 від 23.10.2007 року - 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 3510100000:36:260:0006 від 20.05.2019 року така становить 780 970, 30 грн. Тож контролюючий орган визначив позивачу податкове зобов'язання з орендної плати за землю за 2022 рік у розмірі 62049,70 грн., про що прийняв податкове повідомлення-рішення №892795-2408-1128 від 11.11.2022 року. Доводячи його правомірність, просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Між Кіровоградською міською радою (орендодавцем) та ОСОБА_1 (орендарем) 23.10.2007 року укладено договір оренди землі №659 про передачу у строкове платне користування земельної ділянки для розміщення адміністративно-комерційного комплексу, яка знаходиться по АДРЕСА_2 , строком на 49 років. (а.с. 10 - 15)
Згідно з пунктами 2, 4 цього договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 245 кв.м. забудованих земель одно- та двоповерхової житлової забудови, нормативна грошова оцінка якої згідно довідки державного земельного кадастру №871 від 10.03.2006 року складає 61703,25 грн.
Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 514, 19 грн. на місяць. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнта індексації, визначених законодавством за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. На кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня-лютого такого року у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Вказаний договір оренди землі зареєстрований у Державному реєстрі земель 23.10.2007 року за №99, тоді ж земельна ділянка зареєстрована за кадастровим номером 3510100000:36:260:0006.
До цього договору укладено додаткові угоди №941 від 22.04.2008 року та №797 від 07.06.2010 року про зміну розміру орендної плати.
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 14.07.2015 року зареєстровано речове право оренди ОСОБА_1 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 3510100000:36:260:0006, яка є об'єктом оренди за договором №659 від 23.10.2007 року.
За зверненням позивача Кропивницька міська рада прийняла рішення №1339 від 02.09.2022 року, якими вирішила розірвати за згодою сторін договір оренди землі №659 від 23.10.2007 року, укладений з ОСОБА_1 (а.с. 17)
На цій підставі між сторонами договору укладено угоду про розірвання №7 від 11.10.2022 року, а у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.10.2022 року припинено речове право оренди ОСОБА_1 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 3510100000:36:260:0006. (а.с. 18 - 19)
У жовтні 2022 року позивач звернувся до ГУ ДПС у Кіровоградській області із заявою, у якій просив перерахувати йому орендну плату за 2022 рік у зв'язку з розірванням договору оренди землі. (а.с. 20)
ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України, відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України винесло податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №892795-2408-1128 від 11.11.2022 року, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік в розмірі 62049,70 грн. (а.с. 21)
Не погодившись з розміром нарахованої йому орендної плати, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що за визначеннями, наведеними у пункті 14.1 статті 14 Податкового кодексу України:
14.1.147. плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;
14.1.136. орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди;
14.1.73. землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності: на праві постійного користування; на умовах оренди.
Згідно з пунктом 269.1 статті 269 ПК України платниками плати за землю є:
269.1.1. платники земельного податку: 269.1.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 269.1.1.2. землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування;
269.1.2. платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до підпункту 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 ПК України об'єктами оподаткування орендною платою є земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Пунктом 271.1 статті 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є:
271.1.1. нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;
271.1.2. площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.
Згідно з пунктом 271.2 статті 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Статтею 288 ПК України установлені такі правила адміністрування орендної плати:
288.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку:
- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.3. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
288.7. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до статті 285 ПК України ("Податковий період для плати за землю") базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
У статті 286 ПК України ("Порядок обчислення плати за землю") передбачено таке:
286.1 Підставою для нарахування земельного податку є:
а) дані державного земельного кадастру;
б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю);
г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї);
ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);
д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї).
У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, земельну частку (пай), відомості про які відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, нарахування податку фізичним особам здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об'єкт оподаткування.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
286.5. Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Нарахування фізичним особам сум земельного податку з підстав, визначених підпунктами в, г, д пункту 286.1 цієї статті, проводиться контролюючими органами виключно у разі надання зазначених даних такими фізичними особами.
У разі переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника - фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Якщо такий перехід відбувся після 1 липня поточного року, контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
У разі якщо платник податків має у власності декілька земельних ділянок або право на декілька земельних часток (паїв), щодо яких необхідно провести звірку даних, для її проведення такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження будь-якої з таких земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю).
Платники плати за землю мають право письмово або в електронній формі засобами електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу) звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), для проведення звірки даних щодо:
- розміру площ та кількості земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності та/або користуванні платника податку;
- права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 і 281.5 цієї статті;
- розміру ставки земельного податку;
- нарахованої суми плати за землю.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів або належним чином засвідчених копій таких документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган, до якого звернувся платник плати за землю, проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
У статті 287 ПК України ("Строк сплати плати за землю") передбачено таке:
287.1. Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
287.2. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), щороку до 1 травня.
287.5. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
287.7. У разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
287.9. У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове (податкові) повідомлення-рішення у строки, встановлені статтею 286 цього Кодексу, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання.
287.10. Податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
У статті 289 ПК України ("Індексація нормативної грошової оцінки земель") передбачено:
289.1. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
289.2. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
289.3. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3, пунктом 54.5 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до статей 13, 15, 21 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Суд установив, що право оренди земельної ділянки комунальної власності за кадастровим номером 3510100000:36:260:0006 зареєстровано за ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 14.07.2015 року на підставі договору оренди №659 від 23.10.2007 року, строком дії до 23.10.2056 року. Договір оренди був чинним до 17.10.2022 року. Відтак, позивач як орендар цієї земельної ділянки був платником орендної плати за землю у розумінні статей 269, 288 ПК України та згідно з пунктом 287.1 статті 287 ПК України зобов'язаний сплатити орендну плату за 2022 рік за фактичний період перебування землі у його користуванні у поточному році, тобто з 01.01.2022 року по 17.10.2022 року.
Обов'язок щодо нарахування орендної плати відповідно до пп.54.3.3 п.54 ст.54, п.286.5 ст.286 ПК України покладається на відповідача.
Контролюючий орган нарахував позивачу податкове зобов'язання з орендної плати за 2022 рік за цю земельну ділянку у розмірі 62 049,70 грн., про що прийняв податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №892795-2408-1128 від 11.11.2022 року, за таким розрахунком: 709 973, 05 грн. х 1,1 х 10% / 12 міс. х 9 міс.17 дн., де:
- 709 973, 05 грн. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 3510100000:36:260:0006, підтверджена витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, складеним ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області за №5653 від 10.07.2019 року;
- 1,1 - значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за 2019 - 2021 рр.;
- 10 % - ставка орендної плати, передбачена договором оренди землі №659 від 23.10.2007 року;
- 12 міс. - кількість місяців у базовому податковому періоді за 2022 рік (або 365 днів);
- 9 міс. 17 дн. - фактичний період перебування землі у користуванні позивача у 2022 році (або 290 днів).
Позивач не погоджується з таким розрахунком, посилаючись на те, що він не узгоджується з умовами договору оренди землі №659 від 23.10.2007 року щодо розміру орендної плати, які сторонами договору не переглядалися. Також посилається на те, що використане відповідачем для обчислення орендної плати за 2022 рік значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки є недостовірним і завищеним у порівнянні зі значенням оцінки, яке вказане у витязі із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9906311962022 від 20.12.2022 року, наданому на його заяву.
Суд установив, що у договорі оренди землі №659 від 23.10.2007 року розмір орендної плати розрахований, виходячи із нормативної грошової оцінки земельної ділянки, проведеної у 1999 році.
Між тим, у 2016 році була проведена нова нормативна грошова оцінка земель міста Кропивницького, а технічна документація із такої оцінки затверджена рішенням міської ради м Кропивницького №1750 від 12.07.2018 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області". За правилами п.271.2 ст.271 ПК України вказане рішення застосовується з 2019 року. (а.с. 44)
Попри це рішення, зміни до договору оренди землі №659 від 23.10.2007 року не вносилися, а розмір орендної плати не переглядався.
Суд зазначає, що з набранням чинності 01.01.2011 року Податковим кодексом України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає сплаті до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. До моменту внесення до договору оренди землі відповідних змін річна сума платежу в будь-якому разі не може бути меншою, ніж встановлено пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України - 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої проведено, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Велика Палата Верховного Суду у постанові 09.11.2021 року у справі №635/4233/19 зробила висновок, що при визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, однак і не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до частини 1 статті 13 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Частиною 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Згідно з частинами 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Згідно з частиною 1 статті 193 Земельного кодексу України Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Відповідно до статті 194 Земельного кодексу України призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Згідно зі статтею 20 Закону України "Про державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
Статтею 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено перелік відомостей про земельну ділянку, які включаються до Державного земельного кадастру, і до них належить, зокрема нормативна грошова оцінка, інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 38 Закону України "Про державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру є відкритими та загальнодоступними, крім випадків, передбачених цим Законом, та надаються у формі:
- витягів з Державного земельного кадастру;
- довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території);
- викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану);
- копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.
Для фізичних та юридичних осіб відомості Державного земельного кадастру надаються за бажанням заявника: у паперовій формі; в електронній формі через Публічну кадастрову карту.
Доступ до відомостей Державного земельного кадастру надається органам державної влади, органам місцевого самоврядування, нотаріусам, банкам та особам, які в установленому законом порядку внесені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів, у тому числі через Публічну кадастрову карту, що є частиною програмного забезпечення Державного земельного кадастру, за умови ідентифікації особи з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Відомості Державного земельного кадастру, отримані в паперовій чи електронній формі, мають однакову юридичну силу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру (надалі - Порядок №1051), який визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.
Пунктом 4 Порядку №1051 передбачено, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи.
Згідно з пунктом 22 Порядку №1051 до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про землі у межах державного кордону, як відомості про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах) та за їх межами (у частині, що характеризують такі землі з урахуванням їх місцезнаходження):
8) відомості про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці:
- розподіл земель за економіко-планувальними зонами та оціночними одиницями (районами), а саме: код оціночної економіко-планувальної зони згідно з додатком 2, номер економіко-планувальної зони та оціночної одиниці (району); межі економіко-планувальних зон та оціночних одиниць (районів) з координатами їх поворотних точок; площа економіко-планувальних зон та оціночних одиниць (районів); значення зональних коефіцієнтів;
- значення нормативної грошової оцінки земель у межах адміністративно-територіальної одиниці (середньої вартості одного кв. метра земель населеного пункту, одиниці площі земель за межами населеного пункту);
- інформація про локальні фактори і зони їх дії (назви локальних факторів; межі зон дії локальних факторів (за видами) з координатами їх поворотних точок; значення коефіцієнта локального фактора в межах зони його дії);
- інформація про ареали агровиробничих груп ґрунтів відповідно до підпункту 7 цього пункту;
- інформація про бонітування ґрунтів відповідно до підпункту 9 цього пункту;
- інформація про документи, на підставі яких встановлено нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці (назва, дата та номер рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, найменування органу, що його прийняв, дата проведення нормативної грошової оцінки земель та введення в дію зазначеного рішення), електронні копії таких документів.
Підставою для надання відомостей із Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельної ділянки сільськогосподарського призначення (крім земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів) є дані про нормативну грошову оцінку, внесені до Державного земельного кадастру в установленому порядку;
Відповідно до пункту 24 Порядку №1051 до Державного земельного кадастру вносяться відомості такі відомості про земельну ділянку:
14) нормативна грошова оцінка:
- значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку;
- дата проведення нормативної грошової оцінки земель.
15) інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку:
- назва та дата розроблення документації із землеустрою, відомості про її розробників;
- назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, найменування органу, що його прийняв, електронні копії відповідних документів;
- інформація про документи, на підставі яких встановлено нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці, до складу якої входить земельна ділянка, згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку.
Пунктом 97 Порядку №1051 передбачено, що до Державного земельного кадастру вносяться відомості (зміни до них) про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць, зазначені у пункті 22 цього Порядку, на підставі: 8) щодо нормативної грошової оцінки земель в межах території адміністративно-територіальної одиниці - технічної документації з такої оцінки.
Згідно з пунктом 162 Порядку №1051 відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі:
1) витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру;
2) довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою згідно з додатком 41;
3) викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану);
4) копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.
Відомості з Державного земельного кадастру є актуальними на дату та час формування документів, визначених підпунктами 1-4 цього пункту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 року № 1147 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок та установлено, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Згідно з пунктом 19 цієї Методики за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Датою нормативної грошової оцінки земельної ділянки є дата, зазначена в технічній документації.
Відповідно до пункту 20 Методики (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 року №753) дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17.
Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
У разі відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює автоматичну видачу витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, такий витяг оформляється протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за підписом працівника відповідного територіального органу Держгеокадастру, до посадових обов'язків якого належить надання зазначених витягів.
Суд зазначає, що базою оподаткування орендною платою за користування земельною ділянкою комунальної власності є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, який застосовується залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що видається Держгеокадастром та його територіальними органами і на підставі якого обчислюється сума орендної плати.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі його учасниками.
Незважаючи на договірний характер користування земельною ділянкою, розмір орендної плати не може бути меншим, ніж визначено положеннями ПК України, що має пріоритет над нормами інших актів.
Законодавець у п.288.5 ст.288 ПК України визначив нижню граничну межу річної суми орендної плати за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі. Диспозиція розглядуваної норми чітко розрізняє розмір орендної плати (яка визначається договором) та річну суму платежу (яка, в свою чергу, не може бути меншою від затвердженого законодавцем розміру).
Отже, незалежно від того, чи вносилися зміни до змісту договору оренди в частині встановлення розміру орендної плати, Податковий кодекс України вимагає, аби річна сума платежу орендної плати за земельну ділянку, нормативну грошову оцінку якої проведено, була не меншою 3 відсотків її нормативної грошової оцінки.
Суд установив, що рішенням міської ради м. Кропивницького №1750 від 12.07.2018 року затверджено технічну документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області. Вказане рішення застосовується з 2019 року. Датою нормативної грошової оцінки земельної ділянки є 2016 рік. Відповідно до цієї технічної документації середня базова вартість одного квадратного метра земель міста Кропивницький становить 445, 92 грн. Відомості про нормативну грошову оцінку земель міста Кропивницького внесені до Державного земельного кадастру. Інформація про нормативну грошову оцінку земель міста Кропивницького розміщена на офіційному вебпорталі ДПС України за посиланням: https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/325490.html.
За даними Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення для цілей розрахунку податкового зобов'язання з плати за землю за 2016 рік становив 1,06, за 2018, 2019, 2020 роки - 1,0, за 2021 рік - 1,1.
У розпорядженні ГУ ДПС у Кіровоградській області на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення був витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5510100000:36:260:0006, розташованої у м. Кропивницькому по вул. Пашутінській (у дворі житлового будинку №39), складений ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області за №5653 від 10.07.2019 року. (а.с. 43) Згідно з цим витягом нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 709 937,05 грн. за такою формулою: 245 кв.м. (площа земельної ділянки) х 445, 92 грн. (середня базова вартість одного квадратного метра земель населеного пункту) х 1,79 (коефіцієнт Км2) х 1,37 (коефіцієнт Км3) х 2,50 (коефіцієнт Кф) х 1, 06 (коефіцієнт індексації).
Відповідач кумулятивно застосував до цієї оцінки коефіцієнт індексації, який становив у 2019 році - 1,0, у 2020 році - 1,0, у 2021 році - 1,1. Тож за його розрахунками значення нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки у 2022 році склало 780 970, 35 грн. і з нього як з бази оподаткування відповідач обчислив позивачу розмір орендної плати за 2022 рік.
Позивач, не погоджуючись із таким розрахунком, подав суду витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9906311962022 від 20.12.2022 року, наданий ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області на його заяву №ЗВ-9914052142022 від 20.12.2022 року, згідно з яким значення нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки у 2022 році становить 479 336, 13 грн. (а.с. 24 - 26)
Суд ухвалою від 19.05.2023 року витребував у Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області пояснення щодо розбіжностей у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5510100000:36:260:0006.
ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області надало суду витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5510100000:36:260:0006, складений ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області за №927 від 24.03.2021 року, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 709 937, 05 грн. (така ж як і у витязі №5653 від 10.07.2019 року). (а.с. 84)
ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області в інформації від 05.06.2023 року повідомило суд, що витяг №927 від 24.03.2021 року сформований провідним спеціалістом відділу ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького, згідно з якою середня базова вартість одного квадратного метра земель міста Кропивницький становить 445, 92 грн. До неї застосовані коефіцієнти Км2 (1,79), Км3 (1,37), Кф (2,5), коефіцієнт індексації станом на 2021 рік (1,06), а нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2021 році склала 709937,05 грн. Щодо витягу №НВ-9906311962022 від 20.12.2022 року, то він оформлений автоматично за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру без участі кадастрового реєстратора, а нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 479336,13 грн. Пославшись на п.3 Порядку №1051, вказав, що у разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях. (а.с. 82)
Між тим, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру у листі від 12.01.2023 року №6-28-0.222-323/2-23 повідомила, що після набрала чинності 06.07.2022 року постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 року №753 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок" можливі випадки відмінності в нормативній грошовій оцінці окремих земельних ділянок, які пояснюються різницею у значеннях коефіцієнта Км3, отриманих під час розрахунку без використання програмних продуктів або з використанням сторонніх програмних продуктів (коли точне визначення частки площі, яку займають відповідні локальні фактори на земельній ділянці, не може забезпечити точність, яку забезпечує використання програмного забезпечення Державного земельного кадастру) та отриманих шляхом використання ГІС-технологій програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Тож, зважаючи на більшу точність результатів розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виконаного в автоматичному режимі програмним забезпеченням Державного земельного кадастру, необхідне керуватися в роботі саме результатами автоматичного розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки (за можливості проведення автоматичного розрахунку). (а.с. 62 - 64)
Суд вважає, що відповідач при прийнятті податкового повідомлення-рішення №892795-2408-1128 від 11.11.2022 року помилково використав як джерело даних державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для нарахування позивачу орендної плати за 2022 рік витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, складений ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області за №5653 від 10.07.2019 року, оскільки на той момент наведені у ньому відомості вже не були актуальними через зміни у методиці нормативної грошової оцінки земельних ділянок (якою зокрема змінено підходи до визначення локального коефіцієнта, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони Км3 та коефіцієнта, який враховує цільове призначення земельної ділянки Кф), та запровадження автоматичного розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
У ході судового розгляду відповідач не надав доказів того, що він у 2022 році звертався до органів Держгеокадастру із запитом про надання інформації, необхідної для обчислення і справляння орендної плати за цю земельну ділянку за 2022 рік, як це передбачено абзацом 2 пункту 286.1 статті 286 ПК України.
Відповідач не довів, що використане ним при нарахуванні позивачу плати за землю за 2022 рік значення нормативної грошової оцінки (780970,35 грн.) відповідало актуальним відомостям Державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером 5510100000:36:260:0006 станом на 2022 рік, а також не спростував достовірність розміру нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, наведеного у витязі ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області №НВ-9906311962022 від 20.12.2022 року.
Тож суд визнає необґрунтованим наведений відповідачем розрахунок бази оподаткування та податкового зобов'язання, визначених у спірному податковому повідомленні-рішенні №892795-2408-1128 від 11.11.2022 року.
Верховний Суд у постановах від 21.05.2020 року у справі №824/257/18-а, від 08.06.2023 року у справі №380/5024/21 вказав, що при вирішенні спору щодо нарахування грошових зобов'язань суд не позбавлений можливості скасувати рішення суб'єкта владних повноважень у частині та, за встановлення у судовому процесі об'єкту оподаткування та його вартісного вираження, не позбавлений можливості виділити із загального обсягу грошових зобов'язань суму, яка збільшена правомірно.
Суд зазначає, що у матеріалах справи міститься інформація про елементи (складові), необхідні для обчислення плати за користування земельною ділянкою комунальної власності за кадастровим номером 5510100000:36:260:0006, що дозволяє суду встановити дійсний податковий обов'язок позивача зі сплати орендної плати за 2022 рік.
Суд установив, що попри зміну (збільшення) нормативної грошової оцінки земельної ділянки внаслідок прийняття міською радою м. Кропивницького рішення №1750 від 12.07.2018 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області", яке застосовується з 2019 року, відтоді і до моменту припинення у жовтні 2022 року дії договору оренди землі №659 від 23.10.2007 року у ньому розмір орендної плати сторонами не переглядався.
Суд вважає, що при визначенні розміру орендної плати у спірних правовідносинах контролюючий орган повинен був керуватися положеннями статті 288 ПК України та нарахування орендної плати здійснювати виходячи із розміру орендної плати, встановленої у договорі оренди, але при цьому річна сума платежу не може бути менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином річна сума орендної плати за 2022 рік за цю земельну ділянку не може бути меншою ніж 14 380, 08 грн. за таким розрахунком: 479 336, 13 грн. х 3 %, де:
- 479 336, 13 грн. - значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 3510100000:36:260:0006 згідно з витягом №НВ-9906311962022 від 20.12.2022 року, сформованим автоматично із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру;
- 3% - мінімальна ставка, передбачена пп. 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України.
За правилами п.287.1 ст.287 ПК України позивач повинен сплатити орендну плату за 2022 рік за фактичний період перебування землі у його користуванні у поточному році, тобто з 01.01.2022 року по 17.10.2022 року, на який припадає 290 днів.
Отже податкове зобов'язання позивача з орендної плати за землю за 2022 рік має становити 11 425, 27 грн. за таким розрахунком: 14 380, 08 грн. : 365 х 290.
Суд прийшов до висновку, що сума податкового зобов'язання з орендної плати, визначена контролюючим органом в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні форми "Ф" №892795-2408-1128 від 11.11.2022 року, підлягає зменшенню, а вказане рішення слід скасувати в частині безпідставно нарахованого позивачу податкового зобов'язання з орендної плати за землю за 2022 рік у сумі 50 277, 98 грн. (61703,25 грн. - 11 425, 27 грн.)
Судові витрати сторони у цій справі не понесли.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області форми "Ф" №892795-2408-1128 від 11.11.2022 року в частині нарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 50277, 98 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ