22 червня 2023 року м. Житомир справа № 240/39832/21
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
судді Шимоновича Р.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування при розрахунку пенсії страхового стажу роботи з 15 вересня 1984 року до 17 жовтня 1998 року на ВАТ "Бердичівський цукро-рафінандний завод" та довідки архівного відділу Бердичівської міської ради № Н/7-с-2 від 31 травня 2021 року про заробітну плату за 1984-1987 роки;
- зобов'язати відповідача при визначенні розміру пенсії за віком врахувати страховий стаж роботи з 15 вересня 1984 року до 17 жовтня 1998 року на ВАТ "Бердичівський цукро-рафінандний завод" та довідку архівного відділу Бердичівської міської ради № Н/7-с-2 від 31 травня 2021 року про заробітну плату за 1984-1987 роки з відповідним перерахунком пенсії.
В обгрунтування своїх вимог зазначає, що відповідач при розрахунку пенсії протиправно не врахував стаж її роботи з 15 вересня 1984 року до 17 жовтня 1998 року і довідку про отриману зарплату за 1984-1987 роки, чим порушено її право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 09 січня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить у його задоволенні відмовити. Зазначає, що позивач з 30 червня 2020 року отримує пенсію за віком. При призначенні їй пенсії період роботи з 15 вересня 1984 року до 17 жовтня 1998 року на ВАТ "Бердичівський цукро-рафінандний завод" було зараховано до загального страхового стажу. Розмір пенсії обчислено із врахуванням заробітної плати за період з 01 лютого 2001 року по 30 квітня 2020 року. Довідка архівного відділу Бердичівської міської ради № Н/7-с-2 від 31 травня 2021 року про заробітну плату за 1984-1987 роки не може бути врахована органом Пенсійного фонду, оскільки містить інформацію про розмір зарплати лише за 40 місяців, тоді як чинним законодавством передбачено врахування зарплати для обчислення розміру пенсії за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.
Суд, розглянувши позовну заяву, відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи доказами, дійшов наступних висновків.
Встановлено, що ОСОБА_1 з 2020 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На своє звернення до відповідача щодо перерахунку пенсії отримала відмову від 07 жовтня 2021 року мотивовану тим, що чинним законодавством не передбачено обчислення пенсії із заробітної плати по 30 червня 2000 року лише за 40 календарних місяців, розмір якої вказано у довідці архівного відділу Бердичівської міської ради № Н/7-с-2 від 31 травня 2021 року.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернулася до суду з вказаним позовом за захистом своїх порушених соціальних прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, який набрав чинності з 01 січня 2004 року (у редакції, чинній на момент призначення пенсії, далі - Закон №1058-IV).
Частиною 1 статті 5 Закону №1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-V, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1(із змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду№9-1 від 26.04.2017, редакції, чинній на час спірних правовідносин), за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно пункту 2.10 Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Згідно пункту 2.23 зазначеного Порядку, документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Із змісту наведених правових норм слідує, що для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року при таких умовах: за бажанням пенсіонера; на підставі довідки про зарплату, виданої на підставі належних первинних документів, або у разі наявності стажу після 01 липня 2000 року менше 60 місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 працювала на ВАТ "Бердичівський цукро-рафінандний завод" з 15 вересня 1984 року по 17 жовтня 1998 року.
Вказаний період роботи відповідачем було зарахованого до загального трудового стажу позивача, що підтверджується Формою РС-право.
Загальний трудовий стаж ОСОБА_1 становить 31 рік 10 місяців 5 днів, з яких понад 10 років після 01 липня 2000 року.
Надана позивачем довідка архівного відділу Бердичівської міської ради № Н/7-с-2 від 31 травня 2021 року про заробітну плату за 1984-1987 роки видана на підставі належних первинних документів, однак містить інформацію про розмір заробітку лише за 40 місяців, що протирічить нормам статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Інші відомості про нараховану зарплату на період роботи до 01 липня 2000 року позивачем не подано.
За таких обставин, коли трудовий стаж позивача після липня 2000 року становить більше 60 місяців, довідка № Н/7-с-2 від 31 травня 2021 року не містить даних про зарплату за 60 місяців з посиланням на первинні документи, період роботи на ВАТ "Бердичівський цукро-рафінандний завод" з 15 вересня 1984 року по 17 жовтня 1998 року органом Пенсійного фонду зараховано до загального трудового стажу, відтак суд вважає, що підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням вказаних довідки і періоду трудової діяльності відсутні.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції Україні, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вважає, що дії відповідача у спірних правовідносинах у повній мірі відповідають нормам статті 40 Закону №1058-IV і підстави для визнання їх протиправними відсутні.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.М.Шимонович