Ухвала від 22.06.2023 по справі 200/4265/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про поновлення строку звернення до суду

22 червня 2023 року Справа №200/4265/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Військової частини НОМЕР_1

про: визнання протиправними дії командира військової частини НОМЕР_1 щодо призову по мобілізації позивача ОСОБА_1 на військову службу та зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ; зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 звільнити позивача ОСОБА_1 з військової служби особового складу Збройних Сил України військової частини НОМЕР_1 .

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії командира військової частини НОМЕР_1 щодо призову по мобілізації позивача ОСОБА_1 на військову службу та зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ; зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 звільнити позивача ОСОБА_1 з військової служби особового складу Збройних Сил України військової частини НОМЕР_1 .

Представник позивача через канцелярію суду надав заяву про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом. В обґрунтування заяви представник позивача посилається на те, що відсутні обставини, які унеможливлюють або ускладняють звернення позивача за захистом своїх прав у адміністративному позові у визначений законодавством строк звернення до суду. Верховний Суд вказав, що з аналізу ч. ч. 1, 3 ст. 122 КАС України слідує, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (ч. 5 ст. 122 КАС України). Отже, КАС визначено місячний строк звернення до суду у справах щодо проходження публічної служби, а КЗпП України встановлено тримісячний строк.

Представник позивача вказує, що позивач всіма можливими способами намагався врегулювати спір в досудовому порядку, розраховував на те, що відповідач зацікавлений у мирному вирішенні спірної ситуації щодо його звільнення з військової служби або хоча б направлення на навчання, і позивач звернувся до суду лише після того, як не зміг самостійно захистити своє порушене право. Позивач не проходив військову службу, не обізнаний, під час мобілізації він і гадки не мав, що його відразу без військової підготовки, без направлення на проходження навчання, без військової професії, відразу направлять до несення військової служби та ще до місцевості де проходять активні бойові дії. Своєчасне пред'явлення позову стало утрудненим у зв'язку з обумовленою обмеженістю доступу до нормативно - правової бази та оргтехнічних засобів, відсутністю засобів мобільного зв'язку, оскільки службові завдання позивач виконує за межами населених пунктів у польових умовах при постійних активних обстрілах.

Також наголошує, що указом президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про ведення воєнного стану в Україні», який затверджений Верховною Радою України 24.02.2022 року Законом № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан на 30 діб, який продовжено Указом Президента України від 14.03.2022 року № 133/2022, затвердженим Верховною Радою України 15.03.2022 року Законом № 2119-ІХ, з 26.03.2022 року ще до 30 діб та Указом Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022, затвердженим Верховною Радою України 21.04.2022 року Законом № 2212-ІХ, з 26.04.2022 року ще до 30 діб. 22 травня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України « Про затвердження Указу Президента України «Про подовження строку дії воєнного стану в Україні» від 22.05.2022 року № 2263-ІХ, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 25 травня 2022 року строком на 90 діб - до 23 серпня 2022 року, та Указом Президента України «Про подовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 року № 573/22 продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Позивач в умовах воєнної агресії проти України не мав фізичної можливості, щодо свого захисту.

Крім того представник позивача зазначав, що 02 березня 2022 року Рада суддів України опублікувала рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану з них передбачено, що процесуальні строки по можливості продовжуються щонайменше до закінчення воєнного стану. 04 березня 2022 року видано наказ Голови Верховного Суду, згідно з яким встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи, зокрема вказано, що запровадження воєнного стану на певній території є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.

З огляду на викладені обставини представник позивача просив суд позивачу строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне.

У відповідності до статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

За приписами частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 5 статті 155 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Суд зазначає, що законодавче обмеження строку звернення до адміністративного суду, насамперед обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.

Однак, законодавець визначив, при вирішенні питання чи порушив позивач строку звернення до суду суд повинен виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.

Суд наголошує, що позивач про порушення свого права фактично дізнався 07.03.2022 року з моменту винесення командиром Військової частини НОМЕР_1 наказу № 54 від 07.03.2022 року про зарахування до списків особового складу.

При цьому, суд вважає за необхідне врахувати, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлено часткову зміну ст.1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.

Відповідно до Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 17.05.2022 № 341/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, відповідно до Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 12.08.2022 № 573/2022 ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 01 травня 2023 року № 254/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб.

Також, стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов'язків особи чи при розгляді будь-якого кримінального обвинувачення, що пред'являється особі.

Ключовими принципами статті 6 є верховенство права та належне здійснення правосуддя. Ці принципи також є основоположними елементами права на справедливий суд.

У справі Bellet v. France Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зазначив, що стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.

Як свідчить позиція ЄСПЛ у багатьох справах, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

Водночас, процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання; правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності; зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (пункт 45 рішення ЄСПЛ від 28 жовтня 1998 року в справі «Perez de Rada Cavanilles v. Spain» («Перез де Рада Каванілес проти Іспанії»), заява №28090/95).

У своїй практиці Європейський суд неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у 6 § 1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду. Однак Суд повинен прийняти в останній інстанції рішення щодо дотримання вимог Конвенції; він повинен переконатись у тому, що право доступу до суду не обмежується таким чином чи такою мірою, що сама суть права буде зведена нанівець. Крім того, подібне обмеження не буде відповідати ст. 6 § 1, якщо воно не переслідує легітимної мети та не існує розумної пропорційності між використаними засобами та поставленою метою (див. Prince Hans-Adam II of Liechtenstein v. Germany).

Таким чином, право на доступ до правосуддя в Україні, як і в більшості держав світу, не є абсолютним і обмежене передусім встановленим строком звернення до суду. Такий підхід обумовлений необхідністю дотримання іншого, не менш важливого принципу - верховенства права, а точніше, одного з його елементів - принципу правової визначеності.

Суд враховує, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права (стаття 8 Основного Закону).

Відтак, одним із механізмів забезпечення реалізації гарантованого Конвенцією права особи на доступ до правосуддя, з урахуванням принципу правової визначеності, є поновлення судом пропущеного з поважних причин строку на звернення до суду в розумних межах, з дотриманням засад оптимальності і пропорційності.

На підставі вищевикладеного, суд приходить висновку що строк звернення до суду пропущений із поважних причин, відповідно вважає за необхідне поновити позивачу строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Керуючись ст. 121, 122, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом до Г Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії командира військової частини НОМЕР_1 щодо призову по мобілізації позивача ОСОБА_1 на військову службу та зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ; зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 звільнити позивача ОСОБА_1 з військової служби особового складу Збройних Сил України військової частини НОМЕР_1 .

Повний текст ухвали складено та підписано 22 червня 2023 року.

Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Суддя В.В. Олішевська