22 червня 2023 року ЛуцькСправа № 140/5665/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №000358-09 від 06 грудня 2022 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням про застосування фінансових санкцій №000358-09 від 06 грудня 2022 року застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 28 382,00 грн. При цьому, зазначає, що рішення прийнято на підставі листа Камінь-Каширської окружної прокуратури від 29.07.2022, яким встановлено факт зберігання позивачем тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.
Позивач не погоджується із винесеним рішенням, оскільки з листа Камінь-Каширської окружної прокуратури №51-684вих.-23 від 16.03.2023 вбачається, що 17.10.2022 слідчим СВ Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області Лук'янович Я.О. прийнято рішення про закриття кримінального провадження на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, тобто за відсутністю складу кримінального правопорушення.
Крім того, в ході ознайомлення із матеріалами закритого кримінального провадження з'ясовано, що будь-яка експертиза щодо встановлення вартості тютюнових виробів не проводилась та їх вартість взагалі не встановлювалася, відтак Головне управління ДПС у Волинській області на момент прийняття оскаржуваного рішення не володіло відомостями щодо точної вартості вилучених тютюнових виробів, а тому накладення штрафних санкцій у розмірі 28 382,00 грн є припущенням контролюючого органу та документально не підтверджується.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.04.2023 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
25.04.2023 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне.
На адресу ГУ ДПС у Волинській області надійшли матеріали Камінь-Каширської окружної прокуратури від 29.07.2022 №51-1635виз-22 кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.199 КК України в межах якого встановлено факт незаконної торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.
За приписами пункту 5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Згідно з пунктом 6 Порядку №790, рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом - сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДПС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством. Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.
Так, на підставі ухвали слідчого судді від 31.05.2022 проведено обшук за адресою АДРЕСА_1 приміщення магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який перебуває у володінні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в ході якого виявлено та вилучено тютюнові вироби: цигарки марки 1) «Compliment Red» - 14 пачок без акцизу; 2) «Copmlimcnl Blue» - 11 пачок без акцизу; 3)«Credo» - 3 пачки з акцизом республіки Білорусь; 4) Фест» - 1 пачка з акцизом реерубліки білорусі,; 5) «Copmliment Blue Demi Slims» - 10 пачок без акцизу, що свідчить про порушення позивачем ст.11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального”.
Листом №13725/5 від 13.10.2022 Камінь-Каширська окружна прокуратура повідомила, що вартість тютюнових виробів, вилучених у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 становить 14 191, 00 грн.
Виходячи з чого, сума штрафної санкції має становити 200% від вартості товару, а саме 28 382, 00 гри.
Крім того, вважає безпідставним той факт, що тютюнові вироби були вилучені в ході обшуку з особистого пакету ОСОБА_2 , який знаходився поруч із прилавком магазину та були призначені для передачі разом із іншими речами родичу ОСОБА_2 , який служить у лавах ЗСУ, оскільки відповідно до абз.4 п.23 Порядку провадження торгівельпої діяльпосіі і правил торговельного обслуговування населення забороняється зберігання па місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, то не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.
У зв'язку із чим, ГУ ДПС у Волинській області обґрунтовано дійшло висновку про наявність підстав для застосування до позивача фінансових санкцій.
У відповіді на відзив представник позивача вважає, що у відзиві відповідач не спростував тверджень та аргументів позивача по суті позовних вимог.
Водночас, зазначає, що матеріали Камінь-Каширської окружної прокуратури не містили вичерпної та належної інформації про факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного зразка та їх вартість.
Саме згадування в листі №51-2334вих-22 від 11.10.2022 Камінь-Каширською окружною прокуратурою про те, що тютюнові вироби, вилучені в ході обшуку у житловому будинку та магазинах, які перебувають у володінні ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 та те, що орієнтована вартість тютюнових виробів, вилучених у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 становить 14 191 грн мала б спонукати орган, який застосував фінансові санкції до ретельної перевірки матеріалів правоохороного органу, чого зроблено не було.
Крім того, на момент прийняття рішення 06.12.2022 про застосування фінансових санкцій кримінальне провадження №42021032160000008, в межах якого Камінь-Каширська окружна прокуратура надавала інформацію, вже було закрито за реабілітуючих обставин; ФОП ОСОБА_1 на засідання Комісії із розгляду матеріалів щодо нього не викликався; в протоколі комісії №369 від 06.12.2022 містяться дані, які не відповідають дійсності, зокрема, зазначено, що протокол обшуку від 07.06.2022 року ФОП ОСОБА_1 підписано без зауважень, проте, ФОП ОСОБА_1 під час обшуку у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не був присутній.
Крім того, суду не слід брати до уваги і аргумент відповідача щодо показів свідка ОСОБА_3 в частині купівлі ним цигарок у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », оскільки, по-перше, покази свідка ОСОБА_3 у межах кримінального провадження не перевірені судом безпосередньо у судовому засіданні у порядку визначеному кримінальним процесуальним законодавством, по-друге, анкетні дані свідка ОСОБА_3 , 2002 р.н. та його місце проживання збігаються із даними та місцем проживання одного із оперативних працівників прикордонної служби, за матеріалами яких і було порушено вищевказане кримінальне провадження, ОСОБА_4 , 1978 р.н., і який зазначений у протоколі обшуку у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що свідчить про його «об'єктивність», по-третє, покази ОСОБА_3 , на які посилається відповідач датовані ще 11.05.2022 року, тобто задовго до подій обшуку 07.06.2022 року і не мають жодного відношення до предмету поданого ФОП ОСОБА_1 позову.
Відтак, просив позовні вимоги задовольнити в повній мірі.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
На адресу Головного управління ДПС у Волинській області надійшли матеріали Камінь-Каширської окружної прокуратури від 29.07.2022 №51-1635вих-22 згідно яких Камінь-Каширською окружною прокуратурою Волинської області здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №42021032160000008 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.199 КК України.
На підставі ухвали Слідчого судді від 31.05.2022 розпочато обшук за адресою АДРЕСА_1 , приміщення магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який перебуває у володінні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в ході якого виявлено та вилучено тютюнові вироби: цигарки марки 1) «Compliment Red» - 14 пачок без акцизу; 2) «Compliment Blue» - 11 пачок без акцизу; 3) «Credo» - 3 пачки з акцизом республіки Білорусь; 4) «Фест» - 1 пачка з акцизом реерубліки білорусі; 5) «Compliment Blue Demi Slims» - 10 пачок без акцизу.
В ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42021032160000008 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.199 КК України встановлено факт незаконної торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, що свідчить про порушення позивачем ст.11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального”.
Відношдію до вимог п.226.9 ст.226 Податкового кодексу України вироблені в Україні алкогольні напої марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберіганні, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції вважаються такими, шо немарковапі.
Статтею 17 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва 1 обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального" (із змінами та доповненнями) за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000,00 гривень.
Листом 13725/5 від 13.10.2022 року Камінь-Каширська окружна прокуратура повідомила Головне управління ДПС у Волинській області, що вартість тютюнових виробів, вилучених у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 становить 14 191, 00 грн.
06.12.2022 Головним управлінням ДПС у Волинській області прийнято рішення №000358-09 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 28 382,00 грн.
Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частинами 3, 4 статті 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального” від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР) визначено, що маркування тютюнових виробів здійснюється таким чином: на кожній одиниці тютюнової продукції (сигареті, цигарці тощо) вказується власна назва виробу.
На кожній пачці, коробці або сувенірній коробці вказується: найменування підприємства-виробника або тютюнової компанії; загальна та власна назви; наявність фільтруючого мундштука; кількість одиниць у пачці, коробці чи в сувенірній коробці; вміст смоли та нікотину в одиниці продукції; попередження про шкідливість паління тютюну для здоров'я; позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного
виробництва); штриховий код.
На упаковці, в якій вироби знаходяться в пачках або коробках, вказується: загальна та власна назви виробу; кількість одиниць продукції в упаковці; штриховий код.
На транспортній тарі вказується: загальна та власна назви виробу; найменування підприємства-виробника та його місцезнаходження; кількість одиниць продукції в упаковці; дата виготовлення; позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного
виробництва).
Знаки для товарів і послуг на тютюнових виробах виконуються мовою та у вигляді зареєстрованого оригіналу.
Виробник може наносити на етикетки додаткову інформацію щодо характеристики продукту.
Етикеточна продукція розробляється товаровиробником алкогольних та тютюнових виробів і повинна відповідати вимогам чинного законодавства.
Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ст.17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Так, згідно статті 17 Закону №481/95-ВР (із змінами та доповненнями) за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000,00 гривень.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону №481/95-ВР визначений “Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального” затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (далі Порядок №790).
Пунктом 4 Порядку №790 передбачено, що посадові особи і громадяни, які не є суб'єктами господарювання, за порушення норм Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:
акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;
результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Як встановлено судом, підставою для винесення оскаржуваного рішення були матеріали Камінь-Каширської окружної прокуратури від 29.07.2022 №51-1635виз-22 кримінального провадження №42021032160000008 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.199 КК України.
Водночас, судом встановлено, що постановою слідчого СВ Камінь-Каширського РВП ГУПН у Волинській області старшого лейтенанта поліції Лук'янович Я.О. закрито кримінальне провадження №42021032160000008 на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, тобто за відсутністю складу кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.6 ст.78 КАС України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи те, що рішення про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій в розмірі 28 382,00 грн прийнято за результатами розгляду надісланих на адресу ГУ ДПС у Волинській області матеріалів Камінь-Каширської окружної прокуратури від 29.07.2022 №51-1635виз-22 кримінального провадження №42021032160000008, яке, як встановлено судом, закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, тобто за відсутністю складу кримінального правопорушення, а отже і підстави для застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 28 382,00 грн, згідно рішення ГУ ДПС у Волинській області №000358-09 від 06 грудня 2022, відсутні.
А тому, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій №000358-09 від 06 грудня 2022 року є протиправними та підлягають скасуванню, а позовні вимоги задоволенню у повному обсязі.
У позовній заяві представником позивача зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми витрат, які позивач поніс і очікує понести у зв'язку із розглядом справи складає 10000,00 грн, що складається із судового збору та витрат пов'язаних з розглядом справи, зокрема, на професійну правничу допомогу.
Згідно з частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З наявного в матеріалах справи дубліката квитанції №Р24А1018428466D7556 від 30.03.2023 вбачається, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в розмірі 1073, 60 грн.
Таким чином, у зв'язку із задоволенням позову, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача документально підтвердженні судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 1073,60 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 72 - 74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій №000358-09 від 06 грудня 2022 року.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 44106679).
Суддя Ю.Ю. Сорока