12 червня 2023 року ЛуцькСправа № 140/3751/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Братель Л.Г.,
за участю представника позивача Ємчика Р.І.,
представника відповідача Кучера Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Грандтермінал” до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю “Грандтермінал” (далі - ТзОВ “Грандтермінал”, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.12.2021 № 0075970904.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що інспекторами ГУ ДПС у м. Києві проведено фактичну перевірку нафтобази, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ “Грандтермінал”, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14б, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 01.11.2021 №77235/Ж5/26-15-09-02/42819799.
Перевіркою встановлено порушення, зокрема, пп.213.1.12 п.213.1 ст.213, п.216.2 ст.216, абз. 3 пп.230.1.1 п.230.1 ст.230, п.231.6 ст.231, п.232.3, пп.232.4.2 п.232.4 ст.232 ПК України, а саме ТОВ “Грандтермінал” занижено податкові зобов'язання з акцизного податку за жовтень 2020 року на суму 26 135 678 грн.
На підставі даного акту перевірки ГУ ДПС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.12.2021р. №0075970904, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку на пальне на 28 749 246 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось в адміністративному порядку та рішенням ДПС України від 08.02.2023 №3168/6/99-00-06-03-01-06 скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
ТзОВ “Грандтермінал” не погоджується з прийнятим податковим повідомленням-рішеннями, вважає його таким, що суперечать положенням чинного законодавства та фактичним обставинам справи, з огляду на наступне.
ТзОВ “Грандтермінал” отримало ліцензію на право зберігання пального, дата реєстрації якої 13.10.2020 з періодом дії з 15.10.2020 по 15.10.2025
Зазначає, що обладнання такого акцизного складу (резервуари, рівнеміри-лічильники, витратоміри-лічильники) зареєстровані ТзОВ “Грандтермінал” 15.10.2020, що підтверджується відповідною довідкою про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри.
До 15.10.2020 ТзОВ “Грандтермінал” не здійснював жодних операцій щодо навантаження-розвантаження та зберігання пального на акцизному складі №1013800.
При цьому, як вбачається з відкритих даних Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, ТОВ «Імпорт Транс Сервіс» 12.10.2020 анульовано ліцензію на зберігання пального, за адресою місця зберігання: м. Київ, вул. Куренівська, 14/6.
Відтак, ТОВ «Імпорт Транс Сервіс», з моменту отримання відповідного розпорядження про анулювання ліцензії, не вправі здійснювати будь які операції щодо зберігання пального за вищевказаною адресою.
Отже, 15.10.2020, згідно умов договору зберігання №02/09/20 від 02.09.2020 ТзОВ “Грандтермінал” (Зберігач) нафтопродукти, загальним об'ємом 4 355 997,45 л, було прийнято на зберігання, водночас власником такого нафтопродукту було ТОВ «Вог Трейд Ресурс» (поклажодавець), а ТОВ «Імпорт Транс Сервіс» - попередній Зберігач, що підтверджується актом приймання-передачі майна від 15.10.2020.
Звертає увагу, що даний факт вже перевірявся під час проведення фактичної ГУ ДПС у м. Києві, за результатами якої складено акт №2392/26-15-09-02/42819799 від 02.11.2020, згідно з яким перевірено документи (договір, акт приймання- передачі, акцизні накладні), які підтверджують факт отримання на зберігання ТОВ “Грандтермінал” 15.10.2020 нафтопродуктів загальним об'ємом 4 355 997,45 л.
Тому, починаючи з 15.10.2020 ТОВ “Грандтермінал”, після отримання ліцензії на право зберігання пального та реєстрації обладнання акцизного складу №1013800, являється єдиним розпорядником такого акцизного складу, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/6, в свою чергу, ТОВ «Імпорт Транс Сервіс», у зв'язку із анулюванням відповідної ліцензії та згідно вимог абз.6 п.12 Порядку №408, таким розпорядником бути не може.
Відтак, ТОВ “Грандтермінал” здійснює виключно діяльність по зберіганню нафтопродуктів, на що отримано відповідну ліцензію на право зберігання пального.
Разом з тим, в розумінні положень пп.14.1.32 п.14.1 ст.14 ПК України, ТОВ “Грандтермінал” не являється власником пального, яке передане йому на зберігання й не вправі здійснювати його реалізацію. Зазначає, що за наявності відповідної ліцензії та належно зареєстрованого акцизного складу (місця зберігання, резервуарів, витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників), на законних підставах отримувало на зберігання пальне та здійснювало його повернення зі зберігання, відповідно до умов укладених договорів.
Враховуючи наведене просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 12:00 год. 11.04.2022 (а.с. 52).
27.04.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 10:30 год. 10.05.2023 (а.с. 99). В ході розгляду справи оголошувались перерви.
Представник відповідача у відзиві на адміністративний позов проти позовних вимог заперечив та вказав, що висновки контролюючого органу, зроблені при проведенні перевірки, якою встановлено порушення платником податку вимог податкового законодавства ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено правомірно, а тому просив в задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із наведених у позовній заяві підстав, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив та просив в задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення, з огляду на таке.
Судом встановлено, що 06.10.2021 на підставі наказу ГУ ДПС у м. Києві від 16.09.2021 № 7176-п та направлень на перевірку від 06.10.2021 №№ 17950/26-15-09-02, №17953/26-15-09-02, № 17951/26-15-09-02 та п.п. 19-1.1.4, п.п. 19-1.1.14, п.п. 19-1.1.16, п.п. 19-1.1.17 п. 19-1.1 ст. 19-1, керуючись п.п. 20.1.6, п.п. 20.1.8, п.п. 20.1.9, п.п. 20.1.10, п.п. 20.1.11, п.п. 20.1.12, п.п. 20.1.13 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Розділу II п. 52-2.2 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України (далі - ПК України), Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, зі змінами та доповненнями та іншими нормативними актами, контроль за дотриманням яких покладено на територіальні органи ДПС з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку пального було проведено фактичну перевірку суб'єкта господарської діяльності - ТОВ «Грандтермінал», що розташований за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б, за наслідками якої складено акт перевірки від 18.10.2021 №77235/Ж5/26-15-09-02/42819799 (а.с. 66-72).
Згідно з висновками акту перевірки від 18.10.2021 №77235/Ж5/26-15-09-02/42819799 позивачем, зокрема, порушено пп.213.1.12 п.213.1 ст.213, п.216.2 ст.216, абз. 3 пп.230.1.1 п.230.1 ст.230, п.231.6 ст.231, п.232.3, пп.232.4.2 п.232.4 ст.232 ПК України, а саме ТОВ “Грандтермінал” занижено податкові зобов'язання з акцизного податку за жовтень 2020 року на суму 26 135 678 грн (а.с.66-72).
На підставі висновків вищевказаного акту перевірки 09.12.2021 ГУ ДПС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0075970904, згідно з яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок на суму 28749246,00 грн, в тому числі: за податковими зобов'язаннями 26135678,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями - 2613568,00 грн (а.с. 25-26).
Товариство, не погодившись із зазначеним рішенням, в порядку адміністративного оскарження подало скаргу до ДПС України, яка своїм рішенням від 08.02.2023 №3168/6/99-00-06-03-01-06 залишила оскаржуване податкове повідомлення-рішення без змін, а скаргу - без задоволення (а.с.27-31).
Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню, суд приходить до таких висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає ПК України.
Згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи
Відповідно до підпункту 75.1.3. пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Водночас, як зазначено у пункті 86.1 статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
У свою чергу, положеннями пункту 86.8 статті 86 ПК України передбачено, що податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що здійснення перевірки є необхідною передумовою для винесення податкових повідомлень-рішень у разі встановлення контролюючим органом порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється податковими органами, тому за відсутності проведеної перевірки як юридичного факту у контролюючого органу відсутня компетенція на винесення податкового повідомлення-рішення. При цьому така компетенція не виникає в силу самого лише факту вчинення платником податків податкового правопорушення.
Для визначення контролюючим органом грошових зобов'язань платникові податків шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення в зв'язку допущенням таким платником порушень необхідно дотримуватись певних умов, зокрема, спочатку провести податкову перевірку відповідно до норм чинного законодавства.
Отже, нормами ПК України, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. Невиконання цих вимог призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Підстави призначення, обставини та порядок проведення перевірки визначено положеннями статті 80 ПК України.
Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується сторонами, ГУ ДПС у м. Києві проведена фактична перевірка суб'єкта господарської діяльності ТзОВ «Грандтермінал», що розташований за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14Б, за результатами якої винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Перевірка проводилась в присутності директора нафтобази Колесника С.П.
Як слідує з матеріалів справи, перед початком проведення фактичної перевірки співробітниками ГУ ДПС у м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б були пред'явлені службові посвідчення, направлення на проведення фактичної перевірки від 06.10.2021 № 17950/26-15- 09-02, №17951/26-15-09-02, № 17953/26-15-09- 02 та надано копію наказу ГУ ДПС у м. Києві № 7176-п від 16.09.2021 директору нафтобази, представнику ТОВ «Грандтермінал» за довіреністю - Колеснику С.П.
В ході проведення фактичної перевірки, відповідно до вимог п.п. 20.1.2, п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 85.2, п. 85.4 ст. 85 ПКУ, представнику за довіреністю ТОВ «Грандтермінал» вручено під підпис запити від 06.10.2021 та від 12.10.2021 про надання до перевірки інформації та її документального підтвердження з питань обігу, зберігання та використання пального за період з 15.04.2020 по дату закінчення перевірки.
Вказані документи було запропоновано надати в термін до 12 години 08.10.2021 та до 12 години 13.10.2021 відповідно.
На запит від 12.10.2021 № 1 ТОВ «Грандтермінал» листом від 13.10.2021 б/н повідомило наступне: «...на даному об'єкті (нафтобазі) безпосередньо не здійснюється ведення бухгалтерського обліку підприємства на підставі первинних та прохідних документів. Таким чином, зберігання первинних документів здійснюється у бухгалтерії підприємства під відповідальність осіб, уповноважених на ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, в тому числі первинних документів по взаємовідносинах із ТОВ «Вог Ресурс» та ТОВ «Імпорт Транс Сервіс». Крім того, запитувані документи по взаємовідносинах із ТОВ «Вог Ресурс» та ТОВ «Імпорт Транс Сервіс» стосуються періоду, який був предметом фактичної перевірки ГУ ДПС у м. Києві у відповідності до її мети тому, вказане виключає необхідність зберігання таких документів безпосередньо на об'єкті (нафтобазі). Слід врахувати, що згідно запитів затребується копії значної кількості документів господарської діяльності ТОВ «Грандтермінал», без зазначення правових підстав, як це передбачається п.85.4 ст.85 ПК України.
Під час аналізу наданих документів встановлено, що у визначений термін та станом на 13.10.2021 запитувані документи надано не у повному обсязі, а саме, до перевірки не надано: картки по рахунку 0231 та іншим, де відображались операції прийняття на зберігання та відвантаження пального пального за період з 15.04.2020 по 13.10.2021; документи, що підтверджують прийняття на зберігання та відвантаження пального за період з 15.04.2020 по 05.10.2021, а саме: акти приймання-передачі, видаткові накладні, ТТН та інші: журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів (№ 6-НП), журнал прийому нафтопродуктів (форма 13-НП) за період з 15.04.2020 по 13.10.2021; відомості на відпуск нафтопродуктів (форма 16-НП) або звіти по відпуску нафтопродуктів за період з 15.04.2020 по 05.10.2021; договори зберігання з ТОВ «ВЕСТ КАРД», ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ», що зазначені як Поклажодавці у оборотно-сальдовій відомості по рахунку 0231 за період з 15.10.2020 по 30.09.2021; документи, що підтверджують отримання ТОВ «Грандтермінал» 15.10.2020 від ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» з акцизного складу (уніфікований номер 1004975) пального у загальному обсязі 4 355 997,45 л.; документи складського обліку: журнал обліку вантажів, що надійшли (форма № М-1, прибуткові ордери (форма № М-4), акти приймання матеріалів (форма № М-7), відомості на відпуск нафтопродуктів (форма 16-НП), журнал прийому НП (форма 13-НП) та журнал прийому СУГ (форма 5-ГС) та інші за період з 15.04.2020 по 05.10.2021.
Згідно п. 85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Як слідує з матеріалів справи, на дату завершення перевірки ТОВ «Грандтермінал» не у повному обсязі надано документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, чим порушено п. 85.2 ст. 85 ПК України.
Відповідно до пункту 44.6. статті 44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Судом встановлено, що ТОВ «Грандтермінал» зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕАРП СЕ) відповідно до заяви за Формою № 1-АКПС від 20.02.2020 за №9030417021 та зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1013800 за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд, 14/Б (а.с. 76).
Як слідує з акту перевірки, відповідно договору оренди № 6 від 26.04.2019 та акту приймання-передачі без дати та номера, які були надані в ході перевірки, ТОВ «МОСКОВСЬКИЙ МІСТ ЛТД» (Орендодавець) передав, а ТОВ «Грандтермінал» (Орендар) прийняв в тимчасове платне користування майно, зокрема: ємності РВС 1000 м3 - 6 шт., ємності 80 м3 - 27 шт. та інше обладнання нафтобази за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б.
Відповідно до Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТОВ «Грандтермінал» отримано ліцензію на право зберігання пального № 26540414202000333 від 13.10.2020, термін дії з 15.10.2020 до 15.10.2025, адреса місця зберігання: Україна, м. Київ, Оболонський р-н, вулиця Куренівська, буд. 14/Б (а.с. 32-33).
В ході обстеження місця зберігання пального за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14 Б працівниками контролюючого органу було встановлено наявність ємностей для зберігання пального, а саме виявлено 33 резервуари для зберігання пального: 6 резервуарів РВС-1000, 27 резервуарів РГС-80 обладнані рівнемірами та витратомірами-лічильниками.
Крім того, виявлено естакаду для автоналиву та 6 автозаправних блокпункти, за допомогою яких здійснюється налив (відпуск) пального в автоцистерни.
Перевіркою встановлено, що за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б знаходиться нафтобаза, що використовуються ТОВ «Грандтермінал» для зберігання пального.
З урахуванням вимог п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 ПК України в ході перевірки 07.10.2021, проведено зняття залишків нафтопродуктів за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б, результати якого відображені в акті зняття залишків нафтопродуктів на акцизному складі (додаток № 1 до акту перевірки).
Також судом встановлено, що ТзОВ «Грандтермінал» укладено договір зберігання № 01/09/20 від 02.09.2020 з ТЗОВ «Вог Трейд Ресурс» (поклажодавець) та № 01/09/20 від 01.09.2020 з ТзОВ «Вог Ресурс» (поклажодавець), відповідно до яких ТзОВ «Грандтермінал» (зберігач0 зобов'язується зберігати нафтопродукти в асортименті, в подальшому іменовані - майно, передане йому поклажодавцем та повернути йому це майно в цілості на умовах, визначених договором. Передача майна здійснюється в момент підписання акту приймання-передачі нафтопродуктів, при цьому право власності на майно не переходить. Поставка здійснюється товарними партіями на умовах СРТ, EXW.
Отримання пального на відповідальне зберігання та видача із зберігання підтверджується актом від 15.10.2020 приймання-передачі майна до договору зберігання № 01/09/20 від 02.09.2020 (а.с. 45).
Відповідно до Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри від 15.10.2020 № 9268086217 ТОВ «Грандтермінал» зареєструвало у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі резервуари та рівнеміри-лічильники, та витратоміри-лічильники, встановлені на акцизному складі (уніфікований номер 1013800) за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б, згідно переліку зазначеного у пункті 2.2.16 акту перевірки (5-7 сторінки Акту перевірки).
Крім того, в ході аналізу бази даних ЄРАН 2019 встановлено, що ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» на адресу ТОВ «Грандтермінал» виписало та зареєструвало акцизні накладні з кодом операцій для складання в одному примірнику «0» та напрямом використання пального «2» - реалізація пального з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням акцизного складу пересувного, в тому числі через магістральний трубопровід, у разі, якщо до реалізації пального такий інший акцизний склад уже відомий: від 15.10.2020 №70885, №70884, №70886, №70883, №70894.
Також як встановлено в ході проведення перевірки, відповідно до бази даних ЄРАН 2019 та зареєстрованих акцизних накладних відбулась реалізація пального у загальному обсязі 4 355 997,45 л з акцизного складу (уніфікований номер 1004975) ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» до акцизного складу (уніфікований номер 1013800) ТОВ «Грандтермінал» через магістральний трубопровід (код типу ТЗ-70, держ. №T3-TRPROVID).
Під час проведення перевірки ТОВ «Грандтермінал» жодних первинних бухгалтерських і документів підтверджуючих передачу/прийняття пального у загальному обсязі 4 355 997,45 л. співробітникам ГУ ДПС у місті Києві не надано.
Під час аналізу бази даних СЕАРП СЕ встановлено, що за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б, відповідно до заяви за Формою № 1-АКПС від 24.06.2019 за №9134874620 ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» був зареєстрований акцизний склад з уніфікованим номером 1004975. Крім того у Заяві від 24.06.2019 за №9134874620 вказано, що право на користування акцизним складом надано договором оренди від 30.12.2016 № 6.
Відповідно до Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» отримало ліцензію на право зберігання пального № 26540414201900002 від 01.07.2019, термін дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, місце зберігання за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14-Б. В подальшому, 12.10.2020 ліцензія на право зберігання пального № 26540414201900002 від 01.07.2019 була анульована.
Відповідно до Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри від 28.09.2019 №9224369243 ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» зареєстровано у Реєстрі резервуари, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, встановлені на акцизному складі (уніфікований номер 1004975) за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14Б згідно переліку зазначеного у пункті 2.2.16 акту перевірки (8-11 сторінки акту перевірки).
28.10.2020 відповідно до поданих ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» заяв від 28.10.2020 №9281059800, 9281061166, 9281111620, 9281123198, реєстрація акцизного складу (уніфікований номер 1004975) за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б анульована.
Отже перевіркою встановлено, що ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» 24.06.2019 зареєструвало акцизний склад (уніфікований номер 1004975) за адресою: м. Київ, вул, Куренівська, 14/Б з наступним резервуарним парком: ємності РВС1000 м3 - 6 шт., ємності 80 м3 -27 шт., 33 рівнеміри- лічильники та 45 витратомірів-лічильників. Реєстрація акцизного складу (уніфікований номер 1004975) анульована 28.10.2020.
В той же час, ТзОВ «ГРАНДТЕРМІНАЛ» 20.02.2020 зареєстрував акцизний склад (уніфікований номер 1013800) за адресою: м, Київ, вул, Куренівська, 14/Б з наступним резервуарним парком: ємності РВС 1000 м3 - 6 шт., ємності 80 м3 -27 шт,, 33 рівнеміри- лічильники та 45 витратомірів- лічильників.
Серійні (ідентифікаційні) номери резервурів, рівнемірів, витратомірів, розташованих на акцизних складах з уніфікованими номерами 1004975 та 1013800 повністю співпадають.
Тобто, ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» та ТОВ «Грандтермінал» реєструвалось та використовувалось у період з 20.02.2020 по 27.10.2020 абсолютно теж саме обладнання нафтобази за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б.
Таким чином, перевіркою встановлено що ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» 15.10.2020 відвантажило з акцизного складу (уніфікований номер 1004975) підакцизне пальне на акцизний склад ТОВ «Грандтермінал» (уніфікований номер 1013800) в загальному обсязі 4 355 997,45 л, при цьому на момент здійснення операції - 15.10.2020 обидва акцизні склади були зареєстровані за однією адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б.
Відповідно до абзацу «б» п.п. 14.1.6. п. 14.1. ст. 14 ПК України акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Згідно з п.п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 ПК України розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює навантаження-розвантаження. зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Відповідно абзацу третього п.п. 230.1.1 п. 230.1 ст. 230 ПК України один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» затверджено «Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» (далі - Порядок).
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що платники акцизного податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати усі акцизні склади в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів. Без реєстрації акцизного складу забороняється здійснення реалізації пального або отримання і реалізація спирту етилового на такому складі.
Кожен акцизний склад має власний уніфікований номер у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, який автоматично присвоюється системою електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
З наведених правових норм вбачається, що один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу.
Крім того, Верховний Суд у поставі від 14.07.2022 у справі № 9520/18801/2020 висловив правову позицію, що встановлення обставин щодо наявності реєстрації акцизного складу за іншим розпорядником акцизного, дати такої реєстрації, наявності чи відсутності внесення змін у дані про акцизний склад, анулювання реєстрації акцизного складу розпорядником акцизного складу є в даному випадку визначальним, оскільки як вже було зазначено вище один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу. Тобто у разі якщо певний акцизний склад, вже було зареєстровано за певним розпорядником акцизного складу, то такий акцизний склад не може бути зареєстровано за іншим розпорядником.
Як було встановлено в ході проведення перевірки, у період з 20.02.2020 по 27.10.2020 на території нафтобази - акцизного складу за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б було два розпорядники акцизного складу - ТОВ «Грандтермінал» та ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС».
Відтак, на думку суду, 15.10.2020 ТОВ «Грандтермінал» не мало законних підстав на прийняття від ТОВ «ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС» на території нафтобази за адресою: м, Київ, вул, Куренівська, 14/Б підакцизного пального у загальному обсязі 4 355 997,45 л, та відповідно, у ТОВ «Грандтермінал» було відсутнє право на використання ліміту пального в обсязі 4 355 997,45 л,
Отже, ТОВ «Грандтермінал» повинно було здійснити поповнення ліміту при подальшому відвантаженні (відпуску) пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1013800.
Таким чином, перевіркою не було підтверджено фактичну наявність 15.10.2020 пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1013800 в кількості 4 355 997,45 л.
Пунктом 231.1 статті 231 ПК України передбачено, що платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового,- використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.
Відповідно до пункту 231.4 статті 231 ПК України, право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.
За результатом аналізу даних СЕАРП та СЕ за перевіряємий період встановлено, що у ТОВ «Грандтермінал» відсутні обсяги пального для подальшої фізичної передачі (відпуску; відвантаження) без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку у загальному обсязі 4 355 997,45 л., у тому числі: за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 -1 918 092,20 л.; за кодом УКТЗЕД 2710124512- 1 671 148,90 л.; за кодом УКТ ЗЕД 2710124912 - 276 570,82 л.; за кодом УКТ ЗЕД 2710124194 - 485 487,53 л.; за кодом УКТ ЗЕД 3811900000 - 4 698,00л.
Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного: до акцизного складу; - до акцизного складу пересувного;- для власного споживання чи промислової переробки; - будь-яким іншим особам.
Відповідно до п.п. 213.1.12 п. 213,1 ст. 213 ПК України об'єктами оподаткування є операції з реалізації з акцизного складу і акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, що: отримані з інших акцизних складів / акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних; ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією; вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 цього пункту, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
Такий облік отриманого та відвантаженого пального ведеться з метою виявлення об'єкта оподаткування акцизним податком, а саме: обсягів перевищення відвантаженого пального над отриманим.
Платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному, реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, обчислений за формулою, визначеною пунктом 232.3 ст. 232 ПК України.
Формула передбачає проведення розрахунку за датою фактичного придбання (отримання, тощо) та відвантаження (реалізації, тощо) пального, з урахуванням п. 231.3 ст. 231 ПК України.
Відповідно до п.п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 ПК України передбачено, якщо у платника акцизного податку виникає потреба поповнити обсяги залишків пального або спирту етилового в системі електронного адміністрування реалізації пального)та спирту етилового, він може зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового за умови наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку, не менше ніж сума акцизного податку, розрахованого з обсягу пального або спирту етилового у такій заявці.
Кошти сплаченого акцизного податку, які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального, зараховуються на окремі рахунки, відкриті платнику акцизного податку в центральному органі виконавчої влади, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з п. 216.12 ст. 216 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з акцизного податку із сум перевищення обсягів реалізації пального є дата реалізації таких обсягів пального або спирту етилового.
Таким чином, якщо обсяги реалізованого (відвантаженого) пального перевищують обсяги отриманого пального від інших платників акцизного податку, за які сплачено акцизний податок, то у цьому випадку для реалізації такого пального суб'єкту господарювання до реєстрації акцизної накладної необхідно перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст.215 ПК України; зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Підпунктом 232.4.4 пункту 232.4 статті 232 ПК України визначено, що у разі виявлення помилок у зареєстрованих заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового платник податку має право в межах 365 днів зареєструвати коригування до такої заявки на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового в межах позитивного значення показника ЕАНакл, визначеного відповідно до пункту 232.3 цієї статті. При цьому таке коригування до заявки на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового повинно відображатися у декларації з акцизного податку за період, в якому відбулося таке коригування.
Як встановлено в ході розгляду справи, станом на дату складання акту ТОВ «Грандтермінал» не скористалось правом в межах 365 днів зареєструвати коригування до заявок на поповнення вищевказаного обсягу залишку пального.
Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що порушення ТОВ «Грандтермінал» вимог п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213, п. 216.12 ст. 216, абз. 3 п.п. 230.1.1 п. 230.1 ст. 230, п. 231.6 ст. 231, п. 232.3, п.п. 232.4.2 п, 232.4 ст. 232 ПК України в результаті чого занижено податкові зобов'язання з акцизного податку за жовтень 2020 року на суму 26 135 678 грн є доведеним, а доводи позивача про безпідставність вказаного порушення є необґрунтованими.
Відповідно до пункту 123.1. статті 123 ПК України, вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Суд не приймає до уваги твердження представника позивача, що зазначені в акті перевірки 2021 року обставини були перевірені під час проведення фактичної перевірки у 2020 році, оскільки як вбачається із останнього абзацу розділу 2 (описової частини акту №2392/26-15-09-02/42819799 від 02.11.2020) у зв'язку з відсутністю (ненаданням для проведення перевірки) документів визначити правильність та своєчасність виписки акцизних накладних на отримання та відповідно відвантаження пального в рамках фактичної перевірки не виявилося можливим.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач довів правомірність оскаржуваного в даній адміністративній справі податкового повідомлення-рішення, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Що стосується вирішення питання про стягнення з відповідача понесених судових витрат, то суд зазначає, що оскільки суд відмовляє в задоволенні позову, то згідно з вимогами статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297 КАС України, суд
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Грандтермінал” до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.12.2021 № 0075970904 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Р.С. Денисюк
Повний текст рішення складено 22.06.2023