Справа № 302/1187/23
Провадження № 3/302/352/23
23.06.2023 року
Суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області Сидоренко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал (протокол про адміністративне правопорушення серія ААБ № 126023 від 17 червня 2023 року), який надійшов з ВП №2 Хустського РУП ГУНП України в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20 червня 2023 року до Міжгірського районного суду Закарпатської області з ВП №2 Хустського РУП ГУНП України в Закарпатській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ААБ № 126023 від 17 червня 2023 року, складений поліцейським СРПП ВП №2 сержантом поліції Криванич В.І., та в якому зазначається про те, що 17.06.2023 року біля 15 год. 40 хв. в смт. Міжгір'я по вул. Георгія Добри водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом марки ГАЗ державний номер НОМЕР_1 не маючи права керування таким транспортним засобом, повторно протягом року, та своїми діями ОСОБА_2 порушив вимоги п. 2.1 а Правил дорожнього руху, за яке передбачена адміністративна відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 суд вважає, що матеріал про адміністративне правопорушення за ч.5 ст.126 КУпАП підлягає поверненню до ВП №2 Хустського РУП ГУНП України в Закарпатській області для належного оформлення, оскільки при складанні поліцейським СРПП ВП № 2 вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення допущено ряд порушень норм чинного КУпАП.
Стаття 245 КУпАП визначає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, в тому числі в ході складення протоколу, збору необхідних доказів, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, що зобов'язує працівників поліції належно виясняти необхідні для притягнення особи до відповідальності обставини, збирати про це докази.
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень ст.283 КУпАП у постанові про адміністративне правопорушення належить вказувати відомості про особу, щодо якої розглядається справа.
Під час вивчення справи про адміністративне правопорушення судом встановлено ряд недоліків, які перешкоджають розгляду адміністративного матеріалу по суті, а саме: наданий до суду протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 не містить повних та належних анкетних даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення не відображено даних, які характеризують особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, не долучено повних достовірних даних, наданих за місцем її фактичного проживання, роботи (у разі наявності), також матеріали справи не містять документальних підтверджень матеріального становища цієї особи, не з'ясовано у повному обсязі та не долучено відомостей про наявність у останнього джерел прибутку, отримання доходів, а також повних даних про сімейний стан особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про наявність на його утриманні неповнолітніх та/або непрацездатних осіб та кого саме, а також достовірних відомостей про те, чи притягувався ОСОБА_2 раніше до адміністративної відповідальності, у тому числі за вчинення аналогічних правопорушень, з долученням до матеріалу завірених копій постанов.
До матеріалів справи поліцейським долучено Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАО№ 5426518 від 28.05.2022 року за ч.2 ст.126 КУпАП стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виключає відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП. диспозиція якої передбачає адміністративну відповідальність за вчинення правопорушень, передбачених ч.2-4 цієї статті повторно потягом року. Однак з дати вчинення даного правопорушення, тобто за ч.2 ст.126 КУпАП минув строку понад рік. Інших постанов щодо вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_2 , які б підтвердили повторність вчинення ним правопорушення протягом року ,до матеріалів справи не додано.
Окрім цього, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано документів, які підтверджують особу ОСОБА_2 .
Вказані обставини мають суттєве значення для встановлення обставин по справі, оскільки є визначальним для правової кваліфікації дій особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП.
Відповідно до приписів ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, а також іншими документами.
В диспозиції статті 126 ч.5 КУпАП зазначена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, повторно протягом року та за яке передбачена відповідальність в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Верховним Судом України у п.24 постанови Пленуму від 23 грудня 2005 року №14 роз'яснено, що правильною є практика тих суддів, яка вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, враховуючи неповноту складання вказаного адміністративного матеріалу та наявність суттєвих недоліків та протиріч, які виявляють матеріали справи порівняно зі складеним протоколом відносно ОСОБА_2 при оформленні у повному обсязі матеріалів справи про адміністративне правопорушення та з урахуванням тих обставин, що виявлена неповнота не може бути усунена безпосередньо в суді під час судового розгляду справи, тому адміністративний матеріал підлягає поверненню органу, що його склав, а саме до ВП №2 Хустського РУП ГУНП України в Закарпатській області для належного оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.126, ст. ст. 256, 278, 283, 284 КпАП України, суддя -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Відділення поліції №2 Хустського РУП ГУНП України в Закарпатській області - для належного оформлення (доопрацювання).
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Міжгірського районного суду
Закарпатської області Ю. В. СИДОРЕНКО