Справа № 302/1105/23
2-о/302/508/23
17
"20" червня 2023 р. смт.Міжгір'я
Міжгірський районний суд Закарпатської області в
в особі головуючого судді Кривка В.П.
з участю: секретар с/з Липей В.В.,
без участі заявника та заінтересованих осіб,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні райсуду в смт. Міжгір'ї справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Міжгірська селищна рада Хустського району Закарпатської області, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
Заявник звернувся до суду в порядку окремого провадження із вищевказаною заявою, яка обгрунтована так.
Заявник здійснює постійний сторонній догляд за бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є особою похилого віку, важко хворіє та за Висновком ЦЛКК № 1916 від 26.05.2023 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі та Виписки із протоколу ЛКК №1916 від 26.05.2023 Міжгірської РЛ, гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хворіє, діагноз: хронічна міелорадикулопатія з н/парапарезом.
Інших родичів (осіб), які б могли здійснювати догляд за ОСОБА_2 немає. Чоловік ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , помер у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мати заявника та батько фактично проживають та працюють за кордоном в Чеській Республіці. ОСОБА_2 та заявник проживають разом за однією адресою в АДРЕСА_1 . Заявник здійснює постійний сторонній догляд за ОСОБА_2 за її згодою, добровільно та на безоплатній основі. Від встановлення факту, здійснення заявником постійного стороннього догляду за ОСОБА_2 , залежить виникнення у заявника прав та обов'язків щодо отримання соціальних пільг і виплат, а також прав та обов'язків, визначених ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». За цих підстав заявник просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що він здійснює постійний сторонній догляд на безоплатній основі за бабусею ОСОБА_2 , яка є особою похилого віку, досягла 80-річного віку та за станом здоров'я, згідно висновку ЛКК, потребує постійного стороннього догляду.
Заявник ОСОБА_1 подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Подану до суду заяву підтримує, просить вимоги заяви задоволити.
Заінтересована особа, ОСОБА_2 , подала суду заяву в якій вказала, що обставини наведені в заяві її внуком ОСОБА_1 не заперечує та підтверджує, що саме він здійснює за нею постійний сторонній догляд та надає їй необхідні соціальні послуги для її самообслуговування, на її особисте прохання. Розгляд справи просить провести за її відсутності та заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Представник заінтересованої особи Міжгірської селищної ради Хустського району Закарпатської області подав до суду заяву, в якій вказує, що Міжгірська селищна рада додаткових доказів та клопотань немає. Справу просить розглянути без участі представника Міжгірської селищної ради за наявними у справі матеріалами.
Суд, ознайомившись із змістом заяви ОСОБА_1 та доданими до неї доказами; оцінивши письмові позиції учасників судового процесу, вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає до задоволення з огляду на таке.
Суд установив такі обставини.
Згідно Висновку № 1916 від 26.05.2023 центральної лікарсько-консультативної комісії (ЦЛКК) КНП «Міжгірської РЛ Міжгірської селищної ради Закарпатської області» гр. ОСОБА_2 , 1943 р.н., хворіє та потребує постійного стороннього догляду вдома. Діагноз: хрон.міелорадикулопатія з н/парапарезом.
Згідно Виписки № 1916 із протоколу ЛКК від 26.05.2023 ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно з Довідкою Міжгірської селищної ради від 07.06.2023 року № 1965, котра видана ОСОБА_1 , 2004 р.н., який проживає АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 дійсно з 06.06.2023 року здійснює постійний сторонній догляд за бабусею - ОСОБА_2 , 1943 р.н., яка потребує постійного стороннього догляду.
Згідно Акту обстеження матеріально-побутових умов гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений 06.06.2023 року комісією Міжгірської селищної ради гр. ОСОБА_2 пенсіонерка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , а фактично проживає АДРЕСА_1 разом з своєю дочкою ОСОБА_4 , яка займається домашнім підсобним господарством та підробляє, виконуючи різні роботи на замовлення односельчан, та зятем ОСОБА_5 , який вже більше року працює і проживає за кордоном, внуком ОСОБА_1 ОСОБА_2 важко хворіє, та не може сама себе обслуговувати, неодноразово проходить лікування в КНП ЛПУ «Міжгірська РЛ». Матеріально-побутові умови проживання ОСОБА_2 задовільні. Зі слів ОСОБА_2 за нею здійснює постійний сторонній догляд її онук - ОСОБА_1 на її особисте прохання, добровільно та на безоплатній основі.
Згідно Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 69 років, про що в Книзі реєстрації смертей 16.03.2010 року зроблено відповідний актовий запис за № 9.
Згідно Паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 ОСОБА_6 виїхала за кордон 12.04.2023 року.
Родинні відносини між заявником ОСОБА_1 та заінтересованою особою ОСОБА_2 , 1943 р.н., підтверджені: свідоцтвом про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серії НОМЕР_3 ; свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_4 ; свідоцтвом про одруження батьків ОСОБА_1 , а саме ОСОБА_5 та ОСОБА_8 серії НОМЕР_5 .
Отже, з аналізу вищенаведеного вбачається, що заявник здійснює постійний сторонній догляд за бабусею ОСОБА_2 , 1943 р.н., яка є особою похилого віку та за станом здоров'я згідно висновку ЛКК потребує постійного стороннього догляду. Офіційний догляд (через територіальний орган соціального захисту населення) заявник за бабусею не оформляв. ОСОБА_2 виявила бажання, щоб догляд за нею здійснював саме її онук ОСОБА_1 , а не будь-яка інша особа.
Факт здійснення заявником постійного догляду за бабусею має юридичне значення, оскільки породжує виникнення у заявника прав та обов'язків щодо отримання соціальних пільг та виплат та виникнення прав та обов'язків, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини є: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.
У розумінні статті 1 Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» № 2961-IVвід 06.10.2005 року (далі - Закон № 2961-IV), медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.
Відповідно до частини третьої статті 8 Закону № 2961-IV, рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності.
Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються інваліди із вираженими порушеннями в організмі, зумовленими професійними та загальними захворюваннями, травмами, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати гігієнічні потреби, потребують допомоги на прогулянках).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Згідно п.5 ч.2 ст.293 та ч.2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає впорядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в ст.315 Цивільного процесуального кодексу України.
Статтею 315 ЦПК України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що усудовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт здійснення догляду за інвалідом або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку.
При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту здійснення догляду та перебування фізичної особи на утриманні, не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб, та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні цієї заяви, судом не встановлено.
Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З врахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що заявник звернувся до суду із цією заявою підставно, така є належно обгрунтованою та обставини викладені в заяві підтверджені достовірними доказами, а тому вимоги викладені в заяві ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі. При цьому, суд констатує, що питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є компетенцією уповноваженого органу відповідно до положень зазначеного закону, а тому це питання не може вирішуватись судом.
Керуючись ст.ст. 293, 294, 317, 319, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) здійснює постійний сторонній догляд на безоплатній основі за бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (місце реєстрації проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_7 ), яка є особою похилого віку, досягла 80-річного віку та за станом здоров'я, згідно висновку ЛКК потребує постійного стороннього догляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в Закарпатський апеляційний суд протягом тридцяти днів з дня його складення через Міжгірський районний суд Закарпатської області, відповідно до положень п.15.5 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» ЦПК України.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення набирає законної сили згідно з ст. 273 ЦПК України.
Суддя:В. П. Кривка