Справа № 486/75/23
Провадження № 1-кс/486/209/2023
23 червня 2023 року м. Южноукраїнськ
Слідчий суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, погоджене начальником Южноукраїнського відділу Вознесенської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023152040000003 від 05 січня 2023 року,
21 червня 2023 року слідчий слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_3 звернувся із клопотанням, погодженим начальником Южноукраїнського відділу Вознесенської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023152040000003 від 05 січня 2023 року.
З клопотання вбачається, що СВ відділення поліції №3 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023152040000003 від 05 січня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом (розпорядженням) директора Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Южноукраїнської міської ради (далі - КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») від 29 квітня 2022 року №126-О ОСОБА_5 з 02 травня 2022 року прийнято на роботу юрисконсультом.
Наказом директора КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » «Про призначення уповноважених осіб з питань проведення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення» від 24 жовтня 2022 року № 173/01-01 розподілено закупівлі за предметом закупівлі та кодами економічної класифікації видатків бюджету (КЕКВ) між уповноваженими особами з питань проведення публічних закупівель КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Відповідно до вказаного наказу ОСОБА_5 призначено уповноваженою особою з питань проведення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення за наступними кодами економічної кваліфікації видатків бюджету: КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» та КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних) - Будівельні роботи та поточні ремонти».
Наказом КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 02 серпня 2021 року № 228/01-01 затверджено Положення про уповноважену особу з публічних закупівель в комунальному некомерційному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Южноукраїнської міської ради (далі - Положення), яке визначає правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності уповноваженої особи в організації замовника - КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Южноукраїнської міської ради.
Таким чином, ОСОБА_5 як уповноважена особа з публічних закупівель КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в період з 24 жовтня 2022 року обіймав постійно посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у зв'язку з чим, відповідно до ч. 3 ст. 18, примітки 1 до ст. 364 КК України був службовою особою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , будучи службовою особою, підозрюється у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди громадським інтересам.
Згідно з п. 9 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 (далі - Особливості здійснення публічних закупівель на період дії воєнного стану) - публічні закупівлі товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2022 року № 185 «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану», здійснюються замовниками без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених Законом «Про публічні закупівлі» та цими особливостями.
Під час здійснення публічних закупівель, передбачених цим пунктом, без використання електронної системи закупівель замовники повинні відповідно до Закону «Про публічні закупівлі» дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, зокрема максимальної економії, ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням, та за результатами їх здійснення за умови, що вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. гривень, оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
Разом з тим, ОСОБА_5 , будучи уповноваженою особою КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », шляхом неналежного виконання своїх службових обов'язків, діючи всупереч Закону України «Про публічні закупівлі» та Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18 лютого 2020 року № 275 (далі - Примірна методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі), належним чином не перевіряючи достовірність даних стосовно середньо-ринкової вартості дизель-генератора марки «DЕ - 100 IS з АВР» з метою дотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання бюджетних коштів, хоча повинен був перевіряти достовірність цих даних та мав реальну можливість це зробити, забезпечив проведення закупівлі без використання електронної системи закупівель товару за завищеними цінами.
Так, 26 жовтня 2022 року ОСОБА_5 , перебуваючи в приміщенні свого службового кабінету в КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , склав та підписав протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 26 жовтня 2022 року, яким вирішив здійснити закупівлю за предметом ДК 021:2015:31120000-3-Генератори, із очікуваною вартістю предмета в сумі 1 063 980 грн., у тому числі ПДВ - 20 % 177 330 грн., без використання електронної системи закупівель.
При цьому, ОСОБА_6 , будучи уповноваженою особою КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », не забезпечив визначення очікуваної вартості предмета закупівлі у відповідності до Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі та допустив порушення такого принципу здійснення публічних закупівель як максимальна економія, ефективність та пропорційність.
Результатом того, що ОСОБА_5 , діяв всупереч вимогам Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, Закону України «Про публічні закупівлі» та Положення про уповноважену особу з публічних закупівель в КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », неналежно виконував свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, стало укладення 27 жовтня 2022 року між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в особі директора ОСОБА_7 (Замовник), та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_8 (ІНП НОМЕР_1 ), договору поставки № 465 (далі - Договір) у відповідності до Особливостей здійснення публічних закупівель на період дії воєнного стану, без використання електронної системи закупівель з подальшим оприлюдненням звіту в електронній системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Предметом договору передбачено закупівлю одного дизель-генератора марки «DЕ - 100 IS з АВР» (марка «FPT» IVECО, модель - NEF45ТМ2А.5500) вартістю 1 063 980 грн., у тому числі ПДВ - 20 % 177 330 грн.
Водночас, ринкова вартість аналогічного генератора із аналогічними технічними характеристиками на території України станом на 27 жовтня 2022 року становила 795 335,67 грн. за одиницю товару.
Таким чином, в порушення вимог ч. 1 ст.203 Цивільного кодексу України, укладено зазначений договір на закупівлю товару, вартість якого не відповідала ринковій вартості вказаного товару та завищена на загальну суму 268 644,33 грн.
В подальшому, на виконання умов договору від 27 жовтня 2022 року № 465, ФОП ОСОБА_8 поставлено до КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » товар вказаний у договорі, та згідно платіжних доручень від 28 жовтня 2022 року № 4753 та від 31 жовтня 2022 року № 274 на рахунок ФОП ОСОБА_8 НОМЕР_2 , відкритий в ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », здійснено перерахування грошових коштів в загальній сумі 1 063 980 гривень.
При цьому, з урахуванням ринкової вартості дизель-генератора марки «DЕ - 100 IS з АВР», придбаного в рамках договору від 27 жовтня 2022 року № 465, внаслідок того, що ОСОБА_5 неналежно виконав покладені на нього обов'язки, визначені Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, Законом України «Про публічні закупівлі» та Положенням про уповноважену особу з публічних закупівель, КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зайво перераховано грошові кошти на рахунок ФОП ОСОБА_8 в сумі 268 644,33 грн. за такий товар.
Таким чином, за вищевикладених фактичних обставин ОСОБА_5 , будучи з 24 жовтня 2022 року уповноваженою особою КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та здійснюючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції відповідно до положень ст. 18 КК України та п. 1 Примітки до ст. 364 КК України, у період часу з 26 жовтня 2022 року по 27 жовтня 2022 року, неналежно виконував свої службові обов'язки щодо організації та проведення процедур закупівель, забезпечення об'єктивного вибору переможця, визначення у встановленому Законом порядку переможця процедури закупівлі, а саме, належним чином не перевіривши достовірність даних стосовно середньо-ринкової вартості дизель-генератора марки «DЕ - 100 IS з АВР» з метою дотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання коштів, хоча повинен був перевіряти достовірність цих даних та мав реальну можливість це зробити, забезпечив проведення закупівлі КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » без використання електронної системи закупівель товару - дизель-генератора марки «DЕ - 100 IS з АВР» у кількості 1 шт., за завищеними цінами, шляхом визначення переможця та укладення 27 жовтня 2022 року між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в особі директора ОСОБА_7 (Замовник), та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_8 договору поставки № 465, щодо закупівлі дизель-генератора марки «DЕ - 100 IS з АВР» у кількості 1 шт. за ціною, що на 268 644,33 грн. перевищує ринкову вартість.
За такого, внаслідок службової недбалості, вчиненої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 завдано матеріальний збиток в сумі 268 644, 33 грн.
07 червня 2023 року о 11 год. 48 хв. ОСОБА_5 , відповідно до вимог ст. ст. 276, 278 КПК України, повідомлено про підозру.
Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , який підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України телефонував з номеру мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » НОМЕР_3 постачальникам дизель - генераторів.
Також в ході допиту свідка - ОСОБА_8 , яка являється фізичною особою - підприємцем та здійснила поставку дизель-генератора марки «DЕ - 100 IS з АВР» для потреб КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » було встановлено, що вона телефонувала з номеру мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » НОМЕР_4 особисто підозрюваному ОСОБА_5 з приводу процедури закупівлі дизель - генератора та може бути причетна до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
В ході допиту свідка - виконуючого обов'язки головного інженера КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_9 було встановлено, що він неодноразово телефонував з номеру мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » НОМЕР_5 до підприємств - постачальників з приводу придбання дизель - генератора для КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а тому також може бути причетний до вчинення кримінального правопорушення.
Під час допиту свідка - директора КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_7 було встановлено, що він особисто підписував договір купівлі - продажу дизель - генератора для КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та він користується номером мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » НОМЕР_6 та міг зв'язуватись з постачальником дизель - генератора - ФОП « ОСОБА_10 », а тому може бути причетний до вчинення кримінального правопорушення.
Беручи до уваги викладене вище, а також неможливість отримання відомостей в інший спосіб, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до інформації про з'єднання споживачів телекомунікацій, яка перебуває у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання. Просить надати дозвіл на отримання інформації по теперішній час, оскільки вважає, що після внесення відомостей до ЄРДР ОСОБА_5 , а також ОСОБА_7 та ОСОБА_9 могли зв'язуватись з ОСОБА_8 з приводу зміни показань, надання недостовірних доказів, спотворення інформації.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023152040000003 внесені відомості за ч. 1 ст. 367 КК України. Короткий виклад обставин: ОСОБА_5 будучи уповноваженою особою з питань публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення за економічної кваліфікації видатків бюджету: КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» та КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних) - Будівельні роботи та поточні ремонти» КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 26 жовтня 2022 року шляхом неналежного виконання своїх обов'язків, діючи всупереч Закону України «Про публічні закупівлі» та Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18 лютого 2020 року №275, належним чином не перевіряючи достовірність даних стосовно середньо-ринкової вартості дизель-генератора марки «DЕ - 100 IS з АВР» з метою дотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання бюджетних коштів, хоча повинен був перевіряти достовірність цих даних та мав реальну можливість це зробити, забезпечив проведення закупівлі без використання електронної системи закупівель товару за завищеними цінами, чим спричинив матеріальний збиток в сумі 268 644,33 грн.
Відповідно до постанови від 05 січня 2023 року досудове розслідування здійснює група слідчих, серед яких ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_3 , ОСОБА_14 .
07 червня 2023 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
ОСОБА_5 спілкувався із постачальниками дизель генераторів з номеру НОМЕР_3 , послуги за яким надаються ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Згідно із протоколу допиту свідка ОСОБА_8 від 09 березня 2023 року вбачається, що остання телефонувала з номеру мобільного зв'язку НОМЕР_4 , який належить ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » особисто підозрюваному ОСОБА_5 з приводу процедури закупівлі дизель - генератора.
Відповідно до протоколу допиту свідка ОСОБА_9 від 02 червня 2023 року вбачається, що останній телефонував з номеру мобільного зв'язку НОМЕР_5 , який належить ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » до підприємств - постачальників з приводу придбання дизель-генератора для КНП.
Згідно протоколу допиту свідка ОСОБА_7 від 02 червня 2023 року останній займався направленням листів на міську раду для виділення коштів для закупівлі генератора. На копії договору поставки №465 від 27 жовтня 2022 рок стоїть підпис директора КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_15 .
Виходячи з викладеного, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_7 також міг спілкуватись із ОСОБА_8 з приводу закупівлі дизель-генератора.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Дослідивши матеріали додані до клопотання, заслухавши слідчого, слідчий суддя вважає можливим задовольнити клопотання, оскільки з матеріалів клопотання вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказана інформація перебуває у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як доказ у кримінальному провадженні та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вищевказаної інформації.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40, 159, 160, 162, 163, 164, 165, 166 КПК України, слідчий суддя
Задовольнити клопотання, надати групі слідчих слідчого відділення Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області в складі: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_3 , ОСОБА_16 згоду на тимчасовий доступ до документів (у тому числі електронних), які містять охоронювану законом таємницю, що перебувають у володінні оператора телекомунікації (мобільного зв'язку) ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », поштова адреса: АДРЕСА_2 , юридична адреса: АДРЕСА_3 , телефон НОМЕР_7 , факс НОМЕР_8 та надати копію зазначеної інформації на електронному носії у форматі Microsoft Excel копії інформації про вихідні та вхідні дзвінки, текстові повідомлення абонентів мобільного зв'язку за наступними номерами, а саме, НОМЕР_3 ; НОМЕР_4 ; НОМЕР_5 ; НОМЕР_6 в період часу з 01 жовтня 2022 року по 22 червня 2023 року включно, із зазначенням номерів ІМЕІ, які використовувались з даними абонентськими номерами та ретрансляційних антен, у зоні покриття яких виходили на зв'язок абоненти.
Копію зазначеної інформації підготувати та надати на носії інформації в електронному вигляді у форматі Microsoft Excel, в якій обов'язково зазначити: тип, дату, час, тривалість дзвінків, номери абонентів з'єднань, ІМЕІ їх мобільних терміналів, азимути ретрансляційних антен та адреси розташування базових станцій.
Ухвала підлягає виконанню до 23 серпня 2023 року включно.
Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя Южноукраїнського міського суду ОСОБА_1