Ухвала від 19.06.2023 по справі 927/1124/16

УХВАЛА

19 червня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/1124/16 (927/316/22)

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали заяви Фермерського господарства «Липоворізьке» про зміну порядку виконання судового рішення по справі за позовом Фермерського господарства «Липоворізьке» (16643, с. Липів Ріг Ніжинського району Чернігівської області, вул. Борзнянський шлях, 2/16) до ліквідатора Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» Карлової І.В. (АДРЕСА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1)) та Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, пл. І.Франка, 1 (post@nizhynrada.gov.ua)) про стягнення солідарно 786 451 грн. 40 коп. шкоди, поданої в межах справи за заявою голови ліквідаційної комісії боржника

БОРЖНИК: Комунальне підприємство «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» 16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Чернігівська, 128

про порушення справи про банкрутство

за участі представників учасників справи:

від стягувача: Костирко П.М. - юриск-т, дов. від 26.07.2022 № 68

від боржника: не з'явився

від Виконавчого комітету Ніжинської міської ради: не з'явився

В судовому засіданні 19.06.2023, на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали

ВСТАНОВИВ:

Головою ліквідаційної комісії Комунального підприємства "Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою" (надалі - боржник) подана заява про порушення справи про банкрутство на підставі ст. 11, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон про банкрутство), яка ухвалою господарського суду Чернігівської області від 02.12.2016 була прийнята до розгляду.

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 09.12.2016 порушено провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Чернігівської області від 20.12.2016 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, обов'язки ліквідатора покладено на голову ліквідаційної комісії Комунального підприємства "Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою" Карлову І.В.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 18.10.2022, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 08.02.2023, позов Фермерського господарства «Липоворізьке» до ліквідатора Карлової І.В. та Ніжинської міської ради про стягнення солідарно 786 451 грн 40 коп. шкоди задоволено частково; ухвалено стягнути солідарно з ліквідатора Карлової І.В. та Ніжинської міської ради на користь Фермерського господарства «Липоворізьке» 781 911 грн 40 коп. шкоди. Крім того, присуджено до стягнення з відповідачів на користь позивача по 5 864 грн. 34 коп. судового збору.

Згідно ч. 7 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України, суд, приймаючи рішення на користь кількох позивачів або проти кількох відповідачів, повинен зазначити, в якій частині рішення стосується кожного з них, або зазначити, що обов'язок чи право стягнення є солідарним.

Відповідно до ст. 327 Господарського процесуального кодексу України, виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Наказ, судовий наказ, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Наказ, судовий наказ, ухвала суду мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.

Якщо судове рішення прийнято на користь декількох позивачів чи проти декількох відповідачів, або якщо виконання повинно бути проведено в різних місцях чи рішенням передбачено вчинення кількох дій, видаються декілька наказів, у яких зазначаються один боржник та один стягувач, а також визначається, в якій частині необхідно виконати судове рішення, або зазначається, що обов'язок чи право стягнення є солідарним.

У відповідності з п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», у виконавчому документі зазначається резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень.

Враховуючи вищевикладені положення законодавства, 07.03.2023 на примусове виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 18.10.2022 та постанови Північного апеляційного господарського суду від 08.02.2023 по даній справі були видані 4 накази.

При цьому, в наказах про стягнення на користь Фермерського господарства «Липоворізьке» 781 911 грн 40 коп. шкоди була зазначена резолютивна частина рішення: «Стягнути солідарно з ліквідатора Карлової Ірини Вікторівни (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1 ) та Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, пл. І.Франка, 1; код 34644701) на користь Фермерського господарства «Липоворізьке» (16643, с. Липів Ріг Ніжинського району Чернігівської області, вул. Борзнянський шлях, 2/16; код 31532885) 781 911 грн. 40 коп. шкоди».

В той же час, оскільки рішення було прийнято проти декількох відповідачів були видані два накази в яких зазначені один боржник (окремо ліквідатор Карлова І.В., окремо Ніжинська міська рада) та один стягувач.

09.06.2023 до Господарського суду Чернігівської області надійшла заява від 07.06.2023 № 55 Фермерського господарства "Липоворізьке" про зміну порядку виконання судового рішення (надалі - Заява), якою останнє просить змінити порядок виконання рішення суду від 18.10.2022 у справі № 927/1124/16 (927/316/22) та стягнути з Виконавчого комітету Ніжинської міської ради на користь господарства шкоду в сумі 781 911,40 грн та 5 864,00 грн судового збору.

В обґрунтування Заяви стягувач посилається на листи Ніжинського управління Державної казначейської служби України Чернігівської області (від 02.05.2023 № 05-15-08/383 та № 02-15-08/384), згідно яких Ніжинська міська рада як боржник в Управлінні не обслуговується, не зареєстрована у мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів і не має відкритих рахунків. Наслідком такої ситуації є те, що на день звернення до суду із Заявою вищезгадані судові рішення залишаються невиконаними.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.06.2023: Заяву від 07.06.2023 № 55 Фермерського господарства "Липоворізьке" про зміну порядку виконання судового рішення прийнято та приєднано до матеріалів справи; призначено розгляд Заяви в судовому засіданні на 19.06.2023; повідомлено сторін та Виконавчий комітет Ніжинської міської ради про призначення судового засідання для розгляду Заяви, а також про те, що їх участь в цьому судовому засіданні не є обов'язковою.

Ухвала суду від 12.06.2023, що в паперовій формі направлялась на адресу ліквідатора Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» Карлової І.В. (16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Носівський шлях) станом на 19.06.2023 знаходиться у точці видачі/доставки (засвідчений судом витяг з офіційного сайту Акціонерного товариства «Укрпошта» щодо відстеження пересилання поштових відправлень).

Інші учасники справи та Виконавчий комітет Ніжинської міської ради були належним чином повідомлені про призначення судового засідання, однак не скористались своїм процесуальним правом (крім стягувача) на участь у ньому.

Статтею 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

За змістом ч. 2 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Зважаючи на скорочені строки, встановлені ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, для розгляду заяви про зміну порядку виконання судового рішення, а також необов'язковість явки в судове засідання представників сторін, суд вважає за можливе розглянути Заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника стягувача, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення Заяви по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

02.05.2023 року Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України в Чернігівській області було повернуто Фермерському господарству «Липоворізьке» оригінал наказу про примусове виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 07.03.2023 про стягнення з Ніжинської міської ради 781 911 грн 40 коп. шкоди та оригінал наказу про примусове виконання рішення Господарського суду Чернігівської області про стягнення з Ніжинської міської ради 5864 грн 34 коп. судового збору на підставі п.п. 3 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845, оскільки боржник (Ніжинська міська рада) не зареєстрований у мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів і не має відкритих рахунків (лист від 02.05.2023 № 02-15-08/384 та лист від 02.05.2023 № 05-15-08/383).

За змістом ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

При цьому, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету (п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України).

Пунктом 9 розділу VІ Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України встановлено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (надалі - Порядок виконання рішень), який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

У відповідності з п. 3 Порядку виконання рішень, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

У відповідності з п.п. 3 п. 9 Порядку виконання рішень, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Статтею 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлені особливості надання державою гарантій щодо виконання рішень суду. Згідно даної норми закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Оскільки боржником за судовим рішенням від 18.10.2022 по даній справі є орган місцевого самоврядування, то гарантії держави щодо виконання судових рішень, встановлені цим Законом, не поширюються на Ніжинську міську раду.

Згідно п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем.

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012); відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення у справі «Горнсбі проти Греції» (Hornsby v. Greece), від 19 березня 1997 року, п. 40, Reports of Judgments and Decisions 1997-II); за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою, але затримка не може бути такою, що спотворює сутність гарантованого пунктом 1 ст. 6 Конвенції права (рішення у справі «Іммобільяре Саффі» проти Італії», № 22774/93, п. 74, ECHR 1999-V).

Відповідно до частин першої та другої статті 18, частини першої статті 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Відповідно до ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Аналіз норм статті 331 ГПК України дає підстави для висновку, що суд може змінити чи встановити спосіб і порядок виконання судового рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.

З аналізу норм чинного законодавства під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації такого рішення в разі неможливості його виконання у порядку та у спосіб, що раніше встановлені. Підставою для зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або у спосіб, встановлений господарським судом.

Зміна способу і порядку виконання рішення полягає у заміні одного заходу примусового виконання іншим.

Отже, при вирішенні питання про встановлення іншого порядку виконання суд повинен з'ясувати обставини, що свідчать про абсолютну неможливість виконання рішення у раніше встановленому порядку.

Задоволення відповідної заяви є можливим лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають можливість виконання рішення.

Аналогічні за змістом правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 05 вересня 2018 року у справі № 2-749/11/2229, від 11 грудня 2018 року у справі № 757/14092/15-ц та від 10 червня 2019 року у справі № 350/426/16-ц.

Відповідні правові висновки викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 11.04.2018 у справі № 904/1478/15 та Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 16.06.2021 у справі № 693/426/17.

За змістом ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене, відсутність у Ніжинської міської ради відкритих рахунків в органі Казначейства та неможливість пред'явлення стягувачем (Фермерським господарством «Липоворізьке») виконавчих документів для примусового виконання в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», являються обставинами, що роблять неможливим виконання рішення.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

За змістом ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін належать, зокрема, такі власні (самоврядні) повноваження: складання, схвалення та подання на розгляд відповідної ради прогнозу місцевого бюджету, складання проекту місцевого бюджету, подання його на затвердження відповідної ради, забезпечення виконання бюджету; щоквартальне подання раді письмових звітів про хід і результати виконання бюджету; підготовка і подання відповідно до районних, обласних рад необхідних фінансових показників і пропозицій щодо складання проектів районних і обласних бюджетів; здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету (ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Отже, головним розпорядником бюджетних коштів з місцевого бюджету в частині здійснення видатків на утримання міської ради є її виконавчий комітет.

Дослідивши зміст Заяви та доданих до неї документів, враховуючи наведені вище положення діючого законодавства України, суд вважає доведеним заявником факт існування обставин, що роблять неможливим виконання судового рішення в частині стягнення грошових сум з Ніжинської міської ради; як наслідок - можливою є зміна порядку виконання судового рішення шляхом стягнення грошових сум з виконавчого органу Ніжинської міської ради - її виконавчого комітету.

Керуючись ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 233, 234, 240, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Заяву від 07.06.2023 № 55 Фермерського господарства «Липоворізьке» про зміну порядку виконання судового рішення задовольнити.

Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 18.10.2022 по справі № 927/1124/16 (927/316/22), залишеного без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 08.02.2023, в частині стягнення грошових сум з Ніжинської міської ради.

Стягнути солідарно з ліквідатора Карлової Ірини Вікторівни (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1 ) та Виконавчого комітету Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, пл. І.Франка, 1; код 04061783) на користь Фермерського господарства «Липоворізьке» (16643, с. Липів Ріг Ніжинського району Чернігівської області, вул. Борзнянський шлях, 2/16; код 31532885) 781 911 грн. 40 коп. шкоди.

Стягувач: Фермерське господарство «Липоворізьке» (16643, с. Липів Ріг Ніжинського району Чернігівської області, вул. Борзнянський шлях, 2/16; код 31532885)

Боржник: Виконавчий комітет Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, пл. І.Франка, 1; код 04061783).

Право стягнення є солідарним.

Стягнути з Виконавчого комітету Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, пл. І.Франка, 1; код 04061783) на користь Фермерського господарства «Липоворізьке» (16643, с. Липів Ріг Ніжинського району Чернігівської області, вул. Борзнянський шлях, 2/16; код 31532885) 5 864 грн. 34 коп. судового збору.

Копії цієї ухвали надіслати Фермерському господарству «Липоворізьке» (16643, с. Липів Ріг Ніжинського району Чернігівської області, вул. Борзнянський шлях, 2/16), ліквідатору Карловій І.В. (АДРЕСА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( ІНФОРМАЦІЯ_2 )), Ніжинській міській раді (16600, м. Ніжин Чернігівської області, пл. І.Франка, 1 (post@nizhynrada.gov.ua)), Виконавчому комітету Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, пл. І.Франка, 1) та голові комітету кредиторів - Головному управлінню ДПС у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, 11 (ch.official@tax.gov.ua)).

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її оголошення та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали складено 23.06.2023.

Дата набрання ухвалою законної сили - 19.06.2023.

Суддя А.С.Сидоренко