Рішення від 21.06.2023 по справі 916/352/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"21" червня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/352/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І.

при секретарі судового засідання Петровій О.О.,

за участю представників сторін:

від прокуратури - Уліцька А.В. (посвідчення №073369 від 01.03.2023);

від позивача - не з'явився;

від відповідача 1 - не з'явився;

від відповідача 2 - Рибак А.В. (ордер серії ВН №1024647 від 14.03.2023);

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/352/23

за позовом Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області (66502, Одеська область, смт. Любашівка, вул.Володимира Князя, 107, код ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави в особі Савранської селищної ради Одеської області (66200, Одеська область, Подільський район, вул. Соборна, 9, код ЄДРПОУ 04380548)

до відповідача 1 - Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області (66210, Одеська область, Подільський район, с. Кам'яне, вул. Патріотична, 70, код ЄДРПОУ 25932561)

до відповідача 2 - фермерського господарства “Саврань Агротехсервіс” (66200, Одеська область, Подільський район, смт.Саврань, вул. Центральна, 100, код ЄДРПОУ 34457502)

про визнання недійсним договору, -

ВСТАНОВИВ:

26.01.2023 Керівник Любашівської окружної прокуратури Одеської області звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Савранської селищної ради Одеської області до Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області, фермерського господарства “Саврань Агротехсервіс”, в якій просить суд:

- визнати недійсним договір про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011, укладений між Кам'янською гімназією Савранської селищної ради Одеської області та фермерським господарством “Саврань Агротехсервіс”;

- зобов'язати ФГ “Саврань Агротехсервіс” повернути Кам'янській гімназії Савранської селищної ради Одеської області земельну ділянку загальною площею 55,8349 га кадастровий номер 5124381300:01:003:026, яка знаходиться в межах Савранської селищної ради Подільського району Одеської області.

В обґрунтування позовних вимог Керівник Любашівської окружної прокуратури Одеської області зазначає, що укладений між сторонами договір про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011 є удаваним та своєю суттю є договором оренди землі, що в силу положень ст.203 та ст. 215 Цивільного кодексу України, підлягає визнанню недійсним.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.01.2023 позовну заяву Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області залишено без руху та встановлено Керівнику Любашівської окружної прокуратури Одеської області строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

13.02.2023 до суду від Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви (вх.№4497/23).

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.02.2023 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі № 916/352/23 за правилами загального позовного провадження, із призначенням підготовчого засідання на 15.03.2023.

15.03.2023 до суду від ФГ “Саврань Агротехсервіс” надійшов відзив на позовну заяву (вх.№8126/23), відповідно до якого останнє просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області та в обґрунтування своїх заперечень зазначає, що договір про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011 було розірвано сторонами на вимогу Кам'янського закладу загальної середньої освіти Савранської селищної ради Одеської області шляхом укладання угоди про розірвання даного договору від 07.11.2022, та земельна ділянка загальною площею 55,8349 га кадастровий номер 5124381300:01:003:026 була повернута на підставі акту прийому передачі від 11.11.2022.

В судовому засіданні 15.03.2023 оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання у справі №916/352/23 на 19.04.2023, про що ухвалою суду від 15.03.2023 повідомлено позивача та відповідачів, в порядку ст.120 ГПК України.

28.03.2023 до суду від Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області надійшла заява (вх.№9941/23), відповідно до якої остання просила суд здійснити розгляд справи, призначений на 19.04.2023, без участі відповідача 1.

Також, Кам'янська гімназія Савранської селищної ради Одеської області у поданій заяві зазначає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на те, що договір про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011 було розірвано сторонами шляхом укладання угоди про розірвання даного договору від 07.11.2022, та земельна ділянка загальною площею 55,8349 га кадастровий номер 5124381300:01:003:026 була повернута на підставі акту прийому передачі від 11.11.2022.

07.04.2023 до суду від Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області надійшло клопотання (11341/23), відповідно до якого останній просив суд провадження у справі №916/352/23 в частині зобов'язання ФГ “Саврань Агротехсервіс” повернути Кам'янській гімназії Савранської селищної ради Одеської області земельну ділянку загальною площею 55,8349 га кадастровий номер 5124381300:01:003:0264 вартістю 209 505 560,08 грн., яка знаходиться в межах Савранської селищної ради Подільського району Одеської області, - закрити, та повернути з Державного бюджету України сплачений судовий збір в розмірі 2 684 грн.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.04.2023 провадження у справі №916/352/23 в частині позовних вимог Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Савранської селищної ради Одеської області про зобов'язання Фермерського господарства “Саврань Агротехсервіс” повернути Кам'янській гімназії Савранської селищної ради Одеської області земельну ділянку загальною площею 55,8349 га кадастровий номер 5124381300:01:003:026, яка знаходиться в межах Савранської селищної ради Подільського району Одеської області - закрито; повернуто з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області на користь Одеської обласної прокуратури 2 648 грн. судового збору, сплаченого за платіжним дорученням №2925 від 29.12.2022 на загальну суму 4 962 грн.

В судовому засіданні 19.04.2023 оголошено протокольні ухвали про продовження строку підготовчого провадження у справі на 30 днів; закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи №916/352/23 до розгляду по суті в засіданні суду на 10.05.2023, про що ухвалою суду від 19.04.2023 повідомлено позивача та відповідача 1, в порядку ст.120 ГПК України.

05.05.2023 до суду від Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області надійшла заява (вх.№14961/23), відповідно до якої остання просить суд здійснювати розгляд справи призначений на 10.05.2023 без її участі.

08.05.2023 до суду від Савранської селищної ради Одеської області надійшла заява (вх.№15200/23), відповідно до якої остання підтримує позов Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області в повному обсязі та просить суд розгляд справи провести без її участі.

В судовому засіданні 10.05.2023 оголошено протокольну ухвалу про перерву в розгляді справи по суті до 07.06.2023, про що ухвалою суду від 10.05.2023 повідомлено позивача та відповідача 1, в порядку ст.120 ГПК України.

Судове засідання, призначене на 07.06.2023, не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Мостепаненко Ю.І. з 29.05.2023 на лікарняному, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку.

Враховуючи вихід судді Мостепаненко Ю.І. з лікарняного, ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.06.2023 призначено судове засідання щодо розгляду справи № 916/352/23 по суті на 21.06.2023, в розумний строк, згідно ст. 114 ГПК України.

16.06.2023 до суду від Савранської селищної ради Одеської області надійшла заява (вх.№19767/23), відповідно до якої остання підтримує позов Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області в повному обсязі та просить суд розгляд справи провести без її участі.

20.06.2023 до суду від Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області надійшла заява (вх.№20278/23), відповідно до якої остання просить суд здійснювати розгляд справи призначений на 21.06.2023 без її участі.

21.06.2023 до суду від ФГ “Саврань Агротехсервіс” надійшли письмові пояснення по справі (вх.№20503/23). Водночас, оскільки судом не було надано дозволу на їх подання в порядку ч.5 ст.161 ГПК України, вказані пояснення правовій оцінці не підлягають.

В судовому засіданні 21.06.2023:

- представник прокуратури підтримав заявлені позовні вимоги про визнання недійсним договору про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011 та просив суд їх задовольнити.

- представник ФГ “Саврань Агротехсервіс” проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов.

В судовому засіданні від 21.06.2023 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників справи, суд встановив наступне.

Рішенням Кам'янської сільської ради Савранського району Одеської області №30-XX111 від 05.04.2001 вирішено вилучити із земель резервного фонду Кам'янської сільської ради земельну ділянку загальною площею 58,79 га ріллі та надати її в постійне користування Кам'янській ЗОШ І-ІІІ ступенів під організацію підсобного сільськогосподарського господарства, а також видати Кам'янській ЗОШ І-ІІІ ступенів державний акт на право постійного користування землею.

27.04.2001 Кам'янською сільською радою народних депутатів Савранського району Одеської області видано Кам'янській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів державний акт на право постійного користування землею І-ОД №004353 на земельну ділянку площею 58,79 га, для ведення підсобного сільськогосподарського господарства.

17.05.2011 між Кам'янською ЗОШ І-ІІІ ступенів (сторона 1) та ФГ “Саврань Агротехсервіс” (Сторона 2) було укладено договір про спільний обробіток землі, відповідно до п.1.1 якого предмет договору - спільна діяльність по обробці земельної ділянки сільськогосподарського призначення на основі вкладів сторін.

Згідно п.2.1 договору, сторона 1 надає у спільний обробіток земельну ділянку сільськогосподарського призначення розміром 58,79 га, яка належить стороні 1 на праві постійного користування, яка знаходиться на території Кам'янської сільської ради.

Згідно п.2.2 договору, сторона 2 надає посадковий матеріал, виконує всі агротехнічні заходи, пов'язані з вирощуванням сільськогосподарської продукції зі збереженням цільового використання земельної ділянки та проводить реалізацію вирощеної продукції.

Відповідно до розділу 3 договору, договір укладено строком на 15 років. Умови даного договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття чинності договору законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені договором. При зміні сторони 2 договір не зберігає чинність. За згодою сторін договір може бути продовжено шляхом укладання додаткової угоди за письмовою заявою сторони 2 не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору. В разі недосягнення такої згоди сторона 2 звільняє земельну ділянку у стані придатному для її використання за призначенням.

Згідно розділу 4 договору, прибуток розподіляється між сторонами пропорційно їх вкладу, а саме: сторона 1 отримує свою частку прибутку, у визначеному нижче розмірі та строках. Кошти вносяться стороною 2 помісячно в рівних пропорціях в строк до 25 числа поточного місяця у вигляді грошового внеску на розрахунковий рахунок в розмірі 382 грн. Загальний розмір оплати за договором становить 22 457,78 грн на рік. До 1 серпня - 11 228,29 грн, та до 1 жовтня - 11 228,89 грн. Оплата справляється також у випадках, якщо сторона 2 з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору. У разі визнання договору недійсним, одержана стороною 1 плата за фактичний строк користування земельною ділянкою не повертається. Розмір плати переглядається у вигляді із моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України. На будь-яку суму оплати, яка не була сплачена у строки, визначені цим договором нараховується пеня у розмірі 0,2% несплаченої суми за кожний наступний день, доки прострочену суму не буде повністю сплачено.

Відповідно до розділу 5 договору, у разі припинення або розірвання договору сторона 2 зобов'язана повернути стороні 1 земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в використання. У тому разі, коли з вини сторони 2 земельна ділянка буде деградована, техногенна забруднена, сторона 2 у встановленому порядку відшкодовує стороні 1 збитки у повному обсязі. Сторона 2 несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта спільного використання чи його частини.

Згідно п. 6.1 договору, сторона 1 гарантує, що земельна ділянка є у її постійному користуванні і вона має законні повноваження передавати цю земельну ділянку в тимчасове користування на умовах спільної діяльності, надавати інші права, визначені у цьому договорі: жодна із умов та жодне із положень цього договору не порушує чинного законодавства України; особа, яка підписує цей договір, є належним чином уповноважена на те, щоб діяти від імені сторони 1 для цілей укладання цього договору і на умовах, визначених в ньому. Сторона 1 має право: вимагати від сторони 2 використання земельної ділянки у відповідності до мети, визначеної у пункті 1.1 цього договору, забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі, своєчасного внесення орендної плати; вільного доступу до переданої для спільного обробітку земельної ділянки для контролю за додержанням стороною 2 умов договору.

Відповідно до п.6.2 договору, сторона 2 має право: використовувати земельну ділянку у відповідності до мети, визначеної у п.1.1, п.2 цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного законодавства, державних та місцевих стандартів, норм, правил щодо використання землі. Сторона 2 зобов'язана: приступити до обробітку земельної ділянки після укладання даного договору - використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у пункті 1.1, пункті 2 цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм, правил щодо використання землі; у відповідності до п.4 цього договору своєчасно вносити оплату.

Згідно розділу 7 договору, сторони домовляються: зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін; договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання. Підставою припинення договору є: закінчення його строку; неможливість використання земельної ділянки внаслідок обставин, що не залежали від сторони 2 або сторони 1 (у разі зміни умов господарювання внаслідок зміни у чинному законодавстві України); припинення юридичної особи - сторони 2; примусове вилучення земельної ділянки у разі суспільної необхідності. Підставою розірвання договору є: взаємна згода сторін; випадкове знищення чи пошкодження земельної ділянки, яке суттєво перешкоджає передбаченому у пункті 1.1, пункті 2 цього договору її використанню; вимога сторони 1 у випадку не виконання стороною 2 обов'язків, передбачених договором; добровільна відмова сторони 2 від використання земельної ділянки. Сторони погоджуються з тим, що дострокове розірвання цього договору має здійснюватися за умови письмового попередження заінтересованої в цьому стороні не пізніше ніж у місячний термін. У разі припинення або розірвання цього договору сторона 2 має забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки, зазначених у п.5 цього договору. Розірвання договору у односторонньому порядку не допускається.

Відповідно до розділу 11 договору, цей договір набуває чинності після його підписання сторонами.

Договір про спільний обробіток землі від 17.05.2011 підписаний з боку Кам'янської ЗОШ І-ІІІ ступенів - директором Підгородецькою Л.М. та з боку ФГ “Саврань Агротехсервіс” - директором Грубань О.Ю.

Рішенням сесії Савранської районної ради №107-VII від 20.05.2016 затверджено статут Кам'янського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» Савранського району Одеської області (нова редакція), відповідно до п.6 якого, Кам'янський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» є юридичною неприбутковою організацією, має круглу печатку та штамп, набуває майнові та немайнові права і обов'язки.

04.06.2018 між Кам'янським навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад» Савранського району Одеської області (сторона 1) та ФГ “Саврань Агротехсервіс” (Сторона 2) було укладено додаткову угоду №1 до договору про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011, відповідно до п.1 якої сторони вирішили внести зміни у абзац 1 ст.3 вищезазначеного договору та викласти його у наступній редакції: «Договір укладено з 17.05.2011 та діє по 17.05.2026 включно».

Згідно п.2 додаткової угоди від 04.06.2018, сторони вирішили внести зміни у абзац 2 і 3, ст.4 вищезазначеного договору та викласти його у наступній редакції: «Кошти вносяться Стороною 2 в рівних частинах від загального розміру оплати два рази на рік, до першого серпня та до першого жовтня у вигляді грошового внеску на розрахунковий рахунок у розмірі 4 000 грн за 1 га землі» Загальний розмір оплати за договором становить 235 160 грн на рік.

Ця додаткова угода №1 від 04.06.2018 вступає в силу з 04.06.2018 та діє по 17.05.2026 включно (п.3 додаткової угоди).

23.10.2019 директор Кам'янського НВК звернувся із заявою №165 до Кам'янської сільської ради Савранського району Одеської області, відповідно до якої просив розглянути на сесії ради питання: про приведення у відповідність документів на земельну ділянку 58,79 га, яка знаходиться у постійному користуванні відповідно до Державного акту на право постійного користування землею для ведення підсобного сільського господарства серія І-ОД №004353 та на виготовлення технічної документації для отримання кадастрового номера на земельну ділянку 58,79 га.

Рішенням Кам'янської сільської ради Савранського району Одеської області від 26.11.2019 №432-VII вирішено надати згоду навчальному закладу - Кам'янський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Савранського району Одеської області» на відновлення меж земельної ділянки площею 58,79 га, яка перебуває в постійному користуванні на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія І-ОД №004353 від 27.04.2001, із цільовим призначенням - для ведення підсобного сільського господарства на території Кам'янської сільської ради Савранського району та зобов'язано навчальний заклад після виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) провести в установленому законодавством порядку реєстрацію земельної ділянки та внесення відомостей до Державного земельного кадастру.

Рішенням Савранської селищної ради Одеської області №23-VІІІ від 10.12.2020 «Про початок реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Савранської селищної ради Одеської області» вирішено почати процедуру реорганізації, зокрема, Кам'янської сільської ради Савранського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04380577) шляхом приєднання до Савранської селищної ради Одеської області (код ЄДРПОУ 04380548).

Рішеннями Подільської районної ради від 26.12.2020 №25-VIII «Про вихід зі складу засновників та безоплатну передачу майна Савранській селищній раді Одеської області» та від 27.01.2021 №31-VIII «Про внесення змін до рішення Подільської районної ради Одеської області від 26.12.2020 №25-VIII» вирішено передати зі спільної власності територіальних громад, сіл, селища Савранського району Одеської області, ліквідованого постановою Верховної ради України від 17.07.2020 року №807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» у комунальну власність Савранської селищної територіальної громади Подільського району Одеської області у особі Савранської селищної ради Одеської області - Кам'янський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Савранського району Одеської області» (код ЄДРПОУ 25932561).

Відповідно до розробленої технічної документації із землеустрою та даних поземельної книги, відкритої 12.08.2021 Відділом у Диканському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області вбачається, що земельна ділянка за кадастровим номером 5124381300:01:003:0264 розташована за адресою: Одеська область, Савранський район, Кам'янська сільська рада (за межами населеного пункту), категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення: 01.04. Для ведення підсобного сільського господарства, площа - 55,8349 га. та перебуває у постійному користуванні Кам'янському навчально-виховному комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Савранського району Одеської області».

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5318711832021 вбачається, що 12.08.2021 проведено державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 5124381300:01:003:0264, площею 55,8349 га, із цільовим призначенням 01.04. Для ведення підсобного сільськогосподарського господарства, землі сільськогосподарського призначення.

Рішенням Савранської селищної ради Одеської області №1304-VІІІ від 30.09.2021 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Кам'янському навчально-виховному комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Савранського району Одеської області» для ведення підсобного сільського господарства площею - 55,8349 га (кадастровий номер 5124381300:01:003:0264) за межами населеного пункту с.Кам'яне Одеської області відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серія І-ОД №004353 від 27.04.2001 та передано у постійне користування Кам'янському навчально-виховному комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Савранського району Одеської області» зазначену земельну ділянку.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права №286534163 вбачається, що 23.11.2021 проведено державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою за кадастровим номером 5124381300:01:003:0264, площею 55,8349 га, із цільовим призначенням для ведення підсобного сільськогосподарського господарства. Правокористувач: Кам'янський заклад загальної середньої освіти Савранської селищної ради Одеської області(код ЄДРПОУ 25932561). Власник: Савранська селищна рада Одеської області (код ЄДРПОУ 04380548).

04.01.2022 між Кам'янським закладом загальної середньої освіти Савранської селищної ради Одеської області (Сторона 1) та ФГ “Саврань Агротехсервіс” (Сторона 2) було укладено додаткову угоду до договору про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011, відповідно до 1 якої сторони вирішили внести зміни в абзаці 1 ст.2 вищевказаного договору та викласти його у наступній редакції: «Сторона 1 надає у спільну діяльність земельну ділянку (кадастровий номер:5124381300:01:003:0264)» площею 55,8349 га, яка належить на праві постійного користування для ведення підсобного сільського господарства (реєстраційний номер: 2514847351120) та знаходиться на території Савранської селищної ради».

Згідно п. 2 додаткової угоди від 04.01.2022, сторони вирішили внести зміни в абзаці 2 і 3 статті 4 вищевказаного договору та викласти їх в наступній редакції: «Кошти вносяться Стороною 2 в строк до 01 червня - 30%, до 01 серпня - 20%», до 01 жовтня - 50% у вигляді грошового внеску на рахунок у розмірі 6 100 грн за 1 га землі. Загальний розмір оплати за договором становить 340 592,89 грн на рік».

Відповідно до п.3 додаткової угоди від 04.01.2022, сторони вирішили доповнити абзац 3 статті 7 вищевказаного договору пунктом у наступній редакції: «Сторона 2, кожного року, зобов'язується відшкодовувати 50% земельного податку сплаченою стороно1, у вигляді соціальних внесків чи проектів, які потребує Кам'янський ЗЗСО».

Ця додаткова угода від 04.01.2022 вступає в силу з 04.01.2022 та діє до закінчення терміну дії договору про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011.

Рішенням Савранської селищної ради Одеської області від 28.07.2022 №2050-VII було затверджено статут Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області (нова редакція). Відповідно до п.1.1 якого, Кам'янський заклад загальної середньої освіти Савранської ради Одеської області перейменовано в Кам'янську гімназію Савранської селищної ради Одеської області. Заклад знаходиться в комунальній власності та є правонаступником всіх прав і обов'язків Кам'янського закладу загальної середньої освіти Савранської ради Одеської області. Організаційна - правова форма Закладу: комунальна організація (установа, заклад). Заклад є юридичною особою публічного права, що забезпечує потреби громадян у здобутті базової середньої освіти. Заклад є неприбутковою установою.

При цьому, під час розгляду справи ФГ «Саврань Агротехсервіс» було надано до матеріалів справи угоду від 07.11.2022 про розірвання договору про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011 укладену між Кам'янською гімназією Савранської селищної ради та ФГ «Саврань Агротехсервіс» та акт приймання-передачі об'єкта (земельної ділянки) від 11.11.2022, відповідно до якого ФГ «Саврань Агротехсервіс» повернуло Кам'янській гімназії Савранської селищної ради Одеської області земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 55,8349 з кадастровим номером 5124381300:01:003:026, яка належить Кам'янській гімназії Савранської селищної ради Одеської області на праві постійного користування згідно з Державним актом на право постійного користування землею серії І-ОД №004353, виданим 27.04.2001, і розташована в Одеській області, Подільський район, с. Кам'яне.

Звертаючись до суду з даним позовом Керівник Любашівської окружної прокуратури Одеської області зазначає, що укладений між сторонами договір про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011 є удаваним та своєю суттю є договором оренди землі, що в силу положень ст.203 та ст. 215 Цивільного кодексу України, підлягає визнанню недійсним.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Щодо представництва прокурором інтересів держави в суді, уповноваженим органом якої виступає Савранська селищна рада Одеської області суд зазначає таке.

Обґрунтовуючи наявність підстав для представництва інтересів держави в особі Савранської селищної ради Одеської області, Керівник Любашівської окружної прокуратури Одеської області вказує, що Савранська селищна рада Одеської області, яка, відповідно до вимог чинного законодавства, є власником земельної ділянки за кадастровим номером 5124381300:01:003:0264, не вжила жодних заходів щодо визнання недійсним договору про спільний обробіток землі від 17.05.2011.

Частина 3 статті 53 ГПК України встановлює, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 26.05.2020р. в справі № 912/2385/18 зазначила, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 ЗУ “Про прокуратуру”, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.

Верховний Суд також вказав, що прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 ЗУ “Про прокуратуру”, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Частиною першою ст. 10 цього Закону передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використання і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

За змістом ч. 2 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

01.01.2013 р. набув чинності Закон України від 06.09.2012 р. № 5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", за змістом пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" якого з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій.

За змістом пункту 9 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.09.2012. № 5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", державна реєстрація речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності, зазначених у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється в порядку, встановленому законом.

Як вбачається із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права №286534163, 23.11.2021 було проведено державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою за кадастровим номером 5124381300:01:003:0264, площею 55,8349 га, із цільовим призначенням для ведення підсобного сільськогосподарського господарства. Власник: Савранська селищна рада Одеської області (код ЄДРПОУ 04380548).

Так, Любашівською окружною прокуратурою Одеської області до Савранської селищної ради було скеровано запити від 09.06.2022 №60-1101вих-22, від 25.10.2022 №60-2613вих-22, у яких викладено суть порушень вимог законодавства за укладеним між Кам'янською ЗОШ І-ІІІ ступенів (сторона 1) та ФГ «Саврань Агротехсервіс» договором про спільний обробіток землі від 17.05.2011 та прохання щодо надання інформації про вжиті заходи.

У відповідь на вказані запити, Савранська селищна рада листами від 17.06.2022 №01-08/108, від 03.11.2022 №0211/2572/2425 повідомила Любашівську окружну прокуратуру Одеської області про невжиття заходів представницького характеру щодо визнання договору про спільний обробіток землі від 17.05.2011, у зв'язку із відсутністю правових підстав для цього.

Таким чином, судом встановлено, що Савранська селищна рада Одеської області є органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження у спірних правовідносинах, проте, її бездіяльність стала підставою для звернення Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області до суду в інтересах держави за отриманням відповідного захисту.

Вирішуючи питання щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст.ст. 626, 627 Цивільного кодексу України).

Як передбачено ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент його вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу, відповідно до яких зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Зазначена норма кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 207 Господарського кодексу України, згідно з якою господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосубєктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.05.2011 між Кам'янською ЗОШ І-ІІІ ступенів (сторона 1) та ФГ “Саврань Агротехсервіс” (Сторона 2) було укладено договір про спільний обробіток землі, відповідно до п.1.1 якого предмет договору - спільна діяльність по обробці земельної ділянки сільськогосподарського призначення на основі вкладів сторін.

Згідно п.2.1 договору (в редакції додаткової угоди віл 04.01.2022), сторона 1 надає у спільну діяльність земельну ділянку (кадастровий номер:5124381300:01:003:0264)» площею 55,8349, яка належить на праві постійного користування для ведення підсобного сільського господарства (реєстраційний номер: 2514847351120) та знаходиться на території Савранської селищної ради».

Згідно п.2.2 договору, сторона 2 надає посадковий матеріал, виконує всі агротехнічні заходи, пов'язані з вирощуванням сільськогосподарської продукції зі збереженням цільового використання земельної ділянки та проводить реалізацію вирощеної продукції.

Згідно розділу 3 договору (в редакції додаткової угоди від 04.06.2018), договір укладено з 17.05.2011 та діє по 17.05.2026 включно.

Відповідно до розділу 4 договору (в редакції додаткової угоди від 04.01.2022), прибуток розподіляється між сторонами пропорційно їх вкладу, а саме: сторона 1 отримує свою частку прибутку, у визначеному нижче розмірі та строках. Кошти вносяться Стороною 2 в строк до 01 червня - 30%, до 01 серпня - 20%», до 01 жовтня - 50% у вигляді грошового внеску на рахунок у розмірі 6 100 грн за 1 га землі. Загальний розмір оплати за договором становить 340 592,89 грн на рік.

Відповідно до ст. 235 Цивільного кодексу України, удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

Оскільки воля сторін в удаваному правочині спрямована на встановлення інших цивільно-правових відносин, ніж ті, які ним передбачені, вирішенню підлягають питання правової природи оспорюваного правочину та характер спірних правовідносин сторін.

Згідно ст. 1130 Цивільного кодексу України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.

Статтею 1131 Цивільного кодексу України передбачено, що умовами договору про спільну діяльність, який укладається у письмовій формі, визначається координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статут виділеного для спільної діяльності майна, їх участь у результатах спільних дій (в тому числі в розподіленні прибутку, отриманого в результаті такої діяльності та інше).

Разом з тим, аналіз ст. 1130 Цивільного кодексу України та положень укладеного відповідачами договору від 17.05.2021 дає суду підстави для висновку, що оспорюваний договір не може вважатись договором про спільну діяльність.

Як вбачається з матеріалів справи, Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області є юридичною особо, що належить до комунальної власності, засновником якої є Савранська селищна територіальна громада в особі Савранської селищної ради Одеської області.

З матеріалів справи вбачається, що Кам'янській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів на підставі державного акту на право постійного користування землею І-ОД №004353 від 27.04.2001, виданого Кам'янською сільською радою народних депутатів, надано у постійне користування земельну ділянку площею 58,79 га, для ведення підсобного сільськогосподарського господарства.

В подальшому, на підставі рішенням Кам'янської сільської ради Савранського району Одеської області від 26.11.2019 №432-VII було розроблено технічну документації із землеустрою на земельну ділянку за кадастровим номером 5124381300:01:003:0264, яка розташована за адресою: Одеська область, Савранський район, Кам'янська сільська рада (за межами населеного пункту), категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення: 01.04. Для ведення підсобного сільського господарства, площа - 55,8349 га, яка перебуває у постійному користуванні Кам'янського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Савранського району Одеської області».

Зазначена технічна документація на земельну ділянку за кадастровим номером 5124381300:01:003:0264 площею 55,8349 га була затверджена рішенням Савранської селищної ради Одеської області №1304-VІІІ від 30.09.2021.

Статтею 92 Земельного Кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку, а також врегульовано, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набуває вичерпний перелік суб'єктів, серед яких є: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; заклади освіти незалежно від форми власності.

У постійного користувача відсутні повноваження на розпорядження земельною ділянкою, а земельна ділянка, яка надана на праві постійного користування, залишається у державній власності.

Таким чином, наділена правом постійного користування земельною ділянкою Кам'янська гімназія Савранської селищної ради Одеської області фактично передала земельну ділянку ФГ «Саврань Агротехсервіс», не маючи права розпоряджатися нею.

Відповідно до ч. 1 ст. 95 Земельного кодексу України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право:

а) самостійно господарювати на землі;

б) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію;

в) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі;

г) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом;

ґ) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

З тексту оспорюваного договору вбачається, що жодної спільної господарської мети сторони не мали, окрім здійснення господарської діяльності з вирощування сільськогосподарської продукції на земельній ділянці, що перебуває в постійному користуванні Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області.

Можливість спільних дій Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області та ФГ «Саврань Агротехсервіс» з метою, визначеною предметом цього договору, виключається у зв'язку з тим, що гімназія є неприбутковою установою, що унеможливлює досягнення сторонами договору розвитку їх підприємств та отримання прибутку.

За умовами спірного договору лише ФГ «Саврань Агротехсервіс» отримує вигоду у вигляді виробленої сільгосппродукції, натомість набуття гімназією будь-яких прав на вироблену сільгосппродукцію не передбачено, узгоджено лише отримання від ФГ «Саврань Агротехсервіс» фіксованої грошової суми.

Тож, уклавши спірний договір, Кам'янська гімназія Савранської селищної ради Одеської області надала передбачені ст.92 Земельного кодексу України права володіння та користування земельною ділянкою ФГ «Саврань Агротехсервіс» , яким за умовами цього договору має здійснюватись обробіток землі, а Кам'янська гімназія Савранської селищної ради Одеської області, у свою чергу, отримує від ФГ «Саврань Агротехсервіс» суму прибутку.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

На підставі аналізу, наведеного у ст. 13 Закону України "Про оренду землі", визначення договору оренди землі та умов спірного договору вбачається, що за змістом договору від 17.05.2011 між сторонами фактично склалися правовідносини з оренди землі, оскільки при оренді землі здійснюється обробіток земельної ділянки, що становить собою користування земельною ділянкою, внаслідок якого вирощується товарна сільськогосподарська продукція. З огляду на наведене, правовими наслідками договору оренди землі є для однієї сторони (орендодавця) отримання плати за надане в користування майно (земельну ділянку), а для іншої (орендаря) - використання майна (земельної ділянки).

Таким чином, з умов оспорюваного договору вбачається, що Кам'янська гімназія Савранської селищної ради Одеської області фактично передала ФГ «Саврань Агротехсервіс» на платній основі земельну ділянку, що перебуває у її постійному користуванні, а тому положення даного договору повинні відповідати законодавству, що регулює правовідносини у сфері оренди землі.

Згідно ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України ( в редакції станом на час укладання договору), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Частиною 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції станом на час укладання договору) передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Отже, сторонами не був дотриманий встановлений нормами земельного законодавства порядок щодо передачі в оренду спірної земельної ділянки. Укладення спірного договору призводить до порушення майнових інтересів держави щодо володіння, розпорядження та користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, що виявилося у вибутті з користування земельної ділянки без згоди власника та з порушенням встановленої законом процедури.

Окрім того, за змістом приписів ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

З огляду на умови спірного договору, земельна ділянка фактично використовується відповідачем для вирощування сільськогосподарської продукції з метою отримання прибутку, в той час як ця земельна ділянка надана Кам'янській гімназії Савранської селищної ради Одеської області для ведення підсобного сільського господарства.

Таким чином, умовами спірного договору порушено цільове призначення земельної ділянки, що суперечить положенням ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України.

Вищенаведені обставини свідчать про те, що оспорюваний договір, укладений сторонами, не відповідає приписам ст.ст. 92, 95, 96, 124 Земельного кодексу України та не спрямований на настання обумовлених ним наслідків відповідно до ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, а тому спірний договір підлягає визнанню недійсним.

Разом з тим, в матеріалах справи наявна угода від 07.11.2022 укладена між Кам'янською гімназією Савранської селищної ради Одеської області (сторона 1) та ФГ «Саврань Агротехсервіс» (сторона 2) про дострокове розірвання договору про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011, відповідно до п. 1 сторони домовились достроково розірвати договір про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011.

При цьому, суд не надає оцінку зазначеній угоді 07.11.2022, з огляду на те, що розірвання спірного договору жодним чином не впливає на правові наслідки недійсності зазначеного правочину, оскільки недійсний договір є недійсним з моменту його вчинення.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч.1 ст. 76 Господарського процесуального Кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів в рівних частинах з кожного.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним договір про спільний обробіток землі б/н від 17.05.2011, укладений між Кам'янською гімназією Савранської селищної ради Одеської області та Фермерським господарством “Саврань Агротехсервіс”.

3. Стягнути з Кам'янської гімназії Савранської селищної ради Одеської області (66210, Одеська область, Подільський район, с. Кам'яне, вул. Патріотична, 70, код ЄДРПОУ 25932561) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, буд.3, код ЄДРПОУ 03528552) 1 324 (одну тисячу триста двадцять чотири) грн. - витрат по сплаті судового збору.

4. Стягнути з фермерського господарства “Саврань Агротехсервіс” (66200, Одеська область, Подільський район, смт. Саврань, вул. Центральна, 100, код ЄДРПОУ 34457502) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, буд.3, код ЄДРПОУ 03528552) 1 324 (одну тисячу триста двадцять чотири) грн. - витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 22 червня 2023 р.

Суддя Ю.І. Мостепаненко