07 червня 2023 року Справа № 915/4/23 м.Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі головуючого судді Мавродієвої М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Жиган А.О.,
представника позивача: Пархоменко Т.В.,
представника відповідача: Сорочана Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м.Київ, вул.Антоновича, буд.51, код ЄДРПОУ 39816845; адреса електронної пошти: contact@dsbt.gov.ua),
до відповідача: Приватного підприємства "ФОРТУНА СВІТ" (54031, м.Миколаїв, вул.Кірова, буд.238, код ЄДРПОУ 38525188; адреса представника - адвоката Сорочана Є.В.: м.Миколаїв, вул.Пушкінська, буд.58/3; ел.пошта: elisey-7@ukr.net),
про: стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 12041,62 грн, -
02.01.2023 Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою б/н б/д (вх.№24/23), в якій просить суд стягнути з Приватного підприємства "ФОРТУНА СВІТ" на користь Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 12041,62 грн.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.01.2023, - справу №915/4/23 призначено головуючому судді Мавродієвій М.В.
Ухвалою суду від 09.01.2023 даний позов залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
26.01.2023 від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків №3995/5.2/24-23 від 20.01.2023 (вх.№975/23), зазначених в ухвалі суду від 09.01.2023 разом із позовною заявою (уточненою) №3996/5.2/24-23 від 20.01.2023 (вх.№976/23), в якій позивач просить суд стягнути з Приватного підприємства "ФОРТУНА СВІТ" на користь Державного бюджету України (отримувач - ГУК у Кіров.обл./тгм.Кропивн/22160100, р/р UA028999980313121216000011567, МФО 89998, код ЄДРПОУ 37918230, призначення платежу 22160100 "плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні") плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 12041,62 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на ч.2 ст.29 Закону України "Про дорожній рух", ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги", ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", п.п.21, 26, 27, 31-1 Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, п.п.3, 4 Правил поїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, п.п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.1994 №198, Правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженим наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за №128/2568 та зазначає про наступне. Посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Кіровоградської області, а саме головним спеціалістом Дудичем В.П. 17.08.2021 на підставі направлення на рейдову перевірку №009969 від 16.08.2021 на а/д Н-14 "Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв" 75+812 км була проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Під час перевірки був зупинений транспортний засіб марки DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 . Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 власником транспортного засобу марки DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 є Приватне підприємство "ФОРТУНА СВІТ". 17.08.2021 працівниками Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Кіровоградської області було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF, у результаті якого було виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме фактичне навантаження на одиночну вісь складало 12,72 т. при допустимих 11т., що підтверджується копією талону про зважування №49070 від 17.08.2021. За результатами перевірки було складено довідку №0055054 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 17.08.2021, акт №0064555 про перевищенням транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 17.08.2021, акт №311643 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 17.08.2021, яким зафіксоване порушення передбачене абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10% але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, чим порушено норми, передбачені п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306. Під час проведення рейдової перевірки Приватному підприємству "ФОРТУНА СВІТ" нараховано плату за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 383,94 євро, що еквівалентно 12041,62 грн (курс НБУ станом на 17.08.2021 за 1 євро = 31,3633), про що складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №2041 від 17.08.2021.
Ухвалою суду від 31.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 01.03.2023.
17.02.2023 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позов б/н від 17.02.2023 (вх.№1941/23), в якому відповідач заперечує проти задоволення вимог позивача, просить суд відмовити у повному обсязі у задоволенні таких вимог та зазначає про наступне.
Відповідач посилаючись ч.12 ст.6, ч.4 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги", п.1, п.п.15), 27) п.5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, п.п.2), 3) п.2, пункти 12, 13, 20, 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007, п.22.5 Правил дорожнього руху та п.9 розділу ІІ "Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування", затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255 зазначає, що позивачем не надано доказів на підтвердження характеристик зважувального обладнання, яке було використане при проведенні габаритно-вагового контролю, зокрема, який відсоток похибки таких ваг, чи проходили вони періодичну повірку (метрологічну атестацію) та мають сертифікати відповідності тощо, і відповідно, не доведено законність проведення зважування транспортних засобів відповідача. З огляду на викладене результати зважування не можна вважати обґрунтованими. Відповідно висновки позивача про належність транспортного засобу відповідача до великовагових та нарахування плати за проїзд та сам розрахунок плати не можна вважати обґрунтованим та правильним.
28.02.2023 від позивача на електронну адресу суду надійшло клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату б/н від 28.02.2023 (вх.№2393/23).
01.03.2023 суд ухвалив відкласти підготовче засідання на 20.03.2023.
Ухвалою суду від 20.03.2023 призначено підготовче засідання на 06.04.2023.
06.04.2023 від позивача на електронну адресу суду надійшло клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату б/н від 06.04.2023 (вх.№4284/23), у зв'язку з повітряною небезпекою та неможливістю прибуття представника позивача до Господарського суду Миколаївської області.
Ухвалою суду від 06.04.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.05.2023.
08.05.2023 суд ухвалив призначити судове засідання на 01.06.2023.
У судовому засіданні 01.06.2023 суд оголосив перерву до 07.06.2023.
07.06.2023 суд в судовому засіданні оголосив про вихід до нарадчої кімнати для ухвалення рішення по справі.
Після виходу з нарадчої кімнати у судовому засіданні 07.06.2023 підписано вступну та резолютивну частини рішення суду без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
17.08.2021 на а/д Н-14 "Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв" 75+812 км посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Кіровоградської області було проведено перевірку автомобілю марки DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки FRUEHAUF державний номерний знак НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_1 .
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 власником транспортного засобу DAF державний номерний знак НОМЕР_1 є ПП "ФОРТУНА СВІТ" та згідно серії НОМЕР_5 власником напівпричепу марки FRUEHAUF державний номерний знак НОМЕР_3 є ОСОБА_2 .
За результатами перевірки було складено Акт №0064555 від 17.08.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку №0055054 від 17.08.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, згідно яких навантаження на першу вісь склало - 7,16т., на другу вісь - 12,72т.(за допустимого 11т.), на строєну вісь - 19,66т. (6,58т.+6,54т. +6,54т.), загальна вага транспортного засобу - 39,54т. (за допустимого 44т.).
Згідно товарно-транспортної накладної №62 від 13.08.2021 перевізником визначено - ПП "ФОРТУНА СВІТ", вантаж - пшениця, загальна вага транспортного засобу з вантажем - 40,840т.
Відповідно до розрахунку №2041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту №0064555 від 17.08.2021, проведеним з врахуванням навантаження на одиночну вісь 12,720т. при дозволених 11,0т.(перевищення від норми на 15,63%), пройдена відстань - 474км, плата за проїзд становить - 383,94 євро, що на дату перевірки було еквівалентно - 12041,62 грн.
Позивач в свою чергу двічі звертався до відповідача з листами №69491/3.1/24-21 від 26.08.2021 та №41630/31/24-22 від 17.11.2022 повідомляв про необхідність внесення плати за проїзд у розмірі 383,94 євро.
Проте не отримавши плати, позивач звернувся до господарського суду з даним позовом.
На підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ч.12 ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до ч.4 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
У відповідності до ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (надалі-Положення №103) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно п.п.15), 27) п.5 Положення №103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати регламентуються Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 (надалі-Порядок №879).
Відповідно до п.1 Порядку №879 цей Порядок визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі-великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.
Дія цього Порядку не застосовується під час габаритно-вагового контролю на автоматичних пунктах.
Відповідно до п.п.2), 3), 4) п.2 Порядку №879 були визначені терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення, зокрема:
2) вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології;
3) великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки;
4) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Тобто для визначення транспортного засобу як великовагового була необхідна сукупність двох умов, а саме:
- вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі);
- загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306.
Згідно п.22.5 Правил дорожнього руху визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Як вбачається з матеріалів справи при здійсненні габаритно-вагового контролю автомобіля відповідача виявлено перевищення нормативного вагового параметру на одиночну вісь, яке склало 12,720 т при допустимих 11,0 т. Проте загальна маса автомобіля становила 39,540 т, тобто у межах допустимих 44 т.
Відповідно до п.21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Пунктом 28 Порядку №879 визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Погодження маршруту видається після внесення в установленому розмірі плати за проїзд. У разі прийняття рішення про відмову перевізника від проїзду за погодженим маршрутом внесена плата за проїзд не повертається.
Згідно п.31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;
більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Вид транспортного засобу: 1. Великовагові транспортні засоби (за загальну масу):
- параметри - від 40 до 44 тонн включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,1 євро;
- параметри - від 44 до 52 тонн включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,2 євро;
- параметри - від 52 до 60 тонн включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,27 євро;
- параметри - понад 60 тонн за кожні наступні 10 тонн, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,78 євро.
2. Великовагові транспортні засоби з перевищенням допустимих осьових навантажень:
- параметри - до 5 відсотків включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,05 євро;
- параметри - від 5 до 10 відсотків включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,1 євро;
- параметри - від 10 до 20 відсотків включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,27 євро;
- параметри - понад 20 відсотків за кожні наступні 5 відсотків, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,15 євро.
3. Великогабаритні транспортні засоби з перевищенням установленої ширини, висоти, довжини: параметри - за кожний параметр, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,03 євро.
Для нарахування головне, щоб це був великогабаритний чи великоваговий транспорт. У нашому випадку автомобіль відповідача не підпадає під визначення великовагового.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.02.2022 №105 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 і 27.06.2007 №879:
До постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 п.п.3) п.1 зазначено, що пункт 22.5 викласти в такій редакції:
"22.5. Рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують:
а) зовнішніх габаритів:
Зовнішній габарит - Ширина, максимальне значення параметра - 2,6 м;
- сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, без винесення габариту на смугу зустрічного руху, максимальне значення параметра - 3,75 м.
Зовнішній габарит - Висота від поверхні дороги, максимальне значення параметра - 4 м:
- транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, на маршрутах, встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою, Національною поліцією, максимальне значення параметра - 4,35 м.
Зовнішній габарит - Довжина:
- вантажного автомобіля, максимальне значення параметра - 12 м;
- автопоїзда, максимальне значення параметра - 22 м;
- автомобіля (тягача) з напівпричепом, максимальне значення параметра - 18,75 м;
- маршрутного транспортного засобу, максимальне значення параметра - 18,75м.
Зовнішній габарит - Виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу, максимальне значення параметра - 2 м;
б) фактичної маси:
Тип транспортного засобу - Вантажні автомобілі:
- двовісний автомобіль, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 18 т, місцевого значення - 14 т;
- трьохвісний автомобіль, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 25(26)*т, місцевого значення - 21 т;
- чотирьохвісний автомобіль, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 32 т, місцевого значення - 24 т;
- чотирьохвісний автомобіль з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 38 т, місцевого значення - 24 т.
Тип транспортного засобу - Комбіновані транспортні засоби:
- двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 36 т, місцевого значення - 24 т;
- двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 40 т, місцевого значення - 24 т;
- трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 40 т, місцевого значення - 24 т;
- двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 42 т, місцевого значення - 24 т;
- трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 44 т, місцевого значення - 24 т.
Тип транспортного засобу - Автопоїзди:
- двовісний або трьохвісний автомобіль з двовісним або трьохвісним причепом, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 40 т, місцевого значення - 24 т.
* Для трьохвісних автомобілів, якщо ведуча вісь обладнана здвоєними колесами та максимальне навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни;
в) навантаження на вісь:
Кількість осей - На одинарну вісь, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 11,5 т, місцевого значення - 7 т;
Кількість осей - На здвоєні осі, якщо відстань між осями:
- менш як 1 метр, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 11,5 т, місцевого значення - 7 т;
- від 1 до 1,3 метра, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 16 т, місцевого значення - 10 т;
- від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 18 т, місцевого значення - 10,5 т;
- від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 19 т, місцевого значення - 11,5 т;
- від 1,3 до 1,8 метра чотирьохвісних автомобілів, ведучі вісі яких оснащені спареними колесами, за умови, що навантаження на кожну ведучу вісь не перевищує 11,5 тонни, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 23 т, місцевого значення - 11,5 т;
- від 1,8 до 2,5 метра для причепів та напівпричепів, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 20 т, місцевого значення - 11,5 т.
Кількість осей - На строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями:
- 1,3 метра або менше, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 21 т, місцевого значення - 13 т;
- понад 1,3 до 1,4 метра, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення - 24 т, місцевого значення - 14 т.
Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (Офіційний вісник України, 2001 р., № 3, ст. 75).
Вимоги цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціального призначення, які виконують функції зимового утримання автомобільних доріг, та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час слідування (повернення) до (з) місця виконання заходів із захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж.
Рух транспортних засобів та їх составів, фактична маса та навантаження на вісь яких перевищують параметри, визначені підпунктами "б" та "в" цього пункту, у разі перевезення подільних вантажів забороняється.
На ділянках автомобільних доріг загального користування місцевого значення, на яких створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більшими фактичною масою та навантаженням на вісь, за погодженим з уповноваженим підрозділом Національної поліції рішенням власників доріг або органів, яким передано право на утримання таких доріг, можуть встановлюватися дорожні знаки 3.15 та 3.16 із параметрами, визначеними для автомобільних доріг загального користування державного значення.
Дорожнє перевезення небезпечних вантажів здійснюється відповідно до Директиви 2008/68/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 24 вересня 2008 р. про внутрішні перевезення небезпечних вантажів, Європейської Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів та нормативно-правових актів України у зазначеній сфері.".
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879:
1) у пункті 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого зазначеною постановою:
у підпункті 2 слова ", що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології" виключити;
у підпункті 12 слова ", що не суперечить вимогам затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології методики" виключити;
2) ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджені зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
Ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні:
Вид транспортного засобу:
1. Великовагові транспортні засоби (за загальну масу):
- параметри - від 40 до 44 тонн включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,2 євро;
- параметри - від 44 до 52 тонн включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,4 євро;
- параметри - від 52 до 60 тонн включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,54 євро;
- параметри - понад 60 тонн за кожні наступні 10 тонн, ставка плати за кожен кілометр відстані - 1,56 євро.
2. Великовагові транспортні засоби з перевищенням допустимих осьових навантажень:
- параметри - до 5 відсотків включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,1 євро;
- параметри - від 5 до 10 відсотків включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,2 євро;
- параметри - від 10 до 20 відсотків включно, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,54 євро;
- параметри - понад 20 відсотків за кожні наступні 5 відсотків, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,3 євро.
3. Великогабаритні транспортні засоби з перевищенням установленої ширини, висоти, довжини:
- параметри - за кожний параметр, ставка плати за кожен кілометр відстані - 0,06 євро".
Оскільки, автомобіль відповідача згідно п.п.3) п.2 Порядку (в редакції від 25.01.2020, що діяла на момент виникнення спору) не був великоваговим, тому плата за проїзд ним автомобільними дорогами загального користування у даному випадку сплавлятись не повинна.
Згідно до п.п.2) п.2 Порядку №879 (в редакції від 25.01.2020), вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Методика, згідно з якою повинен проводитись процес визначення навантаження на вісь (осі) транспортного засобу спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології (Укрметртестандартом), не затверджена.
Тобто на момент порушення Методика, яка передбачалась п.п.2) п.2 Порядку №879, не була затверджена. Внесення до п.2 Порядку №879 змін, якими наявність певної методики вже не передбачалось, відбулось тільки 16.02.2022. Проте, на час складання акту, наявність Методики для вимірювання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу була обов'язковою.
Таким чином, позивачем не було дотримано процедури вимірювання (зважування) транспортних засобів відповідача як складової частини габаритно-вагового контролю.
Згідно п.12 Порядку №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
У відповідності до п.13 Порядку №879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Пунктом 9 розділу ІІ "Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування", затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255, визначено, що вагове обладнання повинно забезпечувати поосьове зважування у русі і визначати повну масу вантажного транспортного засобу з похибкою не більше ніж 2 % та дискретністю вимірювання в межах технічних характеристик вагового обладнання, визначених виробником.
При цьому довідка повинна містити показники зважування, видані спеціалізованим обладнанням по кожній осі окремо, а також підсумок загальної маси шляхом додавання кожної з осей.
Позивач посилається на законність проведення зважування спірного автомобілю, а тому ним має бути підтверджено та обставина, що габаритно-ваговий контроль проводиться за допомогою зважувального обладнання, яке пройшло періодичну повірку (метрологічну атестацію), має сертифікат відповідності та перебуває у справному стані.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно наданого позивачем Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П 40 М 039045 21 від 27.04.2021 на прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісі: ваги пересувні автомобільного типу CHECLODE FREEWEIGHING, заводський №008212, виробник "CENTRAL WEIGHING", Англія.
Відповідно до Акту №0064555 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 17.08.2021 та Довідки №0055054 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 17.08.2021 та складеної на іноземній мові квитанції (талону) про зважування не вбачається, що проведення зважування транспортного засобу відповідача було здійснено саме вагами пересувними автомобільного типу CHECLODE FREEWEIGHING, заводський №008212.
Враховуючи, що позивачем не надано належних доказів в підтвердженням характеристик зважувального обладнання, яке було використано при проведенні габаритно-вагового контролю, а саме який відсоток похибки таких ваг, чи проходили вони періодичну повірку (метрологічну атестацію) та мають сертифікати відповідності тощо та не доведено законність проведення зважування транспортних засобів відповідача.
Враховуючи, що, матеріалами справи не підтверджено належність транспортного засобу відповідача до великовагових та нарахування плати за проїзд та сам розрахунок плати не можна вважати обґрунтованим та правильним, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Крім того, суд погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов щодо долучення позивачем до позову копії постанови №306599 від 25.10.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000,0 грн на ПП "ФОРТУНА СВІТ", оскільки зазначена постанова не стосується спірних правовідносин, оскільки в ній зазначено про інше правопорушення, що сталося 28.09.2021 на а/д М-14 "Одеса-Мелітополь-Новоазовськ" 203 км + 500м, тобто у іншому місці та часі. Тому вказана постанова не приймається судом, як доказ у даній справі.
Вирішуючи питання про судові витрати у справі, суд виходить з того, що, згідно ст.129 ГПК України, у разі відмови судом у задоволенні позову, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79, 91, 129, 210, 220, 232, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -
1. В задоволенні позову відмовити.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду, у відповідності до ст.241 ГПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ч.1 ст.254 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно ст.257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне судове рішення складено 19.06.2023 року.
Суддя М.В. Мавродієва