20 червня 2023 року м. Київ
Справа № 760/15965/22
Провадження: № 22-ц/824/6988/2023
Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого (судді-доповідача) Невідомої Т.О.,
суддів Нежури В.А., Соколової В. В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу адвоката Бондаренко Анастасії Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 ,
на ухвалу Солом'янського районного суду міста Києва від 28 листопада 2022 року, постановлену під головуванням судді Калініченко О. Б.,
у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя,
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 28 листопада 2022 року позовну заяву ОСОБА_2 передано на розгляд Оболонському районному суду міста Києва.
Ухвалою Оболонського районного суду міста Києва від 19 січня 2023 року відкрито провадження у справі.
Не погодившись із судовим рішенням про передачу справи за підсудністю до Оболонського районного суду міста Києва, адвокат Бондаренко А.О. в інтересах ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просила скасувати ухвалу суду першої інстанції, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
На обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначила, що суд першої інстанції необґрунтовано послався на дані Реєстру територіальної громади міста Києва, оскільки адреса: АДРЕСА_1 , є місцем проживання відповідача, а місцем його реєстрації є АДРЕСА_2 . Вказане підтверджується копією паспорту відповідача.
Ухвалами Київського апеляційного суду від 20 квітня 2023 року відкрито апеляційне провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 369 ЦПК України апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені в пунктах 1, 5, 6, 9, 10, 14, 19, 37-40 частини першої статті 353 цього Кодексу розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Згідно із ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Постановляючи ухвалу про направлення справи за підсудністю, суд першої інстанції виходив із того, що місцем проживання відповідача є АДРЕСА_1 , що територіально віднесено до Оболонського району м. Києва.
Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК України).
Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ч. 2 ст. 27 ЦПК України).
За змістом вимог ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Згідно ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місцем перебування фізичної особи вважається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік. Місцем проживання - є житло, яке розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово. Реєстрація - передбачає внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.
За відомостями Електронного реєстру територіальної громади міста Києва від 21.11.2022 року місцем проживання ОСОБА_1 з 30.01.2017 року значиться: АДРЕСА_1 (а.с. 13).
Отже, ураховуючи те, що місце проживання відповідача згідно відомостей Електронного реєстру територіальної громади міста Києва зареєстроване на території Оболонського району міста Києва і підсудність заявлених позовних вимог підлягає визначенню за правилами ч. 1 ст. 27 ЦПК України, висновок суду першої інстанції про підсудність справи Оболонському районному суду міста Києва є законним та обґрунтованим.
Відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг», з метою реалізації повноважень у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, Київська міська рада прийняла 03 березня 2016 року рішення № 123/123 «Про створення Реєстру територіальної громади міста Києва».
Відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29 грудня 2016 року №1368 «Про введення в дослідну експлуатацію інформаційної системи «Реєстр територіальної громади міста Києва»», інформаційна система «Реєстр територіальної громади міста Києва» побудована з використанням програмного забезпечення «Реєстр територіальної громади» комунального підприємства «Головний інформаційно-обчислювальний центр».
Програмне забезпечення «Реєстр територіальної громади» є об'єктом права інтелектуальної власності комунального підприємства «Головний інформаційно-обчислювальний центр» (далі - КП ГІОЦ), що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію авторського права на твір № НОМЕР_1 від 18 травня 2017 року.
Окрім цього, 21 вересня 2017 року Київська міська рада прийняла рішення №40/3047 «Про затвердження Положення про інформаційну систему «Реєстр територіальної громади міста Києва».
Положення про інформаційну систему «Реєстр територіальної громади міста Києва» (далі - Положення) визначає завдання, структуру та склад інформаційної системи «Реєстр територіальної громади міста Києва» (далі - РТГК).
Завданням РТГК є забезпечення органів реєстрації, на які покладені функції реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб на території міста Києва, засобами автоматизації процесів формування та ведення реєстру територіальної громади міста Києва відповідно до вимог нормативно-правових актів України, актуалізації даних в Єдиному державному демографічному реєстрі, обміну відомостями між реєстрами інших територіальних громад України у частині реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичної особи у разі її вибуття з однієї адміністративно-територіальної одиниці та прибуття до іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Призначенням РТГК є інформаційно-довідкове та організаційно-технологічне забезпечення процесів реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичної особи, що здійснюється органами реєстрації в місті Києві.
РТГК забезпечує: зберігання персональних даних про особу, що внесені до РТГК, та їх відображення за встановленою формою; перевірку персональних даних особи за базами даних, які сформовані з використанням персональних даних Державного реєстру виборців; перевірку факту реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичної особи за іншою адресою в межах обслуговування реєстру; пошук інформації про фізичну особу за базою даних РТГК; формування єдиної бази даних для зберігання, обробки та використання інформації щодо обліку осіб, які проживають/перебувають на території міста Києва; автоматизацію процесів реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб; виконання інших завдань визначених Положенням.
Витяг з реєстру територіальної громади - документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу. Витяг можна отримати через портал Дія або особисто,звернувшись до органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг.
З огляду на викладене, наявний в матеріалах справи витяг з реєстру територіальної громади м. Києва, є належним доказом на підтвердження факту реєстрації місця проживання відповідача в Оболонському районі м. Києва.
Посилання скаржника на копію паспорта ОСОБА_1 , згідно якого його зареєстрованим місцем проживання є АДРЕСА_2 ) є безпідставними, оскільки такі відомості були актуальними станом на листопад 2016 року, тоді як з витягу убачається, що відповідач у січні 2017 року змінив своє зареєстроване місце проживання.
Відповідно до частини третьої статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Ураховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу адвоката Бондаренко А.О. в інтересах ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а ухвалу Солом'янського районного суду міста Києва від 28 листопада 2022 року залишити без змін.
Керуючись ст. 268, 369, 374, 375, 383, 384, 389 ЦПК України, суд
Апеляційну скаргу адвоката Бондаренко Анастасії Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Солом'янського районного суду міста Києва від 28 листопада 2022 року залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий Т. О. Невідома
Судді В. А. Нежура
В. В. Соколова