Рішення від 22.06.2023 по справі 140/7134/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2023 року ЛуцькСправа № 140/7134/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.02.2023 №ХА13993 та без обмеження максимальним розміром; зобов'язання здійснити з 01.02.2022 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.02.2023 №ХА13993 та без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Зазначає, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі №140/5152/22 Волинським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) виготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку від 10.02.2023 №ХА13993 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 для перерахунку пенсії позивача; згідно вказаної довідки загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 40021,00 грн. Водночас на даний час розмір його пенсії обчислено із загальної суми грошового забезпечення в розмірі 27921,00 грн., визначеної на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 14.01.2022 №ХА13993 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Зауважує, що співставленням наведених вище довідок (від 10.02.2023 №ХА13993 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та від 14.01.2022 №ХА13993 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019) свідчить про те, що розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 збільшився на 12100,00 грн., у зв'язку з чим відповідно до вимог частини вісімнадцятої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ його пенсія підлягає перерахунку. Разом з тим, зазначає, що відповідач долучивши довідку від 10.02.2023 №ХА13993 до пенсійної справи, його пенсію не перерахував. На звернення позивача відповідач листом від 28.03.2023 №0300-0202-8/14890 відмовив в перерахунку пенсії на підставі довідки від 10.02.2023 №ХА13993 та виплаті пенсії без обмеження максимальним розміром. На переконання позивача, відмова пенсійного органу порушує його право на належний соціальний захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечив проти позову. В обґрунтуванні такої позиції зазначив, що довідка Волинського ОТЦК та СП про розмір грошового забезпечення позивача від 10.02.2023 №ХА13993 була видана на виконання рішення суду, всупереч положенням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, а отже, не створює жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Станом на дату звернення позивача рішень Кабінетом Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян не приймалось, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі довідки від 10.02.2023 №ХА13993. З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка йому призначена з 16.08.1997 у розмірі 59 % відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком на пенсію за вислугу років у пенсійній справі №ХА13993 (Міноборони) від 25.09.1997.

Волинський ОТЦК та СП видав ОСОБА_1 довідку від 14.01.2022 №ХА13993, відповідно до якої грошове забезпечення для обчислення пенсії з 05.03.2019 за посадою «штурман авіаполку» становить: посадовий оклад - 5500,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 3078,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (100%) - 9918,00 грн, надбавка за таємність (10%) - 550,00 грн, надбавка за класну кваліфікацію (7%) - 385,00 грн, премія (130%) - 7150,00 грн, всього - 27921,00 грн.

На даний час пенсія позивача обчислена із суми 27921,00 грн., визначеної на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 14.01.2022 №ХА13993, про що свідчить витяг про перерахунок пенсії з пенсійної справи №ХА13993 (Міноборони).

Судом також встановлено, що у зв'язку з прийняттям Міністром оборони України рішення від 18.01.2022 № 248/269 та відмовою Волинського ОТЦК та СП визначити грошове забезпечення станом на 01.01.2022 з урахуванням премії у розмірі, встановленому вказаним рішенням Міністра оборони України, та виготовити і подати до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом (справа № 140/5152/22).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 у справі №140/5152/22 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі №140/5152/22 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 у справі № 140/5152/22 - скасовано, та прийнято нове, яким позов задоволено частково. Визнано протиправним дії Волинського ОТЦК та СП щодо відмови ОСОБА_1 видати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022. Зобов'язано Волинський ОТЦК та СП видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022. В решті вимог - відмовлено.

На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі №140/5152/22 Волинський ОТЦК та СП виготовив та листом від 13.02.2023 №632/3 надіслав до ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 10.02.2023 №ХА13993 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022. Відповідно до цієї довідки грошове забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії з 01.01.2022 за посадою «штурман авіаполку» становить: посадовий оклад - 5500,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 3078,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (100%) - 9918,00 грн, надбавка за таємність (10%) - 550,00 грн, надбавка за класну кваліфікацію (7%) - 385,00 грн, премія (350%) - 19250,00 грн, всього - 40021,00 грн.

17.02.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив, зокрема, починаючи з 01.02.2022 здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 59 % загальної суми грошового забезпечення, визначеної згідно довідки від 10.02.2023 №ХА13993, без обмеження максимальним розміром.

Листом від 28.03.2023 №0300-0202-8/14890 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, після 05.03.2019 не приймалось. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №103, виплата вищезазначених пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах. Станом на дату звернення рішень Кабінетом Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян не приймалось, тому підстави для проведення перерахунку пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 10.02.2023 №ХА13993 немає. Одночасно у вказаному листі є посилання на норми статті 43 Закону №2262-ХІІ.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з пунктами 2, 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ.

Частиною третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 1 якої встановив перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Пунктом 4 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції; в довідці відсутні щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними і нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.

Відтак, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Суд наголошує на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

У даному контексті суд зазначає, що вирішення питання щодо наявності у позивача права на перерахунок його пенсії, у тому числі моменту, з якого, на думку позивача у нього виникло таке право, нерозривно пов'язане із підставою підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом вище, Волинським ОТЦК та СП видано позивачу довідку від 14.01.2022 №ХА13993, відповідно до якої грошове забезпечення для обчислення пенсії з 05.03.2019 за посадою «штурман авіаполку» становить: посадовий оклад - 5500,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 3078,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (100%) - 9918,00 грн, надбавка за таємність (10%) - 550,00 грн, надбавка за класну кваліфікацію (7%) - 385,00 грн, премія (130%) - 7150,00 грн, всього - 27921,00 грн. На даний час пенсія позивача обчислена із суми 27921,00 грн., визначеної на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 14.01.2022 №ХА13993.

На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі №140/5152/22 Волинський ОТЦК та СП виготовив та надіслав до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку від 10.02.2023 №ХА13993, відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії з 01.01.2022 за посадою «штурман авіаполку» становить: посадовий оклад - 5500,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 3078,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (100%) - 9918,00 грн, надбавка за таємність (10%) - 550,00 грн, надбавка за класну кваліфікацію (7%) - 385,00 грн, премія (350%) - 19250,00 грн, всього - 40021,00 грн.

Порівнюючи розмір грошового забезпечення у вказаних вище довідках, суд встановив, що розмір посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та надбавки за класну кваліфікацію не змінився, змінився лише розмір премії (станом на 05.03.2019 розмір премії становив 130% , а станом на 01.01.2022 - 350%).

Суд вважає, що довідка Волинського ОТЦК та СП від 10.02.2023 №ХА13993 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, не дає позивачу права на перерахунок його пенсії з 01.02.2022, з огляду на таке.

Зі змісту постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі №140/5152/22 слідує, що ОСОБА_1 ініціював судовий розгляд справи №140/5152/22 з огляду на те, що з 01.01.2022 згідно з абзацом другим та підпунктом 1 абзацу 3 пункту 5 додатку 2 «Розміри виплат окремим категоріям військовослужбовців Збройних Сил України у 2022 році» рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 №248/269 (додаток 11) розмір щомісячної премії військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу Збройних Сил України, встановлено з розрахунку 350 % посадового окладу, а тому вважав, що наявні підстави для видачі довідки станом на 01.01.2022 для проведення перерахунку його пенсії з 01.02.2022.

З даного приводу, суд зазначає, що відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Пунктом 8 Постанови №704 встановлено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України.

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.

Пунктами 1, 2 розділу ХVI вказаного Порядку передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Отже, порядок встановлення та виплати премії військовослужбовцям врегульовано відомчим нормативним актом. Розмір премії є змінним, залежить від особистого внеску військовослужбовця в загальний результат служби та наявності економії фонду грошового забезпечення.

Водночас підставою для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ є збільшення розміру складових грошового забезпечення, яке відбувається на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України.

У постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії; встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Також у цій постанові Велика Палата Верховного дійшла висновку про відсутність підстав для відступу від висновку Верховного Суду України, висловленого в постановах від 14.05.2013 (справа № 21-109а13), від 18.06.2013 (справа № 21-165а13), від 22.10.2013 (справа № 21-346а13), від 26.02.2013 (справа № 21-5а13), від 04.11.2014 (справа № 21-248а14) та від 31.03.2015 (справа № 21-101а15) стосовно того, що встановлення премій наказами Міністра оброни України не є підставою для перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Надаючи оцінку оскаржуваним діям ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 10.02.2023 №ХА13993, суд зазначає, що після прийняття Постанови №704 Кабінетом Міністрів України рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не приймалось.

Довідка Волинського ОТЦК та СП від 10.02.2023 №ХА13993 не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничний розмір премії, встановлений рішенням Міністра оборони України, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Отже, збільшення у січні 2022 року розміру премії окремим категоріям військовослужбовців не є підставою для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII. Тому довідка Волинського ОТЦК та СП від 10.02.2023 №ХА13993 не впливає на право позивача на перерахунок пенсії та не може бути врахована відповідачем.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 10.02.2023 №ХА13993.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що зі змісту постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі №140/5152/22 слідує, що, задовольняючи позов ОСОБА_1 частково та зобов'язуючи ІНФОРМАЦІЯ_1 видати довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022, апеляційний суд виходив з того, що зміст та форма довідки є дискреційними повноваженнями відповідача, а позовна вимога щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 визначити грошове забезпечення станом на 01.01.2022 з урахуванням премії в розмірі, встановленому рішенням Міністра оборони України від 14.01.2022 № 248/269 та виготовити і подати до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 для проведення перерахунку пенсії, починаючи з 01.02.2022, є передчасною. Апеляційним судом у вказаній справі не було надано правової оцінки наявності підстав для включення у довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 премії в розмірі, встановленому рішенням Міністра оборони України від 14.01.2022 № 248/269. Також питання перерахунку пенсії на підставі такої довідки не було предметом розгляду апеляційним судом у справі №140/5152/22.

В той же час, у даній справі, що розглядається, позовні вимоги стосуються саме перерахунку пенсії на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 10.02.2023 №ХА13993, і, враховуючи вищенаведені мотиви, судом встановлено відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі такої довідки.

Підсумовуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 243-246, 262, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826).

Суддя О. О. Андрусенко