Справа № 706/647/23
21 червня 2023 року м.Христинівка
Суддя Христинівського районного суду Черкаської області Орендарчук М.П., розглянувши матеріали справи, які надійшли з ГУНП в Черкаській області Уманське районне Управління поліції ВПД №3 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 місце проживання, АДРЕСА_1
у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП,
До суду надійшов протокол серії ГР № 356989 від 30.12.202.06.2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.156 КУпАП та додані до нього матеріали.
Зі змісту протоколу вбачається,що суть адміністративного правопорушення викладено наступним чином: « 02.06.2023 р. 0 10 годині 00 хвилин гр.. ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 , здійснював продаж з рук 15 л. горілки ( алкоголь домашнього виробництва, самогон), чим порушила вимоги п.10 ч.1 ст.15-3 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.3 ст.156 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, вирішується питання, щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, і у разі виявлених порушень ст.256КУпАП справа разом з адміністративним протоколом повертається до органу, що їх склав для належного дооформлення.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами до нього слід повернути до ГУНП в Черкаській області Уманське районне Управління поліції ВПД №3 для належного оформлення, як складеного в порушення вимог ст.256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376.
Відповідно до пункту 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема:
Особу встановлено «Військовий квиток НОМЕР_1 » який виданий 12 квітня 1985 року, зразка СССР, на момент якого особа була у віці 19 років, що в свою чергу унеможливлює встановити особу.
Також, як убачається з матеріалів справи, факт такого продажу не зафіксований у встановленому законом порядку.
Встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення з урахуванням особливостей диспозиції ч. 3ст.156 КУпАП не вказано кому ОСОБА_1 здійснював продаж алкоголю та за якою ціню, також відсутні будь-які дані щодо отримання останньою грошей від продажу вказаного алкоголю, тобто виручки, яка відповідно до ч.3 ст.156 КУпАП повинна бути конфіскована, у разі визнання особи винною у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення. Крім того, у протоколі не зазначені свідки вказаної події.
Зазначене унеможливлює правильне та повне встановлення об'єктивної сторони, а отже і складу даного адміністративного правопорушення.
Суд звертає увагу на те, що протокол про адміністративне правопорушення має важливе значення для процесу доказування за умови, якщо він правильно складений. Тому в протоколі повинні об'єктивно відбиватися відомості, що мають значення для розгляду справи по суті.
Суть правопорушення це докладний опис події вчиненого проступку необхідний для її правильної кваліфікації, тобто для визначення статті Особливої частини Кодексу або статті закону, що передбачає адміністративну відповідальність за подібні діяння.
Як зазначив ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ в своїх роз'ясненнях, що містяться в Постанові Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами, цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», протокол складений без додержання вимог ст. 256 КУпАП, може бути повернутий постановою суду для належного оформлення.
За вказаних обставин суд позбавлений можливості об'єктивно розглянути дану справу про адміністративне правопорушення по суті, у зв'язку з чим протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами до нього підлягає поверненню для належного оформлення і усунення вищевказаних недоліків.
Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, суддя
Повернути протокол серії ГР № 356989 від 02.06.2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.156 КУпАП, разом з доданими до нього матеріалами, до ГУНП в Черкаській області Уманське районне Управління поліції ВПД №3, для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: М.П. Орендарчук