Постанова від 22.06.2023 по справі 712/4871/23

Справа №712/4871/23

Провадження №3/712/1688/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2023 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом від 03.05.2023 про адміністративне правопорушення серія ВАВ №635813, 17.04.2023 близько 23 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 вчинила конфлікт громадян, під час якого намагалася нанести тілесні ушкодження гр. ОСОБА_2 .

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, не визнала та пояснила, що вночі 17.04.2023 прокинулась від шуму, сусідка ОСОБА_2 стукала в двері квартири зверху. ОСОБА_1 вийшла на сходинковий майданчик в під'їзд. В цей час по сходах спускалась ОСОБА_2 з криками, та раптово схватила ОСОБА_1 двома руками за шию і почала душити. ОСОБА_1 вдалося вирватися, потім вийшов її чоловік та зупинив бійку. Вони зайшли в квартиру, а ОСОБА_2 почала стукати в двері і погрожувати. ОСОБА_1 зазначила, що ОСОБА_2 постійно порушує правила співжиття в багатоквартирному будинку, порушує спокій громадян.

Заслухавши ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, судом встановлено таке.

Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати іншіобставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст.252 КУпАП).

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, матеріали справи містять: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №635813 від 03.05.2023; копію письмових пояснень ОСОБА_1 від 18.04.2023; рапорт дільничного офіцера поліції сектору ДОП відділу превенції Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області старшого лейтенанта поліції Павлюченко А.; довідку про результати розгляду звернення гр. ОСОБА_2 №15013 від 18.04.2023; лист начальника відділення СВ ЧРУП ГУНП в Черкаській області капітана поліції Макушина В. від 18.04.2023 про відсутність достатніх даних про наявність в діянні складу кримінального правопорушення та підстав для внесення відомостей до ЄРДР; копію протоколу прийняття заяви ОСОБА_2 про кримінальне правопорушення та іншу подію; копію письмових пояснень ОСОБА_2 від 18.04.2023.

Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, яким фіксується факт адміністративного правопорушення і який є підставою для подальшого провадження у справі.

Рапорт працівника поліції не може слугувати однозначним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративних правопорушень. Відповідний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 20.05.2020 у справі №524/5741/16-а.

На неодноразові судові виклики свідок ОСОБА_2 до суду не з'явилася, про причини неявки не повідомила, що позбавляє суд можливості безпосередньо дослідити докази, усно отримати показання іншого учасника конфлікту, та встановити обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №635813 від 03.05.2023.

Враховуючи викладене, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суддя вважає, що матеріали справи не містять належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.

Європейський суд з прав людини у рішеннях від 07.11.2002 по справі «Лавентес проти Латвії» та від 08.02.2011 по справі «Берктай проти Туреччини» наголосив, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву, що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумцій».

З урахуванням вищенаведеного, спираючись на вимоги та норми чинного законодавства України та практику Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, є не доведеною, тому підстав для притягнення останньої до адміністративної відповідальності немає.

Згідно із п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене, суддя вважає, що провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП підлягає закриттю, так як в діях останньої відсутній склад адміністративного правопорушення.

Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 173, 247, 251, 252, 280, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП закрити, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.Ю. Гоменюк