Дата документу 06.06.2023
Справа № 334/3584/23
Провадження № 3/334/1571/23
06 червня 2023 року
Суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Гнатюк О.М., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли з УПП в м. Запоріжжя, щодо притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ААД 047656, ОСОБА_2 26 квітня 2023 року о 13 год. 25 хв. у м. Запоріжжя на перехресті вул. Каховська-Бородінська-Каширське шосе, будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце події, чим порушив вимоги п. 2.10.а Правил дорожнього руху.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме залишення місця дорожньо-транспортної пригоди.
Правопорушник в судове засідання з'явився. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, права, передбачені ст. 63 Конституцією України та ст. 268 КпАП України правопорушнику роз'яснені.
Вказав, що у вказаний день він був причетний до ДТП. На перехресті з круговим рухом він зупинився, надаючи дорогу транспортним засобам, що рухалися по головній дорозі. Його автомобіль заглухнув та він не відчув, що автомобіль посунувся назад та уперся в іншій автомобіль. Оскільки йому почав сигналити автомобіль потерпілого, то він подумав, що його підганяють. Він запустив двигун та поїхав. Через деякий час того ж дня його знайшли працівники поліції, які повідомили про причетність його до ДТП. Проте на його автомобілі пошкоджень виявлено не було.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Враховуючи пояснення учасників ДТП, матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність умислу в діях ОСОБА_1 щодо залишення місця зіткнення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 22, 122-4, 247, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Закрити провадження у адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4 КпАП України на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти діб з дня винесення постанови через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя О.М. Гнатюк