Єдиний унікальний номер 333/6576/22
Провадження №1-кс/333/1931/23
Іменем України
20 червня 2023 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурорки ОСОБА_3 , слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополь ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя клопотання слідчого про відсторонення підозрюваного від займаної посади у кримінальному провадженні відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженкця смт. Михайлівка Михайлівського району Запорізької області, громадянина України, який має вищу освіту, перебуває на посаді старшого дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,-
29.09.2022 року слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополь) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополь ОСОБА_7 , звернувся до суду із клопотанням про відсторонення підозрюваного від займаної посади у кримінальному провадженні №62022080010000089 від 15.07.2022 відносно ОСОБА_8 підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що наказом начальника ГУНП в Запорізькій області № 40 о/с від 16.01.2021, ОСОБА_5 , який має спеціальне звання «старший лейтенант поліції» призначено на посаду дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» ОСОБА_5 , займаючи посаду дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, є працівником правоохоронного органу та на нього покладено обов'язки діяти лише відповідно до положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, а також відповідні права, визначені Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про Національну поліцію», Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Положеннями ст.18 Закону України «Про Національну поліцію» визначено основні обов'язки поліцейського. Поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати прав і свобод людини; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Відповідно до ч.1 ст.62 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський під час виконання покладених на поліцію повноважень є представником держави.
ОСОБА_5 , займаючи посаду дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, в силу ч.3 ст.18 КК України є службовою особою.
Згідно із ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань: 1) здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; 2) виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; 3) вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; 5) здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; 8) у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання та інше.
Згідно з посадовими (функціональними) обов'язками, свою діяльність ОСОБА_5 здійснює відповідно до Конституції України, Закону України «Про Національну поліцію України», інших актів законодавства, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ.
Відповідно до обов'язків та основних напрямків діяльності поліцейський ОСОБА_5 , серед іншого, здійснює профілактичну роботу, спрямовану на запобігання вчиненню кримінальних та інших правопорушень; виявляє причини та умови, що призводять до вчинення кримінальних та/або адміністративних правопорушень, уживає у межах компетенції заходів для їх усунення; у випадках, визначених законодавством, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Відповідно до посадових (функціональних) обов'язків ОСОБА_5 , у разі вчинення протиправних діянь несе кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Частина 2 ст.258 КУпАП передбачає, що протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.283 цього Кодексу.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення підписується посадовою особою, яка розглянула справу.
У випадках, передбачених ст.258 КУпАП, копія постанови уповноваженої посадової особи у справі про адміністративне правопорушення вручається особі, щодо якої її винесено, на місці вчинення правопорушення.
Хибно розуміючи інтереси служби та відверто ігноруючи зазначені норми Закону, ОСОБА_5 , будучи службовою особою - представником влади, вчинив службовий злочин при наступних обставинах.
Так, ОСОБА_5 будучи службовою особою - дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, в період часу з 26 листопада 2021 року до 17 години 00 хвилин 29 листопада 2021 року (точний час в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці на території міста Запоріжжя, маючи при собі заздалегідь отриманий для виконання своїх функціональних обов'язків бланк офіційного документа - бланк постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ №533783, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою створення штучних показників у своїй службовій діяльності, вніс до нього заздалегідь недостовірні відомості щодо виявлення та припинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.175-1 та ч.1 ст.178 КУпАП, а саме відомості щодо складу адміністративних правопорушень, дати, часу, місця та особи, яка їх вчинила - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , достовірно знаючи, що останній вказані адміністративні правопорушення не вчиняв, у вказані дату та час в зазначеному місці не перебував. Так, ОСОБА_5 вніс до бланку постанови по справі про адміністративне правопорушення встановленого зразка серії ГАБ №533783 завідомо неправдиві відомості про вчинення ОСОБА_9 адміністративних правопорушень, передбачених за ч.1 ст.175-1 та ч.1 ст.178 КУпАП, а саме куріння останнім тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом та розпивання пива на вулиці - у місці розташування зупинки громадського транспорту в районі будинку №15 по вулиці Щасливій у місті Запоріжжі 29 листопада 2021 року, о 13 годині 00 хвилин та, достовірно знаючи, що ОСОБА_9 вказаних правопорушень не вчиняв, наклав на нього адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Після цього, ОСОБА_10 , з метою надання уявлення законності завідомо неправдивому офіційному документу - постанові по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ № 533783, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, підробив підписи від імені ОСОБА_9 у графах «Вилучені документи, речі отримав», «Примірник постанови отримав» та «Підпис про ознайомлення правопорушника», а потім особисто його підписав, тим самим, будучи службовою особою, вніс завідомо неправдиві відомості до офіційного документа - постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ №533783 від 29 листопада 2021 року та підробив підпис ОСОБА_9 , який інкримінованих йому правопорушень не вчиняв, у зазначеному в постанові місці, дату та час не перебував.
Далі ОСОБА_5 , будучи обізнаним з функціонуванням в системі органів Національної поліції України Інтегрованої-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал НП України», яка фактично є базою персональних даних та знаходиться у володільця персональних даних - Національній поліції України, з метою забезпечення обліку фіктивних показників своєї службової діяльності, перебуваючи в приміщенні Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області за адресою: місто Запоріжжя, проспект Соборний, 191, після внесення до офіційного документа завідомо неправдивих відомостей і до 17 години 00 хвилин 29 листопада 2021 року, передав старшому інспектору превентивної діяльності Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_11 , яка не була обізнана про його злочинні дії та наміри, оригінал постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_9 для внесення інформації щодо його притягнення до адміністративної відповідальності в Інтегровану-телекомунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України».
29 листопада 2021 року, о 17 годині 01 хвилину, старшим інспектором превентивної діяльності Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_11 було обліковано в Інтегрованій-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ № 533783 від 29 листопада 2021 року відносно ОСОБА_9 , до якої дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 внесені відомості, які частково не відповідають дійсності, тим самим ОСОБА_5 здійснив видачу завідомо неправдивого офіційного документа.
Не зупиняючись на досягнутому, в період часу з 05 січня 2022 року до 15 години 05 хвилин 06 червня 2022 року (точний час в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці на території міста Запоріжжя, маючи при собі заздалегідь отриманий для виконання своїх функціональних обов'язків бланк офіційного документа - бланк постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390949, діючи умисно, повторно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою створення штучних показників у своїй службовій діяльності, вніс до нього заздалегідь недостовірні відомості щодо виявлення та припинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.175-1 та ч.1 ст.178 КУпАП, а саме відомості щодо складу адміністративних правопорушень, дати, часу, місця та особи, яка їх вчинила - ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , достовірно знаючи, що останній вказані адміністративні правопорушення не вчиняв, у вказані дату та час в зазначеному місці не перебував. Так, ОСОБА_5 вніс до бланку постанови по справі про адміністративне правопорушення встановленого зразка серії НОМЕР_1 завідомо неправдиві відомості про вчинення ОСОБА_12 адміністративних правопорушень, передбачених за ч.1 ст.175-1 та ч.1 ст.178 КУпАП, а саме куріння останнім тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом та розпивання пива на вулиці - у місці розташування зупинки громадського транспорту в районі будинку №7 по вулиці Бородінській у місті Запоріжжі 03 лютого 2022 року о 14 годині 00 хвилин та, достовірно знаючи, що ОСОБА_12 вказаних правопорушень не вчиняв, наклав на нього адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Після цього, ОСОБА_10 , з метою надання уявлення законності завідомо неправдивому офіційному документу - постанові по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390949, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, підробив підписи від імені ОСОБА_12 у графах «Вилучені документи, речі отримав», «Примірник постанови отримав» та «Підпис про ознайомлення правопорушника», а потім особисто його підписав, тим самим, будучи службовою особою, вніс завідомо неправдиві відомості до офіційного документа - постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390949 від 03 лютого 2022 року та підробив підпис ОСОБА_12 , який інкримінованих йому правопорушень не вчиняв, у зазначеному в постанові місці, дату та час не перебував.
Далі ОСОБА_5 , будучи обізнаним з функціонуванням в системі органів Національної поліції України Інтегрованої-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал НП України», яка фактично є базою персональних даних та знаходиться у володільця персональних даних - Національній поліції України, з метою забезпечення обліку фіктивних показників своєї службової діяльності, перебуваючи в приміщенні Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області за адресою: місто Запоріжжя, проспект Соборний, 191, після внесення до офіційного документа завідомо неправдивих відомостей і до 15 години 05 хвилин 06 червня 2022 року, передав старшому інспектору превентивної діяльності Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_11 , яка не була обізнана про його злочинні дії та наміри, оригінал постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_12 для внесення інформації щодо його притягнення до адміністративної відповідальності в Інтегровану-телекомунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України».
06 червня 2022 року о 15 годині 10 хвилин старшим інспектором превентивної діяльності Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_11 було обліковано в Інтегрованій-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390949 від 03 лютого 2022 року відносно ОСОБА_12 , до якої дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 внесені відомості, які частково не відповідають дійсності, тим самим ОСОБА_5 здійснив видачу завідомо неправдивого офіційного документа.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, в період часу з 02 червня 2022 року до 16 години 50 хвилин 06 червня 2022 року (точний час в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці на території міста Запоріжжя, маючи при собі заздалегідь отриманий для виконання своїх функціональних обов'язків бланк офіційного документа - бланк постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390924, діючи умисно, повторно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою створення штучних показників у своїй службовій діяльності, вніс до нього заздалегідь недостовірні відомості щодо виявлення та припинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.175-1 та ч.1 ст.178 КУпАП, а саме відомості щодо складу адміністративних правопорушень, дати, часу, місця та особи, яка їх вчинила - ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , достовірно знаючи, що останній вказані адміністративні правопорушення не вчиняв, у вказані дату та час в зазначеному місці не перебував. Так, ОСОБА_5 вніс до бланку постанови по справі про адміністративне правопорушення встановленого зразка серії НОМЕР_2 завідомо неправдиві відомості про вчинення ОСОБА_13 адміністративних правопорушень, передбачених за ч.1 ст.175-1 та ч.1 ст.178 КУпАП, а саме куріння останнім тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом та розпивання пива на вулиці - у місці розташування зупинки громадського транспорту в районі будинку АДРЕСА_3 06 червня 2022 року о 15 годині 00 хвилин та, достовірно знаючи, що ОСОБА_13 вказаних правопорушень не вчиняв, наклав на нього адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Після цього, ОСОБА_10 , з метою надання уявлення законності завідомо неправдивому офіційному документу - постанові по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390924, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, підробив підписи від імені ОСОБА_13 у графах «Вилучені документи, речі отримав», «Примірник постанови отримав» та «Підпис про ознайомлення правопорушника», а потім особисто його підписав, тим самим, будучи службовою особою, вніс завідомо неправдиві відомості до офіційного документа - постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390924 від 06 червня 2022 року та підробив підпис ОСОБА_13 , який інкримінованих йому правопорушень не вчиняв, у зазначеному в постанові місці, дату та час не перебував.
Далі ОСОБА_5 , будучи обізнаним з функціонуванням в системі органів Національної поліції України Інтегрованої-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал НП України», яка фактично є базою персональних даних та знаходиться у володільця персональних даних - Національній поліції України, з метою забезпечення обліку фіктивних показників своєї службової діяльності, перебуваючи в приміщенні Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області за адресою: місто Запоріжжя, проспект Соборний, 191, після внесення до офіційного документа завідомо неправдивих відомостей і до 16 години 50 хвилини 06 червня 2022 року, передав інспектору превентивної діяльності Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_14 , яка не була обізнана про його злочинні дії та наміри, оригінал постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_13 для внесення інформації щодо його притягнення до адміністративної відповідальності в Інтегровану-телекомунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України».
06 червня 2022 року о 16 годині 53 хвилини інспектором превентивної діяльності Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_14 було обліковано в Інтегрованій-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390924 від 06 червня 2022 року відносно ОСОБА_13 , до якої дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 внесені відомості, які частково не відповідають дійсності, тим самим ОСОБА_5 здійснив видачу завідомо неправдивого офіційного документа.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 КК України - видача службовою особою завідомо неправдивого офіційного документа, внесення до офіційного документа завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційного документу.
За вказаним фактом 16 червня 2023 року ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:
- оригіналами складених дільничним офіцером поліції Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 постанов по справі про адміністративне правопорушення: ГАБ №533783 від 29.11.2021 відносно ОСОБА_9 ; ГАБІ №390949 від 03.02.2022 відносно ОСОБА_12 та ГАБІ №390924 від 06.06.2022 відносно ОСОБА_13 , вилученими на підставі ухвали слідчого судді про дозвіл на тимчасовий доступ;
- показами свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , який пояснили, що інкриміновані ним адміністративні правопорушення вони не вчиняли, в місцях скоєння зазначених правопорушень, у момент їх вчинення та складання постанов, вони не перебували, своїх підписів в них не ставили.
- висновком судової почеркознавчої експертизи від 18.05.2023 №СЕ-19/108-23/6582-ПЧ, яким встановлено, що підписи у постановах по справі про адміністративне правопорушення ГАБ №533783 від 29.11.2021 (відносно ОСОБА_9 ); ГАБІ №390949 від 03.02.2022 (відносно ОСОБА_12 ) та ГАБІ №390924 від 06.06.2022 (відносно ОСОБА_13 ) виконані ОСОБА_5 ;
- висновком судової почеркознавчої експертизи від 10.05.2023 №СЕ-19/108-23/6581-ПЧ, відповідно до якого відповісти на питання про те чи ОСОБА_9 виконані підписи у постанові ГАБ №533783 по справі про адміністративне правопорушення, складеній 29.11.2021 дільничним офіцером поліції ОСОБА_5 проставлені у графах «Вилучені документи, речі отримав (підпис правопорушника)», «примірник постанови отримав (дата отримання постанови та підпис правопорушення)» не виявилось можливим через неспівставність досліджуваних підписів зі зразками підпису ОСОБА_9 ;
- висновком судової почеркознавчої експертизи від 16.05.2023 №СЕ-19/108-23/6584-ПЧ, відповідно до якого підписи у постанові ГАБІ №390949 по справі про адміністративне правопорушення, складеній 03.02.2022 дільничним офіцером поліції ОСОБА_5 проставлені у графах «Вилучені документи, речі отримав (підпис правопорушника)», «примірник постанови отримав (дата отримання постанови та підпис правопорушення)» та «підпис про ознайомлення правопорушника», виконані ймовірно не ОСОБА_12 , а іншою особою;
- висновком судової почеркознавчої експертизи від 11.05.2023 №СЕ-19/108-23/6561-ПЧ, відповідно до якого підписи у постанові ГАБІ №390924 по справі про адміністративне правопорушення, складеній 06.06.2022 дільничним офіцером поліції ОСОБА_5 проставлені у графах «Вилучені документи, речі отримав (підпис правопорушника)», «примірник постанови отримав (дата отримання постанови та підпис правопорушення)» та «підпис про ознайомлення правопорушника», виконані не ОСОБА_13 , а іншою особою;
- протоколом огляду інформації про вхідні та вихідні дзвінки абонентського номеру ОСОБА_9 , вилученої на підставі постанови прокурора у кримінальному провадженні про здійснення тимчасового доступу до речей та документів, відповідно до якого ОСОБА_9 не міг перебувати у місці вчинення інкримінованого йому адміністративного правопорушення, про що зазначено у винесеній ОСОБА_5 постанові по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ №533783 від 29.11.2021;
- протоколом огляду інформації про вхідні та вихідні дзвінки абонентського номеру ОСОБА_12 , вилученої на підставі постанови прокурора у кримінальному провадженні про здійснення тимчасового доступу до речей та документів, відповідно до якого ОСОБА_12 не міг перебувати у місці вчинення інкримінованого йому адміністративного правопорушення, про що зазначено у винесеній ОСОБА_5 постанові по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390949 від 03.02.2022;
- протоколом огляду інформації про вхідні та вихідні дзвінки абонентського номеру ОСОБА_13 , вилученої на підставі постанови прокурора у кримінальному провадженні про здійснення тимчасового доступу до речей та документів, відповідно до якого ОСОБА_13 не міг перебувати у місці вчинення інкримінованого йому адміністративного правопорушення, про що зазначено у винесеній ОСОБА_5 постанові по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №390924 від 06.06.2022;
- протоколом огляду інформації про вхідні та вихідні дзвінки абонентського номеру ОСОБА_5 , вилученої на підставі постанови прокурора у кримінальному провадженні про здійснення тимчасового доступу до речей та документів, відповідно до якого ОСОБА_5 не міг перебувати у місцях вчинення інкримінованих ОСОБА_9 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 адміністративних правопорушень, про що зазначено у винесених ним постановах по справі про адміністративне правопорушення ГАБ №533783 від 29.11.2021 (відносно ОСОБА_9 ); ГАБІ №390949 від 03.02.2022 (відносно ОСОБА_12 ) та ГАБІ №390924 від 06.06.2022 (відносно ОСОБА_13 );
- іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
Таким чином, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні нетяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у вигляді виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.
В свою чергу, підозрюваний ОСОБА_5 , виконуючи свої службові обов'язки на посаді старшого дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, підтримує дружні відносини з особами, які займають керівні та інші посади у різних правоохоронних органах та органах державної влади, що свідчить про те, що підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на своїй посаді, для уникнення кримінальної відповідальності, може використати свої владні повноваження та зв'язки для незаконного впливу на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, а також останній може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином у будь-яких формах, що надасть можливість йому використати надані йому владні повноваження працівника правоохоронного органу, з метою ухилення від покарання, в тому числі, знаходячись на своїй посаді, зможе незаконно впливати на експертні заклади системи МВС, в яких у майбутньому планується проведення судових експертиз.
Таким чином, перелічені вище обставини у сукупності підтверджують потребу у відстороненні від посади ОСОБА_5 .
Слідчий та прокурор підтримали клопотання, попросили його задовольнити. У своєму виступі вони вказали на ключові аспекти клопотання, а саме на доведеність обґрунтованості підозри та ризики.
Підозрюваний та адвокат заперечили проти задоволення клопотання, оскільки слідчим та прокурором не наведено жодних підстав для відсторонення від посади ОСОБА_5 , а також слідчим не надано доказів на підтвердження свого клопотання в частині ризиків, які впливають на відсторонення від посади.
Вислухавши прокурора, адвоката та підозрюваного, перевіривши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку
Відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження. Відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. (ст. 154 КПК України)
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 КПК України (ст. 154 КПК України).
Прокурор зазначає, що правовою підставою для відсторонення є те, що ОСОБА_5 зараз має статус підозрюваного у вчиненні нетяжких кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 КК України. Крім цього, підозрюваний ОСОБА_5 , виконуючи свої службові обов'язки на посаді старшого дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, підтримує дружні відносини з особами, які займають керівні та інші посади у різних правоохоронних органах та органах державної влади, що свідчить про те, що підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на своїй посаді, для уникнення кримінальної відповідальності, може використати свої владні повноваження та зв'язки для незаконного впливу на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, а також останній може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином у будь-яких формах, що надасть можливість йому використати надані йому владні повноваження працівника правоохоронного органу, з метою ухилення від покарання, в тому числі, знаходячись на своїй посаді, зможе незаконно впливати на експертні заклади системи МВС, в яких у майбутньому планується проведення судових експертиз.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Стаття 43 Конституції України передбачає, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Згідно ч.1 ст.157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного або обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Слід зазначити, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, з метою запобігання вищевказаним ризикам, передбачає доведення в сукупності фактів, які свідчать про існування таких ризиків та наявності у підозрюваного можливості здійснення протиправних дій шляхом використання займаної посади.
При прийняті рішення про відсторонення підозрюваної особи від займаної посади судом повинні належним чином досліджуватись мотиви, наведені в клопотанні, правова підстава, а також оцінюватись ефективність застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження поряд із наслідками такого застосування для інших осіб.
Однак, як вбачається з клопотання слідчого про відсторонення від посади наведених вимог закону не дотримано.
Згідно клопотання та матеріалів кримінального провадження, доводи про наявність існування ризиків, а саме, що підозрюваний ОСОБА_5 , виконуючи свої службові обов'язки на посаді старшого дільничного офіцера поліції, може використати свої владні повноваження та зв'язки для незаконного впливу на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, а також останній може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином у будь-яких формах, що надасть можливість йому використати надані йому владні повноваження працівника правоохоронного органу, з метою ухилення від покарання, в тому числі, знаходячись на своїй посаді, зможе незаконно впливати на експертні заклади системи МВС, в яких у майбутньому планується проведення судових експертиз, в більшій мірі ґрунтуються на припущеннях, що є, на думку суду, неприпустимим.
Будь-яких доказів на користь існування зазначених вище ризиків стороною обвинувачення не надано.
Крім того, суд приймає до уваги, що оригінали і копії документів, які мають статус доказів у кримінальному провадженні були вилучені стороною обвинувачення та на день розгляду клопотання у суді перебувають у володінні слідчого, а тому ризик про можливість знищення або підроблення доказів взагалі є безпідставним та необґрунтованим.
Що стосується доводів клопотання про існування ризику про здійснення впливу на свідків, слідчий суддя зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що досудове розслідування за вказаним кримінальним провадженням проводиться вже пів року, а саме з 25.11.2023, тобто на протязі цього часу ОСОБА_5 вже міг вплинути на свідків, проте даних про такі факти слідчим не надано.
Таким чином, із врахуванням викладеного суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання слідчого про відсторонення ОСОБА_5 від посади старшого дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області строком на два місяці.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 132, 156, 157 КПК України, слідча суддя, -
Клопотання слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополь ОСОБА_4 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62022080020000404 від 25 листопада 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1