про накладення арешту на майно
Справа № 712/6079/23
Провадження №1-кс/712/2869/23
21 червня 2023 року м. Черкаси
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022250000000212 від 26.10.2022, за підозрою ОСОБА_5 . у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, -
Старший слідчий в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022250000000212 від 26.10.2022, за підозрою ОСОБА_5 . у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Клопотання мотивує тим, що слідчим відділом Управління СБ України в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022250000000212, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.10.2022 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , являючись громадянкою України, фактично проживаючи на території смт Троїцьке Сватівського р-ну Луганської обл., будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення смт Троїцьке Сватівського р-ну Луганської обл. збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що смт Троїцьке Луганської обл. є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи 13 квітня 2022 в смт Троїцьке Сватівського р-ну Луганської обл., реалізуючи прямий умисел, добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме посаду - т.зв. «завідувача архівного сектору адміністрації троїцького району луганської народної республіки».
Діючи з метою виконання покладених на неї представниками окупаційної влади організаційно-розпорядчих функцій, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду т.зв. «завідувача архівного сектору адміністрації троїцького району луганської народної республіки», самовільно зайняла службові приміщення у адміністративній будівлі Троїцької селищної військової адміністрації, за адресою: смт Троїцьке, пр. Перемоги, 60.
На ОСОБА_5 , як «завідувача архівного сектору адміністрації троїцького району луганської народної республіки», покладено виконання наступних організаційно-розпорядчих функції: здійснення керівництва сектором, забезпечення виконання завдань, повноважень, функцій, покладених на сектор; контроль виконання співробітниками сектору їх службових обов'язків, в тому числі контроль виконання документів по якості та строкам виконання; здійснення підготовки проектів правових актів, службових записок та листів з питань, віднесених до відання сектору; організація та здійснення перевірки архівних підрозділів та служб діловодства підприємств, установ та організацій Троїцького району луганської народної республіки незалежно від форм власності з метою здійснення контролю дотримання вимог законодавства з архівної справи луганської народної республіки шляхом проведення планових та позапланових перевірок; здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами та організаціями Троїцького району правил, норм, стандартів в рамках окреслених повноважень; організація роботи з комплектування, збереження, обліку та використання архівних документів; складання та подача на затвердження голові адміністрації планово-звітної документації щодо розвитку архівного відділу в Троїцькому районі та забезпечення її виконання; розгляд за дорученням голови адміністрації письмових звернень підприємств і організацій, заяв, скарг громадян, підготовки відповідей на них; розробки та подача на затвердження голові адміністрації положення про сектор, посадових регламентів співробітників сектору; ведення табельного обліку використання робочого часу у секторі; та інші.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до інформаційної довідки № 333252247 від 23.05.2023 з Державного реєстру речових прав на нерухому майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстр Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна ОСОБА_5 на праві приватної власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 1604326944254).
Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_5 , передбачає вид покарання у вигляді конфіскації майна. У зв'язку із цим, орган досудового розслідування, який проводить слідство у кримінальному провадженні, зобов'язаний вжити заходів для забезпечення виконання вироку суду в частині конфіскації майна.
Беручи до уваги викладене, зважаючи на те, що санкція статті, яка інкримінується ОСОБА_5 , передбачає покарання у вигляді конфіскації майна, з метою недопущення зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню та виконання вироку суду в частині конфіскації майна.
У судовому засіданні слідчий не з'явився, скерував до суду заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримує та просить його задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст.172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається без повідомлення підозрюваної, оскільки у клопотанні слідчого обґрунтовано, що це є необхідним з метою забезпечення арешту, враховуючи, що підозрювана може розпорядитись належним їй майном.
Дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
У відповідності до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Статтею 131 КПК України передбачено, що одним із заходів забезпечення кримінального провадження визначено арешт майна.
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру, або може підлягати спеціальній конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи або для забезпечення цивільного позову. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Згідно із ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов),чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Звертаючись до слідчого судді з указаним клопотанням, слідчий просив накласти арешт на майно з метою конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
Частиною 5 статті 170 КПК України визначено, що у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Так, відповідно до положень ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Слідчим суддею встановлено, що 26 жовтня 2022 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до змісту витягу мешканка смт Троїцьке Луганської обл. М.Ю.Ф. з березня 2022 року по теперішній час добровільно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - завідувача архівним сектором Адміністрації Троїцького району т.зв. «Луганської народної республіки».
27 березня 2023 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що у період з квітня 2022 оку по даний час громадянка України, мешканка смт. Троїцьке Сватівського району Луганської області М.Ю.Ф. обійнявши посаду т.зв. «завідувача архівного сектору адміністрації Троїцького району луганської народної республіки», діючи умисно, виконує організаційно-розпорядчі функції у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, чим вчиняє діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, а саме надання іноземній державі, іноземній організації або їх представниками допомоги в проведення підривної діяльності проти України, вчинене в умовах воєнного.
Відповідно до ч. 5 ст. 111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, або добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території або публічні заклики до проведення таких незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до ч. 2 ст. 111 КК України - державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України вчинені в умовах воєнного стан у - караються позбавленням волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 23.05.2023 № 333252247 ОСОБА_5 на праві приватної власності належать квартира загальною площею 28,1 квадратних метрів, розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи вищевикладене, з метою імовірної конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо фізичної особи, у випадку визнання підозрюваної винною у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність накладення арешту на належне підозрюваній вищевказане майно, а відтак клопотання слідчого підлягає до задоволення.
Оцінюючи дотримання права кожної особи на мирне володіння своїм майном, декларованого ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, слідчий суддя зважає на те, що накладення арешту у даному кримінальному провадженні становить втручання у право власності, однак таке втручання на даним час є виправданим з огляду на суспільний інтерес, який у даному конкретному випадку стосується результату розслідування у даному кримінальному провадженні обставин вчинення кримінального правопорушення, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб; умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
Керуючись ст.ст. 100, 131, 132, 167, 170, 171, 369, 372 КПК України слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на нерухоме майно, що належить підозрюваній у кримінальному провадженні № 22022250000000212 від 26.10.2022 - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , , уродженці с. Іллічівка, Троїцького р-ну Луганської обл., зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , документована паспортом громадянина України № НОМЕР_2 (виданий Троїцьким РВ УМВС України в Луганській області 10.09.2007), а саме на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 1604326944254).
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1 .
Дата проголошення повного тексту ухвали 21 червня 2023 року