Рішення від 08.06.2023 по справі 209/3177/23

Справа № 209/3177/23

Провадження № 2-о/209/58/23

РІШЕННЯ

Іменем України

08 червня 2023 року м. Кам'янське

Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Шендрика К.Л.,

за участі секретаря Драгунцевої С.М.,

розглянувши в залі судового засідання Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території,

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулась до суду із заявою, в якій просить суд встановити факт народження її дитини - хлопчика ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ Луганської області Україна, матір'ю якого є ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Луганськ, Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; батьком якої є ОСОБА_3 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Луганськ, Луганської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

В обґрунтування заяви заявники зазначила, що вона знаходяться у шлюбі з ОСОБА_3 з 30.08.2017 року. ІНФОРМАЦІЯ_4 у неї від шлюбу народилась дитина - хлопчик у державній установі «Луганський перинатальний центр» так званої ЛНР у м. Луганськ, яка є тимчасово окупованою територією. Вказує, що встановлення факту народження сина необхідне їм для реєстрації факту народження дітей за законодавством України. Іншого порядку встановлення цього факту законом не передбачено, тому вона змушена звернутись до суду із заявою.

Заявник в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, підтримала заяву та просила задовольнити її.

Представник Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса), який був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. До судового розгляду справи від начальника відділу М. Циватої надійшла письмова заява з клопотанням про розгляд справи за відсутності представника заінтересованої особи.

Виходячи з наведеного, відповідно до ч. 2 ст. 211 ЦПК України, суд ухвалив розглянути справу у судовому засіданні за відсутності представника заінтересованої особи.

Встановивши фактичні обставини та дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що заявниця є громадянином України, що підтверджується копією її паспорту (а.с. 4-9).

Заявниця 30.08.2017 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 у Сєвєродонецькому міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, актовий запис № 1057, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (а.с. 18).

Заявниця ІНФОРМАЦІЯ_4 народила дитину чоловічої статі - ОСОБА_2 у м. Луганську Луганської області, що підтверджується копіями медичного свідоцтва про народження № 184 від 13.06.2022 року, виданого державною установою «Луганський перинатальний центр» Луганської народної республіки та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис №248, виданого 02.07.2022 року Жовтневим відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народнорї Республіки (а.с. 16-17, 19). Батьками дитини вказані: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_1 .

У зв'язку з тим, що медичні документи, отримані на тимчасово окупованій території України, а саме у м. Луганську Луганської області є недійсними, а довідка про народження дитини, видана компетентною установою України, - відсутня, на даний час, заявниця не має можливості отримати на території України свідоцтво про народження дитини.

Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження із моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Встановлення факту народження дитини необхідно заявниця для проведення реєстрації народження дитини на території України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Згідно роз'яснень даних у п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» - рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою ВРУ № 789-ХП від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт/рішення, документ, виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження сина.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

На даний час м. Луганськ є тимчасово окупованою територією, згідно з п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та на її території органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказана обставина позбавляє заявницю можливості зареєструвати факт народження своєї дитини у встановленому Законом порядку.

У зв'язку із вищевикладеним, орган державної реєстрації актів цивільного стану не може зареєструвати факт народження заявницею дитини, адже медичний факт народження дитини зафіксований на тимчасово окупованій території України. При цьому, визнання судом факту народження заявницею дитини надасть їй можливість отримати свідоцтво про народження дитини, видане державним органом України.

Частиною 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, що надасть можливість отримати заявницею свідоцтва про народження її сина, виданого державним органом України, оскільки документ про народження виданий на тимчасово окупованій території України, суд приходить до висновку про обґрунтованість та законність заяви, у зв'язку з чим, заява підлягає задоволенню.

Судові витрати відносяться за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 18, 258, 263, 265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, ст. 144 СК України, Закону України «Про громадянство України», Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) (ЄДРПОУ 33247395, юридична адреса: 51900, Дніпропетровська область, місто Кам'янське, проспект Василя Стуса, 2"А") про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території- задовольнити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі - хлопчика ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження дитини: Україна, Луганська область, м. Луганськ, матір'ю якого є ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянство матері - «Україна», уродженка м. Луганськ, Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; батьком якого є ОСОБА_3 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , , громадянство батька - «Україна», уродженець м. Луганськ, Луганської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.Л. Шендрик