Справа № 199/5019/23
(3/199/2647/23)
іменем України
21.06.2023 року м. Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська Воробйов В.Л., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП,
16.06.2023 до Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Інститут підсудності - це не є формальний, абстрактний, теоретизований процесуальний інститут.
Законодавець, установлюючи правила підсудності, виходить із того, що правовий статус суду, його функції та суворо визначений порядок діяльності - запорука точного й неухильного додержання процесуальної форми провадження, гарантія забезпечення правосуддя стосовно всіх учасників розгляду.
Інститут підсудності - публічний інститут процесуального права. Адже дотримання правил підсудності - обов'язок суду, який не залежить від особистого волевиявлення сторін. За рахунок його запровадження забезпечується оптимальне функціонування судової системи, створюються умови для вирішення поставлених перед нею завдань щодо забезпечення прав людини та громадянина, захищається державний інтерес у справедливому судочинстві.
Натомість порушення правил підсудності, зокрема територіальної, породжує всеосяжний спектр несприятливих для всієї системи правосуддя наслідків.
За ст.ст.7,246 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності і його порядок визначається КУпАП та іншими законами України.
У відповідності з ч.1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, в тому числі за складом ст. 155-1 КУпАП, розглядається за місцем його вчинення.
Які не будь виключення або альтернативна підсудність для складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 155-1 КУпАП, не передбачені ст. 276 КУпАП та такі у нормі закону не містяться.
Відповідно до офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 КУпАП, зазначеного в Рішенні Конституційного Суду № 5-рп/2015 від 26.05.2015, положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає, що "справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення", в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення "за місцем його вчинення" визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №707 від 26.05.2023 року, складеного уповноваженою особою - головним державним ревізором-інспектором відділу фактичних перевірок управління аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області Корнієнко Станіславом Валентиновичем, останнім встановлено, визначено та зазначено в протоколі, що місцем вчинення адміністративного правопорушення - є «м.Дніпро, пров.Парусний, 15», що є територією Новокодацького району м.Дніпро.
Враховуючи на таке посилання в протоколі уповноваженої особи на встановлене місце скоєння адміністративного правопорушення, слід вважати, що адміністративне правопорушення вчинено не в межах територіальної юрисдикції Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпро.
Право визначення суду, у якому розглядається справа, згідно ст.257 КУпАП надано органу (посадовій особі), уповноваженому складати протокол, на що вказує і Пленум Верховного Суду України у постанові «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 КУпАП» від 11.06.2004 за № 11.
Відповідно ч.1 ст.257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська позбавлений можливості розглянути вказану справу, оскільки такий розгляд розцінюється як порушення вимоги щодо підсудності при розгляді справи, буде виходити за межі його компетенції та буде порушенням ст.ст. 257,276 КУпАП, що в подальшому може слугувати приводом для оскарження та скасування прийнятого по суті рішення в апеляційній інстанції як такого, що постановлений незаконним складом суду, підставою для визнання судді необ'єктивним і небезстороннім та можуть виникнути сумніви в неупередженості судді, який здійснював судовий розгляд справи з порушенням закону - територіальної підсудністю.
Крім цього суд звертає увагу, що безпосередньо сам протокол про адміністративне правопорушення складено відносно ОСОБА_1 , в той час як сам акт (довідка) фактичної перевірки складена відносно гр.. ОСОБА_2 .
Керуючись ст.276 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП повернути начальнику ДПС України ГУ ДПС у Дніпропетровській області для визначення підсудності.
Суддя: В.Л.Воробйов