печерський районний суд міста києва
Справа № 757/25353/23-к
20 червня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в залі суду клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 62023000000000040 від 18.01.2023,-
20 червня 2023 року до провадження слідчого судді надійшло клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором першого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про накладення арешту на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (для ведення особистого селянського господарства) з кадастровим номером 1421586800:03:000:1541 площею 2 га, на території Хлібодарівської сільської громади Волноваського району Донецької області, яка на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії та номер: ІІ-ДН №052096 від 25.04.2002, виданого Волноваською райдержадміністрацією Ради народних депутатів на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із забороною відчужувати та розпоряджатися вказаним майном, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
З наданих в обґрунтування матеріалів вбачається, що Другим відділом Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000040 від 18.01.2023, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області №753-К-ВС від 28.12.2022 ОСОБА_5 переведено на посаду начальника Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» № 3781-ХІІ від 23.12.1993 правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Відповідно до ч. 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі - Положення) Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Згідно до ч. 2 Положення Держпродспоживслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Також, відповідно до ч. 4 Положення Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань організовує, здійснює у межах повноважень, передбачених законодавством, державний нагляд (контроль) щодо: безпечності та окремих показників якості харчових продуктів; потужностей, на яких здійснюється вирощування, утримування, виробництво, переробка, зберігання та обіг об'єктів державного контролю; дотримання вимог санітарного законодавства; проводить відбір зразків об'єктів санітарних заходів з метою здійснення державного контролю; проводить передзабійне та післязабійне інспектування тварин на відповідних потужностях, а також післязабійне інспектування тварин, забитих на полюванні; затверджує експортні потужності, а також приймає рішення про виключення експортних потужностей або певних видів об'єктів санітарних заходів, вироблених/вирощених на таких потужностях, з реєстру затверджених експортних потужностей; здійснює у разі виникнення надзвичайної ситуації державний контроль за проведенням операторами ринку харчових продуктів протиепізоотичних заходів, якщо необхідність такого контролю встановлена законом; здійснює передбачені законодавством заходи для припинення порушення санітарного законодавства; перевіряє додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та надання послуг; проводить контрольні перевірки правильності розрахунків із споживачами за реалізовану продукцію відповідно до закону; накладає на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення за порушення законодавства про захист прав споживачів; передає матеріали перевірок на дії осіб, що містять ознаки кримінального правопорушення, органам досудового розслідування; проводить перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирає зразки продукції та забезпечує проведення їх експертизи (випробування); вживає у порядку, визначеному законом, заходів до притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні встановлених вимог; надсилає матеріали перевірок до правоохоронних органів для вирішення питань про притягнення до кримінальної відповідальності осіб, у діях яких містяться ознаки кримінального правопорушення; у межах повноважень, передбачених законом, складає протоколи та розглядає справи про правопорушення тощо.
Крім того, згідно ч. 6 Положення Держпродспоживслужба для виконання покладених на неї завдань має право: обмежувати, забороняти, тимчасово припиняти діяльність, вживати відповідно до закону інших заходів реагування, у тому числі обмежувати або забороняти ввезення (пересилання) на митну територію України, перевезення через митну територію України (транзит) живих тварин, репродуктивного матеріалу, біологічних продуктів, патологічного матеріалу, кормів, засобів ветеринарної медицини, засобів догляду за тваринами, неїстівних продуктів тваринного походження та харчових продуктів; здійснювати заходи державного нагляду (контролю) відповідно до закону; вимагати відповідно до закону від суб'єктів господарювання усунення виявлених порушень; вживати у межах повноважень, передбачених законом, заходів до усунення порушень вимог закону і притягнення винних у таких порушеннях осіб до відповідальності відповідно до закону; складати в установлених законом випадках протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення і приймати за результатами розгляду рішення про накладення штрафів та застосовування інших санкцій, передбачених законом; передавати правоохоронним органам акти перевірок та інші матеріали з питань, що належать до їх компетенції.
Відповідно до ч. 7 Положення Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Також, відповідно до ст. 238 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушеннями законодавства про ветеринарну медицину та благополуччя тварин (стаття 107), вимог законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин (стаття 107-2) та вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів (стаття 166-22).
Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення:
Головний державний інспектор України, Головний державний ветеринарний інспектор України та їх заступники, головні державні інспектори, головні державні ветеринарні інспектори та їх заступники, державні інспектори та державні ветеринарні інспектори центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, - штраф до ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- державні інспектори та державні ветеринарні інспектори територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, а також завідуючі лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках - штраф до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Державними ветеринарними інспекторами та завідуючими лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках штраф може стягуватися на місці з громадян у розмірі до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, будучи службовою особою, ОСОБА_5 здійснював функції представника влади, тобто постійно (на підставі наказу про призначення на посаду) обіймав посаду у державному органі, яка надавала йому право в межах своєї компетенції приймати рішення щодо вчинення юридично значущих дій, що тягнуть за собою настання правових наслідків у вигляді утворення, зміни та припинення прав та обов'язків у фізичних та юридичних осіб, тобто здійснював правозастосовні функції, являючись таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» працівником правоохоронного органу.
Крім того, відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну службу» посада начальника Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, яку обіймає ОСОБА_5 за порядком призначення, характером та обсягом повноважень відноситься до посади категорії «Б».
Відповідно до п. 2 Примітки до ст. 368 КК України, службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 цього Кодексу, є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України "Про державну службу" належать до категорії "Б".
Таким чином, ОСОБА_5 на постійній основі обіймає посаду в органах держаної влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, і відповідно до п. 2 Примітки до ст. 368 КК України, є службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба) забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Держпродспоживслужби забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Водночас, ОСОБА_5 , незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, здійснюючи функції представника влади, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище і, відповідно до вимог зазначеного законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язаним діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував вимогами законодавства та у складі організованої групи вчинив корупційні злочини у сфері службової діяльності за наступних обставин.
Так, на території Харківської області з 2008 року здійснює господарську діяльність товариство з обмеженою відповідальністю «МК РІАЛ» (код ЄДРПОУ 35855917) (далі - ТОВ «МК РІАЛ»), основна діяльність якого пов'язана з виробництвом та торгівлею м'ясом та м'ясними продуктами.
ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою особистого збагачення, з корисливих мотивів, у невстановлені в ході досудового розслідування час та місці, але не пізніше лютого 2023 року, разом із начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_6 , створив організовану групу, у діяльності якої брали також участь головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_7 , як виконавець, та довірена особа ОСОБА_5 - ОСОБА_8 , як пособник, які попередньо зорганізувались у стійке об'єднання з єдиним злочинним планом, відомим всім учасникам групи - систематичне одержання неправомірної вигоди від ТОВ «МК РІАЛ» за невчинення ними в інтересах ТОВ «МК РІАЛ» будь-яких дій з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної господарської діяльності та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства.
Для чого, 22.02.2023 вранці, точний час в ході досудового розслідування не встановлений, ОСОБА_7 , виконуючи свої функції, направлені на реалізацію спільного плану злочинної діяльності, перебуваючи в офісі ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233 висловив начальнику відділу збуту готової продукції ТОВ «МК РІАЛ» ОСОБА_9 прохання про надання йому, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 щомісячно неправомірної вигоди у розмірі 30 тисяч гривень за невчинення будь-яких дій такими посадовими особами з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної подальшої господарської діяльності ТОВ «МК РІАЛ».
В подальшому, 27.04.2023 о період часу з 10 год. 47 хв. по 10 год. 49 хв. ОСОБА_8 , діючи як член організованої групи, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, виконуючи відведені йому функції згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиної злочинної мети, перебуваючи у офісі ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233, одержав від начальника відділу збуту готової продукції ТОВ «МК РІАЛ» ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 30 тисяч гривень для ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , за невчинення ними в інтересах ТОВ «МК РІАЛ» будь-яких дій з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної господарської діяльності та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства.
Після чого, у невстановленій в ході досудового розслідування дату та місці, ОСОБА_8 передав отриману від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді 30 тисяч гривень ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які розподіли здобуті кошти між усіма учасниками організованої групи.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у проханні службовою особою, яка займає відповідальне становище, надати неправомірну вигоду для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища та в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища, вчинене у складі організованої групи, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.
Крім того, ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою особистого збагачення, з корисливих мотивів, у невстановлені в ході досудового розслідування час та місці, але не пізніше лютого 2023 року, разом із начальником Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_5 , створив організовану групу, у діяльності якої брали також участь головного спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_7 , як виконавець, та довірена особа ОСОБА_5 - ОСОБА_8 , як пособник, які попередньо зорганізувались у стійке об'єднання з єдиним злочинним планом, відомим всім учасникам групи - систематичне одержання неправомірної вигоди від ТОВ «МК РІАЛ» за невчинення ними в інтересах ТОВ «МК РІАЛ» будь-яких дій з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної господарської діяльності та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства.
Для чого, 02.05.2023 приблизно о 11 год. 00 хв., головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_7 , виконуючи свої функції, направлені на реалізацію спільного плану злочинної діяльності, перебуваючи у приміщенні офісу ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233, повторно висловив начальнику відділу збуту готової продукції ТОВ «МК РІАЛ» ОСОБА_9 прохання про надання йому, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 щомісячно неправомірної вигоди у розмірі 30 тисяч гривень за невчинення будь-яких дій такими посадовими особами з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної подальшої господарської діяльності ТОВ «МК РІАЛ».
У подальшому, 04.05.2023 у період часу з 10 год. 14 хв. до 10 год. 18 хв., перебуваючи біля адміністративної будівлі Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області за адресою: м. Харків, Мовчанівський провулок, буд. 31, ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, виконуючи відведені йому функції згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиного злочинного умислу, в ході бесіди з ОСОБА_9 з метою його переконання у необхідності подальшого надання їм неправомірної вигоди, підтвердив що ОСОБА_8 одержує неправомірну вигоду від ТОВ «МК РІАЛ» за вказівкою, з відома та в інтересах, в тому числі, ОСОБА_10 , чиї повноваження, як начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, поширюються на усю Харківську область, тому у випадку виникнення будь-яких питань, пов'язаних із господарською діяльністю, їх вирішення буде обумовлене наданням такої неправомірної вигоди.
Крім того, 09.05.2023 у період часу з 10 год. 16 хв. до 10 год. 18 хв., перебуваючи біля одного з магазинів ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, смт. Нова Водолага, вул. Кооперативна, ОСОБА_7 , діючи у складі організованої групи під керівництвом ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , виконуючи відведені йому функції згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиного злочинного умислу, в ході бесіди з ОСОБА_9 з метою його переконання у необхідності подальшого надання їм неправомірної вигоди, повторно висловив ОСОБА_9 прохання про надання йому, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 неправомірної вигоди у розмірі 30 тисяч гривень, уточнивши, що така неправомірна вигода прохається за здійснення ТОВ «МК РІАЛ» безперешкодної господарської діяльності на території Харківської області за відсутності експлуатаційного дозволу операторів ринку, що провадять діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження, за відсутності державної реєстрації на магазини ТОВ «МК РІАЛ» та не проведення перевірок належним чином у разі надходження скарг тощо.
В подальшому, 26.05.2023 о період часу з 12 год. 08 хв. по 12 год. 09 хв. ОСОБА_8 , діючи як член організованої групи, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, виконуючи відведені йому функції пособника згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиної злочинної мети, перебуваючи у офісі ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233, повторно одержав від начальника відділу збуту готової продукції ТОВ «МК РІАЛ» ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 30 тисяч гривень для ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , за невчинення ними в інтересах ТОВ «МК РІАЛ» будь-яких дій з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної господарської діяльності та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства.
Після чого, у невстановленій в ході досудового розслідування дату та місці, ОСОБА_8 передав отриману від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді 30 тисяч гривень ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які повторно розподіли здобуті кошти між усіма членами організованої групи.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у проханні службовою особою, яка займає відповідальне становище, надати неправомірну вигоду для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того хто надає, будь-якої дії з використанням наданого службового становища та в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає, будь-якої дії з використанням наданого службового становища, вчинене повторно, у складі організованої групи, тобто у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.
Крім того, ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою особистого збагачення, з корисливих мотивів, у невстановлені в ході досудового розслідування час та місці, але не пізніше лютого 2023 року, разом із начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_6 , створив організовану групу, у діяльності якої брали також участь головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_7 , як виконавець, та довірена особа ОСОБА_5 - ОСОБА_8 , як пособник, які попередньо зорганізувались у стійке об'єднання з єдиним злочинним планом, відомим всім учасникам групи - систематичне одержання неправомірної вигоди від ТОВ «МК РІАЛ» за невчинення ними в інтересах ТОВ «МК РІАЛ» будь-яких дій з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної господарської діяльності та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства.
Так, 05.06.2023 у період часу з 11 год. 54 хв. до 12 год. 08 хв., ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , діючи як керівники організованої групи, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, направленого на щомісячне одержання від ТОВ «МК РІАЛ» неправомірної вигоди за безперешкодну господарську діяльність та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства, виконуючи відведені їм функції згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиної злочинної мети, перебуваючи у службовому кабінету на другому поверсі адміністративної будівлі Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області за адресою: м. Харків, Мовчанівський провулок, буд.31, в ході зустрічі із ОСОБА_9 , з метою його переконання у необхідності подальшого надання їм неправомірної вигоди, підтвердили останньому, що ОСОБА_8 щомісячно одержує неправомірну вигоду від ТОВ «МК РІАЛ» з їх відома та за їх вказівками
Після чого, 16.06.2023 об 11 год. 05 хв. ОСОБА_8 , діючи як член організованої групи, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, виконуючи відведені йому функції пособника згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиної злочинної мети, перебуваючи у офісі ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233, повторно одержав від начальника відділу збуту готової продукції ТОВ «МК РІАЛ» ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 30 тисяч гривень для ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , за невчинення ними в інтересах ТОВ «МК РІАЛ» будь-яких дій з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної господарської діяльності та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у проханні службовою особою, яка займає відповідальне становище, надати неправомірну вигоду для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того хто надає, будь-якої дії з використанням наданого службового становища та в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає, будь-якої дії з використанням наданого службового становища, вчинене повторно, у складі організованої групи, тобто у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.
16.06.2023 о 11 год. 18 хв. ОСОБА_5 затримано в порядку статті 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.
16.06.2023 о 20 год. 15 хв. ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними доказами, а саме:
• заявою ОСОБА_9 про вчинення злочину від 10.03.2023;
• протоколами допитів свідка ОСОБА_9 від 10.03.2023, 15.03.2023, 29.05.2023 та 16.06.2023;
• протоколом ідентифікації вручення грошових коштів в сумі тридцять тисяч гривень від 27.04.2023 свідку ОСОБА_9 ;
• протоколом ідентифікації вручення грошових коштів в сумі тридцять тисяч гривень від 26.05.2023 свідку ОСОБА_9 ;
• протоколом затримання в порядку ст.208 КПК України ОСОБА_8 від 16.06.2023, в ході якого в ході особистого огляду виявлено та вилучено грошові кошти в сумі 30 тисяч гривень, серії та номера яких повністю збігаються із серіями та номерами купюр, які вручались ОСОБА_9 ;
• аркуш паперу із друкованими та рукописними записами, вилучений 16.06.2023 під час затримання ОСОБА_6 в ході її особистого огляду
• матеріалами виконаного доручення Другого оперативного відділу ТУ ДБР у м. Полтаві;
• копією наказу № 753-к від 28.12.2022 про переведення ОСОБА_5 на посаду начальника Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області;
• іншими матеріалами кримінального провадження.
Вказані докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, вчинених в умовах воєнного стану, у зв'язку з чим наявно достатньо підстав вважати, що суд може призначити покарання ОСОБА_5 у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Таким чином, конфіскація майна, як покарання за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст.368 КК України, є обов'язковим та додатковим видом покарання.
Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 на праві приватної власності належить земельна ділянка сільськогосподарського призначення (для ведення особистого селянського господарства) з кадастровим номером 1421586800:03:000:1541 площею 2 га, на території Хлібодарівської сільської громади Волноваського району Донецької області.
Таким чином, в ході досудового розслідування необхідно накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_5 - земельну ділянку сільськогосподарського призначення (для ведення особистого селянського господарства) з кадастровим номером 1421586800:03:000:1541 площею 2 га, на території Хлібодарівської сільської громади Волноваського району Донецької області, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зазначена земельна ділянка належить на праві приватної власності ОСОБА_5 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії та номер: ІІ-ДН №052096, від 25.04.2002, виданого Волноваською райдержадміністрацією Ради народних депутатів.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення конфіскації майна як можливого виду додаткового покарання та запобігання можливості його пошкодження, псування, знищення, перетворення та відчуження, на даний час виникла необхідність у накладенні арешту на майно підозрюваного ОСОБА_5 .
Слідчий до судового засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд клопотання у її відсутність, доводи клопотання підтримала в повному обсязі.
Слідчий суддя розглянув клопотання у відсутність власника майна відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України.
Дослідивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Під час судового розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що Другим відділом Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000040 від 18.01.2023, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.
16.06.2023 о 20 год. 15 хв. ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.
Санкцією ч. 3 ст. 368 КК України передбачено відповідальність у вигляді позбавлення волі з конфіскацією майна.
Так, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 на праві приватної власності належить земельна ділянка сільськогосподарського призначення (для ведення особистого селянського господарства) з кадастровим номером 1421586800:03:000:1541 площею 2 га, на території Хлібодарівської сільської громади Волноваського району Донецької області.
Згідно з ч. 5 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Згідно з ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання слідчого та накладення арешту на майно, яке належить ОСОБА_11 , оскільки воно на праві власності належить підозрюваному, щодо якого здійснюється провадження в рамках якого суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна та метою такого арешту є забезпечення додаткового покарання у вигляді конфіскації майна.
Керуючись ст. 170-173, 175, 309 КПК України,-
Клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 62023000000000040 від 18.01.2023 - задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (для ведення особистого селянського господарства) з кадастровим номером 1421586800:03:000:1541 площею 2 га, на території Хлібодарівської сільської громади Волноваського району Донецької області, яка на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії та номер: ІІ-ДН №052096 від 25.04.2002, виданого Волноваською райдержадміністрацією Ради народних депутатів на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із забороною відчужувати та розпоряджатися вказаним майном, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1