Ухвала від 20.06.2023 по справі 757/25315/23-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/25315/23-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2023 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю слідчого ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням прокурора першого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 звернулася до слідчого судді з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Держпродспоживслужби в Харківській області.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Другим відділом Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000040 від 18.01.2023, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області №782-К-ВС від 30.12.2022 ОСОБА_5 переведено на посаду головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» № 3781-ХІІ від 23.12.1993 правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Відповідно до ч. 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі - Положення) Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Згідно до ч. 2 Положення Держпродспоживслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Також, відповідно до ч. 4 Положення Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань організовує, здійснює у межах повноважень, передбачених законодавством, державний нагляд (контроль) щодо: безпечності та окремих показників якості харчових продуктів; потужностей, на яких здійснюється вирощування, утримування, виробництво, переробка, зберігання та обіг об'єктів державного контролю; дотримання вимог санітарного законодавства; проводить відбір зразків об'єктів санітарних заходів з метою здійснення державного контролю; проводить передзабійне та післязабійне інспектування тварин на відповідних потужностях, а також післязабійне інспектування тварин, забитих на полюванні; затверджує експортні потужності, а також приймає рішення про виключення експортних потужностей або певних видів об'єктів санітарних заходів, вироблених/вирощених на таких потужностях, з реєстру затверджених експортних потужностей; здійснює у разі виникнення надзвичайної ситуації державний контроль за проведенням операторами ринку харчових продуктів протиепізоотичних заходів, якщо необхідність такого контролю встановлена законом; здійснює передбачені законодавством заходи для припинення порушення санітарного законодавства; перевіряє додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та надання послуг; проводить контрольні перевірки правильності розрахунків із споживачами за реалізовану продукцію відповідно до закону; накладає на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення за порушення законодавства про захист прав споживачів; передає матеріали перевірок на дії осіб, що містять ознаки кримінального правопорушення, органам досудового розслідування; проводить перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирає зразки продукції та забезпечує проведення їх експертизи (випробування); вживає у порядку, визначеному законом, заходів до притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні встановлених вимог; надсилає матеріали перевірок до правоохоронних органів для вирішення питань про притягнення до кримінальної відповідальності осіб, у діях яких містяться ознаки кримінального правопорушення; у межах повноважень, передбачених законом, складає протоколи та розглядає справи про правопорушення тощо.

Крім того, згідно ч. 6 Положення Держпродспоживслужба для виконання покладених на неї завдань має право: обмежувати, забороняти, тимчасово припиняти діяльність, вживати відповідно до закону інших заходів реагування, у тому числі обмежувати або забороняти ввезення (пересилання) на митну територію України, перевезення через митну територію України (транзит) живих тварин, репродуктивного матеріалу, біологічних продуктів, патологічного матеріалу, кормів, засобів ветеринарної медицини, засобів догляду за тваринами, неїстівних продуктів тваринного походження та харчових продуктів; здійснювати заходи державного нагляду (контролю) відповідно до закону; вимагати відповідно до закону від суб'єктів господарювання усунення виявлених порушень; вживати у межах повноважень, передбачених законом, заходів до усунення порушень вимог закону і притягнення винних у таких порушеннях осіб до відповідальності відповідно до закону; складати в установлених законом випадках протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення і приймати за результатами розгляду рішення про накладення штрафів та застосовування інших санкцій, передбачених законом; передавати правоохоронним органам акти перевірок та інші матеріали з питань, що належать до їх компетенції.

Відповідно до ч. 7 Положення Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Також, відповідно до ст. 238 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушеннями законодавства про ветеринарну медицину та благополуччя тварин (стаття 107), вимог законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин (стаття 107-2) та вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів (стаття 166-22).

Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення:

Головний державний інспектор України, Головний державний ветеринарний інспектор України та їх заступники, головні державні інспектори, головні державні ветеринарні інспектори та їх заступники, державні інспектори та державні ветеринарні інспектори центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, - штраф до ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

державні інспектори та державні ветеринарні інспектори територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, а також завідуючі лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках - штраф до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Державними ветеринарними інспекторами та завідуючими лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках штраф може стягуватися на місці з громадян у розмірі до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, будучи службовою особою, ОСОБА_5 здійснював функції представника влади, тобто постійно (на підставі наказу про призначення на посаду) обіймав посаду у державному органі, яка надавала йому право в межах своєї компетенції приймати рішення щодо вчинення юридично значущих дій, що тягнуть за собою настання правових наслідків у вигляді утворення, зміни та припинення прав та обов'язків у фізичних та юридичних осіб, тобто здійснював правозастосовні функції, являючись таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» працівником правоохоронного органу.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба) забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Держпродспоживслужби забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Водночас, ОСОБА_5 , незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, здійснюючи функції представника влади, будучи відповідно до вимог зазначеного законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язаним діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував вимогами законодавства та у складі організованої групи вчинив корупційні злочини у сфері службової діяльності за наступних обставин.

Так, на території Харківської області з 2008 року здійснює господарську діяльність товариство з обмеженою відповідальністю «МК РІАЛ» (код ЄДРПОУ 35855917) (далі - ТОВ «МК РІАЛ»), основна діяльність якого пов'язана з виробництвом та торгівлею м'ясом та м'ясними продуктами.

ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою особистого збагачення, з корисливих мотивів, у невстановлені дату та час, але не пізніше лютого 2023 року, погодився зорганізуватись у стійке об'єднання під керівництвом начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_7 та начальника Харківського районного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_8 , об'єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, а саме для систематичного одержання для себе та третіх осіб від ТОВ «МК РІАЛ» неправомірної вигоди за невчинення будь-яких дій такими посадовими особами з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної подальшої господарської діяльності вказаного підприємства.

Для чого ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи під керівництвом ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , за пособництва ОСОБА_9 , виконуючи свої функції виконавця, направлені на реалізацію спільного плану злочинної діяльності, 22.02.2023 вранці, точний час в ході досудового розслідування не встановлений, перебуваючи в офісі ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233, висловив начальнику відділу збуту готової продукції ТОВ «МК РІАЛ» ОСОБА_10 прохання про надання йому, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які займають відповідальне становище, щомісячно неправомірної вигоди у розмірі 30 тисяч гривень за невчинення будь-яких дій такими посадовими особами з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної подальшої господарської діяльності ТОВ «МК РІАЛ».

Після чого, 27.04.2023 о період часу з 10 год. 47 хв. по 10 год. 49 хв. ОСОБА_9 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, виконуючи відведені йому функції пособника згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиної злочинної мети, перебуваючи у офісі ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233, одержав від ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 30 тисяч гривень для ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , за невчинення ними в інтересах ТОВ «МК РІАЛ» будь-яких дій з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної господарської діяльності та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства.

Після чого, у невстановленій в ході досудового розслідування дату та місці, ОСОБА_9 передав отриману від ОСОБА_10 неправомірну вигоду у вигляді 30 тисяч гривень ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , які розподіли здобуті кошти між усіма членами організованої групи.

ОСОБА_5 підозрюється у проханні службовою особою, яка займає відповідальне становище, надати неправомірну вигоду для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища та в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища, вчинене у складі організованої групи, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.

Крім того, ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою особистого збагачення, з корисливих мотивів, у невстановлені дату та час, але не пізніше лютого 2023 року, погодився зорганізуватись у стійке об'єднання під керівництвом начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_7 та начальника Харківського районного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_8 , за пособництва довіреної особи ОСОБА_8 - ОСОБА_9 , об'єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, а саме для систематичного одержання для себе та третіх осіб від ТОВ «МК РІАЛ» неправомірної вигоди за невчинення будь-яких дій такими посадовими особами з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної подальшої господарської діяльності вказаного підприємства.

Для чого, 02.05.2023 приблизно о 11 год. 00 хв., ОСОБА_5 , виконуючи свої функції, направлені на реалізацію спільного плану злочинної діяльності, перебуваючи у приміщенні офісу ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233, повторно висловив начальнику відділу збуту готової продукції ТОВ «МК РІАЛ» ОСОБА_10 прохання про надання йому, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 щомісячно неправомірної вигоди у розмірі 30 тисяч гривень за невчинення будь-яких дій такими посадовими особами з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної подальшої господарської діяльності ТОВ «МК РІАЛ».

У подальшому, 04.05.2023 у період часу з 10 год. 14 хв. до 10 год. 18 хв., перебуваючи біля адміністративної будівлі Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області за адресою: м. Харків, Мовчанівський провулок, буд. 31, ОСОБА_8 , діючи у складі організованої групи, виконуючи відведені йому функції згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиного злочинного умислу, в ході бесіди з ОСОБА_10 з метою його переконання у необхідності подальшого надання їм неправомірної вигоди, підтвердив що ОСОБА_9 одержує неправомірну вигоду від ТОВ «МК РІАЛ» за вказівкою, з відома та в інтересах, в тому числі, ОСОБА_11 , чиї повноваження, як начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, поширюються на усю Харківську область, тому у випадку виникнення будь-яких питань, пов'язаних із господарською діяльністю, їх вирішення буде обумовлене наданням такої неправомірної вигоди.

Крім того, 09.05.2023 у період часу з 10 год. 16 хв. до 10 год. 18 хв., перебуваючи біля одного з магазинів ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, смт. Нова Водолага, вул. Кооперативна, ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи під керівництвом ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , виконуючи відведені йому функції згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиного злочинного умислу, в ході бесіди з ОСОБА_10 з метою його переконання у необхідності подальшого надання їм неправомірної вигоди, повторно висловив ОСОБА_10 прохання про надання неправомірної вигоди у розмірі 30 тисяч гривень, уточнивши, що така неправомірна вигода прохається за здійснення

ТОВ «МК РІАЛ» безперешкодної господарської діяльності на території Харківської області за відсутності експлуатаційного дозволу операторів ринку, що провадять діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження, за відсутності державної реєстрації на магазини ТОВ «МК РІАЛ» та не проведення перевірок належним чином у разі надходження скарг тощо.

Після чого, 26.05.2023 о період часу з 12 год. 08 хв. по 12 год. 09 хв., ОСОБА_9 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, виконуючи відведені йому функції пособника згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиної злочинної мети, перебуваючи у офісі ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233, повторно одержав від ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 30 тисяч гривень для ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , за невчинення ними в інтересах ТОВ «МК РІАЛ» будь-яких дій з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної господарської діяльності та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства.

Після чого, у невстановленій в ході досудового розслідування дату та місці, ОСОБА_9 передав отриману від ОСОБА_10 неправомірну вигоду у вигляді 30 тисяч гривень ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , які розподіли здобуті кошти між усіма членами організованої групи.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у проханні службовою особою, яка займає відповідальне становище, надати неправомірну вигоду для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища та в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища, вчинене у складі організованої групи, повторно, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.

Крім того, ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою особистого збагачення, з корисливих мотивів, у невстановлені дату та час, але не пізніше лютого 2023 року, погодився зорганізуватись у стійке об'єднання під керівництвом начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_7 та начальника Харківського районного управління Держпродспоживслужби в Харківській області ОСОБА_8 , за пособництва довіреної особи ОСОБА_8 - ОСОБА_9 , об'єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, а саме для систематичного одержання для себе та третіх осіб від ТОВ «МК РІАЛ» неправомірної вигоди за невчинення будь-яких дій такими посадовими особами з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної подальшої господарської діяльності вказаного підприємства.

Для чого, 05.06.2023 у період часу з 11 год. 54 хв. до 12 год. 08 хв., ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи як керівники організованої групи, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, направленого на щомісячне одержання від ТОВ «МК РІАЛ» неправомірної вигоди за безперешкодну господарську діяльність та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства, виконуючи відведені їм функції згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиної злочинної мети, перебуваючи у службовому кабінету на другому поверсі адміністративної будівлі Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області за адресою: м. Харків, Мовчанівський провулок, буд.31, в ході зустрічі із ОСОБА_10 , з метою його переконання у необхідності подальшого надання їм неправомірної вигоди, підтвердили останньому, що ОСОБА_9 щомісячно одержує неправомірну вигоду від ТОВ «МК РІАЛ» з їх відома та за їх вказівками.

Після чого, 16.06.2023 об 11 год. 05 хв. ОСОБА_9 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, виконуючи відведені йому функції пособника згідно плану злочинної діяльності, з метою досягнення єдиної злочинної мети, перебуваючи у офісі ТОВ «МК РІАЛ» за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Новоселівка, вул. Воскресінська, буд. 233, діючи із злочинним умислом спрямованим на одержання неправомірної вимоги, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, повторно одержав від ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 30 тисяч гривень для ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , за невчинення ними в інтересах ТОВ «МК РІАЛ» будь-яких дій з використанням наданого ним службового становища з метою безперешкодної господарської діяльності та невжиття контрольно-перевірочних заходів відносно вказаного підприємства.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у проханні службовою особою, яка займає відповідальне становище, надати неправомірну вигоду для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища та в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища, вчинене у складі організованої групи, повторно, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.

16.06.2023 о 11 год. 29 хв. ОСОБА_5 затримано в порядку статті 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.

16.06.2023 о 20 год. 55 хв. ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Перебування ОСОБА_5 на посаді головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Держпродспоживслужби в Харківській області безпосередньо сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, оскілки його безпосередні службові повноваженні пов'язані із здійсненням державного контролю за діяльністю підприємств, які здійснюють виробництво або обіг харчових продуктів на території Харківського району Харківської області, а його корисливий мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на посаді, останній зможе продовжити свою протиправну діяльність.

Підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, обіймає посаду в посаду в органі державної влади, юрисдикція якого поширюється на територію Харківського району Харківської області, отже наявні тісні професійні та соціальні зв'язки, в т.ч. з працівниками державних та правоохоронних органів, можуть бути використані з метою впливу на свідків та інших учасників кримінального провадження та протиправного перешкоджання кримінальному провадженню іншим

На даний час у рамках досудового розслідування зазначеного кримінального провадження не встановлено усіх обставин, що мають значення для досудового розслідування та не встановлені всіх можливих причетних осіб до вчинення вказаного кримінального правопорушення, зокрема до цього часу не відшукано та не виявлено частину неправомірної вигоди, яку ймовірно передано ОСОБА_5 , а тому існують ризики перетворення, знищення чи приховування таких коштів, які є важливими доказами у цьому кримінальному провадженні.

Ураховуючи вищевикладене, у випадку перебування ОСОБА_5 на посаді начальника головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Держпродспоживслужби в Харківській області останній достовірно знаючи про місце перебування документів або речей, за допомогою яких було реалізовано злочинний намір, може їх знищити, спотворити, приховати не надавши органам досудового розслідування можливості встановити місце їх перебування та вилучити у встановленому законом порядку, у зв'язку з чим, виникла необхідність у відстороненні останнього від посади.

Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримала, посилаючись на викладені в ньому доводи.

Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні з приводу вказаного клопотання заперечили, мотивуючи тим, що підстав для задоволення клопотання немає, оскільки стороною обвинувачення не доведена мета застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади, а також наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Зазначили, що підозрюваний виплачує аліменти на утримання дитини, а вказана посада являється єдиним його доходом. Крім того, підозрюваний утримується під вартою, а тому зазначені слідчим у клопотанні ризики - відсутні.

Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів у сфері службової діяльності.

Також, слідчим суддею досліджено матеріали клопотання, які в своїй сукупності доводять обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.

Слідчий суддя вважає, що слідчим у клопотанні та у судовому засіданні доведено потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_5 як відсторонення останнього від посади, оскільки він підозрюється у вчиненні тяжкого злочину у сфері службової діяльності, обіймає посаду головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Держпродспоживслужби, а тому існують обставини, які дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на зазначеній посаді, внаслідок наданих йрму повноважень може: знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Разом з цим, відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Слідчий суддя враховуючи те, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_5 , який підозрюється у вчиненні тяжкого злочину перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у кримінальному правопорушенні, вважає за необхідне клопотання задовольнити та відсторонити підозрюваного від займаної посади у межах строку досудового розслідування, тобто до 16 серпня 2023 року включно.

Керуючись ст. 155-157, 534, 309, 392 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади - задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Харківського районного управління Держпродспоживслужби в Харківській області на два місяці, тобто до 16 серпня 2023 року.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1