печерський районний суд міста києва
Справа № 757/21997/23-к
08 червня 2023 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого: не з'явився,
представника особи у володінні якої знаходяться речі і документи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні № 62022000000000830 від 18.10.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
Слідчий другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням прокурора третього відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Обґрунтовуючи внесене клопотання, прокурор зазначає, що Другим відділом Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 62022000000000830 від 18.10.2022, за фактом зловживання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 своїм службовим становищем, що спричиняє державним інтересам тяжкі наслідки, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
У ході досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Слідчий та представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, які містять охоронювану законом таємницю, до судового засідання не з'явились. Слідчий подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначив, що клопотання підтримує та просить його задовольнити у повному обсязі.
Слідчий суддя розглянув клопотання у відсутність представника особи, у володінні якої знаходяться документи, на підставі ч. 4 ст. 163 КПК України.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, зважаючи на наступне.
Слідчим суддею встановлено, що Другим відділом Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 62022000000000830 від 18.10.2022, за фактом зловживання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 своїм службовим становищем, що спричиняє державним інтересам тяжкі наслідки, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування здобуто відомості про те, що службові особи митних органів України із залученням цивільних осіб, налагодили схему незаконного експорту відходів і брухту мідного, дозволяючи, з метою отримання неправомірної вигоди, ряду підприємств-експортерів свідомо занижувати митну вартість таких товарів, що призводить до сплати митних платежів у меншому розмірі.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. При цьому, відомості про митну вартість товарів використовуються , в тому числі, для нарахування митних платежів.
Так, згідно з вимогами статті 31 (2) Угоди про асоціацію між Україною. з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України №1678-VII від 16.09.2014 (далі - Угода), існуючі мита на експорт поступово анулюються протягом перехідного період з 20213 по 2026 рік.
Відповідно до Графіку включеного до Додатку І-C до Угоди для кольорових металів у вигляді відходів та брухту міді (товарна позиція 7404 00 згідно УКТЗЕД) на 2022 рік встановлена ставка вивізного (експортного мита) у розмірі 4% митної вартості, а у 2023 році - 3 % митної вартості, за умови надання Сертифікату з перевезення товару EUR.1.
Згідно ст. 52 Митного кодексу України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів, при цьому декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом.
При цьому, згідно ч. 2 Закону та ст. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №500 від 28.05.2008 «Про порядок розрахунку вартості експортованих брухту легованих чорних металів, брухту кольорових металів та напівфабрикатів з їх використанням» рішення щодо задекларованої митної вартості товарів приймається митними органами, з урахуванням цін, визначених на підставі щомісячного моніторингу цін на світових біржах ( ІНФОРМАЦІЯ_3 (LME), ( ІНФОРМАЦІЯ_4 (NYMEX)), для чого Міністерством економічного розвитку і торгівлі (на цей час - ІНФОРМАЦІЯ_5 ) запроваджено проведення щомісячного моніторингу цін основних кольорових металів на світових біржах (Лондонська біржа металів - LME, Нью-Йоркська торгова біржа - NYMEX); забезпечено до третього числа поточного місяця за результатами проведення зазначеного моніторингу визначення середнього рівня цін на кольорові метали, які до п'ятого числа поточного місяця розміщуються на офіційному веб-сайті та офіційно доводяться до Державної митної служби.
Аналогічний обов'язок митних органів щодо здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів під час проведення митного контролю і митного оформлення зазначений у ч. 1 ст. 54 Митного кодексу України.
Враховуючи вище наведені положення митного законодавства, на службових осіб митних органів України покладено обов'язки із недопущення недостовірного декларування (шляхом заниження) митної вартості товару під час здійснення експертного оформлення, для чого передбачений комплекс інструментів для перевірки правильної задекларованої митної вартості (запитувати додаткові документи в підтвердження заявленої митної вартості, самостійно коригувати заявлену митну вартість, проводити перевірки, тощо).
Проте, в порушення вище зазначених норм, з квітня 2022 по цей час, тобто в умовах воєнного стану, через відділ митного оформлення №1 митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Рівненської митниці підприємство-експортер ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) здійснено оформлення експорту відходів та брухту мідного за митною вартістю, що не є ринковою та була занижена щонайменше у сім разів.
Зазначені підприємства в експортних митних деклараціях вказують митну вартість товару від 0,72 Євро до 0,9 Євро за 1 кг, хоча ринкова вартість, згідно котирувань вартості тони міді на Лондонській біржі кольорових металів складає не менше 7 доларів США за 1 кг.
В свою чергу посадові особи відділу митного оформлення №1 митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснюючі митні оформлення товарів із заниженою митною вартістю, зловживають своїм службовим становищем, та свідомо, умисно не вчиняють жодних передбачених митним законодавством дій для визначення достовірності даних, що надаються під час вивозу товарів з митної території України, що призводить до заниження вивізного мита, який обраховується у розмірі 4% у 2022 році та 3% у 2023 році від заявленої митної вартості товару за умови надання Сертифікату з перевезення товару EUR.1., що в свою чергу призводить до ненадходження у бюджет України значних грошових коштів.
На цей час в ході досудового розслідування виникла необхідність отримати доступ до усіх митних декларацій, поданих до відділу митного оформлення №1 митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_2 з боку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) протягом квітня 2022 року по цей час разом із усіма доданими до них документами, що подавались для підтвердження заявленої митної вартості та походження металу, на підставі яких оформлювався експорт брухту та відходів кольорових металів, в тому числі до Сертифікатів з перевезення товару EUR.1, разом із супроводжуючою документацією посадових осіб митниці (запити на додаткові документи в підтвердження заявленої митної вартості, щодо коригування заявленої митної вартості, листи щодо перевірки, інші запити з метою підтвердження заявленої митної вартості, тощо).
Запитувані митні декларації разом із документацію посадових осіб митниці перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказана інформація має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а саме надасть можливість перевірити обставини за яких посадові особи відділу митного оформлення №1 митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснювали контроль правильності визначення митної вартості товарів під час проведення митного контролю і митного оформлення з боку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Ці відомості необхідно використати як докази у кримінальному провадженні та іншим способом неможливо довести вказані обставини.
На підставі вищевикладеного, та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати доступ до усіх митних декларацій, поданих до відділу митного оформлення №1 митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_2 з боку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) протягом квітня 2022 року по цей час разом із усіма доданими до них документами, що подавались для підтвердження заявленої митної вартості та походження металу, на підставі яких оформлювався експорт брухту та відходів кольорових металів, в тому числі до Сертифікатів з перевезення товару EUR.1, разом із супроводжуючою документацією посадових осіб митниці (запити на додаткові документи в підтвердження заявленої митної вартості, щодо коригування заявленої митної вартості, листи щодо перевірки, інші запити з метою підтвердження заявленої митної вартості, тощо).
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч. 1 ст. 160 КК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Як визначено у ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Аналізуючи викладене, беручи до уваги, що речі та документи дозвіл на тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а також враховуючи, що в інший спосіб довести вказані обставини неможливо, зважаючи на те, що документи не є такими, доступ до яких заборонено, проте, відносяться до охоронюваної законом таємниці, слідчий суддя вважає, що клопотання про надання доступу до документів з наданням можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 132, 159, 160, 163, 164, 166, 309 Кримінального процесуального кодексу України, -
Клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні № 62022000000000830 від 18.10.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.
Надати старшим слідчим в особливо важливих справах другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; старшим слідчим другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 та слідчим другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_14 та ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до завірених належним чином копій усіх митних декларацій, поданих до відділу митного оформлення №1 митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_2 з боку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) протягом квітня 2022 року по цей час разом із усіма доданими до них документами, що подавались для підтвердження заявленої митної вартості та походження металу, на підставі яких оформлювався експорт брухту та відходів кольорових металів, в тому числі до Сертифікатів з перевезення товару EUR.1, разом із супроводжуючою документацією посадових осіб митниці (запити на додаткові документи в підтвердження заявленої митної вартості, щодо коригування заявленої митної вартості, листи щодо перевірки, інші запити з метою підтвердження заявленої митної вартості, тощо), які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з наступного дня за днем постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2 примірниках
Прим.1 - справа № 757/21997/23-к
Прим.2 - Слідчий другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3
Копія - Рівненська митниця
08.06.2023