печерський районний суд міста києва
Справа № 757/18427/23-к
15 травня 2023 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого: не з'явився,
представника особи у володінні якої знаходяться речі і документи: не з'явився,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62022000000000524 від 20.07.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,-
Старший слідчий в особливо важливих справах другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 за погодженням прокурора другого відділу процесуального керівництва першого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування вказаного клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022000000000524 від 20.07.2022 за фактом зловживання службовим становищем, тобто умисного, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, тобто за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, під час якого для встановлення обставин у кримінальному провадженні виникла необхідність в одержані доступу до документів « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ). В інший спосіб довести вказані обставини неможливо.
В судове засідання слідчий не з'явився. Подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, в якій підтримав клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити. Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності представника ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалась.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022000000000524 від 20.07.2022 за фактом зловживання службовим становищем, тобто умисного, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, тобто за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Предметом досудового розслідування у провадженні є обставини вчинення невстановленими досудовим розслідуванням службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) зловживання своїм службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та/або інших фізичних чи юридичних осіб, за попередньою змовою між собою та з іншими службовими особами підприємств приватної, комунальної й державної форм власності, всупереч інтересам служби, в результаті умисного нецільового використання, заволодіння коштами, що виділені в рамках укладеної 20.09.2017
АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Угоди про субфінансування реалізації спільного проєкту України та Європейського інвестиційного банку « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (спільна програма з Європейським інвестиційним банком).
В супереч вимог та положень вказаних Угоди та Програми, службовими особами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за погодженням та попередньою змовою зі службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 , з метою привласнення й заволодіння виділеними ІНФОРМАЦІЯ_3 коштами, в супереч їх цільового призначення, нехтуючи державними інтересами та/або інтересами юридичних осіб, здійснювалось кредитування пов'язаних (підконтрольних) з банківською установою та її бенефіціарними власниками юридичних осіб, у тому числі з ознаками фіктивності, без заставного майна, або оформленням застав на неіснуюче майно чи майно за умисно завищеною вартістю, без мети повернення цих коштів, з подальшим їх використанням на власний розсуд і у власних інтересах, що спричинило та спричиняє тяжкі наслідки.
Так, за інформацією Міністерства фінансів України, реалізація спільного з Європейським інвестиційним банком (далі - ЄІБ) проекту «Основний кредит для малих та середніх підприємств та компаній з середнім рівнем капіталізації» (далі - Проект) визначена наступними актами законодавства України та укладеними угодами:
-Фінансовою угодою між Україною та ЄІБ FI № 82.844 від 24.12.2014, ратифікованою Законом України від 15.07.2015 № 601-VIII (далі - Фінансова угода);
-постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 1054 «Питання реалізації спільного з Європейським інвестиційним банком проекту «Основний кредит для малих та середніх підприємств та компаній з середнім рівнем капіталізації» (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 1054);
-наказом Міністерства фінансів України від 17.02.2017 № 238 «Про затвердження Переліку документів, які банк повинен надавати для участі у відборі банків - учасників спільного з Європейським інвестиційним банком проекту «Основний кредит для малих та середніх підприємств та компаній з середнім рівнем капіталізації», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2017 за № 271/30139 (далі - наказ ІНФОРМАЦІЯ_7 );
-Агентською угодою між ІНФОРМАЦІЯ_3 та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » від 14.12.2015 № 13010-05/147 (далі - Агентська угода);
-Угода про субфінансування між Мінфіном, АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 29.09.2017 № 13010-05/122 (далі - Угода про субфінансування).
Згідно з розділом «Тлумачення та визначення» Фінансової угоди «Посередник» означає прийнятну українську фінансову установу, яка влаштовує Позичальника (Україна в особі Мінфіну) та ЄІБ, як зазначено Банком Позичальнику у письмовій формі у відповідний час, і така фінансова установа буде діяти як фінансовий посередник для запозичення коштів Позики від Позичальника і передачі їх під свій власний кредитний ризик Кінцевому бенефіціару для реалізації субпроекту. Кожний Посередник є юридичною установою, заснованою в рамках законодавства України. Статус фінансової установи як посередника залишається таким, що залежить від попередньої письмової згоди і постійної оцінки і схвалення ЄІБ.
Також, згідно з пунктом 10.8 статі 10 Угоди про субфінансування визначено, що Посередник зобов'язаний приймати на себе кредитний ризик по кожному субпроекту Кінцевого бенефіціара.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1054 Мінфін забезпечував проведення у тримісячний строк відбору банків - учасників Проекту, на підставі поданих банком документів, перелік яких затверджено наказом Мінфіну № 238.
Після перевірки документів та відповідності вимогам до Посередника Мінфін направляв до ЄІБ інформацію з матеріалами для розгляду та прийняття рішення, яке надсилалося електронною поштою до Мінфіну. Мінфін, у свою чергу, надсилав до Посередника та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » лист із пропозицією укласти Угоду про субфінансування, текст Угоди та перелік документів, які посередник повинен надати до Мінфіну та Агента.
Так, АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » листом від 21.04.2017 № 08-3373 подав заявку та відповідні документи до Мінфіну. Після їх розгляду, Мінфін надіслав запит до ЄІБ, з відповідними документами та інформацією. 08.09.2017 Агентом та Мінфіном отримано погодження від ЄІБ.
Згідно з пунктом 3.1 статті 3 Угоди про субфінансування Мінфін погодився надати Посереднику субфінансування шляхом відкриття кредитної лінії з лімітом, що дорівнює 10 млн євро (Транш « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») з кінцевим терміном погашення 30.09.2022 на умовах, викладених в Угоді про субфінансування.
Ліміт субфінансування АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » був збільшений 24.07.2018 згідно з Додатковою угодою № 1 до Угоди про субфінансування на 10 млн євро (Транш « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») з кінцевим терміном погашення 31.07.2023 та 24.05.2021 (Додаткова угода № 4 до Угоди про субфінансування) на 10 млн євро (Транш « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») з кінцевим терміном погашення 31.05.2026.
Крім того, відповідно до пункту 1.10 (а) статті 1 Фінансової угоди субпроекти є прийнятними для фінансування позики ЄІБ відповідно до критеріїв ЄІБ, які зазначені в Додатковому листі до Фінансової угоди.
Згідного з умовами пункту 4.6 статті 4 Угоди про субфінансування ЄІБ Агент за результатами розгляду субпроекту ЄІБ направляє Посереднику (копія надсилається Мінфіну) повідомлення про схвалення субпроекту та присвоєння йому відповідного номера.
Пунктом 4.10 статті 4 Угоди про субфінансування визначено, що після схвалення ЄІБ субпроекту Агент здійснює перевірку документів, наданих Посередником відповідно до пункту 4.9 статті 4 Угоди про субфінансування, та у разі їх прийнятності, передає заявку на виплату та реквізити заявки на виплату до Мінфіну для здійснення виплати за цією Угодою. За результатами розгляду наданих документів ІНФОРМАЦІЯ_7 приймає рішення про виплату субфінансування.
Також, відповідно до пункту 4.8 статті 4 Угоди про субфінансування виплати по схвалених ЄІБ субпроектах на користь Посередника здійснюються Мінфіном шляхом рефінансування виплат за субкредитами, які були надані Посередником Кінцевим бенефіціарам для фінансування Закупівель Кінцевих бенефіціарів за відповідними субпроектами.
Крім того, пунктом 4.14 статті 4 Агентської угоди, АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », як Агент, зобов'язаний здійснювати перевірку відповідності кожного субпроекту Кінцевого бенефіціара, який подається Посередниками, вимогам ЄІБ, зокрема встановленим статтею 6.02 (b) Фінансової угоди, а саме: визначеним ЄІБ типам позичальника, цілям фінансування, технічним критеріям (проекти у сфері енергоефективності та протидіям змінам клімату), наявності обмежень діяльності відповідно до переліку виключень, що не фінансуються ЄІБ, прийнятності запропонованих до фінансування витрат вимогам ЄІБ, відповідності екологічної оцінки вимогам екологічної політики ЄІБ та національного законодавства, фінансування 50% вартості проекту з інших джерел (згідно з умовами проекту ЄІБ), іншим вимогам, які можуть застосовуватися ЄІБ.
Протягом 2017 року в рамках використання кредитної лінії Посередником було надано на погодження до ЄІБ та Мінфіну через Агента два пакети документів Кінцевого бенефіціара ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на поповнення обігових коштів для закупівлі сировини на загальну суму 10 млн євро (Транш « ІНФОРМАЦІЯ_1 »).
Відповідно до отриманого від ЄІБ погодження (листи ЄІБ від 14.12.2017
№ ІНФОРМАЦІЯ_10 -CID/CAU/20130283/KS/ao та від 08.02.2018 № OPS/OSD/4-CID/CAU/20130283/KS/ao) проектів Кінцевого бенефіціара ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (APEX-001-MGB, APEX-002-MGB), Мінфіном за заявками на виплату, наданими відповідно до пункту 4.9 статті 4 Угоди про субфінансування, було направлено Агенту платіжне доручення на перерахування коштів на рахунки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Рекредитовані Посередником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » кошти були повернуті АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у повному обсязі.
Посередник листом від 26.02.2018 № 08-1359 звернувся до Мінфіну та Агента щодо збільшення ліміту кредитної лінії в рамках Проекту на 10 млн євро для фінансування субпроектів Кінцевих бенефіціарів.
Листом від 17.04.2018 № 170-00/2037 Агент надав інформацію про те, що АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » звернулося із запитом щодо збільшення ліміту субфінансування на 10 млн євро та повідомив про готовність вжити необхідних заходів щодо підготовки відповідної додаткової угоди.
Відповідно до зазначеного збільшення ліміту між Міністерством фінансів України, АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » було укладено Додаткову угоду до Угоди про субфінансування від 24.07.2018 № 1/13010-05/122-1.
Відповідно до Умов угоди про субфінансування АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » було надано на погодження до ЄІБ через Агента два пакети документів Кінцевих бенефіціарів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (APEX-008-MGB та APEX-023-MGB).
Мета субпроекту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » - фінансування придбання основних засобів та інших виробничих потреб. Сума наданого субфінансування за субпроектом - 3,2 млн євро. Погодження ЄІБ щодо фінансування субпроекту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » було надано листом ЄІБ від 04.10.2018 № ІНФОРМАЦІЯ_10 -CID/CAU/20130283/KS/jv/ao.
Мета субпроекту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » - фінансування поповнення обігових коштів для рефінансування понесених витрат на придбання сировини. Сума наданого субфінансування за субпроектом - 6,8 млн євро. Погодження ЄІБ щодо фінансування субпроекту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » було надано листом ЄІБ від 25.09.2019 № OPS/OSD/4-CID/CAU/20130283/KS/jv/ao.
Відповідно до отриманого від ЄІБ погодження проектів Кінцевих бенефіціарів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », Мінфіном за заявками на виплату, наданими відповідно до пункту 4.9 статті 4 Угоди про субфінансування було направлено Агенту платіжне доручення на перерахування коштів на рахунки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Рекредитовані Посередником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » кошти були повернуті АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у повному обсязі.
16.03.2021 № 143-2483 АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » звернувся до Мінфіну та Агента щодо збільшення ліміту кредитної лінії в рамках Проекту на 10 млн євро (Транш « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») для фінансування субпроектів Кінцевих бенефіціарів.
Листом від 12.04.2021 № 0024902/12319-21 Агент надав інформацію про те, що АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » звернулося із запитом щодо збільшення ліміту субфінансування на 10 млн євро та повідомив про готовність вжити необхідних заходів щодо підготовки відповідної додаткової угоди.
Відповідно до зазначеного збільшення ліміту між Міністерством фінансів України, АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » було укладено Додаткову угоду до Угоди про субфінансування від 24.05.2021 №4/13010-05/122-4.
Мета субпроекту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (APEX-041-MGB) - фінансування придбання сировини. Сума наданого субфінансування за субпроектом - 10 млн євро. Погодження ЄІБ щодо фінансування субпроекту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (APEX-041-MGB) було надано листом ЄІБ від 27.07.2021 № ІНФОРМАЦІЯ_14 .
Відповідно до отриманого від ЄІБ погодження проекту Кінцевого бенефіціара ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », Мінфіном за заявкою на виплату, наданою АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », було направлено Агенту платіжне доручення на перерахування коштів на рахунки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
13.01.2022 №65-292 АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » поінформував Мінфін про застосування до банку заходів впливу з боку ІНФОРМАЦІЯ_15 у вигляді обмеження здійснення деяких банківських операцій. Мінфін листом від 25.01.2022 № 19030-08/06-10/2272 поінформував АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » про зупинення фінансування за Угодою про субфінансування та 03.02.2022 № 19030-08/06-10/3484 відповідним листом повідомив про це ЄІБ.
21.02.2022 № 19030-08/06-10/5297 Мінфін звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_15 із проханням повідомити, чи існують ризики, які можуть негативно впливати на спроможність АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » виконувати свої зобов'язання за Угодою про субфінансування.
06.03.2022 № 20-006/19503 Національний банк України надіслав відповідь на звернення Мінфіну, в якому повідомив про те, що Правлінням ІНФОРМАЦІЯ_15 відповідно до частини другої статті 75 Закону України «Про банки і банківську діяльність» та згідно з пунктом 11.2 глави 11 розділу ІІ Положення № 3466 прийнято рішення від 03.02.2022 № 54-рш/БТ про віднесення АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » до категорії проблемних.
Мінфін 17.03.2022 № 19030-08/06-7/6320 звернувся до АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та в копії до АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » із проханням надіслати інформацію ІНФОРМАЦІЯ_15 про дотримання критеріїв прийнятності банка посередника за грудень 2021 - січень 2022. Довідки ІНФОРМАЦІЯ_15 станом на 01.01.2022, 01.02.2022, 01.03.2022, 01.04.2022 та 01.05.2022 були надіслані листом Агента від 02.06.2022 № 0024903/9757-22.
Пунктом 10.40.3 статті 10 Угоди про субфінансування визначено, що Посередник зобов'язаний надавати Агенту на річній основі (не пізніше 30 квітня наступного за звітним роком) - річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність, складену відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності, перевірені аудиторською фірмою, разом з аудиторськими висновками (річна фінансова звітність, річна консолідована фінансова звітність та проміжна фінансова звітність за відповідні періоди додається).
Листом від 26.04.2022 №143-1694 Посередник повідомив Мінфін та Агента про неможливість надання річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності через введення воєнного стану та відповідно до норм постанови Правління Національного банку України від 07.03.2022 № 41.
АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » листом від 30.03.2022 №143-1550 та на додаток листом від 26.04.2022 № 143-1691 звернулося до Мінфіну та в копії Агента з проханням щодо перенесення оплати платежів основного боргу за березень 2022 р. на квітень 2022 р., а з квітня 2022 р. на травень 2022 р. відповідно, а також повідомило, що через активну фазу бойових дій на території Харківської області Посередник має обмеження щодо залучення нових коштів та поповнення ліквідності банку. Також Посередник поінформував про звернення до ІНФОРМАЦІЯ_15 щодо отримання кредиту рефінансування.
Враховуючи те, що відповідно до законодавства (пункт 22-4 Прикінцевих положень Бюджетного кодексу України зі змінами, внесеними Законом України від 15.03.2022 № 2134-IX «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та інших законодавчих актів України) воєнний стан є підставою для звільнення боржника від відповідальності за порушення зобов'язання, а не від виконання зобов'язання в цілому чи зміни строків його виконання, Мінфін листом від 18.05.2022 № 19030-08/06-7/10136 повідомив
АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та Агента про необхідність оплати до 20.05.2022 простроченої заборгованості.
Листом від 20.05.2022 №13-2083 АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » повідомило Мінфін про неможливість виконати свої зобов'язання та звернулося з проханням щодо відстрочення платежів за кредитом до 30-денного строку після припинення воєнного стану або отримання АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » рефінансування від Національного банку України. Також цим листом було повідомлено про те, що кошти, які були на кореспондентському рахунку, відкритому у ІНФОРМАЦІЯ_15 , було витрачено АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на обслуговування його зобов'язань перед клієнтами, що згідно з пунктом 10.35 статті 10 Угоди про субфінансування є забезпеченням виконання зобов'язань за цією Угодою.
Відповідно до пункту 10.35 забезпеченням виконання зобов'язання Посередника за Угодою про субфінансування є право Мінфіну договірного списання коштів на свою користь з консолідованого кореспондентського рахунку Посередника, відкритого в ІНФОРМАЦІЯ_15 в національній валюті за курсом НБУ в розмірі не меншому 100% від суми субфінансування, нарахованих процентів за субфінансування, комісій та інших належних до сплати платежів за цією Угодою.
Відповідно до вимог статті 2 Угоди про субфінансування АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », серед іншого, надає Мінфіну право та забезпечує можливість безумовного договірного списання на користь Мінфіну коштів з консолідованого кореспондентського рахунку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », відкритого в Національному банку України, з метою забезпечення виконання зобов'язань АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за Угодою про субфінансування.
Враховуючи інформацію, зазначену у листі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 20.05.2022, Мінфін відповідно до умов Угоди про субфінансування листом від 30.05.2022 № 19030-08/06-7/10956 надіслав АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ІНФОРМАЦІЯ_15 та Агенту вимогу безумовно та невідкладно погасити всю суму основного боргу, процентів за субфінансування та комісію за управління.
Також, листом від 31.05.2022 № 19030-08/06-10/11004 Мінфін звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_15 з проханням надати актуальну інформацію щодо фінансового стану АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». ІНФОРМАЦІЯ_16 надав відповідь листом від 01.06.2022 № 20-0006/38236/БТ із грифом «Банківська таємниця».
Міністерство фінансів України листом від 01.06.2022 № 19030-08/06-10/11120 надіслало ІНФОРМАЦІЯ_15 платіжну вимогу, завірену Агентом, щодо договірного списання коштів з консолідованого кореспондентського рахунку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », відкритого в ІНФОРМАЦІЯ_15 . У відповідь на це ІНФОРМАЦІЯ_16 листом від 10.06.2022 № 55-0007/40633/КР повернув платіжну вимогу Мінфіну без виконання.
Також, листом від 02.06.2022 № 19030-08/06-7/11348 Мінфін направив АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та Агенту підписаний з боку Мінфіну Договір про відступлення права вимоги за субкредитним договором АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 ». Відповідь на цей лист Мінфіном не отримано.
03.06.2022 Національний банк України опублікував рішення Правління ІНФОРМАЦІЯ_15 від 02.06.2022 № 261-рш/БТ, яким АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » було віднесено до категорії неплатоспроможних.
У зв'язку з введенням в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » тимчасової адміністрації відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» ІНФОРМАЦІЯ_3 , листом від 07.06.2022 № 19030-08/06-7/11709 направило звернення до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо забезпечення захисту державних інтересів шляхом укладання Договору про відступлення права вимоги за субкредитним договором АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 ».
Листом від 13.06.2022 № 38-5269/2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 серед іншого повідомив, що відповідно до вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» під час дії тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку та заміна кредитора у зобов'язанні банку на договірній основі.
Станом на даний час загальна сума заборгованості АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за Угодою про субфінансування становить 15 000 042,00 євро основного боргу, у тому числі за траншем А - 1 111 136,00 євро, за траншем В - 3 888 906,00 євро, за траншем С - 10 000 000,00 євро.
Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 21.07.2022 № 362-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та згідно з вимогами Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон) з 22.07.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Фонд) розпочав ліквідацію АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Відповідно до вимог Закону виконавча дирекція Фонду прийняла рішення від 25.07.2022 № 520, яким визначено, що формування реєстру акцептованих вимог кредиторів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » буде здійснено на підставі балансових даних у розмірі залишків на рахунках контрагентів на дату запровадження процедури ліквідації АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Міністерство фінансів України з метою захисту державних інтересів та відповідно до положень статті 45 Закону, листом від 09.08.2022 № 19030-08/06-5/17346, заявив Фонду про свої вимоги кредитора до АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у частині відшкодування суми основного боргу та відсотків за ним відповідно до вимог Угоди про субфінансування.
Окрім вищевикладеного, ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено аналіз правочинів, які здійснені за рахунок коштів Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку, результати якого відображені в інформаційно-аналітичній довідці за результатом дослідження використання кредитних коштів, наданих згідно укладеної 29.09.2017 ІНФОРМАЦІЯ_3 та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » угоди про субфінансування
№ 13010-05/122.
Зазначені вище дані, повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 , положення Закону України «Про банки та банківську діяльність» та інших нормативно-правових актів дають достатні підстави вважати, що у володінні / розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) знаходиться:
-інформаційно-аналітична довідка (з додатками, підтверджуючими матеріалами тощо) за результатом дослідження використання кредитних коштів, наданих згідно укладеної 29.09.2017 ІНФОРМАЦІЯ_3 та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » угоди про субфінансування № НОМЕР_4 .
В ході досудового розслідування встановлено, що вищевказана інформація та документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, для проведення судових експертиз, доказування і кваліфікації кримінального правопорушення, та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ). У зв'язку з цим, для дослідження обставин кримінального правопорушення необхідно вилучити вищевказану інформаційно-аналітичну довідку з додатками та підтверджуючими викладену в ній інформацію документами.
Іншим способом отримати документи та інформацію, які перебувають володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), окрім як шляхом їх вилучення в ході тимчасового доступу до речей та документів, які містять банківську таємницю, у органу досудового розслідування немає підстав визначених кримінальним процесуальним законодавством.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Отже, документи, до яких просить надати доступ слідчий та які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 становлять банківську таємницю, відтак, належать до охоронюваної законом таємниці.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Аналізуючи викладене, беручи до уваги, що в документах ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), містяться відомості, які можуть мати суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні та які необхідні для проведення експертиз у даному кримінальному провадженні, враховуючи, що вказані документи, не є такими, доступ до яких заборонено, проте містять охоронювану законом таємницю, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання про надання доступу до документів є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 132, 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 Кримінального процесуального кодексу України, -
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62022000000000524 від 20.07.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України- задовольнити.
Надати старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення оригіналів:
-інформаційно-аналітичної довідки (з додатками, підтверджуючими матеріалами тощо) за результатом дослідження використання кредитних коштів, наданих згідно укладеної 29.09.2017 Міністерством фінансів України та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » угоди про субфінансування № НОМЕР_4 .
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2 примірниках
Прим. 1 - справа № 757/18427/23-к
Прим. 2 - Старший слідчий в особливо важливих справах другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3
Копія - ІНФОРМАЦІЯ_17 осіб
15.05.2023 р.