20.06.2023
Справа № 331/3532/23
Провадження № 3/331/1317/2023
20 червня 2022 року місто Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Стратій Є.В., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , с. Темирівка, Гуляйпільський район, Запорізька область, громадянин України; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце роботи: Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області, фахівець з режиму секретності І категорії,
- до адміністративної відповідальності за п.6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В провадження Жовтневого районного суду міста Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за п.6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 09 травня 2023 року (під час проведення в Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, акт № 59/17/1886 ДСК від 09.05.2023).
Довідково: відповідно до листа Міністерства юстиції України від 02.08.2013 № 6802-0-4-13/11, в теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з якоїсь протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов'язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов'язок, або виконує його неповністю чи неналежним чином. Такі правопорушення припиняються виконанням регламентованих обов'язків або притягненням винної у невиконанні особи до відповідальності.
Відповідно до компетенції, повноважень та Положення про Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області, затвердженого наказом Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, предметом діяльності Служби є забезпечення розвитку та функціонування автомобільних доріг загального користування державного значення у Запорізькій області, шляхом їх нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту. Основним напрямом діяльності Служби є виконання функцій замовника робіт та послуг з будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг, проведення мобілізаційної підготовки та технічного прикриття доріг оборонного значення в особливий період.
Виконання цих завдань та заходів передбачає необхідність провадження Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
В ході провадження діяльності, відповідно до покладених завдань, співробітники Служби працюють з відомостями в сфері економіки, науки і техніки зі ступенем секретності «Таємно», які відповідають ст.ст. 2.1.11, 4.11.14 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю (зі змінами), затвердженого наказом СБ України від 23.12.2020 № 383 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2021 за № 52/35674.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про державну таємницю»
Служба провадить діяльність, пов'язану з державною таємницею, на підставі спеціального дозволу № ЗП3-2023-023/ВС від 09.05.2023 терміном дії до 01.05.2028.
З метою розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності та постійного контролю за їх додержанням в Службі згідно наказу начальника СРСД (наказ про призначення № 39-п від 15.12.2008 та про переведення № 18-п від 01.04.2019) функції та завдання режимно-секретного органу (РСО) покладено на фахівця з режиму секретності І категорії СРСД ОСОБА_1 , якому розпорядженням УСБУ в Запорізькій області (№ 475Д від 24.06.2011) надано допуск до державної таємниці за формою три (допуск до інформації з найвищим грифом секретності «Таємно»).
Відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про державну таємницю» та
п. 65 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 (Порядок-939), начальником СРСД надано ОСОБА_1 доступ до державної таємниці, а саме до інформації з найвищим грифом секретності «Цілком таємно» (наказ № 185 від 22.12.2008) та «Таємно» (наказ № 70 від 01.07.2011).
Поряд з цим, 25 травня 2014 року ОСОБА_1 взяв на себе письмове зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена, виконання вимог режиму секретності, нерозголошення відомостей, що складають державну таємницю та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю.
Проте, в порушення своїх функціональних обов'язків та взятого на себе письмового зобов'язання ОСОБА_1 не вживав заходи, спрямовані на забезпечення в Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області режиму секретності, та не здійснював контроль за виконанням заходів щодо забезпеченням охорони державної таємниці, чим порушив вимоги ст.ст. 21, 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 41, 42, 42(2), 153, 211, 218-220, 228, 229, 232-235, 318, 341, 343, 415-419, 700, 739-741, 7461 Порядку-939, внаслідок чого створено загрозу витоку секретної інформації.
Зокрема, в порушення вимог п.п. 341, 343 Порядку-939, в Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області не видано наказ про призначення відповідальної особи за секретні документи мобілізаційного характеру. Фахівцем з режиму секретності І категорії ОСОБА_1 , як відповідальною особою за режим секретності в Службі, не оформлено встановленим порядком робочу папку із секретними мобілізаційними документами, що зберігається в приміщенні № 58 (РСО) в окремому сховищі. А саме, на ній не зазначено прізвища та ініціали посадових осіб, які мають право її розкривати, номери особистих номерних печаток таких осіб, реєстраційні номери секретних документів. Вказана папка з секретними мобілізаційними документами не опечатується особистою номерною металевою печаткою керівника СРСД або виконавця, що має до них безпосередній стосунок.
За результатами проведення в Службі спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, комісією Управління СБУ в Запорізькій області у зв'язку з виявленням факту загрози витоку секретної інформації призначено проведення відповідного службового розслідування.
Крім вищезазначеного, ОСОБА_1 , як відповідальною особою за режим секретності в Службі, не здійснювалися такі заходи, спрямовані на забезпечення режиму секретності на СРСД, як:
- вжиття заходів щодо вивчення стану діяльності СРСД з метою виявлення та закриття каналів витоку секретної інформації, розроблення та вжиття відповідних додаткових необхідних режимних заходів та проведення відповідної аналітичної роботи з цих питань (складання аналітичних довідок, службових записок тощо) (п. 42 (2) Порядку-939);
- здійснення щорічного перегляду Плану заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану; передбачення вказаним Планом організації роботи РСО в місці евакуації, у тому числі порядок роботи з матеріальними носіями секретної інформації (далі - МНСІ), контрольні заходи тощо; розроблення проектів описів секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання, актів про знищення МНСІ, що не мають практичної та культурної цінності, та описів секретних документів і справ, що підлягають евакуації (п.п. 739-741 Порядку-939);
- узагальнення наприкінці року відомостей про виїзд за кордон працівників Служби, яким надано допуск до державної таємниці (п. 700 Порядку-939);
- розроблення Переліку режимних приміщень, який складається за формою згідно з додатком 30 до Порядку-939, затверджується керівником підприємства, установи, організації та обліковується в установленому порядку (п. 211 Порядку-939);
- ведення журналу здавання (приймання) під охорону, зняття (приймання) з охорони режимних приміщень (зон, територій), сховищ матеріальних носіїв секретної інформації та ключів від них, який складається за формою згідно з додатком 33 до Порядку-939; розроблення списку відповідальних осіб із зразками їх підписів, які здають під охорону та знімають з охорони режимні приміщення, що надається черговому підприємства, установи, організації чи охороні (п.п. 218-220 Порядку-939);
- розроблення інструкції на випадок виникнення надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, стихійного лиха, тощо) відповідно до вимог Порядку-939 (п.п. 228-229 Порядку-939);
- організація контрольно-пропускних пунктів, постів з пропускними функціями на входах (виходах) на підприємство, в установу, організацію або режимні приміщення (зони, території), а також запровадження системи постійних, тимчасових і одноразових перепусток, перепусток на внесення (винесення), ввезення (вивезення) матеріальних цінностей та ведення відповідного журналу обліку таких перепусток (п.п. 232-235 Порядку-939);
- складання та затвердження керівником СРСД переліку посад, перебування на яких дає право посадовим особам надавати матеріальним носіям інформації грифи секретності (п. 153 Порядку-939);
- розроблення допоміжного маршруту доставки секретної кореспонденції на випадок виникнення надзвичайних ситуацій (виходу з ладу транспортного засобу, дорожньо-транспортної пригоди, погіршення стану здоров'я осіб, які здійснюють доставку секретної кореспонденції, тощо) (п. 318 Порядку-939);
- встановлення порядку знищення секретних документів, справ та інших МНСІ, а також визначення наказом керівника СРСД спеціально обладнаного режимного приміщення, в якому дозволяється знищувати документи і справи (п.п. 415-419 Порядку-939) тощо.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 порушив законодавство про державну таємницю, а саме, не вживав заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечував контроль за охороною державної таємниці в Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 присутній не був, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, провину визнав у повному обсязі.
Вирішуючи питання про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, виходжу з наступного.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Провина ОСОБА_1 у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення підтверджується також і матеріалами справи.
Враховуючи характер скоєного ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, особу порушника, ступінь вини, майновий стан, необхідно призначити адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу, що буде необхідним і достатнім, з метою запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Крім того, на підставі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 536,80 гривень.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 40-1, 212-2, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
суддя, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510 гривень, в дохід держави.
Реквізити для сплати штрафу:
Одержувач:ГУК у Запорізькій області 21081100
ЄДРПОУ:37941997;
Банк:Казначейство України (ЕАП);
Рахунок: UA558999980313060106000008479;
ККДБ: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 536,80 гривні.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області шляхом подачі через Жовтневий районний суд міста Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Є.В. Стратій